Rozhovor Zvoní zrady zvon! | Meeting Brno 2024 publikoval YouTube kanál Meeting Brno 7. července 2024

O dlouhých stínech Masaryka, Beneše a první republiky v zrcadle Mnichova diskutují Petr Pithart a Milan Uhde. Moderuje Mojmír Jeřábek.

Obsah:


Petr Pithart (*1941), intelektuál, právník, někdejší disident, signatář Charty 77, politik, jeden z „otců zakladatelů“ české politiky a ústavnosti. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Od 60. let psal do Literárních novin. Do roku 1968 člen KSČ. Z místa odborného asistenta na UK byl vyhozen roku 1971. V roce 1991 byl místopředsedou Občanského hnutí, v březnu 1999 vstoupil do KDU-ČSL. V letech 1990 až 1992 byl předsedou české vlády v rámci federace, poté dvojnásobným předsedou a dlouholetým místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky. Byl rovněž vedoucím Katedry politologie a sociologie na PF UK. Je autorem řady knih o české společnosti a politice, z posledních Intelektuál ve veřejném prostoru (2012), Po Devětaosmdesátém (2015), Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme (2018).
Milan Uhde (*1936), dramatik, literární redaktor, politik. Vystudoval češtinu a ruštinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Stal se redaktorem Hosta do domu, externě učil na JAMU. Od roku 1972 nesměl publikovat, své hry psal pod cizími jmény. Podepsal Chartu 77. V letech 1990–1992 byl ministrem kultury české vlády a od roku 1993 předsedou Poslanecké sněmovny České republiky. Stojí například za dramaty, adaptacemi či dramatizacemi Král Vávra, Balada pro banditu, Pohádka máje, Zázrak v černém domě.
PhDr. Mojmír Jeřábek, Ph.D. (*1957), diplomat, germanista, překladatel, redaktor. Po studiích bohemistiky a germanistiky na Masarykově univerzitě pracoval jako kulturní redaktor. Diplomatickou dráhu započal jako kulturní rada na Velvyslanectví ČR v Německu. Budování mezinárodních vztahů se věnoval jako vedoucí Odboru zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. Přičinil se o přenesení mezinárodní konference Dialog uprostřed Evropy z Jihlavy do Brna a na jejím obsahu se dodnes jako člen Společnosti Bernarda Bolzana výrazně podílí. V roce 2015 se podílel na organizaci Roku smíření a je jedním z iniciátorů vzniku festivalu Meeting Brno. Působil rovněž jako ředitel Českého centra ve Vídni. Pravidelně přispívá do deníku Parlamentní listy.

[PJ]