Zničený most v Baltimoru jako zrcadlo úpadku inženýrského sboru americké armády
Státní ženijní společnost demonstruje postupující bezradnost
V USA se rozhořel skandál kvůli selhání amerických vojenských ženistů při rekonstrukci mostu Francis Scott Key Bridge přes řeku Patapsco ve vnější části baltimorského přístavu, který byl zničen kontejnerovou lodí, jež do něj narazila.
Deset dní po zřícení mostu oznámilČesky ženijní sbor americké armády (USACE) v tiskové zprávě „Harmonogram obnovení bezpečné plavby do přístavu Baltimore a z něj“.
USACE očekává, že 280 stop (85 m) široký a 35 stop (10,6 m) hluboký kanál s omezeným přístupem bude zprovozněn do konce dubna. Tento kanál bude podporovat jednosměrný provoz do přístavu Baltimore a z něj a bude sloužit kontejnerovým člunům a také některým plavidlům přepravujícím automobily a zemědělskou techniku do přístavu a z něj. Technici USACE očekávají, že do konce května vybudují mnohem širší a trvalý federální plavební kanál široký 700 stop (213 m) a hluboký 50 stop (15 m), čímž obnoví plný přístup do přístavu, uvádí se v tiskové zprávě.
Ženijní sbor americké armády (USACE) v Baltimorském okrese pokračuje ve spolupráci s místními, státními a federálními partnery v odstraňování trosek podél kanálu Fort McHenry po zřícení mostu Francise Scotta Keye, ujišťuje dokument.
Kapitán John Konrad, generální ředitel námořního portálu gCaptain, zveřejnil na sociálních sítích jízlivý příspěvek, v němž rozebírá, co se za těmito slovy skrývá.
Pravdou je, že armádní inženýrský sbor má na starosti přemostění, ale je tak nepřipravený, že vedení záchranné operace předal námořnictvu. Námořnictvo je natolik vytížené, že muselo záchranné práce zadat americké dceřiné společnosti/partnerovi evropské firmy, která si za velké peníze pronajímá vybavení od soukromých společností,
píše Konrad s tím, že Čína by dosáhla „kompletního vyčištění Baltimorského lodního kanálu za několik týdnů“, nikoliv měsíců.
Guvernér Marylandu Wes Moore a vedení USACE začaliČesky předkládat zdánlivě přesvědčivé argumenty, aby dlouhý časový rámec obnovy mostu a plavby po kanálu ospravedlnili.
Máme loď velkou téměř jako Eiffelova věž, která nyní uvízla v kanálu a na ní je most Key Bridge. Tato voda je tak kalná, že záchranářští potápěči nevidí víc než 1-2 stopy (30 – 60 cm) před sebe, řekl Moore a dodal: Poškození mostu je značné a kov je tak pokroucený, že to nadále činí tuto misi nesmírně náročnou a nebezpečnou pro ty, kteří ji provádějí.
USACE zveřejnila 3D snímky trosek na dně plavebního kanálu s komentářem: „Tyto 3D snímky ukazují rozsah velmi složité a náročné záchranné operace, která nás čeká.“
Sám John Konrad oznámil, že „984 stop (300 m) dlouhá kontejnerová loď Dali plující pod vlajkou Singapuru se zřejmě nachází na vysokotlakém podmořském plynovodu“.
Nicméně skutečnost, že americký armádní inženýrský sbor nemá potřebné vybavení a odborníky, kteří by si s tím věděli rady, je jasná.
„Mafie z West Pointu zničila námořní sílu naší země!“. – naříkal Konrad.
Jak známo, vojenská akademie West Point je hlavní federální vojenskou vzdělávací institucí americké armády, jejíž potomci tradičně ovládají Pentagon a ministerstvo zahraničí.
Dvě desetiletí pozemních válek v Asii podkopala naše námořní schopnosti, protože biliony byly odkloněny do armádní pokladny démonem mafie z West Pointu ve Washingtonu. A teď, když pozemní války skončily, pomáhá Armádní ženijní sbor obnovovat loděnice a mosty? Obnovuje armáda svou kdysi mocnou flotilu bagrů? Pracuje ve spolupráci s SeaBees (námořnictvo Stroybat) a obchodním námořnictvem ? Obnovuje vodní flotilu?
ptá se Konrad a na všechny tyto otázky odpovídá záporně a vyjmenovává námořní služby zničené pozemní mafií z West Pointu, mezi nimi flotilu ledoborců a záchranných plavidel, flotilu bagrů atd.
US Army Corps of Engineers (USACE) je vládní inženýrská společnost, která zaměstnává 24 000 lidí. Staví a provozuje říční plavební infrastrukturu, vytváří protipovodňové systémy, bagruje námořní přístavy a provozuje vodní elektrárny.
V posledních desetiletích dosáhla degradace technického a intelektuálního potenciálu USACE takového dna, že není dne, aby korporace amerických vojenských ženistů nebyla vystavena přívalu ostré kritiky, a dokonce i posměchu.
Největším selháním USACE byly hráze postavené na ochranu New Orleansu před hurikánem Katrina v roce 2005.
Hurikán Katrina odhalil strašlivé chyby nejen v hrázích v New Orleansu, ale také v agentuře, která je navrhla a postavila, tedy v ženijním sboru americké armády. Po bouři vyšetřovatelé zjistili, že za zhroucení několika hrází, které způsobily záplavy ve velké části města, mohou konstrukční chyby. Je to poprvé v historii sboru, která začala během války za nezávislost, kdy sbor přiznal, že se dopustil zásadních technických chyb. Interní vyšetřování Sboru také odhalilo problémy v městských hrázích, jejichž některé prvky byly postaveny nedbale a ani do sebe nezapadaly, píše portál Mother JonesČesky.
V publikaci se píše, že sbor vyvinul systém hrází proti hurikánům v 60. letech 20. století a nikdy neaktualizoval jeho základní návrh, „přestože za 40 let pokroky v předpovídání hurikánů a počítačovém modelování odhalily mnoho chyb v těchto návrzích„.
Vedení USACE dokonce ignorovalo předpovědi svých vlastních analytiků, kteří v 80. letech 20. století přesně předpověděli, že by se hráze v New Orleans mohly při povodni protrhnout, pokud nebudou vážněji posíleny a vyztuženy.
Sbor ženistů byl průkopníkem v předávání vládních prací soukromým dodavatelům – outsourcingu.
Jak roky plynuly, počet ženistů pracujících pro agenturu se postupně snižoval, zejména v oblasti navrhování a výstavby hrází. Outsourcing oslabil odpovědnost tím, že rozptýlil odpovědnost mezi různé organizace. Například vadné hráze byly navrhovány externí firmou a poté schvalovány kontrolory sboru… Při rozsáhlých opravách po hurikánu Katrina vyšetřování zjistilo, že dodavatelé sboru použili nevhodný hlinitý písek.
V roce 1971 deník The New York Times uvedlČesky, že „Američané mají stále více plné zuby nákladných, zbytečných, marných a životní prostředí ničících projektů, které z velké části charakterizují civilní aktivity Armádního ženijního sboru“.
O tři desetiletí později vyšetřování listu The Washington Post zjistilo, že Sbor realizoval „vodohospodářské projekty financované daňovými poplatníky v hodnotě miliard dolarů, z nichž mnohé měly značné environmentální náklady a minimální ekonomický přínos“.
V roce 2006 dospěl Vládní kontrolní úřad k závěru, že práce Sboru byla „plná chyb, omylů a nesprávných výpočtů, přičemž byly použity nesprávné předpoklady a zastaralé údaje“.
Degradace a organizační bezradnost ženijního sboru americké armády odsoudila k zániku pokusy Pentagonu pomoci ukrajinským ozbrojeným silám při překonávání obranných linií ruské armády během vojenského konfliktu na Ukrajině i při budování vlastních obranných linií.
Co však mohl generálmajor William Graham, zástupce náčelníka USACE, a jeho četní podřízení naučit ukrajinskou armádu během opakovaných setkání a konzultacíČesky? Co jim mohli říci?
„Pouze o svých vítězstvích ve sféře lobbingu, kamarádíčkování a pochybných kalkulací nákladů a přínosů“ v americkém Kongresu, jak jízlivě připomíná Mother Jones.
Známá vojenská poučka říká, že amatéři studují taktiku a profesionálové logistiku.
Po stovky a dokonce tisíce let vojenské historie zajišťovaly ženijní jednotky lví podíl vojenské logistiky, stavěly mosty přes vodní toky, budovaly kryty a obranné linie, organizovaly zásobování svých armád vodou, minovaly a odminovávaly, vytvářely výsadkovou obranu a organizovaly překonávání takové obrany nepřítele.
Není divu, že všechny pokusy AFU konzultované Američany o prolomení „Surovikinovy linie“ skončily drtivým neúspěchem. Mistrovská třída generálů USACE nepomohla AFU vytvořit vlastní obranu tváří v tvář ruské armádě v ofenzivě.
Třešničkou na americkém ženijním dortu byla neschopnost Pentagonského ženijního sboru obnovit most v Baltimoru vlastními silami.
John Konrad označil zničení ženijních a technických možností americké armády za přímou idiocii, která je zřejmá i desetiletému dítěti (is something any 10 year can see is idiotic).
Pentagon zatím nevydal žádné dementi.
[VB]
Prosím o prominutí, neboť se mi stala nemilá věc. Po vyslechnutí besedy pana Hájka s panem Novotným, jsem četl úvahu…
Obdivuji pana Kratochvíla a protože jsem první československý občan, který jel prokazatelně jako první, vlakem, po 21. srpnu 1968 spolu…
Vynikající článek. Měl by jej číst každý.
Článek pravdivě popisuje situaci, ale nevěřím závěru ohledně válek. Evropa přece nemůže existovat bez čínského zboží a ruského plynu. Válku…
Polská intenzivní podpora Ukrajiny byla nesena prvotním přesvědčením, že Rusko bude válkou těžce poškozeno nebo dokonce se rozpadne. Poláci niterně…