Plánuje NATO na Ukrajině něco velkého? Jsme nyní na pokraji vypuknutí třetí světové války, protože USA nyní podpořily myšlenku, že Ukrajina může odpalovat rakety za své hranice do Ruska?
Zpráva o tom, že prezident Joe Biden dal souhlas k odpalování raket dlouhého doletu na Rusko, by měla být znepokojivá z několika důvodů. Nebezpečná hra na eskalaci, kterou Západ hraje, bude mít v nepříliš vzdálené budoucnosti bod zlomu. Otázkou je, zda Západ skutečně chápe, jak Putin uvažuje, neboť v současné době sází na to, že ze strany Ruska nedojde k žádné odvetě, což je nejen chybné, ale i velmi, velmi nebezpečné. Nedávné raketové údery na ruské území zničily dvě radarová zařízení[1], o nichž západní tisk odmítá informovat. Význam tohoto úderu je důležitý, protože čím více Ukrajina na bojišti prohrává, tím zoufalejší je její taktika, podporovaná západními vůdci, kteří si stále myslí, že jejich podíl na válce je minimální. Ačkoli právě nedávno německý vůdce Scholz na konferenci v Berlíně s francouzským prezidentem Macronem udělal obrat – v podpoře plánu raketových úderů na Rusko -, pravdou je, že oficiálně NATO tento plán nepodporuje, a proto jej Velká Británie provádí samostatně s využitím Storm Shadows obsluhovaných vojáky SAS.
Tento postup probíhá již několik měsíců, a tak lze v mnoha ohledech brát zprávu o tom, že USA tento postup schválily, s nadhledem. Co je nového? Nebo spíše, chystá se Ukrajina použít americké rakety delšího doletu, aby s takovými zásahy, jako jsou radarové stanice držela tempo? Zda má v zásobě dostatek raket, je také důležitá otázka.
S ohledem na tuto strategii se ve všech scénářích setkáváme s pomalým zánikem NATO, protože čím více takových úderů se objevuje, tím více je zřejmé, že NATO je nefunkční organizací a v nejlepším případě jenom žvanírnou. Členové NATO jsou v otázce celkové strategie vůči Ukrajině rozděleni, a tak si členské státy dělají, co chtějí. Pokud budeme svědky dalších takových úderů, bude tlak na Putina, aby reagoval, ohromný, ale až ten čas přijde, bude praktikovat strategii oko za oko a udeří na ekvivalentní vojenská zařízení v Evropě nebo alespoň na ukrajinské bezpilotní letouny operující v Černém moři. To bude pro Západ šok. Bude trvat několik dní, než bude takový úder vnímán jako to, čím je: varováním. Vzkazem bude, že hra na eskalaci má své meze a že došlo k překročení hranice.
Martin Evan Jay Česky (*1944) je oceňovaný britský novinář (UNCAČesky – cena Asociace korespondentů OSN za rok 2016) žijící v Maroku, kde působí jako dopisovatel britského deníku The Daily Mail. Dříve informoval o arabském jaru pro CNN a Euronews. V letech 2012 až 2019 působil v Bejrútu, kde pracoval pro řadu mezinárodních mediálních titulů včetně BBC, Al Jazeera, RT, DW a také na volné noze pro britské Daily Mail, The Sunday Times a TRT World. Během své kariéry pracoval v téměř 50 zemích Afriky, Blízkého východu a Evropy pro řadu významných mediálních titulů (CNBC, Reuters). Žil a pracoval v Maroku, Belgii, Keni a Libanonu.
Larry C. JohnsonČesky je americký blogger. Pracoval v CIA čtyři roky jako analytik, poté přešel do Úřadu pro boj proti terorismu ministerstva zahraničí. V roce 1993 opustil vládní práci, aby si „vybudoval dvojí kariéru jako obchodní konzultant a odborník na zpravodajství“. Je zakladatelem a řídícím partnerem společnosti BERG Associates, založené v roce 1998. Larry poskytoval 24 let výcvik komunitě speciálních operací americké armády. Vystupuje také v televizních programech, jako je The News HourČesky nebo Judging FreedomČesky. „Byl očerňován pravicí i levicí, což znamená, že musí dělat něco správně.“
O úderech na stanice Armavir a Orsk informuje Larry Johnson zdeČesky:
…
Zprávy o dvou útocích bezpilotních letounů na ruské strategické radarové stanice v Armaviru a Orsku vyvolaly značné obavy. Steve Bryen poskytuje vynikající přehled nejhoršího možného scénáře. Tyto útoky sice ukazují, že Ukrajina je zoufalá a ochotná riskovat vyprovokování ruské jaderné reakce, byť taktické, ale skutečný efekt z hlediska škod je zanedbatelný. Navíc nevýrazná reakce ruské vlády a médií podle mého soudu odráží, že se jednalo o informační operaci ukrajinské rozvědky, plně podporovanou Západem, na rozdíl od plnohodnotného útoku, jehož cílem bylo ochromit ruský strategický radarový systém.
Domnívám se, že zákon nezamýšlených důsledků bude platit. Rusko nyní pravděpodobně přezkoumává své systémy protivzdušné obrany v okolí těchto zařízení, protože zřejmě ignorovalo hrozbu dronů. Nepřekvapilo by mě, kdyby Moskva okamžitě podnikla kroky k posílení protivzdušné obrany, včetně instalace výkonných systémů elektronického boje, v místech strategických radarů a v jejich okolí po celém Rusku. Ano, Rusko může zároveň kráčet a žvýkat žvýkačku. Rusko také pravděpodobně zvýší zaměření na ukrajinská bezpilotní zařízení a bude spolupracovat se spřátelenými sousedními zeměmi, jako je Kazachstán, na identifikaci a likvidaci sabotážních týmů.
…s odvoláním na článek Steve Bryena „Ukraine’s Attack on Russia’s Strategic Radar a Significant Escalation / Útok Ukrajiny na ruský strategický radar představuje významnou eskalaci situace“:
…
Bezpilotní letouny vypálené na radar uletěly 1 800 km. To je daleko za možnostmi ukrajinského systému sledování, ačkoli místo radaru bylo možné lokalizovat pomocí komerčních satelitních snímků. Umístění ruských strategických radarů je veřejně známé.Původně ukrajinské zdroje tvrdily, že drony vypuštěné na Armavir byly typu HUR, tedy ukrajinské výroby. Rusové však získali zpět částečně zničené drony, které nejsou lokálními, ukrajinskými výrobky. Nalezené drony jsou portugalské drony Tekever AR3. Portugalsko oznámilo, že tyto bezpilotní letouny dodá loni v červnu poté, co Spojené království souhlasilo, že za ně zaplatí. Skutečnost, že při útoku bylo použito vybavení NATO, je hluboce znepokojující, pokud se Rusové rozhodnou pro odvetu.
AR3, stejně jako mnoho čínských dronů používaných Ukrajinci, není vyzbrojen. Zprávy však uvádějí, že AR3 byl vybaven 4 kg výbušnin nastavených tak, aby při kontaktu explodovaly. Podobně Ukrajinci připevňují výbušniny na čínské bezpilotní letouny FPV, což z nich činí smrtící a účinné zbraně.
…
[VB]
Povšimněte si, prosím, že jádro angličtiny (rodilí mluvčí) je poměrně malé - dokonce menší než u španělštiny. Velký počet mluvčích…
V současné době existuje v ČR a ve světě již tolik různých chart a zákoníků, že mně připadá, že se…
Úpadek Evropy nezačal francouzskou revolucí, ale akcelerací jejích myšlenek do extrémů. To platí pro jakoukoliv kulturu. Úpadek církve nastal akcelerací…
Nemyslím si, že člověk je vládcem přírody. Je součástí Země. Je rozdíl v obsahu pojmů "Země" a "příroda". Stačí element…
S panem profesorem jsem polemizoval už dávno na stránkách Filozofického časopisu. Nelze mu upřít upřímnou snahu o zlepšení lidského přístupu…