Je pochopitelné, že WEF 2025 bude dominovat nadcházející Trumpovo prezidentství. Důraz bude kladen na problémová místa, jako je Ukrajina, Blízký východ a konečně i věštění týkající se jednání mezi USA, Ruskem o nové bezpečnostní architektuře. Ta bude obsahovat i možnou novou Jaltu 2. S pravděpodobností hraničící s jistotou EU zůstane za dveřmi, tím i ČR. Ta pod vedením preventivně zklidněného premiéra bude moci pokračovat ve správě rozkvětu české společnosti poté, co ji nebude moci vydírat v oblasti energetiky 60 let nevydírající Rusko.
Světové ekonomické fórum představuje také centrum znalostí a technologií, které jsme nevybírali, nevolili, ale které budeme muset používat, a které nás budou kontrolovat a řídit nehledě na požáry v USA. Hlavní zkoušku této tragikomedie očekávám již v roce 2028 v rámci letních olympijských her. Ty se budou konat v částečně spáleném a vypáleném Los Angeles, ideálně připraveném na prezentaci technického a technologického pokroku.
V Davosu se očekává přibližně 1 600 zástupců z více než 130 zemí, mezi kterými by mělo více než 60 hlav států a předsedů vlád. Nevím, jaký je počet bezpečnostních složek, které musí zabezpečit diskuze v klidu o kybernetické kriminalitě, umělé inteligenci a technologických změnách, které se (prý) mají týkat celého světa. Že by o nás, bez nás?
Výroční zasedání WEF se bude konat na téma Spolupráce pro inteligentní věk a soustředí se na následující staronové priority: Obnovení důvěry. Nová koncepce růstu. Ochrana planety. Průmyslová odvětví v inteligentním věku. Investice do lidí. Krátce: Nic nového pod sluncem pro vědoucí, kteří nejsou zváni účastnit se WEF nebo demonstrace proti němu.
Spojené státy americké
Nevím, co bude Trump dělat a schopen skutečně udělat během svého druhého funkčního období. Vím ale již dnes, že se nebudeme nudit. A to i v případě, že by náhodná kulka minula ucho a proletěla hlavou nebo srdcem prezidenta před, během, nebo i po inauguraci. Jak by to nebylo a co by se nestalo, Americké vlajky budou při předání moci staženy na půl žerdi. Prezident Biden totiž nařídil stažení vlajek na půl žerdi po dobu 30 dní kvůli smrti bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera. Ten zemřel 29. prosince 2024.
Co se týče aktuálních témat, věci jsou jasnější než nebe v den práce na příspěvku: rychlý pokrok v řešení ukrajinského konfliktu se konat nebude, americká ekonomika bude nadále žít jí vlastním neuspěchaným životem a boj proti migrantům neslibuje rychlé vítězství.
Trump proto bude předělávat svět a snažit se navázat na virtuální úspěchy, kterých dosáhl se svým týmem po volbách, ne ještě v prezidentském křesle Oválného domu: genderové určení kanadského premiéra, zákon dovolující jednat o nákupu Grónska, podčinění Panamského průlivu, přejmenování Mexického zálivu, zvýšení vojenských výdajů v členských státech NATO, ukončení boje proti násilníkovi Starmerovi a idiotovi Scholzovi, to vše s pomocí Muska.
Trump na cestě do Oválného domu již vytvořil novou politickou geografii. Snaží se vytvořit jasný a barevný glóbus, který znám z doby mateřské a základní školy. Ten by měl nahradit současný nudný a šedý. Trump si vytvořil vlastní agendu v kosmickém měřítku: kosmickou hloupost. Přitom nezáleží na tom, že nic z výše uvedeného se nestane dnes ani zítra a nadávky na hloupé evropské služebníky budou za týden zapomenuty. Důležitější je, že poslední roky senilního pobytu v Oválné pracovně se řídí scénářem Trumpova oranžového kouzelníka. Proto možná měli premiér a pan hradní pozvat sami sebe na inauguraci a seznámit se osobně s kouzelníky dříve, než budou jimi začarováni, učarováni nebo dokonce rozčarováni.
Francie
Podle deníku Le Monde dosáhl francouzský veřejný dluh úrovně 3,3 bilionu eur, zatímco v roce 2003 to byl asi bilion. Dluh visí nad Francií jako Damoklův meč, řekl poslancům 73letý politik a upřesnil, že dluh rostl za všech moderních prezidentů republiky.
Mezinárodní ratingová agentura Moody’s, která na konci loňského roku snížila úvěrový rating Francie, vyhodnotila šance nového kabinetu na zajištění stabilního snížení rozpočtového deficitu jako velmi nízké a poznamenala, že do roku 2027 vzroste francouzský veřejný dluh na přibližně 120 procent HDP ve srovnání se současnými (k prosinci) 113,3 procenta.
Bayrou je už třetím francouzským premiérem za poslední rok. Začátkem září úřad opustil Gabriel Attal, kterého nahradil konzervativec Barnier. Ten byl ministerským předsedou nejkratší dobu ve francouzské historii. Jeho rychlý konec způsobil kontroverzní plán na prosazení rozpočtu na příští rok bez podpory parlamentu s tím, že země podle něj potřebovala stabilizovat veřejné finance. Hlasování o vyslovení nedůvěry Barnier neustál. Francouzská vláda tímto způsobem padla poprvé za více než šedesát let.
V důsledku toho rozpočet ještě nebyl přijat a Bayrou má v úmyslu předložit svůj návrh parlamentu do konce měsíce. Mezitím má země zvláštní zákon, který zajišťuje financování státních programů v rámci parametrů rozpočtu na rok 2024.
Připomínám, že rozhodujícím faktorem není jmenování premiéra, ale vytvoření většinové podpory v parlamentu. V parlamentní logice by koalice měla předcházet volbě jednotlivců. Opačným postupem, tedy výběrem obsazení, se prezident vystavuje riziku, že opět upřednostní vládu bez reálného parlamentního základu, tj. velmi křehkou vládu.
Česká republika
Česká republika je nově připravená přejít v případě výpadků ruské ropy z ropovodu Družba na plné zásobování ropou západní cestou ropovody TAL a IKL. Technologické úpravy pro rozšíření italského ropovodu TAL jsou hotové a technologie je funkční. Nyní pokračují testy a certifikace. Nadále platí, že se má Česko od ruské ropy odstřihnout v polovině letošního roku, jak vláda oznámila loni v červnu. Kapacita západních ropovodů dosáhne až osmi milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku.
Novinářům to 14. ledna řekli premiér Fiala a generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves.
Mero ČR je výhradním přepravcem ropy do ČR. Vlastní a provozuje dva ropovody: českou část Družby a ropovod IKL, který navazuje na transalpinský ropovod TAL. Ten existuje od roku 1967 a nyní se poprvé dostane na maximální výkony, na které byl projektován komunistickými inženýry. Začíná v italském Terstu, pokračuje do Rakouska a Německa.
Náklady na tuto údajnou kompletní nezávislost na ruské surovině nepřekročí 1,6 miliardy korun a hradí je MERO ČR ze svých výnosů. Nebudou tak mít žádný přímý dopad do státního rozpočtu,
vysvětlil ministr financí Stanjura.
Investice se týkala více než deseti míst podél ropovodu, spočívala mimo jiné v instalaci 20 čerpadel, 12 elektromotorů, průtokoměrů a celkové modernizaci systému. V seznamu investic jsem nemohl nají pozici na zabezpečení proti páru Čuk a Gek a jim podobným, včetně Orešníka.
Zmiňuji se o zabezpečení investice v kontextu pokusu ozbrojených sil Ukrajiny 11. ledna zasáhnout drony kompresorovou stanici Russkaya, výchozí bod plynovodu Turecký proud. Ke štěstí všechny drony byly zničeny. Došlo k vyjádření Turecka o útoku na jeho suverenitu a staroznámému nic neříkajícímu blábolu EK. Přitom již dříve prezident Putin informoval o pokusech Ukrajiny poškodit plynovod pomocí bezpilotních letounů z ukrajinských přístavů. Naše lodě střeží tyto ‚toky‘, tyto potrubní systémy, a jsou neustále napadány. A to i s pomocí dronů, které jsou k těmto útokům naváděny z ukrajinských černomořských přístavů, řekl Putin na tiskové konferenci po setkání s tureckým prezidentem v Soči v září 2023.
Doplňuji, že kompresorová stanice Russkaya se nachází ve vesnici Gai-Kodzor poblíž Anapy v Krasnodarském kraji a je výchozím bodem plynovodu Turecký proud. Ten spojuje Rusko a Turecko, byl dokončen v listopadu 2019, zahájil komerční dodávky 1. ledna 2020 a stál cca 7 miliard eur. Skládá se ze dvou větví: jedna z nich dodává plyn do Turecka, druhá zajišťuje dodávky do zemí jižní a jihovýchodní Evropy. Kapacita dvou plynovodů je 31,5 miliardy metrů krychlových ročně. Umožňují ji sedm čerpacích jednotek, každá o výkonu 32 MW. Výstupní tlak plynu může dosáhnout 28,45 MPa, což umožňuje jeho čerpání na vzdálenost 900 km.
Jak zjistil Der Spiegel, vyhození Tureckého proudu, stejně jako severního, naplánoval vrchní bývalý velitel ozbrojených sil, dnes velvyslanec Ukrajiny v UK, Valerij Zalužnyj. Operace se nezdařila. Podrobnosti o jeho implementaci a selhání nebyly nikde zveřejněny.
Chci věřit, že v české kotlině všichni typu Čuk a Gek se vystěhovali nebo byly vystěhováni či jsou pod kontrolou, nepřijdou navrtat potrubí, aby se museli ohřát a pan premiér bude i nadále moci snít o blahobytu, kterého si jako jeden z mnoha tisíců nejsem vědom. Rušit ho bude pan hradní bojující s tvrdou jihočeskou hlavou a vysvětlováním, co je krádež a co je inflace.
Dva z kořenů problému Rusko
Brzo poté, co jsem se dostal do situace, která mi nedovolovala ignorovat politiku a nutila mě sledovat, monitorovat a analyzovat chování a konání politiků, jejich slouhů a poradců jsem dospěl k přesvědčení, že slovo záruka od jakéhokoli politika zní jako předem připravený podvod. Potvrdilo se mi to osobně několikrát v životě a stálo mě to mnoho zklamání, protože bez prvotní důvěry a zvědavosti nic v životě se nepodaří.
Jedním, kdo mně nezklamal, protože jsem ho přečetl velice rychle během několika setkání a studiu jeho dokumentů, ale který způsobil Rusku ohromnou škodu a představuje jeden z kořenů zla, je Andrej Kozyrev. Rusko a my s ním nyní sklízíme plody politiky prvního ministra zahraničních věcí Ruska v době Borise Nikolajeviče Jelcina. Kozyrev jasně poukázal na to, že SNS (společenství nezávislých států) a interakce se zeměmi SNS a postsovětskými státy nejsou prioritou, ale nejsou skutečným směrem ruské zahraniční politiky. Do mnoha zemí SNS byli například vysláni velvyslanci, kteří neměli diplomatické vzdělání, lidé, kteří nemohli budovat politické vztahy, neměli informace o potřebě, jak upevnit status Ruska jako partnerského státu.
Kvůli takovému protistátnímu krátkozrakému přístupu Rusko vynechalo Gruzii, Ukrajinu a Moldavsko. Například sám Eduard Ševardnadze obdržel prostřednictvím jednoho z regionálních vyjednavačů odpověď, že v Gruzii neexistují žádné priority. Dnes se dokonce i v českém Seznamu objevil článek o případném zmizení Moldávie a Ukrajiny jako států. Nabízí se otázka: Co udělá ČR proto, aby neztratila spojence na život a na smrt? Co bude dělat se všemi občany Ukrajiny a Moldávie, kteří odmítnou vrátit se tam, co dříve nazývali domovinou?
Taková vize není jenom vinou Ruska. Proč? Protože Rusko se nenaučilo diktovat si podmínky. Zapomnělo učit a přizpůsobovat se novým reáliím rychle. Již dlouho trvající speciální vojenská operace na Ukrajině a přiznání si, že se jedná o antropologickou válku, pomalu a jistě ukončuje bezplatnou humanitární pomoc, bezplatnou pomoc při vzdělávání, údržbě kulturních a vzdělávacích zařízení na území států, které byly dříve součástí SSSR. Přitom všem ale v Rusku neexistuje doposud žádný striktní a systémový postoj k vlastním zájmům, včetně identifikace trendů a odhadů v oblasti zahraniční politiky. Je tomu proto, že v Rusku, podobně jako v ČR na veřejných školách se nevyučuje problematika západních elit, jejich funkce, výchova, identifikace kandidátů apod. Obrovskou mezerou je navíc nedostatek specialistů v sousedních státech, včetně Ukrajiny a Střední Asie. Mnoho Rusů, podobně jako Čechů si myslí, že vše znají, a lépe než kdo jiný. Byrokracie a pátá kolona sedí přitom pevně v křesle. Tam i zde.
Na druhé straně Rusko má skvělé specialisty na Spojené státy, na evropské země, Střední východ a Dálný východ. To je ale zbytek starého vzdělávacího systému se svojí tradicí. Proč se o tom všem zmiňuji?
Do dnes se Rusku nepodařilo a stále ještě nedaří prosazovat zájmy pomocí měkké síly. Proto má smysl jednat jinak, tvrději. Tvrdšímu jednání odpovídá sankční režim. Rusko ho zažívá na vlastní kůži. Z nějakých důvodů, jichž část si mohu dobře představit, Ruské sankce se neaplikují. Výsledkem je zbytečné vyčerpání Ruska, které se bojí být skutečně soběstačné, lpí na západním luxusu, má komplexy a dovoluje svým občanům to, za co se na Západě trestá a v české kotlině bude tvrdě trestat. Co mám na mysli?
V sousedním Bavorsku žije 53letý Vasilij Jakemenko (1971). Nyní bývalý šéf Federální agentury pro záležitosti mládeže (Rosmoloděž) a zakladatel prokremelských mládežnických hnutí Ti, kdo jdou spolu a Naši, v rozhovoru s blogerem Stanislavem Roženkovem vyjádřil názor, že Vladimir Putin nechápe, co a jak jako prezident dělá, familiárně nazývá vůdce Ruska Voloďko, chlubí se ukradeným zlatem a prohlašuje, že pro něj žádné Rusko neexistuje.
Jakemenko začal svou politickou kariéru prací v oddělení vnitřní politiky prezidentské administrativy. Poté, 13 let, vedl a ideologizoval vlastenecká mládežnická hnutí. Devět let působil na Všeruském fóru mládeže Seliger, vedl Státní výbor Ruské federace pro záležitosti mládeže a Federální agenturu pro záležitosti mládeže. Za služby Rusku obdržel Řád cti.
Dnes Jakemenko žije v Bavorsku, kde si za 16 milionů eur koupil starý dům s mlýnem a rybníkem. Celková rozloha pozemku je 50 ha. The Moscow Times z 10.1.2025 nabízí k přečtení několik citátů z rozhovoru Jakemenka s blogerem Roženkovem. Proč se zmiňuji o Jakemenkovi?
Jakemenkův cynický rozhovor dává velmi jasné pochopení toho, proč je ruská mládež (a nejenom ruská) většinou apolitická a proč jsou někteří z nich připraveni spáchat teroristické útoky v zájmu cizí země a v neposlední řadě, co čeká západní vlády po kapitulaci Ukrajiny, pádu Moldávie, rušení voleb zkorumpovanými soudy, vydíráním atd.
Jakemenko přiznává, že v době budování hnutí Naši ve svém životě neviděl nic než drogy a bandity…. Obecně vzato, nikdy jsem se v tomto životě nezajímal o nic jiného než o ženy. Pro mě byly všechny tyto věci příležitostí se v té či oné podobě sblížit se ženami. A v tomto smyslu jsem se nikdy neangažoval v žádné politice. Zabýval jsem se problematikou námluv žen.
Kromě toho Jakemenko cynicky přiznává, kým ve skutečnosti je: Kdybych si kdysi neuvědomil, že jsem naprostý degenerát, navíc pracující ve vládě, pracující v Kremlu, nikdy bych nebyl schopen pochopit to málo, čemu rozumím dnes. Věří, že extrémně zoufalí lidé jdou do války, protože, abyste vzali tři miliony rublů a šli bránit vlast, no, musíte dosáhnout určité hranice.
Rozhovor s bývalým úředníkem Vasilijem Jakemenkem, se ukázal být tak závažným, že vojenský expert Igor Korotčenko se zeptal úřadů: Dojde k reakci ruského státu? Nedivím se! Citace totiž mohou obsahovat i corpus delicti a důkaz velezrady, a jasně dokazují, že německá demokracie se neštítí akceptovat ukradené peníze a sází na zrádce.
Překupnictví, krádež a demokracie, jde to dohromady? Dnes ano, přestože koncept přijímání kradeného zboží je spojen s činy, které udržují a posilují situaci nezákonného držení, jakmile je jednou zjištěna. Podle § 259 německého trestního zákoníku to lze provést koupí, obstaráním, nakládáním nebo napomáháním při likvidaci. Kde není ale žalobce, není soudce.
Jakemenko by neměl vůbec dostat možnost koupit z ukradeného dům a pozemek, a když potřebuje hotovost, prodávat zlato. Na otázku, z čeho žijete teď? Odpověděl: Dal jsem si stranou sakra hodně peněz. Zlato. Ne diamanty, zlato. Čas od času ho prodávám. Uviděl jsem kus a žiju.
Nebudu pokračovat. Příběh doplňuji o ironii: bratr Vasilije, Boris Jakemenko, pracuje na federálních projektech televizního novináře Vladimira Solovjova a často odsuzuje každého, kdo šel nebo jde proti autoritám. O svém bratrovi Vasiliji však doposud neřekl nic. Asi ví, co zanechal Konfucius: Zvolte si práci, kterou milujete, a už nikdy v životě nebudete muset pracovat.
Souhlasu netřeba.
15.01.2025
V současné době existuje v ČR a ve světě již tolik různých chart a zákoníků, že mně připadá, že se…
Úpadek Evropy nezačal francouzskou revolucí, ale akcelerací jejích myšlenek do extrémů. To platí pro jakoukoliv kulturu. Úpadek církve nastal akcelerací…
Nemyslím si, že člověk je vládcem přírody. Je součástí Země. Je rozdíl v obsahu pojmů "Země" a "příroda". Stačí element…
S panem profesorem jsem polemizoval už dávno na stránkách Filozofického časopisu. Nelze mu upřít upřímnou snahu o zlepšení lidského přístupu…
Fialova vláda byla nastolena proto, aby byla destruktivní. Má zničit vše, co se dá a týká se státnosti a úspěšné…