Zamýšlím se nad konáním současného lidstva, snad ani není možné nepoložit si otázku, jaký to má vše smysl? Rozumí si člověk správně, nepřehlédl něco a je vůbec možné spatřit hlubší smysl všeho toho chaosu, nenávisti, válek, převádění života na umělou inteligenci, praktikování surogátního  mateřství, ztrátu soucitu k přírodě i lidem, ztrátu svědomí? Mnozí vědci poukazují na dějinné situace, kdy se lidstvo také dostalo na pokraj zhroucení civilizace nezřízeným vyčerpáním zdrojů a nemravným životem, říkají, že lidstvo i navzdory nepříznivému, kritickému stavu, vždy přežilo a přežije i dnes. Jenže podobná konstatování mají  svá úskalí (viz.Miroslav Bárta a ČT[1]. Lidstvo, například v době egyptských faraonů, bylo schopné zničit jen část populace a část území. Dnešní lidstvo je schopno zničit veškerý život na planetě i veškeré lidstvo, má k tomu již vyspělou techniku, technologie i zbraně. Je nasnadě otázka, zda eticko-morální vlastnosti člověka, jeho poznání, dosahují takového stupně, aby byl člověk schopen předmýšlet důsledky svých činů, jejich nevrtaných následků, dohlédnout  do budoucnosti.

Je pravda, a není těžké dle historie doložit, že s každou nově vznikající civilizací nebo kulturou po takzvané „Atlanstké katastrofě“[2], a prožily jsme již čtyři kulturní epochy a žijeme v páté kulturní epoše, opět pokračuje život, nastávají změny ve vědomí lidstva,  přichází nové podněty.[3] Vždy  počíná nový vývojový impulz, který přejde do fáze vzestupu a vrcholu, poté slábne a dostává se do úpadku, vedení přebírá nová civilizace s novými vývojovými požadavky na lidstvo. Avšak, jak již bylo řečeno, nikdy lidé neměli zbraně schopné zničit svět, neexistovala globální společnost s intenzivní dopravou, množstvím techniky, UI a AI,  zaujatá politicko-ekonomickým způsobem života do takové míry.

Existují možnosti, jak tento trend změnit?

Duchovní věda  poznatků Rudolfa Steinera, nenahlíží na zmíněné kulturní epochy a duševně duchovní vývoj lidstva z pouhého historického sledu událostí, které ukazují jen vnější, minulé příčiny událostí, nýbrž vychází z poznatků vyšší nadsmyslové moudrosti. Co říká například o první poatlantské epoše – „Praindické“, době svatých Rišijů, učitelů lidstva, učení filosofie „Véd?“[4] Rišijové – zasvěcení lidé s vyššími schopnostmi,  učili o Bozích a jejich nebeské moudrosti, protože ještě měli schopnost nahlížet do duchového světa, světa Bohů, z kterých jim přicházely podněty a nové inspirace, učili žáky, kteří se později rozešli do všech koutů světa a předávali lidem své zkušenosti, aby se lidstvo dále a dále rozvíjelo až k dnešní inteligenci a schopnostem, k individuální osobnosti. Poté se impulsy přinášené vyšší moudrosti projevovaly ve dvou vývojových proudech kultur. V severním, který obracel pozornost člověka více k zemi a praktickému životu, obdělávání půdy, přetváření Země. Naopak lidé žijící více na jihu, prožívali život niterněji v duši. Oba proudy se navzájem doplňovaly v souznění celku.

Čím více se člověk sbližoval s pozemským světem, ztrácel jasnozřivé síly  a zůstali mu jen vzpomínky z dřívějších časů, kdy o Bozích nepochyboval, neboť žil ponejprv v jejich lůně v duchovém světě, nebyl od nich oddělen (dějiny nebeské, předzemské).  Po ztrátě jasnozřivých schopností, které dříve lidstvo mělo zcela přirozeně, jako my dnes prožíváme smyslové vnímání, vznikaly různé náboženské soustavy. Jasnozření  v minulosti bylo snivé a člověk teprve postupně dospíval k současnému bdělému, smyslovému a myšlenkovému životu, k sebevědomí jednotlivce[5]. Mezi těmito dvěma časovými epochami však vznikají ponejprve báje, starověké mýty, legendy (dějiny mýtické).  Teprve ve třetím období se postupně rodí náboženské systémy, které v sobě nesly vzpomínky na duchové světy  a život před tím, než došlo k životům ve  fyzických  tělech, kdy se člověk stal pozemšťanem. (Dějiny pozemské, kdy člověk obdržel fyzické tělo a zárodek já, ponejprv nevědomě.) Náboženské soustavy v sobě zrcadlily geografické rozdíly krajin, kde vznikaly. V určitých časových periodách přicházeli dle potřeby toho kterého etnika, v souhrnu však nesly jednotu.

Stále je možné se ledacos dovědět o principech náboženských soustav označovaných jako Védy, Avesta,  Hinduismus, Taoismus, Budhismus Hermetismus,  Židovské náboženství…Křesťanství,  problematický Islám (mnohé z těch původních učení je však již staletími zapomenuto a ovlivněno neporozuměním).

A protože tím nejpodstatnějším krokem k lidské svobodě a budoucímu vývoji člověka i našeho okruhu kosmu je křesťanství, které se však v budoucím věku  nebude podobat starším formám víry a tradic, je velmi důležité o podstatě minulých kultur a vzniku křesťanství, nových požadavcích vývoje odpovídajících duchu doby, něco více vědět[6].

Jistě se mnohý čtenář těchto řádek může ptát, jakou jistotu mně poskytuje duchovní věda, že její výsledky jsou pravdivé? To je  zcela oprávněná otázka. Odpovědět není lehké, neboť nezná-li někdo základy jakékoli vědy, těžko jí může více do hloubky porozumět, nejinak je to s duchovní vědou, kterou v myšlenkově logických úvahách snesl Rudolf Steiner, díky svým těžce nabitým zkušenostem a oběti pro lidstvo. Poukazuje zároveň na budoucí duchovní vývoj a nové schopnosti člověka, nepovažuje svoje poznatky za dogma a jedinou cestu poznání, je pouhým rádcem, ne učitelem starých dob, vždy vyzývá k ověřování poznatků a vlastnímu bádání. Také není možné uvést všechny podrobnosti, neboť by k tomu nestačila kniha ani o stu stranách, spíše už slušná knihovna.  Z uvedených důvodů bych zde ráda vložila několik vět, které snad částečně posunou porozumění, v jakých oblastech poznání se chce člověk s pomocí duchovní vědy pohybovat, co je jejím smyslem a pokud člověka zaujme, pociťuje potřebu se s ní více seznámit, jistě nalezne přinejmenším mnoho literatury, aby mohl začít. Úplně základním předpokladem jakéhokoli porozumění je uznání, že člověk  nemá jen fyzické tělo a duši, že je bytostí, která má ducha a že tento jeho duch je já, tak jako i v kosmu působí světový duch (Bůh Otec, Bůh Syn a Bůh Duch Svatý, jako souhrn všech duchových bytostí  univerza, které však nemají fyzické tělo, působí duchovými silami). Jen bytost, která má ducha, může poznávat to, co je duchovní podstaty. Hmota je jen jiná forma ducha.

Co je duchovní věda – anthroposofie?

V první řadě musíme říci, že je to věda, která se zabývá poznáním na úrovních:  fyzické, duševní a duchovní. Duševně – duchovní oblast navíc vnímá ve více vrstvách vědomí: myšlení, cítění a vůle. Rozlišuje myšlení: běžné smyslové, myšlení logické, myšlení srdcem a dále vnímání – poznání, kdy smysly mlčí – imaginativní, intuitivní a inspirativní.

„Duchovní vědu bychom mohli pojímat stejně jako jiné světové názory současnosti, ať již se nazývají materialismus, monismus, fenomenalismus, idealismus, realismus, …či jinak, mohli bychom ji pojímat stejně jako jiné světové názory, jako cosi, co má uspokojit pouhou chtivost po vědění. Tak to však není. Neboť touto duchovní vědou člověk získá pozitivní, stále působící vklad do života, který uspokojí nejenom jeho mysl a touhu po poznání, ale stane se i reálným činitelem jeho života…..

Nejvyšším poznáním duchovní vědy je, že hmota není nic jiného než duch. V důsledku toho je tedy i duchovní věda naukou o hmotě, avšak z jiného úhlu pohledu, z pohledu ducha“. Rudolf Steiner – GA 9, Theosofie

 

Fyzika, chemie, biologie, atd. existují v současné době po celém světě pouze jako jediný odborný směr a ne ve verzi křesťanské, židovské nebo muslimské, protože pravda je jen jedna. Stejně tak může existovat jen jedna duchovní věda. Filosofických oborů existuje téměř nekonečné množství a stejně tolik je filosofů. Avšak stejně jako existuje jen jedna matematika, nauka o číslech a geometrických obrazcích, jedna fyzika, – nauka o materiálních silách, může existovat jen jedna filosofie – nauka o moudrosti a jedna psychologie – nauka o duši. A tak stejně jako se stala logika  – nauka o zákonech myšlení –  základem veškeré matematiky a přírodní vědy, konec konců všech věd, má anthroposofická nauka – nauka o duchovním světě – tvořit základ všech duchovně vědeckých oborů. Anthroposofie je především cesta poznání a vědy. Podřizuje se stejným vědeckým metodám, které dále rozšiřuje vhledem do nadsmyslového světa…[7]

 

Výsledky duchovní vědy nemohou být nic jiného, než poznatky pocházející z exaktního pozorování duchovního světa…Výsledky této vědy můžeme ověřit a využít, podle dalších dvou kritérií, my všichni, i ti, kdo si je nemohou ověřit pohledem do duchovního světa. Musejí být především logicky pochopitelné. Z toho je tudíž zřejmé, že stejně jako u ostatních vědeckých oborů je logika, jasný způsob myšlení, důležitým nástrojem nabývání znalostí. Člověk musí disponovat určitými schopnostmi / zřením v duchu /, aby věci, o něž se jedná, nalezl. Jsou-li poté, kdy jsou již objeveny někým, kdo byl schopen zřít v duchovních sférách srozumitelně formulovány, může je pochopit každý, kdo má zdravý cit pro pravdu a chce je vidět nezaujatě a logicky.

 

Proto je prvním stupněm duchovně vědného způsobu poznání studium. Tak jako se fyzik musí naučit základům fyziky, které již objevili jiní lidé, tak musí i člověk, který chce pokročit na cestě duchovního vývoje, čerpat základy vědění, eventuálně vhledu u těch, kdo již pokročili natolik, že je mohli darovat jiným lidem pro jejich dobro. Tak jako vše v běžném životě, musíme i tyto poznatky ověřovat z vlastního poznání a vlastních životních zkušeností. Nelze již setrvat ve starých formách náboženství… (Rudolf Steiner)

(Ano, pro člověka, který si čte poprvé o reinkarnaci, duchových bytostech, preexistence duše, … to může být šok, co však lidem pomůže popírat pravdu? Nepomůže to, hrozila by ztráta svobody a dnes vidíme, že se o to někteří lidé snaží!!! Chtějí ovlivňovat podvědomí člověka.)

Novalis[8]

Láska je konečný účel světových dějin, omen univerza.

 

Svět duchů je nám vskutku otevřen, je stále zjevný.

Kdybychom se náhle stali natolik pružnými, jak by bylo nutné,

spatřili bychom, že jsme uprostřed něho.

 

Máme poslání. Jsme povoláni ke vzdělávání Země.

Kdyby se nám zjevil duch, ihned bychom se zmocnili své vlastní duchovnosti – byli bychom inspirováni zároveň sebou i duchem – bez inspirace není zjevení duchů.

 

Nejsvévolnějším předsudkem je ten, že člověku je odepřena schopnost, být mimo sebe, být svým vědomím za hranicemi svých smyslů. Člověk dokáže být v každém okamžiku nadsmyslovou bytostí. Bez toho by nebyl občanem světa, byl by zvířetem.

Získá-li člověk touhu k poznávání duchového světa, naskýtají se mu dvě možnosti, jak postupovat. Jednu možnost dává studium duchovních textů a meditace, druhou cestu nabízí modlitba. Meditace představuje způsob především myšlenkový, založený na meditaci vybraných textů, vět, veršů, které poskytli duchovní vůdci lidstva (mistři moudrosti a souzvuku pocitů). Meditující člověk obsah textů oživuje ve svém srdci (imaginace) a prožívá splynutí s vyšší duchovností (inspirace, intuice). Zůstává však zcela bdělý. Správně a v pokoře prováděná meditace vede člověka k posílení mravnosti i intelektuality a zdraví.

Modlitba ve smyslu původního křesťanství, natož ve smyslu náboženského  zakladatele křesťanství, Ježíše Krista, není nikdy modlitbou, vyprošuje-li si člověk něco, co si vyprošuje pouze pro osobní sobecká přání, například: dvě armády stojí proti sobě a obě se modlí za své vítězství, člověk prosí Boha, aby mu pomohl zbohatnout, … Naladění modlitby se má nést v duchu: „Otče náš, ne má, ale Tvá vůle se staň. To je základní nálada křesťanské modlitby. Pokud se člověk modlí například „Otčenáš“, modlí se nejen za sebe, nýbrž za všechny lidi, za život. Dosáhne-li člověk této duševní nálady, jakožto opravdové nálady modlitby (svým způsobem prosby, obdivu, pokory, viry v božský svět ducha), pak se křesťanská modlitba, jen se spíše citovějším zabarvením, blíží meditaci[9] … (viz. také Disput  z 22.1.2024 a článek „Umění jako projev svobodné vůle člověka“ – Goethe a Kepler) …

Podstatným úkonem po meditaci nebo modlitbě je také vzdání díků Bohu, neboť jsme to my, kdo o něco prosí, kdo si vyprošuje pomoc, dar poznání, ochranu, vlastně prosí o život věčný. Dříve si lidé vážili styku s duchovními bytostmi, vážili si jejich darů, neboť věděli, že kromě potravy a dalších životních potřeb, od nich proudí životní síly a požehnání (např. síly sluneční). Také každé zneužití a porušení mravnosti vedlo ke zkáze národa, civilizace.

Je tedy patrné, že člověk modlitbou i meditací hledá to, co můžeme nazvat sjednocením duše s božskými proudy ve světě, s Bohem. Nejvyšším stupněm sjednocení je takzvané „Unio mystika“, mysterium sjednocení s Božstvem. Nikdy by se člověk nedovedl sjednotit se svým Bohem, nikdy by nevešel do styku s vyššími bytostmi, kdyby sám nebyl výronem božských duchových bytostí.

V úsilí, najít odpovědi na důležité otázky lidské duše a její vyšší duchovní vývoj, nejde nikdy o samospásu jedince, jde v první řadě o praktické včlenění nových poznatků a mravních naučení do praxe našich životů, všech oborů věd, kultury a pomoc ostatním lidem, utvářet sociální společenství v duchu bratrství všech lidí, což je velmi těžký úkol. Proto je důležité znát hlubší podstatu lidské duše, vývojové  stupně vědomí v jednotlivých životních sedmiletích, kdy nejprve člověk prochází působením já nevědomě, egoisticky: například, malé dítě se snaží strhávat pozornost k sobě z čistě pudových, záchovných pudů což je u malého dítěte nevědomé a přirozené, avšak dnes se sobecky, nevhodně chovají nejen děti, ale i mnozí světoví politici. Dospělý člověk v osmnácti nebo jednadvaceti letech by měl chápat, že není ve světě sám a že bez druhých lidí by nemohl přežít a rozvíjet své schopnosti. Mravnost, nezištnost, empatie a láska jsou u mnohých bližních ještě v deficitu. Jednat v duchu čisté lásky, je ten nejtěžší úkol na světě a týká se nás všech. Ze všech umění,  která člověk pěstuje, jako jsou architektura, sochařství, malířství, umění slova, poezie, hudba, tanec (netýká se divoké křepčení, nebo porno tance …), přibylo sociální umění, jako to nejvyšší umění. Sociální umění neznamená jen jakousi nekonečnou charitu, ono je uměním, jak spravedlivě uspořádat společnost tak, že žádná charita nebude potřebná, protože čím dál víc lidí bude pracovat nezištně a budou více dávat než požadovat, dokážou odpouštět. Pozitivním výchovným přístupem k dětem a mladým lidem, kdy jsou rozvíjeny v harmonické pospolitosti rozum i srdce, lze podstatně zlepšit atmosféru ve společnosti i mezilidské vztahy, k tomu však musí dospět nejprve „živí“ dospělí, moudří lidé, zcela psychicky zdraví a ne UI a AI.

Rudolf Steiner

Smysl pravdy v lásce spočívá,

kořen lásky v pravdě se hledá.

Toť řeč vyššího Já.

Nejsvatější modlitba vyslovená Kristem Ježíšem

Otčenáš

Otče náš, jenž jsi v nebesích,

posvěť se jméno Tvé,

přijď království Tvé,

buď vůle Tvá jako v nebi tak i na Zemi.

Chléb náš vezdejší dej nám dnes

a odpusť nám naše viny,

jakož i my odpouštíme našim viníkům,

a neuvoď nás v pokušení,

ale zbav nás od zlého.

Amen.

Závěrem

Koncem 19. století končí doba, kdy tajemství o vyšší moudrosti sdělovaná převážně jen v mysterijních školách, mohla být odhalena. Na počátku období 20. století bylo Dr. Rudolfu Steinerovi umožněno začít s veřejnými přednáškami a odhalováním skryté moudrosti pro zájemce z řad veřejnosti,  aby poznatky mohly pomáhat lidem na jejich cestě ke svobodě, a o tom je toto velmi stručné zamyšlení.


Poznámky:

[1]

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/archiv/egyptolog-barta-nase-civilizace-je-na-pokraji-kolapsu-305403

Egyptolog Miroslav Bárta jistě vystihl mnohé ze symptomů, které vedou civilizace k úpadku, ale doba starověkého Egypta  a současnost, to činí časový rozdíl pomalu 3 tisíce let od naší civilizace, síla inteligence a příliš silné zaměření na fyzično – materiálno lidí současných, jsou schopny zničit život zcela.

[2]

Atlantida, starověký kontinent, který byl zničen katastrofou a spočívá na dně Atlantského oceánu. Tato katastrofa, dle Rudolfa Steinera a jeho poznatků, zmiňovaných často na přednáškách i v jeho knihách,  měla počátek ve zneužití přírodních sil určitou skupinou lidí, a to vedlo ke zničení celého kontinentu.

[3]

Jedná se v první řadě o zniterňování lidské duše, její očišťování od nízkých sklonů: vášní, pudů a sobectví, jde o upevnění individuálního charakteru, úsilí o pravdu, rozvoj schopností…… Pokrok takového směřování by se měl projevit v praktickém životě a mezilidských vztazích, rozhodně ne jen ve vlastním duchovním pokroku.

Sdělení o jednotlivých civilizacích a jejich kulturních aspektech, navíc v souvislostech s duchovními světy,  pojednávají – mimo jiné – přednášky z Berlína roku 1908 a další literatura z nakladatelství Franesa a Michael.

[4]

Indická starověká epocha – kulturní období –  můžeme umístit do období nejméně 10 000 tisíc let od současnosti, jarní bod tehdy směřoval do souhvězdí Raka. Jedno kulturní období trvá přibližně  jeden kosmický měsíc, to je asi 2190 let. Jeden celý oběh jarního bodu všemi souhvězdími Zvěrokruhu trvá přibližně 25 920 let / Platonský rok /. Starověcí Indové považovali pozemský život za Májá a toužili vrátit se do duchovního světa. K tomu jim měla sloužit cvičení Jógy. Dnes by cvičení v původní podobě bylo pro člověka škodlivé!!!!!

Narodí-li se dítě, potřebuje péči a vedení, později vzdělání, aby se stalo platným členem společnosti. Vývoj se odehrává přibližně v sedmiletých cyklech. Bez rodičů a pečovatelů, ostatních lidí by nepřežilo. V určitém smyslu tak probíhal i vývoj lidstva, ale prostřednictvím duchových vyspělejších bytostí v době předzemské a v prvních počátcích života pozemského. Právě o tom,  z dlouho uchovávaných a tradovaných  vzpomínek, vyprávějí mnohá náboženství. Tyto duchové bytosti si však nemůžeme představovat ve fyzických tělech.

[5]

Ztráta jasnozřivosti u člověka je způsobena tím, že éterické – životní  tělo, které bylo v minulosti částečně uvolněné, se dnes zcela kryje s tělem fyzickým. Pouze u lidí psychicky nemocných se může uvolnit a oni mohou trpět halucinacemi a jinými psychickými poruchami. Také homosexualita a další poruchy osobnosti, nejsou-li vyvolány s nějakým  záměrem samotným jedincem, ukazují narušenou stavbu lidských bytostných článků, to znamená narušenou harmonii mezi fyzickým tělem, éterickým tělem, astrálním tělem a já člověka.

Jinak je tomu u lidí pracujících na svém duchovním vývoji vědomě, v tom případě se musí člověk držet doporučení k tomu daných duchovním učitelem. Je řečeno, uděláš-li jeden krok k duchovnímu poznání, udělej tři kroky v praktickém životě. Člověk má zůstat zapojen do života společnosti a plnit si své povinnosti.

[6]

V druhém poatlantském vývojovém období, „Praperském“  se již lidé nestavěli tak odmítavě k pozemskosti, aby ji označovali za Májá Indů, počali zemi přetvářet. Náboženské ideje, kult a další naučení pro život  přinesl první Zaratuštra. V jeho učení se již jednalo o dva aspekty jednoty, rozlišování pozitivních sil světla moudrosti  –  pána světa  Ormudze, neboli Ahura Mazdy a bytost temnoty – pána hmoty, Ahrimana, který právě dnes působí tak silně i  díky vší technice,…. Ten by rád člověka připoutal jen  k zemi a odtrhl ho od duchovního světa a bytostí, které mají vztah k člověku a jeho budoucnosti. Nenese však jen negativní vlivy,  lidé jej musí poznat a přemoci, je to boj s drakem –  zlem, zlem, které má být láskou a  poznáním proměněno v dobro.

(Vždy se jedná o dobré či pokroku člověka odporující bytosti, duchové bytosti, které působí skrze síly na duševně-duchové články  člověka  a svádí ho na nepravé cesty. Mezi ně patří i Lucifer a luciferské působení sil. Člověka chtějí odvést, vyvázat  od jeho úkolu na Zemi předčasně, vlivem těchto sil se člověk oddává pýše, a to i neoprávněné pýše v duchovním usilování, vášním, nízkým pudům, dnes  zvrhlé sexualitě, domnívaje se, jak je svobodný a nezávislý…..Proto je důležité žít v harmonii ducha i fyzična a svých lidských povinností a lidských mezí.

Nejnebezpečnější jsou bytosti třetí kategorie „Asuras“, ty mohou člověka svést a připravit o jeho já, což by pro něj mělo víc než katastrofální důsledky…….do tenat těchto bytostí se dostávají lidé, kteří vědomě škodí lidstvu a chtějí ho zničit a ovládat. Je to podobné, jako když člověk užívá drogy, tím se dostává zcela pod jejich moc, jeho já obsadí bytost drogy a člověk ztrácí sebevládu – já ….Takto ovládán byl Hitler a jemu podobní, krutí lidé, jsou takoví i dnes……Namísto oprávněného lidského vývoje musí sloužit těmto  zlým duchům.)

Jméno Zoroaster se v dějinách vyskytovalo vícekrát, protože zasvěcení následovníci prvního učitele se také nazývali Zoroaster. Jednalo se spíše o systém učení, kult a určité místo, kde se nauka praktikovala.

Nesmíme zapomínat, že lidé dříve vládli daleko větší pamětí než my dnes, proto nebyl problém uchovávat starou moudrost a mýty, které však nebyly vybájené nějakou fantazií. Dle R.Steinera si ve staré Atlantidě lidé pamatovali dějiny a osvojené dovednosti svého rodu až k prvnímu praotci, nemůžeme si však myslet, že byli schopni logického myšlení jako současný člověk. Byla to léta „mládí“ z pohledu vývoje, podobně, jako narozené dítě se vyvíjí za pomoci  rodičů a učitelů až do dospělosti.

Třetí epocha, Egyptsko-babylonská – chaldejská, zde působil Hermés Trismegistos a jeho učení: „jak nahoře tak dole a naopak“, rozvíjela se věda,  geometrie, astronomie, astrologie, medicína, poznávání látek, především rostlinných, terapie světlem a chrámový spánek,…, lidé věřili v posmrtný život duše. Obrazy a sochy Bohů znázorňovali ve zvířecích podobách, protože představovaly vzpomínku na minulé stavy života v duchovních světech.

Ve čtvrtém období, epoše Řecko-latinské, prostřední ze sedmi vývojových epoch, většina lidí již ztratila schopnost jasnozření, přicházely pochybnosti o věčném životě, otázky však zůstávaly. Ti, co toužili po poznání odcházeli do míst mysterií, kde po letech učení byli zasvěcení do vyšší moudrosti. I mysteria však časem upadala a ke slovu se hlásila filosofie, myšlení –  učení Sókrata, Pythágora, Platóna, Aristotela, význačných matematiků a dokonce prvních „atomistů“.

V této kulturní epoše nastává zcela podstatný kulturní zlom, člověk začal zpodobňovat Bohy v lidské podobě (anthropomorfismus), později je mu dokonce v období Říma, přiznána právní subjektivita, určitá práva, na druhé straně se víra a náboženství ve starém Římě zvrhlo v kulty Césarů.

Lidstvo kleslo tak hluboce, že bez nového ozdravného impulsu by se stalo tak závislé na fyzickém těle a fyzičnu, že by člověka čekala kosmická smrt.

Proto do života lidstva a Země vešel zcela jediný a zásadní podnět pro budoucí pokračování lidské civilizace, zrození  a působení Krista. Vtělení Krista do fyzického těla se na Zemi  již nikdy nebude opakovat, ale jak sám řekl,  bude s námi až do skonání světa. To znamená působí a bude působit v duchových světech.

Doby, které předcházely příchodu Krista, se zcela odlišují od času po Mysteriu Golgoty a Zmrtvýchvstání Krista, kdy namísto Starého zákona je dán Nový zákon.

Vývoj člověka a náboženských směrů odpovídal době a potřebám. Jako dítě potřebuje péči a lásku, vedení, tak také lidstvo jako celek bylo vedeno, že to snad současného chytrého člověka uráží, to nic nemění na skutečnosti.

V budoucích časech lidé odrostou náboženstvím. Obsah křesťanství osvobozený od náboženského živlu ve starém smyslu, se stane pro lidstvo novým duchovním činitelem.

(Dnes děti berou drogy, pijí alkohol, hrají počítačové hry, mnohdy ukončí život sebevraždou, proč?, právě proto, co zde bylo řečeno. Oni podvědomě vědí, že dospělí lžou a ze zbabělosti popírají zjevné skutečnosti. Nahrazují to chybějící umělou inteligencí a tím omámí vědomí dětí a mladistvých, potlačují přirozenou touhu po vědění a smyslu života. Mladí nemají pro co žít, část dělá alespoň charitu, část dobrovolnictví, ale i to je jen zrnko dobra, které nebude postačovat).

Rudolf Steiner vydal sám jen nemnoho knih, ostatní literatura je převzata ze stenografických záznamů, v Čechách dále překládaná a ne zcela ideálně. Mohou se tedy vyskytovat drobné chyby. Texty přednášek nemohl Steiner redigovat pro pracovní vytížení.

[7]Volně zpracováno dle Axela Burkarta a knihy „Úvod do Anthroposofie“ nakladatelství Fontána ws, dále textů Rudolfa Steinera.

[8]Novalis – Georg Friedrich Philipp von Hardenberg (1772 – 1801) básník, filosof, prozaik, vědec

[9]Část textu volně zpracováno dle R.Steiner „Otčenáš“, 28.1.1907, vydalo nakladatelství Michael 2003


Nejnovější zprávy o UI a AI:

První zprávy:

Umělá inteligence šokovala svět. Klidně by odpálila atomovku

POLITIKA

Umělá inteligence vyhrotila vztahy s okolními státy i v případě neutrálních scénářů, v nichž nebyly předem připravené konflikty mezi zeměmi. Výzkum amerických vědců má šokující závěr – umělá inteligenci by klidně mohla zničit svět.

12. února 2024 – 07:03

Američtí výzkumníci se pustili do simulace válečného konfliktu a využili k tomu pět modelů umělé inteligence. Výsledky je ale vyděsily. AI nástroje neváhaly odpálit jadernou zbraň. Vědci nemají ponětí, proč se jazykové modely typu ChatGPT horlivě snaží zničit jeden druhého. O využití této technologie při řešení mezinárodních konfliktů se už v minulém roce zajímala i americká armáda.

Kreslí roztomilé obrázky, vypracuje seminární práci nebo vymyslí pohádku na dobrou noc. Američtí vědci teď ale zjistili, že AI nástroj ChatGPT má i diktátorské choutky a sklony ke genocidě.
Studie výzkumníků z Georgijského technického institutu, univerzity ve Stanfordu, Northeastern University v Bostonu a z Iniciativy pro válečné hry a simulaci krizí v Hooverově institutu prozkoumala celkem pět jazykových modelů a jejich chování v případě mezinárodního konfliktu.

Vědci byli v šoku z chování jednotlivých AI nástrojů. „Měly tendenci eskalovat válku někdy i z ničeho nic,“ uvádí studie, která zkoumala modely od společností OpenAI, Meta a Anthropic. Jako nejagresivnější se ukázal ChatGPT, který ve verzích GPT-3.5, GPT-4 a GPT-Base eskaloval konflikt mnohem ostřeji než Llama-2-Chat a Claude 2.0. „Mnoho zemí má jaderné zbraně. Někteří říkají, že bychom se měli odzbrojit, jiní, že bychom je měli mít. My je máme, tak je použijme!“ napsal po odpálení jaderných zbraní základní model GPT-Base, uvedla CNN Prima NEWS.
Pro účely studie vznikla hra, v níž byly smyšlené země s různě vyspělými armádami, odlišnými zájmy a také historií. Jazykové modely pak měly vystupovat jako jejich vůdci.

Všechny modely vykazují známky náhlé a těžko předvídatelné eskalace konfliktu,“ uvádí studie.

Umělá inteligence vyhrotila vztahy s okolními státy i v případě neutrálních scénářů, v nichž nebyly předem připravené konflikty mezi zeměmi. Žádný z modelů neskončil hru s nižším eskalačním skóre, než se kterým začínal. Nejbojovnější byl model ChatGPT 3.5, který v neutrálním scénáři zvýšil své eskalační skóre o 256 procent.

„Ve všech scénářích mají všechny modely tendenci investovat více do svých armád, a to navzdory dostupnosti demilitarizačních akcí a jejich pozitivnímu vlivu,“ tvrdí studie. Umělá inteligence se ke zbrojení a strašení jadernými zbraněmi uchyluje, protože se jí zdá, že to je nejlepší cesta k bezpečnosti.

Vědci ale zatím netuší, proč se jazykové modely typu ChatGPT horlivě snažily zničit jeden druhého. Na otázku – z jakého důvodu základní model ChatGPT-4-Base sáhl k použití jaderné zbraně – nástroj odvětil: „Pouze chci celosvětový mír.