Rozhovor vede Thomas Kaiser
Thomas Kaiser: Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) nařídil Izraeli, aby zajistil, že armáda nebude páchat genocidu v pásmu Gazy, a že musí být povolena humanitární pomoc. Jak se na rozsudek díváte z hlediska mezinárodního práva?
Alfred de Zayas: ICJ měl nařídit příměří. Článek 41 statutu ICJ uvádí:
1. Soud má pravomoc uvést, pokud se domnívá, že to okolnosti vyžadují, jakákoli prozatímní opatření, která by měla být přijata k zachování příslušných práv kterékoli strany.
2. Do konečného rozhodnutí budou strany a Rada bezpečnosti neprodleně informovány o navrhovaných opatřeních.
Thomas Kaiser: Jaké by to mělo důsledky?
Alfred de Zayas: Mnohé nebo žádné. Mnoho, pokud mezinárodní společenství nakonec přijme opatření. Žádné, pokud to budeme tolerovat, stejně jako jsme tolerovali Ázerbájdžánu a Turecku etnickou čistku v Náhorním Karbachu v listopadu 2023 vyhnáním 120 000 Arménů – pokračování genocidy z let 1915 až 1923.
Preventivní opatření jsou závazná. Izrael je musí respektovat, ale nebude, protože se těší bezvýhradné podpoře USA. USA a Izrael jsou světovou většinou stále více odsuzovány a izolovány.
Thomas Kaiser: Lze z reakce Izraele vyčíst, že obě opatření dodržuje a že došlo ke změně jeho vojenského přístupu?
Alfred de Zayas: Ne. Izrael se po desetiletí bouří proti OSN, proti mezinárodnímu humanitárnímu právu, proti mezinárodnímu právu obecně. Mezinárodní společenství by z toho mělo vyvodit důsledky a uvalit na Izrael hospodářský bojkot, přerušit diplomatické styky a zatýkat a odsuzovat izraelské politiky a vojenský personál podle zásady „univerzální jurisdikce“, jak to například udělalo Švédsko s íránskými občany, kteří naivně přiletěli do Švédska na rodinnou návštěvu.
Thomas Kaiser: Různé lidskoprávní organizace, stejně jako Palestinci v Gaze, na Západním břehu Jordánu a v diaspoře, byli verdiktem zklamáni, protože ICJ nevyzval k příměří.
Alfred de Zayas: Těmto lidskoprávním organizacím patří čest. Jihoafrická republika požadovala od soudu devět bodů. Soud vyhověl šesti bodům. Těchto šest bodů zcela postačuje k ukončení genocidy. Těchto šest bodů může být realizováno pouze v případě, že bude uzavřeno příměří. Jasný požadavek na příměří by však byl jistě lepší. Mnoho lidí by si to přálo, protože by to mělo velký symbolický význam.
Thomas Kaiser: Neměly by být boje okamžitě zastaveny, aby se zabránilo genocidě, kterou Jihoafrická republika odsuzuje a před kterou varuje Mezinárodní soudní dvůr?
Alfred de Zayas: Přesně tak. Ale tak jako tak se Izrael ani USA nechtějí vzdát. Oba ztratili směr. Nebude snadné se z této trapné situace dostat. Izrael a USA se soustředí na eskalaci. To by mohlo zapálit celý Blízký východ: Irák, Írán, Jemen, Egypt, Jordánsko, Sýrii, Libanon a tak dále – dokonce i Turecko.
Thomas Kaiser: Izrael tvrdí, že chce Hamás vojenskou akcí zlikvidovat, a odvolává se přitom na právo na sebeobranu. Mezitím bylo zabito přibližně 30 000 Palestinců, zejména žen a dětí. Může být argumentace Izraele z hlediska mezinárodního práva obhajitelná?
Alfred de Zayas: Vůbec ne. Izrael je okupant, okupační stát, a proto se nemůže odvolávat na právo na sebeobranu. Izrael je od roku 1947 agresorem. Naopak Palestinci – stejně jako všechny okupované národy – mají právo na odpor, a to i se zbraní, jak víme z dekolonizace a z mnoha rezolucí OSN, včetně rezoluce 2625, které právo na odpor potvrzují. Izrael musí nejprve realizovat právo Palestinců na sebeurčení, jak požadují stovky rezolucí OSN a poradní stanovisko Mezinárodního soudního dvora z roku 2004. Článek 51 Charty OSN stanoví:
Žádné ustanovení této Charty neomezuje, v případě ozbrojeného útoku na některého člena Organizace spojených národů, přirozené právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu, dokud Rada bezpečnosti neučiní opatření k udržení mezinárodního míru a bezpečnosti. Opatření učiněná členy při výkonu tohoto práva sebeobrany oznámí se ihned Radě bezpečnosti.
Alfred de Zayas: Izrael tvrdí, že má právo na sebeobranu. Toto právo však platí pouze v případě, že „obránce“ není skutečným agresorem. Válka nezačala 7. října 2023, ale již v roce 1947/48, kdy byla vyhlášena Nakba. [3] Právě Palestinci mají právo na sebeobranu proti izraelské krádeži půdy a politice apartheidu. Právo na sebeobranu navíc nedovoluje ani kolektivní trest, ani odvetu a už vůbec ne genocidu!
Záležitost již projednává Rada bezpečnosti, ale podle článku III e Úmluvy o genocidě jsou za genocidu částečně odpovědné i samotné USA. Zbraně, které Palestince zabíjejí, jsou zbraněmi USA a USA dokonce vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti ve prospěch příměří.
Nastal čas, aby se Valné shromáždění na základě rezoluce „Sjednocení pro mír“ ujalo této věci a přijalo rezoluci proti Izraeli a všem státům, které Izrael podporují a dodávají mu zbraně. [1]
Jednotlivé státy pak musí provést vlastní opatření proti Izraeli. Pro Palestince je to otázka života a smrti.
Thomas Kaiser: Pnina Tamano-Šata, izraelská ministryně pro přistěhovalectví a integraci, v rozhovoru pro NZZ řekla: „Jediný, kdo chce genocidu, je Hamás“. Co si o tomto hodnocení myslíte? Je oprávněné?
Alfred de Zayas: Je to drzé, nelidské. V jidiš se tomu říká chutzpah, převrácení reality, bezkonkurenční drzost. A neříkám to jen já, ale i moji přátelé, známí židovští profesoři a kritici politiky Benjamina Netanjahua, jako jsou Ilan Pappe, Norman Finkelstein a Jeffrey Sachs. Tamano-Shatas hlásá klasickou propagandu a dezinformaci týkající se izraelsko-palestinského konfliktu: z obětí se stávají pachatelé a naopak. Tacitus před 2000 lety napsal, že je lidskou přirozeností nenávidět ty, vůči kterým se člověk provinil: Proprium humani ingenii est odisse quem laeseris (Tacitus, Agricola, 42). A – což je nepříjemné – NZZ [4] otiskuje tento nesmysl.
Thomas Kaiser: Jaká mírová opatření by se ještě dala přijmout, aby se ukončilo vraždění v pásmu Gazy, ale i na Západním břehu Jordánu, které kritizují i USA?
Alfred de Zayas: Pomohlo by, kdyby 100 členských států OSN přerušilo diplomatické styky s Izraelem. Nemůžeme nečinně přihlížet genocidě.
Thomas Kaiser: Je zarážející, že se dosud neozvaly hlasy, které by zabíjení žen označily za akt pohrdání ženami a odsoudily za něj Izrael.
Alfred de Zayas: Zvláštní zpravodajka OSN pro násilí na ženách Reem Alsalemová opakovaně odsoudila zabíjení žen a dětí. Média ji však ignorují. [2]
Thomas Kaiser: Když ruská raketa zabije na Ukrajině pět civilistů, což je jistě nepřípustné, západní média se pohoršují. Skutečnost, že za čtyři měsíce války v pásmu Gazy zemřelo více civilistů než za dva roky války na Ukrajině, se zamlčuje, jak jen to jde …
Alfred de Zayas: Protože západní tisk – New York Times, Washington Post, BBC, FAZ, DIE ZEIT, dokonce i NZZ – nelze považovat za nezávislý. Tento „lživý a neúplný tisk“ je z velké části ve službách Washingtonu a Bruselu. Nejen Reem Ansalem, ale i reportéři jako Richard Falk, Michael Lynk, John Dugard, Alena Douhanová, Idriss Jazairy a Michael Fakhri jsou establishmentovým tiskem jednoduše ignorováni.
Thomas Kaiser: Profesore de Zayasi, děkuji vám za rozhovor.
ODKAZY A REFERENCE
www.ohchr.org/en/press-releases/2023/11/women-bearing-brunt-israel-gaza-conflict-un-expert
REDAKČNÍ POZNÁMKY
[4]NZZ – Neue Zürcher Zeitung
[VB]
Ztráta soudnosti je sice příčinou, ale i ona má svoji příčinu. Tuším, že v r. 2008 uvolnil americký Kongres finance…
"Plná kontrola nad celým územím" neznamená nutně, že by území muselo zcela náležet Rusku. Jen výkonná moc by byla na…
Pane Dugine, je to omyl. Je to příliš velké sousto a Rusko jej nespolkne a může se jím udávit. Ukrajina…
Neuvěřitelně narostl sektor služeb a z těch jen málokteré produkují skutečné hodnoty. Ovšem platit musíme za všechny služby, a to…
Nelze srovnávat - žijeme v jiném čase: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky (Herakleitos z Efezu). Ke spokojenosti a proč se…