E-maily a interní dokumenty, které prověřil server The Grayzone, odhalují podrobnosti o spolku britských vojenských a zpravodajských veteránů, kteří plánovali eskalaci a prodloužení zástupné války na Ukrajině „za každou cenu“. Buňka, svolaná pod vedením britského ministerstva obrany bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022, se označovala jako „Project Alchemy / projekt Alchymie“. Zatímco britské vedení sabotovalo mírové rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou, buňka předložila řadu plánů, „jak udržet Ukrajinu v boji“ tím, že Rusku vnutila „strategická dilemata, náklady a rozpory“.
Úniky informací, které získal server The Grayzone, odhalují skrytou ruku v pozadí britské politiky na Ukrajině a ukazují v neobvykle podrobných detailech, jakým způsobem se snažila vyvolat dlouhou, drásající válku prostřednictvím tajných operací, které překračovaly hranice legality.
Navrhované plány projektu Alchemy zahrnovaly všechny myslitelné oblasti vedení války, od kybernetických útoků přes „diskrétní operace“ až po otevřený terorismus. Tajná buňka dokonce předložila plán „agresivního pronásledování“ a „likvidace“ nezávislých médií – včetně The Grayzone – prostřednictvím agresivní kampaně právního obtěžování a online cenzury, aby byla „nucena ukončit činnost“. Podnětné plány byly předány do nejvyšších pater britské státní a národně-bezpečnostní struktury, kde se zřejmě setkaly s dobrým ohlasem.
Projekt Alchemy, který založil vysoký úředník britského ministerstva obrany, se skládá z vojenských a zpravodajských veteránů, které spojuje touha po totální válce mezi Západem a Ruskem. Někteří z nich cvičili ukrajinské síly v tajných sabotážních taktikách.
Členové národního bezpečnostního spolku mlčky přiznali, že jimi navrhované operace přesahují hranice britského práva. Proto navrhovali, aby byl Londýn „připraven kreativně využívat zákony“ ke splnění svých cílů, a dokonce byl ochoten vymazat „právní omezení pro britské zapíratelné operace“ proti Rusku.
Některá z nejextrémnějších doporučení Projektu Alchemy již byla realizována, často s katastrofálními výsledky. Patří mezi ně návrh buňky k úderu na Kerčský most na Krymu, který vyvolal ruskou eskalaci, při níž došlo k odvetným útokům na ukrajinskou elektrickou infrastrukturu. Alchemy rovněž předpokládala vybudování tajné armády ukrajinských partyzánských bojovníků ve stylu GladiaČesky, kteří by za nepřátelskou linií prováděli atentáty, sabotáže a teroristické mise.
Zdá se, že britský premiér Keir Starmer propadl vlivu spiklenců projektu Alchemy brzy po svém červencovém zvolení, když se horlivě ujalČesky role „válečného premiéra“. Poté, co se zavázal podporovat Ukrajinu „tak dlouho, jak bude třeba“, však Starmer od maximalistické politiky potichu ustupuje. Ukrajincům v Kyjevě nezbývá než přemýšlet, jak je jejich „přátelé“ v Londýně do této šlamastyky dostali a proč je z ní nemohou nebo nechtějí dostat.
Britští špioni, kteří se shromáždili kolem projektu Alchemy, uvažovali tak, že čím déle bude zástupná válka pokračovat, tím více bude „klesat důvěryhodnost ruského prezidenta Vladimira Putina doma i v zahraničí a jeho schopnost bojovat proti NATO se bude snižovat“. Dnes se gambit Projektu Alchemy zjevně vymstil, protože Putin zůstává v Rusku populární, zatímco rozpadající se ukrajinská armáda den ode dne ztrácí území, přestože ji Západ neustále přezbrojuje. Váleční plánovači v Londýně však zůstávají pevně odhodláni k eskalaci a odmítají své ďábelské návrhy odložit.
Británie se ujímá „jednostranného vedení“ při „změně režimu“ v Rusku
Projekt Alchemy vznikl na osobní příkaz generálporučíka Charlieho Sticklanda, který je jako šéf britského Stálého společného velitelstvíČesky pověřen „plánováním, prováděním a integrací společných a mnohonárodních zahraničních vojenských operací pod vedením Spojeného království“. Stickland se v uniklé komunikaci chlubí, že jeho rodina „pochází z dlouhé linie pirátů a korzárů“. Ve svém e-mailovém podpisu se generál duhově zbarveným textem označuje za „zastánce LGBTQ+“.
Stickland a jeho asistent, major Ed Harris, neodpovídali na telefonáty The Grayzone na jejich osobní telefony ani na podrobné otázky, které jim byly zaslány prostřednictvím aplikace WhatsApp.
🇬🇧 🇳🇴 Lieutenant General Charlie Stickland CB OBE, (Chief of Joint Operations), Minister of the Lords, Baroness Annabel Goldie, and a delegation of senior multinational officers and officials visited Ukrainian Armed Forces personnel being trained in the UK.
@Admiral @Permanent pic.twitter.com/rOJ38aRXcL— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) February 11, 2023
Stickland svolal první schůzku Projektu Alchemy 26. února 2022, jen několik dní poté, kdy ruská vojska podnikla první výpad na Ukrajinu. Podle zápisu ze schůzky se sešla „sestava předních akademiků, autorů, stratégů, plánovačů, výzkumníků veřejného mínění, pracovníků v oblasti komunikace, datových vědců a techniků“, aby vytvořila „dokument o možnostech velké strategie“.
Dokument sestával z řady návrhů pro britskou vládu, jak „porazit Putina na Ukrajině a vytvořit podmínky pro přetvoření otevřeného mezinárodního řádu budoucnosti“. V celém dokumentu byla jako „hlavní úsilí“ Londýna v konfliktu popsána potřeba „udržet Ukrajinu v boji“.
V e-mailu britským vojenským aparátčíkům z 3. března 2022 popsal Stickland dokument Alchemy jako výsledek „jisté neplechy, kterou jsem provedl“ se „skupinou ‚vedlejších myslitelů‘“. Vyjádřil uspokojení nad tím, že „to viděli nejrůznější lidé“, včetně vysokých britských vládních a vojenských činitelů, „a dobře to dopadlo“.
V Excelovském dokumentu, který obsahuje seznam potenciálních a potvrzených rekrutů pro toto úsilí a jehož autorem je šéf projektu Dom Morris, je vedle vysoce postavených armádních představitelů uvedena řada osob ze soukromého sektoru a akademické sféry. Morris, který v současné době působí na „Centru pro velkou strategii“ na King’s College, byl v dokumentu uveden jako „civilní vedoucí pracovník“. Roli „vojenského vůdce“ měl vykonávat Simon Scott, brigádní generál britské armády, který byl v roce 2013 jmenován O.B.E. (Order of the British EmpireČesky / nositel řádu Britského imperia) za své „statečné a záslužné služby“ v Afghánistánu.
Informační operace měl řídit dosud neurčený příslušník britské 77. brigády psychologických operací. Na seznamu účastníků informačních operací byl uveden také dlouholetý britský agent pro psychologickou válku Amil KhanČesky, zakladatel analytické firmy „proti dezinformacím“ Valent ProjectsČesky.
V roce 2021 The Grayzone odhalilČesky, jak tehdejší princ z Walesu, král Charles, zapojil Khanovu firmu Valent Projects do astroturfingu pseudosocialistického influencera na YouTube, který útočil na kritiky křečovité reakce vlády na Covid. Předtím se Khan podílel na programu britského ministerstva zahraničí, jehož cílem bylo podnítit změnu režimu v Sýrii.
Měsíce poté, kdy Alchemy Khana jako člena svého týmu navrhla, odhalilČesky The Grayzone jeho spiknutí s celebritním levicovým novinářem Paulem Masonem s cílem toto médium zničit. Jeden z uniklých e-mailů ukázal, že Khan navrhoval „plně legální jaderný [útok], aby [The Grayzone] finančně vytlačil“. Nově objevené dokumenty ukazují, že se rozhodnutí zaútočit na The Grayzone setkalo se souhlasem nejvyšších představitelů britské vlády.
Další kapitola Ukrajiny – dokument o možnostech velké strategie „Starších“
V tajné válečné místnosti projektu Alchemy se posedlost dlouhou válkou rychle ujala. Členové buňky vycházeli z politického dokumentu, který Stickland přisuzoval „The Elders“ („Starším“), které popsal jako „skupinu hráčů Fusion“, vrstvu akademiků a osobností obranného průmyslu se silnými vazbami na britskou armádu.
Dokument Alchemy, který vznikl pod Sticklandovým dohledem a nese název „Ukraine’s Next Chapter – Elders Grand Strategy Options Paper“ (Další kapitola Ukrajiny – dokument Starších o možnostech velké strategie), naznačuje, že členové spiknutí se přesvědčili o nevyhnutelnosti „palácového převratu“ uvnitř Kremlu. Věřili, že dokud bude Rusko bojovat uvnitř Ukrajiny, dostane britská rozvědka „příležitost zpochybnit“ stále sílící „postavení Moskvy jako kompetentního mezinárodního aktéra“ na světové scéně.
„Dlouhá válka proti malému státu dělá z [Putina] hlupáka,“ tvrdil dokument Alchemy. „Je posedlý koncem Kaddáfího – tomu se bude chtít vyhnout… Tlak ze strany oligarchů se bude stupňovat, jak se bude dlouhá válka protahovat – nebude jim chtít dát záminku ke zpochybnění své autority.“ Skupina zdůvodnila, že „dlouhá válka ovlivní [Putinovu] mezinárodní důvěryhodnost“, neboť „neúspěch v rychlé porážce Ukrajiny vážně.. jeho důvěryhodnost u nových bohatých přátel v Bělorusku, Maďarsku, Číně, Indii, na Blízkém východě, v Brazílii atd.. sníží.“
„A co je nejdůležitější“, vleklé ruské angažmá na Ukrajině „posílí NATO“, tvrdí Alchemy. Členové Projektu Alchwmy, přesvědčení, že Putin v oblasti východního Donbasu selže, což vyvolá pád jeho vlády, otevřeně fantazírovali o následném pohlcení Ruska finančním řádem ovládaným Západem pod maskou „postputinovského Marshallova plánu“. Zvláště zajímavé bylo „opětovné zapojení“ Londýna do spolupráce s Moskvou „na globálních energetických a komoditních trzích“, což byla zřejmě narážka na touhu Západu po levném ruském plynu a pšenici.
„Diskrétní operace“: oživení teroristických operací „Gladio“ na Ukrajině
Aby dosáhli balkanizace Ruska, inspirovali se osnovatelé projektu Alchemy operací „Gladio“Česky, tajnou operací organizovanou CIA a NATO, při níž fašistické polovojenské jednotky po druhé světové válce prováděly po celé západní Evropě teroristické útoky pod falešnou vlajkou ve snaze zabránit etablování komunismu.
Oddíl s podrobným popisem možných „diskrétních operací“ ve strategickém dokumentu Alchemy, zdůrazňující „potřebu zasahovat všemi způsoby kromě ‚oficiálních‘“, výslovně doporučoval „Stay-behind Gladio handbooks/ Partisan Pamphlet“ („Příručku Gladia Zůstaň v pozadí / Partizánské pamflety“) „aktualizovanou pro informační věk“.
Dalším krokem, který Alchemy navrhovala, bylo nasazení „silného“ britského soukromého vojenského PMC[1] průmyslu, který by „vyřadil Wagnera“. Jinými slovy, cílem skupiny bylo vytvořit britského konkurenta ruských žoldnéřských sil, které založil dnes již zesnulý velitel Jevgenij Prigožin. Tento cíl vyžadoval formulaci „nové doktríny, operační koncepce a právního rámce pro efektivní integraci aktivit PMC a dalších [nevojenských] subjektů“. Podle těchto pokynů by britské žoldnéřské firmy, schopné používat „sofistikované zbraně, jako jsou SAMS[3], kybernetiku, vzdušné bojové prostředky, bezpilotní letouny“, byly využívány k „řízení, výcviku a podpory ukrajinských formací“.
Všechny tyto operace měly být nakonec „sponzorovány a řízeny“ vládou Spojeného království, a to „za použití diskrétního krytí“, aby se zabránilo vyvolání článku 5 smlouvy NATO.
Po vypracování dokumentu o Velké strategii vyzval Stickland tým „vedlejších myslitelů“ projektu Alchemy, aby předložili další návrhy operací ve stylu Gladio. Mezi návrhy, které dorazily, byla „mise“, jejímž cílem bylo „vyřadit Kerčský most odvážným způsobem a narušit silniční a železniční přístup na Krym a námořní přístup k Azovskému moři“. Plány tohoto vysoce provokativního spiknutí odhalilČesky The Grayzone v říjnu 2022, bezprostředně po útoku nákladním automobilem, který ochromil Kerčský most.
Tým Alchemy také vytvořil powerpointovou prezentaci s názvem „Výcvik ukrajinského komanda k obnovení námořní suverenity – Starší“, v níž jsou nastíněny plány na vybudování tisícičlenného ukrajinského komanda „vycvičeného v Británii vojenskými veterány a vybaveného britskou výzbrojí“, které by „vyřadilo ruské námořnictvo a otevřelo další křídlo v boji o Cherson a jih Ukrajiny“.
V době předložení prezentace pracoval tým Alchemy na plánu nejméně tři měsíce. „Ukrajinci v zahraničí a dobrovolníci uvnitř Ukrajiny“ již byli naverbováni, a to v předstihu před dvanáctitýdenním základním výcvikem v „používání všech vojenských zbraní včetně minometů, protitankových střel, odstřelovačských zbraní, vyloďování, řemeslné zručnosti, demolic,“ uvádělo se v návrhu.
Plán vyzýval k formálnímu začlenění komanda do ukrajinského námořnictva. Alchemy se chlubila, že budoucí jednotky „síly znásobí a budou a vysoce mobilní“, zatímco ruská „zastaralá doktrína bude mít problémy s vysoce motivovanými a dobře vybavenými námořními silami provádějícími úderné operace cílící na Krym“.
Kromě toho „osoby, které plynně hovoří rusky a jsou považovány za vhodné pro skryté operace v utajení“, včetně „operátorek“, by byly „nasazeny na jižní okupovanou Ukrajinu a Krym za účelem shromažďování zpravodajských informací a sabotáží klíčových bodů infrastruktury“. Byli by vyškoleni důstojníky MI6. Na tyto účely Alchemy požádala britskou vládu o celkem 73,5 milionu liber. „Program je ve vysokém stupni připravenosti. Jsme připraveni vyrazit,“ prohlásila důrazně prezentace.
Obrovská částka měla být vyplacena společnosti Elders Services Ltd, kterou založili členové Alchemy a která byla registrována na adrese vzdálené pouhých 15 mil od Fort Moncktonu, který bývalý důstojník MI6 Richard Tomlinson popsalČesky jako „výcvikové středisko SIS pro operace v terénu“. Není známo, kolik peněz, pokud vůbec, firma od britské vlády za obnovení operace Gladio na Ukrajině obdržela. Společnost Elders Services Ltd ukončila činnost v březnu 2023 po necelém roce fungování, aniž by předložila finanční zprávu.
Britští špioni vyzývají k „akci“ proti The Grayzone
Za bravurním přístupem týmu projektu Alchemy stál pocit, že se západní hegemonie na ledových hranicích oddělujících Ukrajinu od Ruska hroutí. S odkazem na vzmáhající se alianci BRICS, která se letos v říjnu sešla v ruské Kazani, aby se postavila finančnímu řádu ovládanému USA, plánovači projektu Alchemy vyzvali britské vedení, aby se „připravilo na SWIFT II“, protože SWIFT „bude zničen“ protiruskými sankcemi Západu, „pomalu, ale nevyhnutelně“.
Podle analytiků Alchemy by země po celém světě by měly přirozeně „pocítit potřebu alternativního neamerického“ způsobu bezpečného uložení hotovosti a obchodování. Ve vzácném projevu politické střízlivosti britští špióni předpověděli, že sankce proti Rusku v kombinaci se zástupnou válkou na Ukrajině povedou ke zvýšení cen spotřebního zboží a „zasáhnou britské voliče přímo do kapsy“.
To představovalo „hrozbu pro veřejnou podporu“ „tvrdé linie“ britské vlády vůči Ukrajině, varovali. „Domácí britské veřejné mínění“ by pochopitelně ‚přestalo bavit‘ platit více za zboží denní potřeby, což by znamenalo, že ‚poroste tlak na kompromis‘.
Aby připravili britskou veřejnost na nadcházející bouři, navrhli osnovatelé Projektu Alchemy něco, co nevýrazně označili jako „informační operace“, ale co by se dalo přesněji popsat jako směs domácí státní propagandy a zlovolných útoků na „dezinformační“ média.
Mezi úkoly, které nastínili, patřilo nejen „[rozbití] ruské dezinformační infrastruktury“ nátlakem na sociální média, aby zakázala RT a Sputnik, ale také zaměření na kritická nezávislá média, jako je The Grayzone.
„Proti těmto médiím lze podniknout řadu akcí. Nejzřejmější je právní, protože obsah těchto výjezdních médií je často v rozporu s mediálním právem ve Spojeném království, USA a EU,“ zdůraznil Alchemy.
„Poškozené strany mají v současné době tendenci ignorovat pomluvy/pomlouvání ze strany těchto výstupů. Pokud by tyto výstupy agresivně stíhaly, je pravděpodobné, že by byly nuceny ukončit činnost.“
Grayzone se prý doposud „dařilo zastírat“ své financování – což naznačuje, že tento výstup je skrytě financován Ruskem nebo jiným nepřátelským státem, což je zcela nepravdivé. Paranoidní fantazie britských zpravodajských služeb možná vysvětlují, proč byl tento novinář na toto téma vyslýchánČesky britskou protiteroristickou policií, když ho v květnu 2023 zadržela a vyslýchala na mezinárodním letišti v Lutonu.
Spiklenci Alchemy se snaží postavit Británii do čela války s Ruskem
Kromě toho, že Alchemy hrála hlavní roli v mediální manipulaci, snažila se Británie postavit do čela agendy Mezinárodního trestního soudu, který má vyšetřovat a stíhat ruskou vládu za údajné válečné zločiny na Ukrajině.
Alchemy navrhovala, aby Londýn „stanovil mezinárodní podmínky, mechanismy sběru a financování sběru dat a důkazů“ v zástupném konfliktu a „poskytl veškerou možnou podporu, včetně zpravodajských informací“ Mezinárodnímu trestnímu soudu „v jeho úsilí o vyšetřování válečných zločinů“, stejně jako to britští špioniČesky dělali pro Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia – ICTY).
Ačkoli v dokumentu nejsou jmenováni, vysoce postavení britští právníci, včetně celebrity Amal ClooneyovéČesky, se od té doby objevili v čele snah o stíhání ruských představitelů za válečné zločiny a o zřízení obdoby ICTYČesky. Jak uvedlČesky Max Blumenthal z The Grayzone, Británie sehrála rozhodující roli při jmenování Karima Khana, mentora Amal Clooneyové, prokurátorem ICC.
Zdá se, že provokativní návrhy projektu Alchemy se v určité podobě dostaly na stůl premiéra Keira Starmera. Na summitu k 75. výročí založení NATO Starmer naplno podpořil hloubkové údery ukrajinské armády na Rusko. V souladu s agresivním jazykem obsaženým v dokumentech Alchemy se zavázal „poskytovat Ukrajině podporu v hodnotě 3 miliard liber ročně… tak dlouho, jak to bude nutné“.
Ale vzhledem k tomu, že ofenzíva ukrajinské armády v ruské Kurské oblasti slábne, Bidenova administrativa se od výzev k úderům do nitra Ruska distancovala. Naštěstí pro britské vůdce, kteří jsou zatvrzele odhodláni přenést boj na Moskvu, projekt Alchemy zajistil, že po ruce zůstává talíř možností, které nejsou v plánu.
Jak Alchemy poznamenala ve svém dokumentu o velké strategii: „Spojené království se vždy snaží jednat multilaterálně, ale je připraveno převzít jednostrannou iniciativu tam, kde by se dosažení multilaterálního konsensu mohlo ukázat jako časově náročné nebo obtížné.“ Mezi tajnými sponzory války, kteří byli bezpečně usazeni více než 1000 mil od frontových linií, panovala pevná shoda: „Měli bychom se za každou cenu pokusit udržet Ukrajinu v boji.“
… viz článek zde Are private military contractors any different from mercenaries?Česky
Z textu článku:
Liší se soukromí vojenští dodavatelé od žoldáků?
Vztah mezi PMC a žoldáky nebo vojáky na volné noze bojujícími za peníze je většinou zpochybňován světovým veřejným míněním. Žoldnéři jsou však mezinárodními zákony [2] zakázáni, zatímco PMC jsou považováni za legální.
V článku je zmíněna britská vojenská dodavatelská společnost „Aegis“ (Aegis Defence ServicesČesky) a také nechvalně známá společnost „„Blackwater“Česky, která se v roce 2011 přejmenovala na „Academi“ a v roce 2014 se sloučila se společností „Triple Canopy“ do seskupení „Constellis Holdings“. Ta má mezi soukromými dodavateli jednu z nejvíce pochybných historií.
Úmluva navazuje na Protokol IČesky Ženevských úmluvČesky, který v čl. 47 odst. 1 stanoví, že žoldnéř nemůže být zákonným bojovníkemČesky ani válečným zajatcemČesky.
Úmluvu, která vstoupila v platnost 20. října 2001, však ratifikovalo pouze 37 zemí. Země s velkými armádami, zejména USA, Rusko a Velká Británie (ani Francie), ji neratifikovaly, protože aktivně využívají PMC.Článek 1 Úmluvy obsahuje následující definici žoldnéře:
Žoldnéřem je každá osoba, která:
(a) je speciálně rekrutována na místě nebo v zahraničí, aby bojovala v ozbrojeném konfliktu;
(b) je k účasti na bojích motivována především touhou po soukromém zisku a ve skutečnosti je jí stranou konfliktu nebo jejím jménem přislíbena hmotná odměna, která podstatně převyšuje odměnu přislíbenou nebo vyplácenou bojovníkům s podobnou hodností a funkcí v ozbrojených silách této strany;
(c) není státním příslušníkem strany v konfliktu ani nemá bydliště na území kontrolovaném stranou v konfliktu;
(d) není příslušníkem ozbrojených sil strany konfliktu a
(e) nebyla vyslána státem, který není stranou konfliktu, na oficiální službu jako příslušník jeho ozbrojených sil.Žoldnéřem je rovněž každá osoba, která v jakékoli jiné situaci:
(a) je speciálně rekrutována na místě nebo v zahraničí za účelem účasti na koordinovaném násilném činu, jehož cílem je:
(i) svržení vlády nebo jiné podkopání ústavního pořádku státu; nebo
(ii) podkopání územní celistvosti státu;
(b) je k účasti na něm motivována především touhou po významném soukromém zisku a je podněcována příslibem nebo vyplacením hmotné náhrady;
(c) není státním příslušníkem ani rezidentem státu, proti němuž je takový čin namířen;
(d) nebyla vyslána státem na služební cestu a
(e) není příslušníkem ozbrojených sil státu, na jehož území je čin spáchán.
Střela země / povrch — vzduch, známá také jako střela půda / hladina — vzduch nebo řízená zbraň země — vzduch, je střela určená k odpálení ze země nebo z moře k ničení letadel nebo jiných střel. Jedná se o jeden typ protiletadlového systému; v moderních ozbrojených silách nahradily střely většinu ostatních forem specializovaných protiletadlových zbraní, přičemž protiletadlové zbraně byly vytlačeny do specializovaných rolí.
[VB]
Zánik staré revoluční levice je dán především proto, že bída proletariátu zanikla. Opravdu chudí jsou ti, kteří peníze prodrogují nebo…
Prosím o prominutí, neboť se mi stala nemilá věc. Po vyslechnutí besedy pana Hájka s panem Novotným, jsem četl úvahu…
Obdivuji pana Kratochvíla a protože jsem první československý občan, který jel prokazatelně jako první, vlakem, po 21. srpnu 1968 spolu…
Vynikající článek. Měl by jej číst každý.
Článek pravdivě popisuje situaci, ale nevěřím závěru ohledně válek. Evropa přece nemůže existovat bez čínského zboží a ruského plynu. Válku…