Debatu Petr Drulák / Přemysl Janýr – Ukrajina uveřejnil YouTube kanál Kolektif 1. dubna 2024
O riziku eskalace ukrajinsko-ruské války do evropsko-ruské a světové a o souvislostech přesahujících i geografickou oblast Evropy debatují Petr Drulák a Přemysl Janýr
prof. Ing. Petr Drulák, Ph.D. (*1972) je zakladatel spolku Svatopluk, je profesorem mezinárodních vztahů na Katedře politologie na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Působil jako velvyslanec České republiky ve Francii, náměstek ministra zahraničí a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem desítek odborných článků, několika učebnic a monografií včetně prvních českých učebnic analýzy zahraniční politiky, teorie mezinárodních vztahů a metodologie politologického výzkum. V roce 2022 vydává monografii Podvojný svět (Academia) a editovanou knihu Svrchovanost zprava i zleva. Věnuje se politické publicistice zejména v MF Dnes a v internetovém časopise !Argument.
Přemysl Janýr (*1949) je nezávislý publicista a aktivista žijící od roku 1978 ve Vídni. Podílel se na vzniku více iniciativ jako VONS, Forum pro česko-rakouský dialog, sdružení Archivy, Národy Podyjí anebo tohoto portálu. Věnuje se zejména mezinárodní politice, historii, filosofii a sociálním systémům obecně.
Asi jako když válka německo polská přerostla do války světové za pomoci západních mírotvůrců.
Je to vynikající rozhovor. A s povzbuzujícím vyústěním. Moc rozumím tomu, když debatéři říkají, že pro ně jsou volitelní jen a pouze ti, co nás odmítají zatáhnout do války s Ruskem. A souzním s nimi, když v této souvislosti oba jmenují Konečnou. Ta sice ve Stačilo má i osoby podivné, jako je jistá Rédová, ale to je teď koneckonců podružné. Podstatné je, že není gumová a své názory jako lídryně v budoucnu nejspíš nezmění.
K naší polemice o definici státu jsem Petrovi poslal odkaz na Montevidejskou konvenci z roku 1933 (https://cs.wikipedia.org/wiki/Montevidejsk%C3%A1_konvence), podle které je stát dán 1. stálým obyvatelstvem, 2. definovaným teritoriem, 3. vládou a 4. kapacitou vstoupit do diplomatických vztahů s jinými státy. Výslovně stanoví, že „Politická existence státu je nezávislá na uznání jinými státy“.
Petr mi v odpovědi poslal odkaz na českou Wikipedii, heslo Mezinárodněprávní uznání státu (https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezin%C3%A1rodn%C4%9Bpr%C3%A1vn%C3%AD_uzn%C3%A1n%C3%AD_st%C3%A1tu), které rozlišuje mezi deklarativním (Montevidejská konvence) a konstitutivním (Petr) pohledem.
K otázce protiprávnosti invaze jsem mu poslal ještě linky na analýzy Joe Laurii (https://consortiumnews.com/2023/02/10/on-the-legal-question-of-russias-military-intervention/) a Scotta Rittera (https://consortiumnews.com/2022/03/29/russia-ukraine-the-law-of-war-crime-of-aggression/), které ji vidí jako slučitelnou s mezinárodním právem.
Na Petrův názor, že měl Putin nejprve vyčkat na ukrajinský útok, jsem opomněl zmínit, že by to znamenalo zahájení otevřené války. Putinovým plánem ale byla omezená preemptivní operace obsazením Hostomelského letiště a rychlým průnikem lehkého výsadku do Kyjeva (po vzoru Prahy 1968), která měla válce předejít. Biden ale plán znal a výsadek byl v Hostomelu již očekáván. Teprve hostomelskou porážkou přerostla SVO do plné války.