Článek Tři měsíce do velkého problému. Co se děje v Záporožské jaderné elektrárně a zda hrozí havárie? vyšel na webu Strana.ua dne 8. 6. 2023.

Co se děje v Záporožské jaderné elektrárně a zda hrozí havárie?

chto-proiskhodit-na-ZAES

Po zničení Kachovské vodní elektrárnyČesky a s ním spojené lidské a ekologické katastrofě, jejíž následky jsou již patrné, se kolem Záporožské jaderné elektrárny (ZNPP) vynořuje mnoho otázek.

Připomeňme, že chladicí bazén Záporožské jaderné elektrárny je sice samostatnou stavbou s vlastními stavidly, ale je přímo napojen na nádrž Kachovka, odkud odebírá vodu pro chlazení jaderných reaktorů. Hladina Kachovky po protržení hráze rychle klesá.

Rafael Grossi, šéf MAAE, uvedl, že pokud hladina v nádrži Kachovka klesne pod 12,7 metruČesky, nebude z ní ZNPP moci čerpat vodu.

K 7. červnu byla hladina těsně nad 14 metry, ale stále klesá, i když ne tak rychle jako bezprostředně po výbuchu.

Podle společnosti Energoatom byla 8. června v 9:00 hodin hladina vody v nádrži Kachovka 13 metrů.

MAAE odhaduje, že pokud bude bazén nyní naplněn, měl by vystačit na tři měsíce. Avšak vzhledem k tomu, že hladina vody v Kachovské nádrži již klesla na 13 metrů, zbývá do kritické hranice 12,7 metru, kterou uvádí Grossi, pouze 30 centimetrů. A zatím není jasné, jak se bude situace vyvíjet dál.

Grossi říká, že i když je všech šest reaktorů ZNPP v režimu odstávky, stále potřebují chladicí vodu, aby se zabránilo roztavení paliva a případnému úniku radioaktivních látek. Ukazuje se, že MAAE právě možnost roztavení paliva a úniku radiace nevylučuje. A do hodiny „H“ nezbývá mnoho času: pouhé tři měsíce. Co se stane potom, je velkou otázkou.

Prohlášení MAAE již hromadně převzala masmédia, která publikují poplašné zprávy o tzv. fukušimském efektu, tedy o možných haváriích jaderných elektráren způsobených přehřátím reaktorů.

ZNPP je největší jaderná elektrárna v Evropě. Její havárie by měla vážné důsledky nejen pro Ukrajinu, ale i pro její sousedy.

Zabývali jsme se tím, jaká jsou reálná rizika pro Záporožskou JE po katastrofě v Kachovce.

Co znamenají Grossiho tři měsíce

Téma jaderné apokalypsy se vynořilo doslova bezprostředně po výbuchu Kachovské vodní elektrárny.

Nejvíce se diskutuje o potenciálním riziku jaderné katastrofy v jaderné elektrárně v důsledku ztráty vody v chladicím bazénu reaktoru. Ukrenergo varovalo, že voda z Kachovky dojde za čtyři dny. Co tedy bude dál? Musíme situaci monitorovat, řekla Taťána Žavžarová, vedoucí záporožské nevládní organizace Ecosense.

Dodala také, že lidé si mohou pro uklidnění radiační pozadí ověřit na speciálních zdrojích (např. eco-city.org.uaČesky).

Na oficiálních stránkách MAAE se však 7. června objevila tisková zprávaČesky, která, mírně řečeno, na klidu nepřidá.

Ve zprávě byl citován generální ředitel MAAE Grossi, který uvedl, že hladina vody v nádrži klesla 7. června v 18 hodin přibližně o 2,8 metru na 14,03 metru.

Rychlost úbytku se mírně snížila na 5-7 centimetrů za hodinu ze včerejšího maxima asi 11 centimetrů za hodinu, dodal Grossi.

Podle jeho slov, která okamžitě převzala mnohá média, pokud hladina klesne pod 12,7 metru, ZNPP již nebude schopna čerpat vodu z nádrže. Vzhledem k tomu, že plný rozsah poškození přehrady zatím není znám, nelze předpovědět, zda a kdy by k tomu mohlo dojít. Pokud však bude současné tempo poklesu pokračovat, hladiny 12,7 metru by mohlo být dosaženo během následujících dvou dnů.

V rámci přípravy na tuto možnost ZNPP neustále doplňuje zásoby vody, včetně velkého chladicího bazénu vedle elektrárny, jakož i menších chladicích bazénů a přilehlých kanálů, a to pomocí vody z nádrže Kachovka, dokud je to ještě možné. Až se tyto zdroje naplní, bude vody dost na to, aby elektrárna mohla po dobu tří měsíců chladit svých šest reaktorů i vyhořelé palivo), uvedla MAAE v tiskové zprávě.

Podle Grossiho i když je všech šest reaktorů ZNPP v režimu odstávky, stále potřebují chladicí vodu, aby se zabránilo roztavení paliva a případnému úniku radioaktivních látek.

V tiskové zprávě MAAE se rovněž uvádí, že výpadek nádrže Kachovka podtrhuje potřebu zachovat v neporušeném stavu další zdroje vody v ZNPP, zejména velký chladicí bazén vedle areálu a také přiváděcí tlakové potrubí z nedaleké Záporožské tepelné elektrárny (ZTPP).

Je velmi důležité zachovat provozuschopnost jak chladicího bazénu ZNPP, tak tlakového potrubí ze ZTPP. Je to velmi důležité, aby byl dostatek vody pro zajištění potřebného chlazení po několik následujících měsíců, řekl Grossi.

MAAE uvedla, že Grossi se příští týden vydá do ZNPP, aby zhodnotil situaci. Plánuje se také výměna týmu zástupců MAAE v Záporožské JE za větší.

Tisková zpráva MAAE vzbudila velký rozruch.

Mnoho lidí vyděsila věta, že „pokud hladina klesne pod 12,7 metru, ZNPP už nebude schopna čerpat vodu z nádrže“. Některá média a dokonce i odborníci si „nádrž“ vyložili jako chladicí bazén ZNPP. Ve skutečnosti má MAAE na mysli vodní nádrž Kachovka. Tvrdí, že až v ní hladina vody klesne na 12,7 metru, nebude odběr do chladicího bazénu ZNPP možný. To je pravda. Ale stávající zásoby vody v chladicím bazénu se nikam neztratí, říká Alexandr Kupnyj, bývalý zaměstnanec Černobylu a expert na jadernou bezpečnost.

MAAE 7. června předpověděla, že kritické hladiny 12,7 metru v nádrži Kachovka by mohlo být dosaženo za dva dny.

Podle společnosti Enerhoatom byla 8. června 2023 v 9:00 hodin hladina vody v nádrži Kachovka u Nikopole 13 metrů. V 11:00 přišel nový údaj 12,9 metru. Je možné, že zítra nebo ještě dříve bude dosaženo hladiny 12,7 metru, kterou MAAE označila za kritickou.

Energoatom zároveň ujistil, že hladina vody v chladicím bazénu ZNPP k 8. červnu činí 16,6 metru. A to je podle společnosti zcela dostatečné pro potřeby elektrárny.

Alexej Lichačov, šéf Rosatomu, který má nyní nad ZNPP faktickou kontrolu, uvedl, že existuje řada záložních možností pro řešení různých mimořádných situací.

Od prvních dnů práce na Záporožské JE jsme propočítávali rizikové scénáře, včetně toho, který souvisí se ztrátou potřebného množství vody. Organizačně i technologicky je personál elektrárny na toto rozhodnutí připraven, řekl Lichačev.

Co tedy znamenají tři měsíce, které Grossi vyčlenil pro bezpečný provoz Záporožské JE?

Myslím, že doba tří měsíců byla uvedena podmíněně. Myslím, že tři měsíce byly uvedeny podmíněně; je to letní období, kdy se voda silně odpařuje, zejména pokud je léto horké. Ve skutečnosti je toto období velmi arbitrární. Několik měsíců by bylo lepší, říká Kupnyj.

Nicméně i několik měsíců je velmi málo. Co se tedy může stát? Podívejme se na situaci podrobněji.

Proč má ZNPP chladicí bazén a jak ho naplnit?

Jak nám sdělil Alexander Kupnyj, chladicí bazén ZNPP má vlastní hráz a stavidla a je zcela autonomní stavbou. Voda je však doplňována z Kachovské vodní nádrže, i když existuje i systém doplňování ze zdrojů na území elektrárny.

Kam odtéká voda z chladicího bazénu? Podle Kupného se 90 % vody používá k napájení kondenzátorů reaktorových turbín.

Ale protože ZNPP nyní není v provozu, jsou i turbíny nečinné a voda z chladicího bazénu se na nich téměř nepoužívá, vysvětlil Kupnyj.

Dalších 10 % vody z chladicího bazénu jde na tzv. speciální úpravu. Ta zahrnuje provoz mnoha systémů, včetně vytápění v ZNPP. Jejím hlavním účelem je však napájení primárního okruhu, který odvádí zbytkové teplo z aktivní zóny reaktoru.

A to je bod, který odborníky v současné době nejvíce znepokojuje.

Pět bloků ZNPP je v režimu studené odstávky, šestý je v režimu horké odstávky (slouží například k výrobě páry pro zpracování jaderného odpadu).

Vody je však stále potřeba k odvádění zbytkového tepla, protože řetězová reakce v reaktorech stále není zastavena. Objemy, které se k tomu používají, jsou relativně malé. Vnitřní zásoby vody v chladicím bazénu i bez vnějšího přívodu vystačí na několik měsíců. Kolik měsíců přesně, je v tuto chvíli těžké říci. Mohlo by dojít k nějakým vnitřním netěsnostem, odpařování vody vlivem tepla apod., řekl Kupnyj.

Zatímco do chladicího bazénu je stále možné čerpat vodu, uvedla MAAE.

I to je rizikový faktor, protože musíme zajistit, aby hráz chladicího bazénu nepřetekla a nepoškodila se, řekl Kupnyj.

Podle prognóz MAAE a údajů o odtoku vody z nádrže Kachovka však brzy nebude možné vodu do Záporožského chladicího bazénu dodávat. Zbývají tedy vnitřní zdroje, ale jak budou fungovat při absenci hlavního přívodu vody, je otevřenou otázkou.

Je možné nádrž Kachovka obnovit?

Jaké by mohly být další možnosti odběru vody pro ZNPP?

První z nich (což by bylo to ideální řešení problému) je obnovení hladiny vody v nádrži Kachovka.

Teoreticky je to možné. Stav samotné MVE byl definován jako neobnovitelný. Vodní elektrárna a nádrž jsou ale dva odlišné objekty.

Je možné pokusit se obnovit nádrž Kachovka i bez vodní elektrárny. Přehrada není zcela zničena. Není jasné, v jakém stavu je zbývající část. Teoreticky ji však lze obnovit. Bude to však trvat několik let, nikoli měsíců, říká Jurij Korolčuk, analytik Institutu strategických studií.

Ihor Sirota, šéf společnosti Ukrhydroenerho, uvedl, že po vypuštění Kachovky může být postavena dočasná hráz a nádrž Kachovka může být naplněna vodou z nádrží na horním toku. Že se již pracuje na projektu vybudování hráze v nádrži Kachovka, která by obnovila hladinu vody na její projektovanou výšku (asi 16,5 metru), uvádí oficiální internetová stránka společnosti Ukrhydroenergo.

Sirota odhaduje, že tyto práce je reálné provést do jednoho měsíce. Takto krátký termín však v odborné veřejnosti okamžitě vyvolal otázky.

Další možností je podle Kupného položení potrubí, kterým by se do chladicího bazénu ZNPP čerpala voda z nejbližšího dostupného zdroje, např. z Dněpru. Vybudování takové stavby však není snadné a není levné.

Navíc není jasné, kdo by to mohlo udělat právě teď. Činnost ukrajinských specialistů je nepravděpodobná vzhledem k tomu, že se jedná o nekontrolované území, řekl Kupnyj.

Šéf Enerhoatomu Petro Kotin ve svém vystoupení na telemostu potvrdil, že možnost položení dalších potrubí a instalace čerpadel je možná.

Jinými slovy se ukazuje, že po uplynutí deklarovaných několika měsíců zatím prakticky neexistují žádné možnosti zásobování ZNPP vodou. Což znamená, že nebude ani žádná možnost chlazení reaktorů, aby se, jak říká MAAE, zabránilo roztavení paliva a možnému úniku radioaktivních látek.

Znamená to, že katastrofa v ZNPP je nevyhnutelná?

Spousta špatných scénářů

V některých médiích se již objevily apokalyptické předpovědi fukušimského efektu, možné havárie elektrárny v důsledku přehřátí reaktoru.

Je něco takového v Záporožské jaderné elektrárně možné?

Kupnyj tvrdí, že MAAE v tvrzení o možném roztavení jaderného paliva přehání.

Roztavení není možné. Palivo se začíná tavit při 1 900 stupních Celsia. Reaktory v ZNPP se této teplotě ani zdaleka neblíží, protože jsou skutečně odstavené. Již rok dochází k přirozenému ochlazování prvků. Zjednodušeně řečeno, reaktory fungují jako chladicí bazény, vysvětlil.

Podle Kupného však rizika stále přetrvávají.

Je možné, že se palivové články neroztaví, ale zničí. Pokud do prvního okruhu nebude proudit voda a chlazení palivových článků se zcela přeruší, palivo se začne rozpadat. To je méně nebezpečný proces než roztavení. Stále je však možná lokální havárie – únik radiace na území ZNPP, ozáření personálu. Samotný blok, pokud k ní dojde náhle, zůstane „špinavý“ a bude vyžadovat úplnou dekontaminaci a vyvezení paliva, uvedl.

Korolčuk dodal, že vyvezení jaderného paliva může být provedeno i preventivně, aby se zabránilo havárii.

Pokud dojde voda v systému a nebude již možné ji doplnit, může být palivo vyvezeno s následnou konzervací reaktoru, řekl Korolčuk.

Podle Kupného má ZNPP na palivo vyvezené z aktivní zóny v případě havárie místo.

Petr Kotin během telemaratonu uvedl, že šestý reaktor by měl být převeden z horkého režimu do studeného (ostatních pět už v tomto režimu je) a v takovém případě by jaderná elektrárna mohla být bezpečná dlouho, možná i roky.

Kromě jaderného paliva v reaktoru v ZNPP však je tu také vyhořelé palivo ve skladovacím bazénu – a 174 kontejnerů – prakticky pod širým nebem. To vše může představovat hrozbu, mnoho špatných scénářů (jaké, Kotin neupřesnil).

Připomněl také, že Ukrajina dnes ZNPP fakticky nekontroluje. Elektrárna je de facto, jak bylo zmíněno výše, pod kontrolou Rosatomu.

Připomeňme, že již dlouho existují různé prognózy o důsledcích případné havárie v ZNPP. V takovém případě se očekává velký únik záření v okruhu 20-30 kilometrů a dále vše závisí na meteorologických podmínkách a směru větru. Kromě Ukrajiny by tok radiace mohl zasáhnout Rumunsko, Moldavsko, Turecko, Bulharsko, Řecko, Bělorusko a část Ruska (zejména Krasnodarský kraj, Rostovskou oblast).

Na Ukrajině by podle odhadů Státní agentury pro správu uzavřené zóny (agentura je provedla v loňském roce, kdy se o možnosti havárie v Záporoží široce diskutovalo) mohlo dojít ke kontaminaci 30 tisíc metrů čtverečních, přičemž v zóně se nacházejí nejen obce a vesnice v Záporožské oblasti, ale i Dněpr, Krivoj Rog, Melitopol a další města.

Opakujeme však, že v tuto chvíli žádná přímá hrozba havárie v Záporoží neexistuje. A v nejbližších měsících ani nebude (pokud samozřejmě nedojde k nějaké mimořádné situaci, jako je výbuch reaktoru).

A pak vše závisí na tom, jak rychle budou odborníci schopni přijmout opatření k minimalizaci rizik, která mohou nastat. Je však jasné, že nebude snadné provést potřebná opatření, pokud budou v oblasti elektrárny (a ta je blízko frontové linie) pokračovat válečné akce.

Lze doufat, že během několika měsíců boje kolem největší evropské jaderné elektrárny přece jen skončí.


Aktualizace 167Česky – Prohlášení generálního ředitele MAAE k situaci na Ukrajině

Vídeň, 21. 06. 2023

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna (ZNPP) plánuje obnovit čerpání vody, která je stále k dispozici, přestože v nádrži Kachovka došlo k velkému úbytku v důsledku zničení hráze na dolním toku řeky začátkem tohoto měsíce, uvedl dnes generální ředitel Rafael Mariano Grossi.

Poslední dva týdny čerpala největší evropská jaderná elektrárna (JE) potřebnou chladicí vodu ze zásob, které má výpustný kanál nedaleké Záporožské tepelné elektrárny (ZTPP). Ten je oddělený od nádrže, jejíž hladina klesla poté, když byla 6. června přehrada vážně poškozena.

Voda z tohoto kanálu se používá k zásobování postřikovacích bazénů ZNPP, které chladí šest odstavených reaktorů a sklad vyhořelého paliva. Tato voda také udržuje plný samostatný velký chladicí bazén v elektrárně, kde kompenzuje především odpařování. V důsledku toho a v souladu s očekáváním klesá hladina vody v kanálu až o 10 centimetrů denně a v současné době je naměřeno něco málo přes 17 metrů. Předpokládá se, že voda v tomto kanálu bude zajišťovat chlazení ještě mnoho týdnů. Také tým expertů MAAE na místě byl elektrárnou informován, že postřikovací bazény ZNPP jsou doplňovány také čerpáním z drenážního systému, do kterého je přiváděna podzemní voda z oblasti bazénů.

ZNPP se nyní připravuje na doplňování výpustného kanálu ZTPP, a to buď čerpáním vody z přívodního kanálu ZTPP, což byla běžná praxe před poškozením hráze, nebo z vodní nádrže v přístavu ZNPP. Ten byl před několika měsíci vytvořen vybagrováním dna přístavu, aby se zajistilo zadržení části vody pro případ, že by hladina vody v nádrži klesla pod úroveň, kdy lze vodu přivádět z přívodního kanálu ZTPP.

Čerpání další vody do výpustního kanálu by ZNPP poskytlo více času do doby, než bude případně nutné využít mnohem větší chladicí bazén.

Velký chladicí bazén, menší postřikovací bazény a vypouštěcí kanál mají dohromady dostatek vody na několik měsíců, ale Záporožská jaderná elektrárna také podniká kroky, aby tyto zásoby co nejvíce zachovala a doplnila, uvedl generální ředitel Grossi, který minulý týden přijel do zařízení, aby zhodnotil stále náročnější situaci v oblasti jaderné bezpečnosti a jaderného zabezpečení. Zkoumá také alternativní způsoby získávání vody.

Ve stejné době, kdy se elektrárna potýká s problémy souvisejícími s vodou, se vojenská situace stává stále napjatější v souvislosti se zprávami o ukrajinské protiofenzívě v oblasti, kde se v současnosti Ruskem kontrolovaná ZNPP nachází.

MAAE zvýšila svou přítomnost v ZNPP, aby mohla sledovat dodržování pěti základních zásad ochrany elektrárny během vojenského konfliktu, které stanovil generální ředitel Grossi na zasedání Rady bezpečnosti OSN koncem května.

K potenciálnímu nebezpečí, kterému elektrárna čelí, přispívá i skutečnost, že ZNPP je nadále závislá na jediném 750kV elektrickém vedení, které je v provozu a dodává jí elektřinu potřebnou pro chlazení reaktoru a další důležité funkce jaderné bezpečnosti a zabezpečení, zatímco před ozbrojeným konfliktem na Ukrajině byly v provozu čtyři.

ZNPP nadále postrádá záložní napájení pro případ, že by hlavní vedení 750 kV opět vypadlo – což se od začátku vojenského konfliktu opakovaně stalo -, neboť poslední zbývající vedení 330 kV bylo odpojeno před téměř čtyřmi měsíci.

ZNPP nadále dostává od Ukrajiny odhadované termíny opětovného připojení, které nejsou dodržovány.
Generální ředitel minulý týden navštívil otevřenou rozvodnu 330 kV v ZTPP, kde viděl značné škody, které byly přičítány předchozím incidentům, a také zbytky toho, co podle jeho informací byly části bezpilotních letounů, které se na tuto oblast zaměřily.

MAAE si je vědoma zpráv o rozmístění min v blízkosti chladicího jezírka. Během návštěvy generálního ředitele nebyly na místě, včetně chladicího jezírka, žádné miny nalezeny. MAAE si je však vědoma předchozího rozmístění min vně obvodu elektrárny, o kterém agentura již dříve informovala, a také na určitých místech uvnitř – což bezpečnostní personál elektrárny vysvětlil tím, že se jednalo o obranné účely.

Naše hodnocení těchto konkrétních umístění bylo, že ačkoli přítomnost jakéhokoli výbušného zařízení není v souladu s bezpečnostními standardy, hlavní bezpečnostní funkce zařízení by nebyly významně ovlivněny. Tuto záležitost sledujeme s velkou pozorností, uvedl generální ředitel Grossi.

 

Situace v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení Záporožské jaderné elektrárny je mimořádně křehká.
Ztráta nádrže Kachovka byla katastrofou pro celý region a přispěla i k vážným potížím této významné jaderné elektrárny. Nyní více než kdy jindy musí všechny strany plně dodržovat základní zásady MAAE, které mají zabránit jaderné havárii. Zintenzivníme své úsilí, abychom pomohli zajistit jadernou bezpečnost a zabezpečení, a zároveň poskytneme postiženému regionu pomoc i jinými způsoby, dodal.

MAAE má stálé týmy odborníků i v dalších hlavních ukrajinských jaderných zařízeních. Začátkem tohoto měsíce oznámila, že byl zahájen transport vyhořelého paliva z ostatních jaderných elektráren do centrálního skladu vyhořelého paliva v Černobylu, přičemž první zásilka z Rivne dorazila do Černobylu v květnu.

Pokud jde o tento nedávný převoz z JE Rivne do Černobylu, v souladu s ukrajinskou zárukovou dohodou byla MAAE předem informována a byla přijata všechna požadovaná záruková opatření a ověřovací činnosti agentury, uvedl generální ředitel Grossi.

Dodal, že vyhořelé palivo bylo během nakládky do sudů ověřeno a byla zachována kontinuita informací od okamžiku, kdy bylo vyhořelé palivo uloženo do sudů v Rivenské JE, až po jeho konečné umístění v centrálním skladu vyhořelého paliva v Černobylu, kde zůstává pod dohledem MAAE.