Článek 3 Physicists Use Experimental Evidence To Show CO2’s Capacity To Absorb Radiation Has Saturated vyšel na serveru NoTricksZone 23. dubna 2024
Přidávání CO2 do atmosféry nemůže mít žádný významný klimatický efekt, pokud překročí prahovou hodnotu asi 300 ppm. Vyšší a vyšší koncentrace díky saturaci nevedou k žádné další absorpci záření.
Natřeme-li bílý povrch černou barvou, aby mohl absorbovat co nejvíce tepla, první vrstva, jak známo, má nejdominantnější vliv. Druhá zakryje zbývající šedavou barvu a možná několik vynechaných míst v první vrstvě. U třetí vrstvy již prakticky k žádné další absorpci tepla nedochází, protože povrch je černou barvou nasycený. Černější už být nemůže.
Tři polští fyzici zaměřili svou pozornost na tento princip saturace ve vztahu k CO2 ve třech nedávno publikovaných pracích (Kubicki et al., 2024Česky , 2022 a 2020). Jejich nejnovější (Kubicki et al., 2024Česky), publikované v Applications in Engineering Science, shrnuje experimentální důkazy z jejich publikací z let 2020 a 2022 a dokládají závěr, že „v důsledku saturačních procesů emitovaný CO2 přímo nárůst globální teploty nezpůsobuje.“
Z provedených úvah vyplývá, že jak v rov. (4) a rov. (6) je hodnota absorpce omezená. V prvním případě nemůže překročit 1 a ve druhém případě nemůže překročit hodnotu ψ menší než jedna. Proto pro dostatečně velkou hmotnost m musí dojít k nasycení a další nárůst hmotnosti bude mít za následek zanedbatelné zvýšení absorpce.
Tento výzkum přidává další kapitolu k více než 50 letům výzkumu principu saturace CO2.
Schack (1972Česky)…prokázal, že při koncentraci 0,03% oxidu uhličitého ve vzduchu je proces absorpce v troposféře nasycen.
Autoři jsou znepokojeni současnou tendencí spoléhat se na modelování a předpoklady o schopnosti CO2 ovlivňovat změny globální teploty spíše než na empirické důkazy. Zdůrazňují, že současný zeitgeist CO2-ovlivňuje-klima není nic jiného než hypotéza.
To jednoznačně ukazuje, že oficiálně prezentovaný dopad antropogenního nárůstu CO2 na klima Země je spíše hypotéza než podložená skutečnost.
Ve svém článku z roku 2022 autoři prokázali, že při 400 ppm koncentrace CO2 již nemůže způsobit žádné zvýšení teploty, protože již nemůže docházet k další absorpci tepelného záření v důsledku saturace.
…byl proveden experiment popsaný v článcích (5) a (6), kde bylo prokázáno, že tepelné záření z horkého povrchu Měsíce po průchodu zemskou atmosférou není absorbováno oxidem uhličitým. Bylo tedy prokázáno, že u tohoto záření dochází k úplnému nasycení procesu.
Je vidět, že při hmotnosti oxidu uhličitého asi 1,5 kg/m2 se proces absorpce tepelného záření prakticky nasytí… Takže pro současnou koncentraci 400 ppm, pro kterou je hmotnost CO2 v atmosféře ~6 kg/m2, je limit čtyřnásobně překročen.
Dá se tedy předpokládat, že oxid uhličitý dodatečně emitovaný do atmosféry tepelné záření neabsorbuje, a není tedy skleníkovým plynem.
Ve svém článku z roku 2020 tři fyzici uvedli, že jejich experimentální důkazy mohou „vyvrátit [obecnou] větu“, že zvýšení koncentrace absorbujících plynů „způsobí silné zvýšení absorpce infračerveného záření“.
Ve svém experimentu zjistili, že ve schopnosti vzduchu s 0,04 % CO2 absorbovat infračervené záření oproti kapacitě 100 % CO2 neexistuje v důsledku saturačního efektu žádný rozdíl (120,9 vs. 121,0 μW)..
Nedávno jiní vědci (Chen et al., 2023) také uvedli, že CO2 má výrazně snížený účinek na propustnost atmosféry v důsledku (a) nasycení absorpcí (CO2 nemůže mít žádný účinek nad rámec předindustriální koncentrace), a protože (b) vodní pára a tvoření oblačnosti se překrývají a absorpci v pásmu CO2 tak dominují.
[Propustnost] ve středu pásma CO2 se zvýšeným CO2 nezmění, protože absorpce je již nasycena…
Vodní pára a CO2 překrývající se v absorpčním pásmu brání absorpci dalšího CO2.
Fyzik Dieter Schildknecht (2020Česky) také referoval o saturaci dopadu CO2, jakmile dosáhne koncentrace 300 ppm, a došel k závěru, že kvůli této saturaci další nárůsty CO2 „zemské klima nemohou ovlivnit“.
Absorpce dosahuje hodnot blízkých 100 % pro realistický obsah CO2 0,03 %, [takže] se dospělo k závěru, že jakékoli další zvýšení (antropogenního) CO2 nemůže vést ke znatelně silnější absorpci záření a v důsledku toho nemůže klima Země ovlivnit.
Dr. Easterbrook také názorně odkazoval na efekt saturace ve výzkumuČesky publikovaném v roce 2016, když vypočítal účinek zvýšení CO2 o 80 ppm pouze o 0,01 °C.
Všimněte si, že na grafu není téměř žádná zjistitelná změna poté, co koncentrace CO2 dosáhne ~240 ppm.
V 70. letech 20. století, než se antropogenní narativ globálního oteplování vyvinul do dnešní podoby, bylo běžné, že vědci připouštěli, že dopad záření CO2 je již nasycen.
Podle Weare a Snella (1974) se předpokládalo, že zdvojnásobení koncentrace CO2 povede ke zvýšení globální povrchové teploty o 0,7 K, ale šestinásobné zvýšení (~2 000 ppm) by zvýšilo teplotu „kvůli nasycení v pásmu 15 μm pouze o 1,0 K navíc„.
Podle Rasoola a Schneidera (1971) by desetinásobné zvýšení koncentrace CO2 (přes 3 000 ppm) nezvýšilo teploty o více než 2,5 °C, „protože pásmo 15 μm je nasyccené“.
Jiní vědci v té době odhadovali, že při zvýšení CO2 „sedminásobkem normálních koncentrací je průměrné zvýšení teploty asi o 1 °C“ (Zdunkowski et al., 1975Česky), nebo že dvojnásobné koncentrace CO2 vedou k oteplení o 0,30 °C, ale čtyřnásobné CO2 (~1250 ppm) vede k oteplení pouze o 0,48 °C (Gates et al., 1981Česky). Opět je to kvůli saturačnímu efektu.
[PJ]
Ztráta soudnosti je sice příčinou, ale i ona má svoji příčinu. Tuším, že v r. 2008 uvolnil americký Kongres finance…
"Plná kontrola nad celým územím" neznamená nutně, že by území muselo zcela náležet Rusku. Jen výkonná moc by byla na…
Pane Dugine, je to omyl. Je to příliš velké sousto a Rusko jej nespolkne a může se jím udávit. Ukrajina…
Neuvěřitelně narostl sektor služeb a z těch jen málokteré produkují skutečné hodnoty. Ovšem platit musíme za všechny služby, a to…
Nelze srovnávat - žijeme v jiném čase: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky (Herakleitos z Efezu). Ke spokojenosti a proč se…