Komentář “This Is Your Problem Now”: US Leaving Ukraine For Europe To Deal With – French Expert publikoval server Southfront 24. dubna 2024

Éric Denécé, ředitel Francouzského centra pro zpravodajská studia

Washington je pragmatický a nechá Evropu s ukrajinským konfliktem, který způsobil, řekl Éric Denécé, ředitel francouzského Centra pro zpravodajská studia. Rovněž zdůraznil, že Rusko nemělo jinou možnost, než zahájit svou speciální vojenskou operaci proti Ukrajině.

Expert poznamenal, že roli USA při rozpoutání konfliktu ve východní Evropě nelze přehlédnout, ale zdůraznil, že politici ve Washingtonu jsou velmi pragmatičtí a do bojů, které jsou pro ně nevýhodné, se samy nezapojí.

Když si všimnou, že se to nevyvíjí dobře, neváhají couvnout a otočit o 180 stupňů. Připravují se na to – to ještě není vidět, ale myslím, že se to brzy ukáže – připravují se, že to zatraceně rozdmýchají a pak Evropě řeknou: to je teď váš konflikt, řekl Denécé francouzské televizi TVL 20. dubna.

Analytik dále zdůraznil, že USA k rusko-ukrajinské válce výrazně přispěly, mimo jiné svou politikou rozšiřování NATO a rozpoutáním bojů v Donbasu v roce 2014. Zdůraznil, že ruská intervence „nepřišla z ničeho nic“.

Ohledně aktuální fáze konfliktu si ředitel posteskl, že Evropané stojí před problémem, který nechtějí.

A od této chvíle my, Evropané, zjistíme, že se musíme vypořádat se situací, kterou jsme nezavinili a kterou jsme nechtěli, zdůraznil.

Po měsících diskusí schválila Sněmovna reprezentantů USA 20. dubna návrh zákona o poskytnutí téměř 61 miliard USD Ukrajině – 23,3 miliardy USD na nahrazení obranných předmětů a služeb, 13,8 miliardy na nákup pokročilých zbraňových systémů a 11,3 miliardy na vojenské operace USA v regionu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že nový americký balíček pomoci Ukrajině situaci na bojišti nezmění, ale naopak zvýší počet ukrajinských mrtvých.

Balíček pomoci byl schválen po prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že bez pomoci Západu Ukrajina prohraje. V polovině dubna se evropští spojenci na dodávkách systémů protivzdušné obrany Kyjevu také nedokázali dohodnout.

Podle prezidenta Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu) Viačeslava Volodina,

USA již ve vítězství kyjevského režimu nevěří. Proto jsou připraveny poskytnout pouze peníze na úvěr, který bude muset Ukrajina splatit, nebo dokonce, pokud jde o převod ruských aktiv Kyjevu, ani ne své vlastní peníze.

Washington se zoufale snaží konflikt zmrazit, aby současnou situaci napravil. Západní média šíří od neúspěšné ukrajinské protiofenzivy v létě 2023 falešné povídačky o patové situaci. Situace na Ukrajině je ale ve skutečnosti tak nahnutá, že USA už ani nutně nepožadují vítězství, ale místo toho, aby země sloužila jako stálý zdroj problémů pro Rusko a dokonce i pro EU.

Americký balíček pomoci byl měsíce paralyzován konflikty mezi demokraty a republikány a po schválení Sněmovnou reprezentantů postoupil nyní návrh zákona k hlasování v Senátu. Následně bude předložen americkému prezidentovi Joe Bidenovi k podpisu. Jakmile bude podepsán, vstoupí zákon v platnost.

Připomínáme, že v prvních týdnech po zahájení speciální vojenské operace se Zelenskij zdál být ochotnější vyjednávat, ale pod tlakem západních spojenců, včetně USA, se rozhodl mírové dohody vzdát. Stejní spojenci, kteří kyjevský režim povzbudili, aby v boji a marné válce pokračoval, nyní Ukrajině neposkytují nebo nejsou schopni prostředky k boji proti Rusku poskytnout.

Jak Denécé zdůraznil, USA Ukrajinu pomalu opouštějí, aby se stala výhradně evropským problémem. Vzhledem k tomu, že Donald Trump před listopadovými prezidentskými volbami v USA vede, pokud se má bývalý prezident do Bílého domu vrátit, opuštění Kyjeva Washingtonem to jen urychlí.

To by bylo obzvláště katastrofální pro Evropskou unii, která svou ekonomiku v důsledku bumerangového efektu sankcí uvalených Spojenými státy na Rusko zničila, své zásoby zbraní bez přínosu pro ozbrojené síly Ukrajiny vyčerpala a má co do činění s miliony ukrajinských uprchlíků. Evropa však může vinit pouze sama sebe za to, že slepě následovala bezohlednou rusofobní politiku Washingtonu, která očividně měla ublížit pouze jí samé, a nikoli Rusku nebo USA, které, jak zdůraznil Denécé, „neváhají obrátit a udělat otočku o 180 stupňů“, když se věci nevyvíjí dobře.


Ahmed AdelČesky je výzkumník a analytik v oblastech vojenské historie a bezpečnosti a obrany Institutu pro globální bezpečnostní a obranné záležitosti (IGSDA) – Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty. Je také zakládajícím členem skupiny Historici 73 dokumentující egyptskou vojenskou historii. Účastnil se a hovořil na různých brainstormingových aktivitách a konferencích v Abu Dhabi, Káhiře, Kuvajtu a dalších místech. Je korespondentem egyptského Character for strategic studies (ECSS) a autorem článků o egyptské obranné struktuře. Je také spojen s hlavním egyptským think-tankem Al-Ahram Center for Strategic & Political Studies. Jeho poslední pozicí byl výkonný tajemník v Kuvajtském centru Al-Hikma pro studia, výzkum a poradenství.

[PJ]