Článek The Ever-Widening War vyšel na webu Paula Craiga Robertse dne 22. 6. 2023.

Od počátku bylo zřejmé, že omezená vojenská operace Kremlu vyústí ve stále se rozšiřující válku vedoucí k jaderné konfrontaci, a není pochyb o tom, že se konflikt stále zintenzivňuje.

Nejnovější vývoj nás přibližuje k použití jaderných zbraní. Letouny F-16, o nichž Biden prohlásil, že nebudou Ukrajině nikdy poskytnuty, nyní poskytnuty byly, jak jsem řekl, že se stane. Navíc jsou poskytovány v bezdůvodně ukvapené formě. První dodávka letounů F-16 jsou varianty v úpravě umožňující jejich vyzbrojení jadernými zbraněmi.

Abychom pochopili, jak bezohledné to je, Kreml nemá jinou možnost než uvažovat o tom, že by mohly být použity k dopravení taktických jaderných zbraní na soustředění ruských vojsk. Ignorovat tuto možnost by znamenalo riskovat katastrofu.

Jak jsem řekl, že se stane, tato poslední provokace je podstatným rozšířením války. Kreml nyní zvažuje útoky na evropské letecké základny, z nichž budou letouny F-16 operovat. Jinými slovy, Putin nyní přestává předstírat, že konflikt je omezený.

Gilbert Doctorow vidí situaciČesky stejně jako já a lituje našeho chmurného postupu na cestě k Armagedonu.

Nepodařilo se mi přijít na žádný inteligentní důvod, proč Putin dopustil, aby se válka, která měla skončit rychle, než se do ní Západ mohl zapojit, táhla 16 měsíců a její konec byl v nedohlednu. Zdá se, že Putin očekává, že Západ přijde k rozumu dříve, než bude pozdě. Je-li tomu tak, ukazuje to na úspěch americké propagandy v průběhu desetiletí, že i dnes si Putin navzdory všem důkazům myslí, že někde na Západě existuje základní dobro, které se na Západě samo prosadí dříve, než dojde k osudovému kroku.

Nedostatek uvědomění Západu je ještě horší. Během studené války ve 20. století vláda Spojených států a zemí NATO spolupracovala se sovětskou vládou na zmírnění napětí a na zpomalení a zastavení závodů v jaderném zbrojení. Kubánská krize, vyprovokovaná umístěním amerických jaderných raket v Turecku na hranicích Ruska a snahou CIA/Společného velení svrhnout Castra, přinesla Washingtonu a Moskvě poznání, že Armagedon se blíží. Proces deeskalace započatý Kennedym a Chruščovem byl obnoven za Nixona, za což ho CIA potrestala aférou Watergate, podvodem podobným Russiagate, a odstranila ho z funkce. Proces deeskalace však pokračoval. Dokonce i Výbor pro současné nebezpečí, jehož jsem byl členem, podporoval snížení napětí se Sověty.

V roce 1963 byla uzavřena Smlouva o zákazu jaderných zkoušek. Následovala Smlouva o kosmonautice, která zabránila umístění jaderných zbraní na oběžné dráze. Poté Smlouva o nešíření jaderných zbraní. V 70. letech 20. století byly uzavřeny smlouvy SALT 1 a SALT 2, Smlouva o zákazu balistických raket a Úmluva o zákazu biologických a chemických zbraní. V osmdesátých letech byla uzavřena Smlouva o jaderných střelách středního doletu. V roce 1991 byly uzavřeny rozhovory o omezení strategických zbraní, které redukovaly rozmístění konvenčních zbraní v Evropě. A od té doby další dohody.

Dnes jsou z těchto úspěchů, které snížily napětí a pravděpodobnost jaderné války, opuštěné ruiny. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 uviděli neokonzervativci šanci na hegemonii a úspěchy, které nasadily Armageddonu uzdu, považovali za překážky v uplatňování americké moci. Šílenství Washingtonu rozpoutat jadernou válku přivedlo NATO k ruským hranicím, vedlo ke svržení vlád bývalých sovětských zemí a jejich použití proti Rusku, jako v případě Ukrajiny, i k různým provokativním akcím a válečné propagandě proti Rusku a jeho prezidentovi. Úroveň válečné propagandy proti Rusku je dnes stejně vysoká jako propaganda proti Německu a Japonsku za druhé světové války.

Washington se nespokojil s tím, že si z Ruska udělal nepřítele, a totéž učinil i v případě Číny a Íránu.

To je šílenství. Může to skončit pouze zničením civilizace.