Bayreuth, Eremitage, Sokrates

K zamyšlení nad životem starověkého řeckého filosofa Sokrata, mimořádné osobnosti i ve vztahu k současnosti, mě vedou především stále neutuchající, nové válečné konflikty ve světě, zveřejněné výsledky maturitních zkoušek, kdy daleko větší procento studentů neuspělo, což může signalizovat zhoršení schopnosti učit se, schopnosti myšlení, a další narůstající množství závažných celospolečenských jevů. Máme jich k přemítání více než dost. Člověk je bytost v první řadě myslící, je to jeho nejbdělejší činnost a prvořadý požadavek k úspěšnému zvládnutí vzdělávání, života vlastního i celospolečenského, dnes globálního. Jsme schopni správně myslet a posuzovat své jednání sama sebe i ve vztahu ke světu?

Z těchto důvodů mě – mimo jiné historické prameny – zaujala kniha britského autora Paula Johnsona : „Sokrates, člověk pro naši dobu[1], autor si v pohledu na život starověkého filosofa Sokrata a život  tehdejších athénských obyvatel klade otázky, jak najít pravdu, jak žít dobrý život, co je to spravedlnost. Nemusíme samozřejmě se všemi myšlenkami a poznatky autora souhlasit,  přesto se o historii vývoje vědomí člověka, způsobu myšlení vzhledem k realitě a jejich dopadech na lidský život hodně dovíme.

Volně zpracováno z obsahu knihy :

Sokrates byl neobyčejný muž, bystrý myslitel – filosof, který měl to štěstí, že se narodil do Athén v 5.st.př.Kr., neobyčejně příznivé doby pro génie nové epochy, kteří obohatili a inspirovali celý kulturní svět na mnoho staletí a inspirují nás po dnes[2]. Sokrates, syn kameníka a zedníka, matky, která byla vyhlášenou porodní bábou, se stal jedním z největších filosofů, jehož myšlenky, ideje a morálně etické úvahy nás nutí k zamyšlení i dnes. O jeho způsobu myšlení a práce se dozvídáme pouze prostřednictvím žáků a přátel, kteří dialogy a rozpravy s ním na zvolená témata zapsali, protože Sokrates sám žádné dílo nesepsal[3]. Jak našel své poslání a životní úkol ?  K tomu říkal: V mysli, duši žije síla, která vede duši a ona může vnímat své vnitřní spojení se světovým rozumem“. Sokrates tuto sílu nazývá Daimonion, hlas Boží[4], který jej vede a dokonce nabádá k jeho povolání, učit své spolubližní vlastnímu myšlení, probouzet myšlenkový život, říká mu také, aby se nestal politikem. Sokrates se nikdy nepovažoval za „akademika“, zajímali ho všechny jevy se kterými se ve svém okolí a životě společnosti setkával, ať už šlo o řemesla, umění, vědu, právo, spravedlnost, politiku, zrovna tak, jako o životy a starosti nejprostších athénských občanů. Miloval Athény a miloval lidi, byl sice často ironický, avšak vždy laskavý a nikoho nechtěl urazit. Do dnešních dnů patří mezi nejpřednější osobnosti řeckého a  „Periklovského období“, které nám zanechali velké kulturní bohatství.

Na počátku každého poznávání, úsilí o nalezení pravdy, stojí hluboká otázka,  v tomto tázání se a v rozhovorech s bližními, získávání životní moudrosti, se počíná odvíjet Sokratův osud i život. Pěstování ctností a téma spravedlnosti patří mezi jeho stěžejní otázky. Etické a morální požadavky, které zastával především ke sklonku života vzhledem k otázce odplaty zla zlem nebo válkou,  byl  označen pojmem „morální absolutismus“.

Téma SPRAVEDLNOSTI :

Lze při úvahách o dobru a zlu, válce a míru, hovořit vůbec o nějakém dobru? Spravedlnosti? :„Pravděpodobný výrok Sokrata zněl: „Proto Bůh nemůže být mírou všech věcí, ale pouze dobrých věcí. Zlých věcí není příčinou[5].“

 

Také o lidech Sokrates smýšlel optimisticky. Domníval se, že naprostá většina lidí si přeje konat dobro a zlé činy jsou obvykle důsledkem neznalosti nebo nesprávného učení. Jakmile člověk pozná pravdu, jeho instinktem je dělat to, co je správné. Proto podle Sokrata  poznání vedlo přímo ke ctnosti. Tím byl zdůrazněn význam vzdělávání, zejména onoho druhu představovaného jeho technikou zkoumání, formou křížového kladení otázek, která byla vytvořena k tomu, aby jedinci ukázala, že vládne mnohem menším poznáním, než si myslel, a tím ho povzbuzovala, aby si osvojoval další vzdělání.

Jedním zásadním tématem, o němž se vědění v té době nedostávalo, byla spravedlnost. Všichni Řekové přáli spravedlnosti. Velmi málo z nich, pokud vůbec někdo, však vědělo, co to je. Ba co hůř, Sokrates zjistil, že mnozí pokládali za spravedlnost něco, co ve skutečnosti bylo jejím opakem. Existovalo jedno téma, v jehož případě bylo řecké vědění o ctnosti naprosto mylné, byla to spravedlnost. Aristoteles správně zdůrazňoval Sokratův význam při poukazování na potřebnost definice, pojmů a idejí, protože právě když se člověk pustí do důkladného zkoumání definic, začne se nořit do hlubin neznalosti, především v případě spravedlnosti …

Z těchto a dalších úryvků knihy Paula Johnsna, můžeme vyrozumět, že Sokrates si myslí, že každý problém by měl být hodnocen podle konkrétní situace a že ctnostnému člověku nečiní potíž rozlišit mezi spravedlností a nespravedlností. Zcela jasně, opakovaně a co nejnaléhavěji říká, že spravedlivé jednání má přednost před jakýmkoli jiným ohledem. Je lepší, praví, něco vytrpět, ba i smrt, než abych jednal nespravedlivě. Jediné, na čem v mém konání záleží, je, zda jsou mé činy spravedlivé nebo nespravedlivé, zda jsou to činy dobrého nebo zlého člověka. Sokratův důraz na prvotní důležitost spravedlivého jednání byl široce přijímán.

Abstraktní spravedlnost Sokrata nezajímala. Jedním z řeckých názorů běžných v jeho době, jak naznačoval Thrasymachos bylo, že spravedlnost je určitá forma vlastního zájmu. Kdyby se nějakého Řeka otázali: „Kdo je spravedlivý člověk?“, odpověděl by: „Člověk, který činí dobro svým přátelům a zlo svým nepřátelům“. To by Sokrates odmítl: Spravedlivý člověk je zajisté ten, kdo činí dobro svým přátelům, ale také činí dobro těm, kdo mu ukřivdili, čímž se snaží získat si nepřítele za přítele. Tento názor se objevuje v několika verzích, a tématem vždy je odplácet zlu dobrem. Sokrates v Platónovu dialogu Kriton jasně říká:Nikdy není dobré konat zlo či odplácet zlé zlým nebo, když je nám činěno zlo, bránit se tím, že se dopouštíme zla na oplátku.“ A právě tímto jasným stanoviskem se Sokrates obrací zády k morálnímu relativismu, v jakékoliv podobě a za jakýchkoliv okolností, a rozhodně se přiklání k „morálnímu absolutismu“. Pokud je nějaká věc nesprávná, nikdy se jí nedopouštějte.

Tímto pravidlem Sokrates dospěl k dalšímu historickému morálnímu předělu, k absolutnímu odmítnutí jednoho z nejhlouběji zakořeněného pravidla řeckého chování, ať už jedinců, nebo států – zákona odplaty / bohaté zkušenosti pro svoje závěry získal Sokrates právě během válek /. Odplata pochopitelně nebyla jen řeckou záležitostí. Toto pravidlo je společné většině, ne-li všem společnostem rodícím se z divošství a kmenového uspořádání a klestícím si cestu k civilizované podobě . Sokrates si byl plně vědom přelomovosti tohoto odmítnutí tradiční řecké morálky a spravedlnosti, protože ihned po vyjmenování těchto zásad dodává, že : je jen velmi málo těch, kdo v toto věří nebo budou věřit. A ti, kdo v to věří, a kdo nikoliv, spolu nemohou najít společnou řeč a vzájemně sebou pohrdají.

Jeho myšlenky byly ve své době převratné“, říká  o Sokratovi Rudolf Steiner v knize věnované dějinám myšlení a vývoji filosofických světových  názorů „Záhady filosofie“[6]. A o zlu ve svých přednáškách a knihách Steiner často zdůrazňoval: zlo v sobě nemá tvůrčí, plodný charakter, který by vedl do budoucnosti“. To znamená, že jen myšlenky lidí, které směřují k nesobeckému dobru, kráse, pravdě, podporují život, protože v sobě nesou plodné, tvůrčí síly.

Jak člověk uspořádá svůj život, uvědomí-li si svoje probuzené myšlení“, ptá se Steiner dále v Záhadách filosofie? „Můžeme-li o sofistech říci, že přivedli řeckého ducha, který se vyjadřuje slovy – Poznej sama sebe –  na nebezpečné úskalí, pak v Sokratovi musíme spatřovat osobnost, která tohoto ducha vyjádřila s vysokým stupněm dokonalosti. Samotný Sokrates je těmi, kteří se domnívají, že ho znají, brán jako důkaz tvrzení : v lidské duši vzniká myšlením pravda, je-li lidská duše se svojí základní podstatou spojena tak, jako u Sokrata… Zrozením myšlenky se člověk obrátil ke své duši. Vzniká nyní otázka, co říká duše, jestliže začíná mluvit a vyjadřuje to, co do ní vložily světové síly? Ze způsobu, jak se Platón, Sókratův žák, staví k Sokratovi, vyplývá odpověď: V duši vyslovuje světový rozum to, co chce říci člověku. Můžeme mít důvěru  ve zjevení lidské duše, pokud se v této duši vyvíjí myšlenka. Sókratova postava se objevuje ve znamení této důvěry…

Obrazy  mluvily z vnějšku… Myšlení mluví k nitru duše. Tím je duše odkázána sama na sebe. S jinou duší se nemůže cítit spojena tak, jako tomu bylo ve starých dobách s výroky kněžské věštírny / kde si lidé vyprošovali rady Bohů /. Myšlence musel člověk přenechat vlastní duši. Cítil, že myšlenka je obecným majetkem lidstva….

Vliv tohoto světového názoru vrhá zvláštní světlo na „ctnost. Podle toho, jak Sokrates oceňuje myšlenku, musí předpokládat, že pravá ctnost lidského života se projevuje myšlenkovému životu. Pravou ctnost je nutno v myšlenkovém životě najít, protože člověku propůjčuje jeho hodnotu. Ctnosti je možno se naučit[7]… Sokratovi jde o to, aby ujasnil žákovi, že záleží na tom, aby měl správné myšlenky a ctnosti. To, co říká Sokrates o ctnosti, směřuje k tomu, aby vyvolal důvěru v duši, která v myšlenkových zážitcích poznává sama sebe. Musíme více důvěřovat správné myšlence o ctnosti, než všem jiným motivům. Ctnost dělá člověka hodnotným, prožije-li ji v myšlenkách.

Roku 427 př.n.l. v Athénách narozený Platón pociťoval jako Sokratův žák, že jeho vlivem se v něm upevnila víra v myšlenkový život. Celý dosavadní vývoj té doby dosahuje v Platónovi vrcholu. Tímto vrcholem je představa, že v myšlenkovém životě se jeví světový duch… Filosofie je pro Platóna věda o ideách jako o pravém jsoucnu. A idea je zjevením světového ducha prostřednictvím zjevení myšlenek… Platónovým žákem se stal další mimořádný filosof Aristoteles, který přinesl definice pojmů a logiku a tím navázal tvůrčím a nutným způsobem na předchozí filosofy i učitele.

„Athénská škola“, Raffaello Sanzio da Urbino
Wikimedia Commons

Gregory Vlastos, je dalším autorem, který se věnoval Sokratovi a kterého nám John Paul ve své knize doporučuje. Sokrates prosazoval něco výjimečně nekompromisního, jedná se o nejpřísnější morální absolutismus. V podstatě říká:

Pokud něco, co děláte, ublíží někomu jinému, a což teprve velkému počtu lidí, je to samo o sobě natolik špatné a natolik špatné pro vás, že žádným dobrem, kterého by takto bylo dosaženo, nemůžete takové zlo vyvážit. Může vám vyhrát vítězství nebo i válku, může vám přinést vše, čeho si ceníte, radost, pohodlí, bezpečí a dlouhý život, může vám získat uznání těch, které milujete, vaší rodiny a přátel, můžete se domnívat, že je to nutné pro jejich a vaši sebezáchovu, ale pokud je to nesprávné, tak to nesmíte udělat. I kdyby vám to získalo celý svět, tak to nesmíte udělat Váš život nemá cenu žít, pokud si ho můžete zachovat jen ubližováním ostatním.

Je to tvrdé učení a není překvapivé, že v posledních dvou a půl tisíci letech ho svět často, či dokonce obvykle shledával příliš tvrdým, nesplnitelným, aby ho následoval, byť ho v zásadě přijímal. … Platon ho považoval za obtížné,  Aristoteles ho nemohl strávit. Domníval se, že pomsta je trvalým podnětem lidské přirozenosti, stejně nevymýtitelná jako hněv, který ji rozpoutával… Tento nový morální zákon – zákon Boží, na rozdíl od lidského – byl od doby, kdy ho Sokrates vytyčil či objevil, porušen nesčetněkrát, politiky, generály a demokraciemi, nemluvě o diktaturách a absolutistických  panovnících, jakož i bezpočtu mužů a žen v soukromém životě…

Od časů, kdy v Řecku žil Sokrates, který již svým způsobem předjímal Krista, uplynulo 2500 let, od příchodu Krista, který nabádal, aby spolu lidé žili v míru a bratrství uplynulo 2023 let, a stále to nestačí???

Ježíš Kristus: „Nepřišel jsem na tuto Zem, abych odvedl od Země mír, ale abych odvrhl meč

Tato nejkrásnější slova míru Ježíše Krista byla během časů a nesprávného překladu zcela převrácena, říká Rudolf Steiner a tvrdí, že slova :

Nemyslete si, že jsem přišel, abych na Zemi přinesl pokoj. Nepřišel jsem přínést pokoj, ale meč.“ (Matouš 10:34  Bible Kralická) byla a jsou nesprávně přeložena.

S názorm R.Steinera se osobně ztotožňuji, neboť člověk, který zná slova Kristova může těžko překlad v Bibli Kralické přijmout. Jak by mohla největší bytost kosmické lásky říci něco tak hrozného[8]?

Na závěr: Domnívám se, že současné zkušenosti lidstva jsou tak bohaté neblahými a ničivými dopady všech válek malých i světových, že je neodpustitelné, aby se dále konflikty mezi státy řešily jakoukoli válkou. Škoda, která vzniká ze lží, nenávisti, strachu, zmaru životů, utrpení, zničení krajiny, je vždy obrovská. Této skutečnosti si byli vědomi Sokrates i Platón, onoho nikdy nekončícího kola odplaty a pomsty i za cenu sebezničení. Po Peloponéských válkách řeckou zemi zasáhl mor, zemřelo velké množství obyvatel, rozběhly se procesy s viníky, kteří byli nařčeni ze zrady, státní systém se zhroutil. Země se již nikdy nevrátila k takovému rozkvětu jako v době periklovské.

I my máme šanci usilovat o odzbrojení alespoň v Evropě, učinit ji neutrální a jít ostatním národům za příklad. Tak nás tomu učili v historii naší země moudří panovníci i filosofové… Sv.Václav, Jiří z Poděbrad, Komenský, a mnoho dalších žen a mužů.

 Poznámky:

[1]

Knihu Paula Johnsona Sokrates – člověk pro naši dobu vydalo v roce 2012, nakl. Barrister a Principal, Brno
Paul Johnson (1928 – 2023) je známý britský historik, novinář, spisovatel

[2]

Doba vlády Perikla, „Periklovský humanismus“, o těchto úspěšných letech vlády vůdce Perikla, úžasných kulturních počinech, včetně uměleckých, se lze dočíst v knize : „Periklovo Řecko„, Jan Bouzek, Iva Ondřejová, nakl. Máj v roce 1989

[3]

Převzato z Wikipedie.cz:Sókratés (469 nebo 470 v Athénách – 399 př. n. l. v Athénách), řecky Σωκράτης, někdy psáno bez diakritiky Sokrates, byl athénský filozof, učitel Platónův. Je považován za jednu z nejvýznamnějších postav evropské filozofie, neboť na rozdíl od svých předchůdců předsókratiků, kteří pátrali po původu a příčinách světa, Sókratův zájem se soustředil na záležitosti člověka a společnosti; jak praví Cicero, „snesl filozofii z nebe na zem“. Svou dialektickou metodou položil základy západního kritického myšlení.

Sókratés sám nezanechal žádné filozofické spisy, ačkoliv podle Platónova dialogu Faidón měl těsně před smrtí napsat báseň a zveršovat Aisópovy bajky. Obával se totiž, zda snad to po něm nechtěl bůh, a nechtěl odejít ze života neposlechnuv boží přikázání. Aristofanés si ze Sókrata, jemuž tehdy bylo po čtyřicítce, dělá legraci ve své komedii Oblaka a v dalších hrách (např. PtáciKalliásEupolis a Telekleidés). Hlavním pramenem informací o Sókratovi jsou spisy dvou jeho žáků – Xenofóna a Platóna (Obrana SókratovaKritónFaidónSymposionTheaitétosParmenidés). Další informace lze nalézt v díle Platónova žáka Aristotela. Sochy a busty, které Sókrata znázorňují jako šeredného muže, se pravděpodobně inspirovaly Platónovým a Xenofónovým popisem, přirovnávajícím jej v žertu k silénům a satyrům (Platón – Symposion, Theaitétos; Xenofón – Symposion).

Platón (řecky Πλάτων, latinsky Plato, 428 nebo 427 př. n. l. – 347 př. n. l., též Platon) byl řecký filozofpedagog a matematik. Jméno Platón je pouze obecně rozšířený pseudonym tohoto filozofa, jeho původní jméno bylo Aristoklés, syn Aristóna a Periktiony. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších myslitelů vůbec; britský filozof A. N. Whitehead napsal, že celá západní filozofie je jen komentář k Platónovi. Platón založil athénskou Akademii, jež pak byla vzorem evropským univerzitám a vědeckým institucím. Své spisy psal většinou formou rozprav mezi svým učitelem Sókratem a dalšími osobami, kterým Sókratés svými otázkami pomáhá vyvrátit jejich předsudečné a nezralé názory a dospět k lepšímu poznání.

Platón spolu se Sókratem obrátili pozornost filozofů od úvah o povaze a původu světa k otázkám člověka a lidské společnosti. Ústředními tématy pro ně jsou:

  • rozdíl mezi pravým poznáním a pouhým míněním;
  • ctnost a možnost výchovy ke ctnosti;
  • spravedlivé, a přitom trvalé uspořádání obce;
  • dobro jako konečný cíl člověka i obce.

[4]

Daimonion – hlas Boží, tento hlas slyšeli například všichni staří proroci…..jako poselství „Ducha času“, viz. kulturní epochy, každá přináší požadavky na nové schopnosti člověka, vývoj duševně duchovní i praktický. V době Sokrata se vyvíjela duše rozumová a hlubšího cítění…v naší současnosti je to vývoj duše vědomé a eventuálně vyššího Já člověka……..to znamená rozvíjet spirituální stránky života vědeckými metodami.

Jan Brueghel staršíModlící se Jonáš vyvržen velrybou

Jonáš (hebrejsky יוֹנָה‎, „holubice“) byl starozákonní prorok a hlavní postava stejnojmenné biblické knihy Jonáš. Je známý především svým příběhem o útěku před Bohem a ikonickou scénou v břiše velryby.

O životě a působení proroka Jonáše nepodává bible mnoho informací. Jmenovitě je uveden pouze jako hlavní postava knihy Jonáš a dále v krátké zmínce ve 2. knize královské.[1] Ani zde se však o prorokovi nedovídáme nic víc než jméno, místo původu a označení „služebník Boží“.

Další proroci –  Eliáš, Jan Křtitel …

[5]

Bůh může být příčinou jen dobrých věc, zlých věcí není příčinou……

takové konstatování může vyslovit jen člověk s  hlubšími duchovními poznatky. Zde doporučuji vrátit se k mým předchozím příspěvkům na Disputu. Zlo, je záležitostí lidského já (VINA samotného já), kdy po „vyhnání z Ráje“ se stal člověk na samém počátku svého pozemského života poprvé samostatnější bytostí (ve fyzickém těle), to znamená oddělenou bytostí od původního duchového světa a duchových bytostí, v jejichž lůně byl zplozen. Z počátku však nemohl ani na Zemi žít bez pomoci těchto bytostí (Andělských hierarchií a dalších), to se stalo až asi v poslední třetině Atlantské epochy.

Zlo má ve vývoji vědomí člověka svůj význam, jinak by se nestal svobodnou bytostí, nemohl by volit dobro a zlo, na nichž se právě učí a pozvedá se od nižších pudů a vášní k ušlechtilému lidsví … a nakonec, zcela oddělenými nejsme ani dnes. Neřídíme plně vědomě svůj růst fyzického těla, vývoj, fyziologické funkce, dech, trávení, spánek – ten  částečně,… třísměnný provoz…

[6]

Ctnost je možné se naučit… viz Budhova osmidílná stezka, cvičení pro posílení duševně duchovního vývoje člověka dle anthroposofie – Sedm základních cvičení:

Cvičení myšlení, pozitivity (neznamená nepojmenovat zlo), nepředpojatosti, …viz.zmíněná literatura…

[7]

Kniha „Záhady filosofie“, Rudolf Steiner, nakl.Michael v roce 1998
Před branou duchovní vědy“, nakl.Michael v roce 1998 a v mnoha dalších pojednáních nakladatelství Franesa a Michael.

[8]

Dr. Rudolf Steiner /1861-1925 / Filosof, literární kritik, pedagog, umělec, dramatik, sociální myslitel, esoterik. Tato i mnohá další přízviska dostává Rudolf Steiner – zakladatel duchovní vědy neboli anthroposofie, jehož charizmatická osobnost měla na přelomu 19. a 20. století davy nadšených sympatizantů i zuřivých odpůrců. V roce 2025 uplyne sto let od jeho úmrtí a proto se snažím předestřít na Disputu mé porozumění jeho myšlenkám, moudrosti.

Duchovní vědu, kterou založil nazývá pro odlišení od starších duchovních směrů – Anthroposofie.

(viz více v předchozích vydáních Disputu)

Krátký životopis (Franesa)

Rudolf Steiner se narodil 27. února 1861 v Rakousku-Uhersku, v malé obci Kraljevec na maďarsko-chorvatské hranici, jako syn železničního úředníka. Po studiu na obecné škole vystudoval reálku ve Vídeňském Novém Městě. Na Vysokém učení technickém ve Vídni, studoval matematiku, přírodopis, chemii a fyziku, na Vídeňské univerzitě latinu, řečtinu a filosofii, z finančních důvodů byl však nucen studium přerušit. V roce 1891 získal titul doktor filosofie na universitě v Rostocku. V letech 1883–1897 podílel se na vydávání Goethových spisů jako spolupracovník Goethova a Schillerova archivu ve Výmaru. Po přestěhování z Výmaru do Berlína často navštěvoval bohémské a literární kruhy a vyučoval ve večerních kurzech ve Škole pro vzdělávání dělníků. V roce 1900 začal působit v rámci Theosofické společnosti a začal přednášet o duchovní vědě. Jeho přednášková činnost byla stále rozsáhlejší, přednášel pro veřejnost i pro příslušníky hnutí, které kolem něho vznikalo v Německu i v zahraničí. V roce 1913 byl položen základní kámen Goetheana v Dornachu u Basileje, které se stalo střediskem anthroposofického hnutí. Kromě rozsáhlé přednáškové činnosti dával Rudolf Steiner stále více impulsů pro praktické využívání duchovědných poznatků. Mimo přednáškové a publikační činnosti (na 6000 přednášek, 300 publikací) dával podněty pro nové směry vycházející z duchovní vědy, a to v mnoha oblastech: ve školství (waldorfské školství), zemědělství (biodynamické zemědělství), náboženství (Obec křesťanů), lékařství a farmacii (anthroposofická medicína), umění (eurytmie), architektuře… Zemřel po vážné nemoci 30. 3. 1925.

Poznámka osobní , Rudolf Steiner vždy vyzýval ty, kdo se zabývají duchovní vědou – Anthroposofií, aby poznatky ověřovali sami svým poznáním a životními zkušenostmi., aby je včleňovaly do praktického života, aby osobnosti usilovali o svobodu, pěstovali cnost nezištnosti a rozvíjeli lásku k lidem i stvoření.


Související:

Za vyzvánění zvonů

Krátké zamyšlení nad otázkou: Kam lidstvo kráčí?