Analýzu AS’AD AbuKHALIL: Six Scenarios for Syria publikovaly Consortium News 29. prosince 2024

Situace v Sýrii je jako chaos v Libyi, ale působí zde mnohem více aktérů (místních i vnějších), takže je obtížné předvídat, co se stane.

Umajjovská mešita. Damašek, Sýrie. (Vyacheslav Argenberg/Wikimedia Commons)

Je naivní předpokládat, že současný režim v Sýrii zůstane na svém místě – tak jak je – i nadále.

Sýrie je nyní ve stavu nelehké transformace a politicko-vojenská situace se bude měnit, dokud se nevyřeší konflikty mezi různými ozbrojenými a občanskými skupinami.

V době arabských povstání jsme viděli, že zhroucení režimu nemusí nutně vést ke stabilní nebo demokratické vládě. V Tunisku byl přechod k demokracii završen, když se současný prezident rozhodl vyloučit z moci islamisty a vládnout jako despota.

V Egyptě pomohly režimy Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie dosadit vojenskou vládu v čele s generálem Abdal Fattáhem al-Sísím, aby svrhly zvolenou vládu Muslimského bratrstva. Konflikty v těchto zemích nejsou čistě výsledkem vnitřního vývoje, ale často odrážejí regionální konflikty, spiknutí a konkurenci.

Turecko a Katar podporují vládu Muslimského bratrstva, zatímco Saúdská Arábie a SAE podporují jejich vypuzení a vyloučení z vlády. To bude zásadní pro pochopení toho, co bude v Sýrii dál.

Izrael a USA jsou blízko táborům Saúdské Arábie-SAE, ale jsou také blízko Kataru; a zdá se, že Muslimské bratrstvo dobře spolupracuje s USA a dokonce se vyhýbá prosazovat radikální linii proti Izraeli.

16. června 2012: Ulice v Káhiře během druhého kola prezidentských voleb, které vyhrál kandidát Muslimského bratra Mohamed Mursí. (Jonathan Rashad, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0)

Egyptský prezident Muhammad Mursí se nepokusil zrušit mírovou smlouvu s Izraelem a dokonce umožnil pokračovat s ním ve vojensko-zpravodajské koordinaci.

Po schůzce ve Washingtonském institutu pro politiku Blízkého východu (WINEP) ve Washingtonu navíc Rashid Ghanoushi, šéf tuniských islamistů, vyhověl přáním USA a zmrazil v tuniském parlamentu tlak na kriminalizaci normalizace s Izraelem.

Sýrie je složitější politická a vojenská situace z několika důvodů.

USA udržují okupaci značného území v Sýrii. Kdykoli USA drží vojáky v zemi, která operuje mimo kontrolu místní vlády, je tato země (nebo alespoň její část) pod okupací USA.

V Iráku si USA udržují několik tisíc vojáků, ale nadále mají obrovský vliv na vládu a odmítají parlamentní výzvy ke stažení svých jednotek.

V posledních týdnech jsme se dozvěděli, že velikost amerických vojenských sil v Sýrii je dvojnásobná, než jak bylo veřejnosti řečeno, a přítomnost i malého vojenského kontingentu vyžaduje značnou vojenskou podpůrnou sílu v regionu.

USA proti ISIS nejenže nebojují (neuvádějí harmonogram ani plán nekonečného boje proti ISIS), ale dokonce poskytují podporu milicím, mají v Sýrii pod svou kontrolou.

USA hlásají státní monopol na použití síly na Blízkém východě s výjimkou případů, kdy v nějaké zemi působí americké zástupná milice.

Turecká a izraelská role

Turecko má v Sýrii silnou vojenskou přítomnost a – stejně jako USA – může vývoj na místě snadno ovlivňovat, což usnadňuje nebo ztěžuje situaci jakékoli vládě, která by v Sýrii mohla vzniknout. Turecká vojenská a zpravodajská intervence byla klíčem k sesazení Bašára Asada.

Izrael rozšířil svou okupaci syrského území a po zhroucení režimu podniká na zemi stovky bombových náletů. Stejně jako ostatní aktéři chce utvářet orientaci a politiku budoucí vlády a snaží se zabránit vzniku radikálního či demokratického režimu.

Regionální konflikt dosud rozhodně nebyl vyřešen.

Doposud zaznamenala osa Turecko-Katar-Izrael-USA v Sýrii velké úspěchy (díky jejich podpoře nebo shovívavosti vůči bývalým milicím Al-Káida, které nyní zemi řídí), ale Rusko a Írán se stále mohou pokusit buď pomstít anebo posílit svůj regionální mocenský status.

Rusko ztratilo významnou strategickou vojenskou přítomnost uvnitř země, zatímco Írán ztratil přímé spojení s Hizballáhem procházející Sýrií.

V Sýrii působí mnohem víc milicí než v případě Tuniska a Egypta, a všechny mají externí sponzory. Na sestavování nové vlády v Sýrii se budou podílet vnější mocnosti.

Situace v Sýrii je jako chaos v Libyi, ale působí tam mnohem více aktérů (místních i vnějších).

Turecký prezident Recep Erdogan v září 2023. (Sergey Guneev, RIA Novosti, prezident Ruska)

Šest scénářů

I když není jasné, jak místní a regionální konflikty vznik nové a potenciálně stabilní vlády v Sýrii ovlivní, je možné uvažovat o těchto scénářích.

1. Libyjský model

Sýrie může velmi dobře následovat příklad Libye. Podobně jako v Libyi mohou regionální konflikty mezi těmi, kdo podporují islamisty, a těmi, kdo je nenávidí, probíhat ještě mnoho let.

Po útoku NATO v roce 2011 slibovala Obamova administrativa Lybyi nadšeně novou demokracii a konec tyranské vlády.

V Sýrii mají různé islamistické milice za sebou historii krveprolití, která nemusí skončit jen proto, že Hay’at Tahrir Sham (HTS) převzal kontrolu nad ústřední vládou – alespoň formálně.

Milice nové vlády není velká a může čelit vojenským výzvám z různých front. Pokud by Sýrie následovala libyjský scénář, znamenalo by to, že se zapojí Rusko, Turecko, Katar, SAE a USA. Přivolalo by to také Izrael, který má na zavedení klientského režimu v Damašku velký zájem.

Masivní izraelské bombardování Sýrie od Asadova pádu mělo za cíl zničit syrskou vojenskou infrastrukturu a novou vládu zastrašit. HTS rychle naznačila, že nemá žádný program proti Izraeli a nezajímá se – ani slovem – o osvobození syrského území od izraelské okupace.

Potenciál rozpadu a fragmentace je obzvláště vysoký, protože Sýrie je mnohem méně homogenní (etnicky a nábožensky) než Libye. Zásah nové vlády proti alavitům vyvolal v alavitském regionu pobouření a volání po sebeobraně.

2. Vojenský převrat

Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie mohou velmi dobře zařídit vojenský převrat, aby dosadili klientského vojenského despotu, jako je Sisi v Egyptě.

Spojené arabské emiráty se podílely na egyptském převratu v roce 2013 a jejich média byla jediná, kdo ohledně nového režimu v Damašku vyjádřil znepokojení. Koneckonců, vládce Spojených arabských emirátů byl s Asadem v těsném kontaktu až do samého konce a odkláněl ho pryč od Íránu a „osy odporu“.

Fakticky Asad od začátku sbližování se Spojenými arabskými emiráty pohyb a činnost vojenských důstojníků Íránu a Hizballáhu omezoval. Tento scénář převratu by fungoval k vytvoření regionální aliance republikánských despotických režimů napojených na Saúdy a Emiráty.

Z těch jsou SAE v prosazování své politické a vojenské vůle v Somálsku, Jemenu (jih), Libyi, Súdánu (s RSF) a Egyptě zatím úspěšnější.

Jakmile Saúdové dosáhnou s Izraelem dohody o mírové smlouvě, mohl by instalovaný vojenský režim být snadno začleněn do Abrahamských dohod. Problém s tímto scénářem je, že SAE jsou v regionu hlavním odpůrcem Muslimského bratrstva, které má v Sýrii vliv.

To by znamenalo uplatnit proti němu hrubou sílu stejně jako v Egyptě, který byl před a po pádu Husního Mubaraka základnou Bratrstva.

3. Demokracie

Hlasování v syrských prezidentských volbách v roce 2021. (Habib Kamran/Wikimedia Commons)

Nová vláda by mohla vyslyšet volání mnoha Syřanů a zahájit přechodné období, ve kterém by se konaly svobodné volby a byla sepsána nová ústava. To by vedlo k vytvoření demokratické vlády, což Sýrie nezažila od 50. let, kdy byl demokratický řád velmi nedokonalý a podléhal zásahům a manipulaci zvenčí.

Demokratický scénář by znepokojil Izrael i USA, kteří si jsou velmi dobře vědomi, že lidé – ponecháni vlastnímu úsudku – by nemuseli nutně sloužit západním a izraelským zájmům. Despotická vláda má pro Západ a Izrael vždy přednost. USA ještě nezrušily tuhé sankce proti syrskému lidu (ačkoli odměnu 10 milionů dolarů na hlavu vůdce HTS zrušily), protože je Washington může použít k vydírání jakékoli budoucí syrské vlády.

4. Diktatura podle pravidel HTS

HTS by monopolizoval politickou moc a vládl by sám bez ohledu na požadavky na širší zastoupení. Takový scénář by znepokojil náboženské menšiny a ženy vzhledem k ideologickému původu nových vládců. USA a Izrael mohou tento scénář upřednostňovat, pokud by alternativou byla nekontrolovatelná demokracie v blízkosti Palestiny.

5. Sýrie se rozpadne

Sýrie by mohla ztratit svou územní celistvost a stát se mozaikou polonezávislých, sektářských enkláv, kde by Drúzové vládli ve své vlastní provincii, Alawité a Kurdové by postupovali stejně a tak dále. Tento scénář by byl příliš alarmující pro Turecko, které je k rozdrcení nezávislého kurdského státu v Sýrii ochotné použít vojenskou sílu.

Západ a Izrael by takový výsledek podporovaly; ostatně Joe Biden a Antony Blinken obhajovali rozdělení Iráku na tři enklávy již po americké invazi v roce 2003. Pokud by se tento scénář uskutečnil, severní Libanon (Tripolis a Akkar) může požádat o připojení k sunnitské enklávě.

6. Restaurace

Nejméně pravděpodobný scénář vychází z obnovení starého režimu za pomoci Íránu a Hizballáhu. Členové „osy odporu“ jsou na Asada naštvaní, že se tak rychle vzdal moci; jsou také pobouřeni odhalením jeho úzké koordinace se Spojenými arabskými emiráty, aby se Sýrie od Íránu vzdalovala.

Írán a Hizballáh jsou oslabené a nebudou své síly na obranu svrženého režimu riskovat, kdyby Asad naznačil, že se chce vrátit. Jejich intervence v Sýrii v jeho zastoupení by proti nim vyvolala útok Izraele.

Předpovídat politickou budoucnost Sýrie je nejobtížnější. K vládnutí nikdy nebyla snadnou zemí a noční můra života pod Asadovým režimem po desetiletí mnoho Syřanů roztrpčila.

Ale ideologie, kterou noví vládci Sýrie přináší, je příliš cizí pro společnost, která je různorodá a má historii sekularistických tendencí. V zemi je mnoho žadatelů o moc a mnoho vnějších mocností, které chtějí kousek Sýrie (obrazně nebo doslova).

Ať se stane cokoli, další fáze nebude poklidná.


As`ad AbuKhalilČesky (أسعد أبو خليل, *1960) je libanonsko-americký profesor politických věd na California State University, Stanislaus. Je autorem řady knihČesky, m.j.  Bin Ládin, Islam and America’s New War on TerrorismČesky  (Bin Ládin, Islám a nová americká válka proti terorismu, 2002),  The Battle for Saudi ArabiaČesky  (Bitva o Saúdskou Arábii, 2004) a vedl populární blog The Angry ArabČesky. Je ostře kritický k zahraniční politice Spojených států a odsuzuje korupci Fatahu a „vulgární protižidovské odkazy“ ze strany Hamásu, ale „izraelský terorismus“ vidí jako mnohem větší problém co do rozsahu a důsledků. Jeho příspěvky poblikují např. Semantic ScholarČesky, Consortium NewsČesky, Global Research, The Electronic IntifadaČesky, SalonČesky. Tweetuje jako  @asadabukhalil.

[PJ]