Tisková zpráva vysokého komisaře pro lidská práva při OSN UN Human Rights Chief deplores new moves to expand Israeli settlements in occupied West Bank vyšla na webu UNHR dne 8. 3. 2024.

Šéf OSN pro lidská práva odsoudil nové kroky k rozšíření izraelských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu

ŽENEVA (8. března 2024) – Šéf OSN pro lidská práva[1] Volker Türk dnes vyjádřil politování nad posledními kroky Izraele na okupovaném Západním břehu Jordánu a uvedl, že drastické urychlení výstavby osad zhoršuje dlouhodobé vzorce útlaku, násilí a diskriminace Palestinců.

„Zprávy z tohoto týdne, že Izrael plánuje výstavbu dalších 3 476 osadnických domů v Maale Adumim, Efratu a Kedaru, jsou v rozporu s mezinárodním právem,“ řekl Türk.

Ve zprávě Radě pro lidská práva Türk uvedl, že zakládání a pokračující rozšiřování osad se rovná přesunu vlastního civilního obyvatelstva Izraelem na jím okupovaná území, což se podle mezinárodního práva rovná válečnému zločinu.

Rozloha stávajících izraelských osad se výrazně rozšířila, uvádí se ve zprávě, která se vztahuje na období od 1. listopadu 2022 do 31. října 2023. V tomto období bylo v rámci stávajících izraelských osad na Západním břehu Jordánu posunuto vpřed přibližně 24 300 bytových jednotek, což je nejvyšší zaznamenaná hodnota od zahájení monitorování v roce 2017. To zahrnuje přibližně 9 670 jednotek ve východním Jeruzalémě.

Zpráva konstatuje, že politika současné izraelské vlády se zdá být v bezprecedentní míře v souladu s cíli izraelského osadnického hnutí rozšířit dlouhodobou kontrolu nad Západním břehem Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, a postupně integrovat toto okupované území do Státu Izrael.

„Jsou také v rozporu s názory široké škály států, které byly vyjádřeny během slyšení před pouhými dvěma týdny u Mezinárodního soudního dvora,“ uvedl vysoký komisař s odkazem na slyšení zkoumající právní důsledky izraelské politiky a praxe na okupovaném palestinském území.

K zakládání a pokračujícímu rozšiřování nelegálních izraelských osad dochází současně s vysídlováním Palestinců v důsledku násilí ze strany izraelských osadníků a státu, jakož i v důsledku nuceného vystěhovávání, nevydávání stavebních povolení, demolice domů a omezování pohybu Palestinců.

„Západní břeh Jordánu se již nachází v krizi. Násilí ze strany osadníků a porušování práv souvisejících s osídlováním však dosáhlo nové šokující úrovně a hrozí, že zlikviduje jakoukoli praktickou možnost vytvoření životaschopného palestinského státu,“ uvedl Türk.

Zpráva upozorňuje na dramatický nárůst intenzity, závažnosti a pravidelnosti izraelského osadnického a státního násilí vůči Palestincům na okupovaném Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, zejména od 7. října 2023, což urychluje vysídlování Palestinců z jejich území.

Podle posledních údajů OSN došlo od 7. října k 603 útokům osadníků na Palestince. Celkem 1 222 Palestinců z 19 pasteveckých komunit bylo vysídleno v přímém důsledku osadnického násilí. Od 7. října Úřad OSN pro lidská práva zdokumentoval devět Palestinců zabitých osadníky střelnými zbraněmi. Dalších 396 Palestinců bylo zabito izraelskými bezpečnostními silami a dva Palestinci byli zabiti buď izraelskými bezpečnostními silami, nebo osadníky.

Od 7. října bylo na Západním břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma, vysídleno 592 osob, včetně 282 dětí, poté, co byly jejich domy zbourány kvůli nedostatku stavebních povolení vydaných Izraelem, která je téměř nemožné získat.

Zpráva uvádí, že od 7. října Úřad OSN pro lidská práva zdokumentoval desítky případů, kdy osadníci v úplných nebo částečných uniformách izraelské armády a s armádními puškami obtěžovali a napadali Palestince. Tento vývoj také dále rozostřil hranici mezi násilím osadníků a státním násilím, včetně násilí s deklarovaným záměrem násilně přemístit Palestince z jejich půdy, uvádí se ve zprávě.

„Akce Izraele proti palestinskému obyvatelstvu musí okamžitě skončit. Jedinou cestou vpřed je nalezení životaschopného politického řešení, které konečně ukončí okupaci, vytvoří nezávislý palestinský stát a zaručí realizaci základních práv palestinského lidu,“ uvedl Türk.

Celé znění zprávy je dostupné zde.


[1]

Vysoký komisař pro lidská práva je nejvyšším úředníkem OSN pro tuto oblast činnosti.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva je odpovědný generálnímu tajemníkovi a je zodpovědný za veškerou činnost OHCHR i za jeho administrativu. Vysoký komisař:

  • Vykonává funkce, které mu byly výslovně svěřeny Valným shromážděním v jeho rezoluci 48/141 ze dne 20. prosince 1993 a v následných rezolucích politických orgánů;
  • radí generálnímu tajemníkovi v otázkách politiky OSN v oblasti lidských práv;
  • zajišťuje podporu projektů, činností, orgánů a subjektů programu pro lidská práva;
  • zastupuje generálního tajemníka na zasedáních orgánů pro lidská práva a na dalších akcích týkajících se lidských práv; plní zvláštní úkoly podle rozhodnutí generálního tajemníka.

V souladu s rezolucí Valného shromáždění 48/141 je vysoký komisař OSN pro lidská práva jmenován generálním tajemníkem OSN a schválen Valným shromážděním s ohledem na geografickou rotaci na pevně stanovené čtyřleté funkční období s možností jednoho obnovení na další pevně stanovené čtyřleté funkční období.

Současným vysokým komisařem pro lidská práva je Volker Türk z Rakouska, který se funkce ujal 17. října 2022. Do funkce vysokého komisaře pro lidská práva jej jmenoval generální tajemník OSN po schválení Valným shromážděním 8. září 2022. Je osmým vysokým komisařem, který vede Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR).


Z odkazované zprávy A/HRC/55/72:

Izraelské osady na okupovaném palestinském území, včetně východního Jeruzaléma, a na okupovaných syrských Golanech – zpráva vysokého komisaře OSN pro lidská práva

SOUHRN
Tato zpráva, předložená na základě rezoluce Rady pro lidská práva 52/35, poskytuje aktuální informace o provádění ustanovení rezoluce v období od 1. listopadu 2022 do 31. října 2023.

INFOGRAFIKA
Soubor PDF (angličtina)

Příloha Zprávy má tři strany, jako reprezentativní ukázku jsem vybral následující dva grafy (ze strany 1 a 2).

Izraelské rozšiřování osad a související porušování lidských práv v číslech

Palestine-March2024-01

Rozšiřování izraelských osad a související porušování lidských práv v číslech:
Umístění izraelských osad a předsunutých základen

Palestine-March2024-02

Rozšiřování izraelských osad a související porušování lidských práv v číslech:
Místa osadnického násilí

Vojtěch Běhunčík


UNHR/UN Human Rights (Rada OSN pro lidská práva) je nástupkyní Komise OSN pro lidská práva, kterou nahradila roku 2006 na základě rezoluce Valného shromáždění. Rada dohlíží na dodržování lidských práv ve světě a podává o situaci v jednotlivých zemích zprávy. Zaměřuje se mimo jiné na svobodu shromažďování a spolčování, svobodu slova, svobodu vyznání, ženská práva, práva sexuálních menšin a práva rasových a etnických menšin. Rada pro lidská práva má 47 členů, které jsou na tři roky voleni Valným shromážděním.


[VB]