Obsah:
  1. Henry Johnston: Podařilo se USA konečně udusit největší obchodní únikovou cestu Ruska?
  2. Andrew Korybko: Platební problémy Ruska a Číny vyvolané USA většinu nadšenců BRICS překvapily
  3. Andrew Korybko: Fakta a spekulace o stavu finančních vazeb Rusko-Indie

Analýza Henryho Johnstona Has the US finally succeeded in choking off Russia’s biggest trade lifeline? vyšla na serveru Russia Today 6. září 2024

Podařilo se USA konečně udusit největší obchodní únikovou cestu Ruska?

Vzhledem k hrozbě sekundárních sankcí akutně pociťované čínskými bankami může Washington vyhrát jedinou bitvu – ale v ekonomické válce, která je rozhodně prohraná.

da-kuk © Getty Images

Odolnost ruské ekonomiky tváří v tvář tvrdým západním sankcím přivedla ty, kdo nad vzestupem multipolarity jásali, do vítězných etap. A pro Západ to byla obrovská ostuda. Rostoucí ruský problém s vypořádáním plateb s Čínou však ukazuje, že odolnost není bezbřehá.

Letos v červnu se ministerstvo financí USA vzalo místní banky zemí, které obchodují s Ruskem, do hledáčku sekundárních sankcí. Právní základ pro opatření proti společnostem nebo jednotlivcům, kteří byli při obchodování se sankcionovanými subjekty přistiženi, byl původně implementován již v prosinci, ale právě v červnu Washington tento rámec rozšířil a vyslal jasné signály, že to tentokrát myslí vážně. Hrozby pociťovala obzvláště akutně Čína, největší obchodní partner Ruska.

Co se stalo a kdy

Začalo to velkými státními čínskými bankami, které se na začátku roku začaly jednání s Ruskem vyhýbat. Vždy však existovaly menší regionální banky považované za méně vystavené západnímu finančnímu systému, které je nahradily. Chvíli se zdálo, že to to tak bude procházet. Ale nyní i ty následovaly ty velké.

Do léta čínské banky odmítaly a vracely asi 80 % ruských plateb provedených v čínských jüanech, informovalČesky koncem července Kommersant. Článek v Izvestijích z poloviny srpna tvrdilČesky, že věci jsou ještě horší: 98 % čínských bank odmítá přijímat přímé platby z Ruska v jüanech.

Výsledkem bylo zpoždění a přerušení plateb mnoha ruským dovozcům. ZprávaČesky agentury Reuters z minulého týdne referuje, jak jsou transakce s Ruskem „hromadně“ rušeny a platby v hodnotě miliard jüanů jsou podle vládního zdroje zadržovány.

„V tu chvíli se zastavily všechny přeshraniční platby do Číny. Našli jsme řešení, ale trvalo to asi tři týdny, což je velmi dlouhá doba, objemy obchodu během té doby drasticky klesly,“  řekl vládní zdroj agentuře Reuters.

Mnoho ruských podniků muselo ke zpracování svých transakcí využívat různé řetězce zprostředkovatelů ze třetích zemí, což vedlo ke zvýšení nákladů i doby zpracování. Problémy postihly většinou menší firmy podnikající ve spotřebním zboží. Zdá se, že dvoustranná ujednání velkých společností – jako jsou ruští vývozci komodit – většinou stále fungují, i když i zde došlo k určitým zádrhelům.

Mezitím vedla přísnější omezení k vysychání likvidity jüanu na ruském trhu. Jinými slovy, pro ruské společnosti, které potřebují jüan, se jeho nákup stal obtížnější a dražší. Vzhledem k tomu, jak velká část ruského obchodu probíhá v čínské měně, je to jistě problém.

Náklady na nákup jüanu za jeden den (přes noc) na moskevské burze explodovaly. Situace se začala skutečně zhoršovat na konci srpna. 30. srpna, v poslední pracovní den měsíce, vzrostla jednodenní sazba z 8,5 % ročně na 42,2 %. Bankéři to vysvětlili zvýšenou poptávkou ke konci měsíce. Ale tento týden – již v novém měsíci – sazba rostla dál a ve středu dosáhla bezprecedentních 212 %, než se poněkud snížila. Takové chování trhu ukazuje na akutní deficit likvidity jüanu. Rovněž stlačila rubl na nejnižší úroveň vůči čínské měně od dubna.

V důsledku stlačování se stále více firem musí pravidelně obracet na kanál, který se dříve používal jako poslední možnost – drahé swapy s ruskou centrální bankou (při nichž subjekty skládají rubly jako jistinu výměnou za jüany). Na začátku září získaly ruské banky prostřednictvím této facility rekordních 35 miliard jüanů, což je nárůst oproti 20 miliardám denního průměru v srpnu a průměru 10 miliard v červnu. Ruská banka je v podstatě nucena zaplnit mezeru po čínských soukromých bankách působících v Rusku.

Banky nyní vyzývají ruskou centrální banku, aby zvýšila nabídku jüanů prostřednictvím swapů.  „Myslím, že centrální banka může něco udělat. Doufejme, že chápou potřebu zvýšit nabídku likvidity prostřednictvím swapů,“ řekl Andrei Kostin, generální ředitel státního věřitele VTB, a zdůraznil, že exportéři, z nichž mnozí dostávají platby v jüanech, by také měli na trhu poskytovat více čínské měny.

Problémy s platbami v letošním roce již ovlivnily dovoz, i když aktuální údaje přicházejí se zpožděním a neodrážejí nejnovější nárůst nákladů v jüanech. Ruský dovoz z Číny podle oficiálních čínských údajů klesl za prvních sedm měsíců letošního roku o více než 1 % na 62 miliard dolarů. Ruská centrální banka předpovídáČesky, že celkový dovoz zboží a služeb do země letos klesne až o 3 %. Bude ale důležité sledovat, jak se čísla o vývozu Číny do Ruska – ať už přímých nebo prováděných přes jiné země – ve světle rostoucích transakčních nákladů vyvinou po zbytek roku.

V krátkodobém horizontu bude samozřejmě i nadále docházet k určitému tření. Alex Isakov, ruský analytik se sídlem v USA, řekl Bloombergu, že „ruský peněžní trh v jüanech se nezotavil, což naznačuje, že se ruské banky snaží najít spolehlivá řešení.“ Větší roli bude muset téměř jistě sehrát ruská centrální banka a pravděpodobně zakročí i exportéři, kteří zajistí likviditu. Žádná rychlá a snadná oprava ale neexistuje.

Abychom těmto otázkám rozuměli, je v první řadě důležité poznamenat, že tento problém je v Rusku dobře srozumitelný a volně se o něm diskutuje, a to i na nejvyšších úrovních vlády a v médiích. Nestaví se žádná fasáda; není žádný pokus problém zamlčovat. Bylo to na titulních stránkách ruského finančního tisku.

Je také třeba mít na paměti, že obchod mezi Ruskem a Čínou zrovna nekolabuje. Ve skutečnosti, navzdory problémům, obrat v prvním pololetí letošního roku ve skutečnosti celkově vzrostl o 1,6 %. Ještě důležitější je, že zkušenosti z posledních několika let ukázaly, že jakýkoli protivítr se nakonec stane silným hnacím motorem změn.

V této souvislosti je důležitý komentář ruského ekonoma a prezidentského poradce Maksima Oreškina, který tento týden přednesl na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku. Na otázky novináře o otázkách plateb odpověděl: „S platbami je problém, ale jak jsme viděli v posledních letech, jakýkoli typ problému vede k novým finančním inovacím, ke vzniku nových platebních metod.“

To není jen prázdná rétorika nebo klišé zachraňující tvář ruského úředníka. To je přesně to, co se děje. Jak přiznal Business Insider, zpřísňující se sankce Západu na Rusko tlačí, „ale Moskva stále hledá způsoby, jak ekonomiku země udržet v chodu.“ Chystá řadu iniciativ.

Jaká řešení mohou přicházet

V červenci čínský velvyslanec v Rusku Zhang Hanhui nabídl možnost spolupráce prostřednictvím ruského platebního systému Mir s tím, že ruské a čínské instituce tuto možnost zkoumají. I když Čína pravděpodobně nebude považovat systém Mir za dlouhodobé řešení, mohlo by jít o dočasné opatření. Taková rétorika také demonstruje vážnost, kterou čínská strana úkolu najít řešení zátarasů, které Washington nastražil, přikládá.

Mezitím, v rámci významné politické změny, přijalo Rusko pro mezinárodní platby počátkem letošního léta používání kryptoměn. Guvernérka Bank of Russia Elvira Nabiullina v komentáři ke změkčujícímu postoji regulátora vůči digitálním aktivům zdůraznila potřebu přijmout nové finanční technologie, aby zvládly současné výzvy.

Anatolij Aksakov, který předsedá výboru Státní dumy pro finanční trhy, uvažuje dlouhodoběji a nedávno se dotklČesky toho, co téměř jistě bude klíčovým prvkem budoucího finančního prostředí – digitálních měn centrálních bank (CBDC) – které jsou jako kryptoměny, ale spravované centrálními bankami. Jak Rusko, tak Čína byly mezi prvními průkopníky takové infrastruktury.

Aksakov, který o CBDC mluvil již dříve, si však dával pozor, aby iniciativu nepřecenil, a uvedl: „V zásadě existuje jen málo zemí, které v používání národních digitálních měn dosáhly vážného pokroku. To je důvod, proč prostě nejsou technologicky připravené spustit digitální měnu ve vzájemném vypořádání s jinými zeměmi.“ Přesto je optimistou a předpovídá, že vypořádání CBDC „bude běžnou praxí do pěti let“.

Není sám, kdo si to myslí. Více než polovina světových centrálních bank podle MMF buď studuje, nebo již vyvíjí CBDC. Jak se tyto CBDC stále více propojují, v podstatě by to znovu vytvořilo síť korespondenčních bank, která je základem současného systému. Taková síť založená na CBDC, vybavená dvoustrannými měnovými swapovými linkami, by centrálním bankám umožnila sloužit jako prostředníci pro toky měn mezi místními bankovními systémy.

Legendární analytik Zoltan Pozsar, který vidí, že CBDC ve finančním prostředí pravděpodobně způsobí revoluci, vysvětluje, že namísto korespondenčních bank – které tvoří páteř západního finančního systému – bude existovat to, co nazývá  „korespondující centrální banky“. To znamená, že transakce, které byly dříve řešeny například mezi komerčními bankami ve dvou různých zemích, budou vypořádány na úrovni jejich centrálních bank.

To je důležité, protože jsou to právě komerční banky, které jsou v první linii vymáhání sankcí. Mají odpovědnost i pravomoc blokovat transakce týkající se subjektů s omezeným přístupem. Ale co když jsou tyto banky z přeshraničního obchodu zcela vypuštěny? Uchýlily by se USA k sankcím vůči centrálním bankám zemí obchodujících s Ruskem?

Jistě, jak připouští Aksakov a mnoho dalších, rozsáhlý systém založený na CBDC nebude spuštěn příští týden. Taková infrastruktura bude vyžadovat intenzivní spolupráci mezi centrálními bankami a využívání jednotné technické platformy, případně nějakého jednotného clearingového systému. Žádný takový v současnosti neexistuje; ale lze ho vytvořit. Banka pro mezinárodní platby, mezinárodní instituce vlastněná členskými centrálními bankami, již dohlíží na testování platformy CBDC pro velkoobchodní přeshraniční platby.

Pyrrhovo vítězství Washingtonu

Vraťme se k danému problému a pokusme se pochopit, co to všechno znamená. Západ byl hluboce frustrován svou neschopností ruskou ekonomiku výrazně poškodit. Poté, kdy tlak zdvojnásobil a ztrojnásobil, přistupuje nyní k ruským platebním problémům jako k potvrzení, že sankce, budou-li uplatňovány dostatečně důsledně, zamýšlený účinek mít mohou. Washington zjevně cítí, že pošlapání suverenity jiných národů je rozumným kompromisem ke zvýšení transakčních nákladů ruských podniků a důkazem, že jüan nedosáhl úrovně dolaru.

Někteří západní komentátoři navíc radostně poukazují, že přes veškerou rétoriku „neomezeného přátelství“ mezi Moskvou a Pekingem, je-li Čína nucena volit mezi obchodem s Ruskem a zachováním přístupu k západnímu finančnímu systému, volí druhé. Ale ti, kdo jásají, že se Čína kvůli sankcím zdánlivě podává, nechtějí přiznat, že jde o volbu učiněnou pod nátlakem. Čína by nejraději volně obchodovala jak se Západem, tak s Ruskem, a hluboce jí vadí, že se jí v tom brání. Čínští představitelé to uvedli při mnoha příležitostech. USA se chovají jako žárlivý milenec, který zamkl objekt své náklonnosti ve sklepě, a že neutekl, vydává za projev jeho oddanosti.

Že západní komentátoři a úředníci mohou vztah mezi Ruskem a Čínou vidět pouze optikou dynamiky moci – hledající známky, že by Čína mohla svého „juniorského“ partnera zneužívat – vypovídá více o západní fixaci na jednostranné vztahy než o skutečném stavu věcí. Čína je suverénní národ, který přirozeně hledí na své zájmy, a Rusko od ní nic méně neočekává. Neexistují žádná těžká zklamání. Jakkoli to zní jako klišé, ve skutečnosti jde o vztah definovaný vzájemným respektem k suverenitě. V současné situaci musí Peking jednat pragmaticky, ale eroze dobré vůle vůči USA, kterou tato epizoda v Pekingu produkuje, se projeví.

Tvrdí se také, že obrovský rozdíl v úrokových sazbách mezi Ruskem a Čínou ukazuje na fakt, že ekonomiky obou zemí jsou zásadně nesladěné. To je nadsázka, ale pokud je v tom zrnko pravdy, jde z velké části o uměle vynucené vychýlení, které by se mělo ukázat jako dočasné, zvláště jakmile ruské sazby nakonec klesnou. Ruská a čínská ekonomika se vlastně docela dobře doplňují.

Jsou tedy potíže s platbami vítězstvím amerických sankcí? Ano, nepopiratelně. Ale je to dost krátkozraké a pomíjivé vítězství. Je to jediná vyhraná bitva v ekonomické válce, která je rozhodně prohraná. Aniž by to byla demonstrace síly, suverénní vměšování Washingtonu do obchodních vztahů suverénních národů po celém světě je spíše podobné topení nábytkem, aby se zahřál. Nakonec to bude sebezničující.

Slábnoucí hegemon má stále několik trumfů, které může s určitým efektem hrát – a nyní je hraje. Ale pokaždé, když to udělá, přiblíží tím den, kdy se jeho karty stanou bezcenné.


Henry Johnston je redaktor a autor RT, přispívá články hlavně o ekonomii a financích. Žije v Moskvě v Rusku. Henry pracoval více než deset let v oddělení investičního výzkumu největší ruské banky. Má hluboký zájem o historii a filozofii a je vášnivým amatérským šachistou.

Zpět na obsah


Komentář Andrew Korybka Russia & China’s US-Provoked Payment Problems Caught Most BRICS Enthusiasts By Surprise vyšel na jeho Substacku 7. září 2024

Platební problémy Ruska a Číny vyvolané USA většinu nadšenců BRICS překvapily

Složitá ekonomicko-finanční vzájemná závislost Číny se Západem klade určitá omezení její suverenitě.

RT v pátek zveřejnila analýzu nazvanou: „Podařilo se USA konečně udusit největší obchodní únikovou cestu Ruska?“, kterou čtenáři doporučujeme přečíst celou, aby se dozvěděl více o problémech s platbami vyvolanými v Rusku a Číně. Stručně řečeno, čínské banky všech velikostí najednou začaly dodržovat sankce USA ze strachu ze sekundárních sankcí, o čemž, jak finanční expert RT Henry Johnston připomněl, informovala i domácí ruská média, jejichž články cituje.

To vše je šokující pro běžného nadšence BRICS, který byl od začátku speciálníČesky operace ovlivněn zbožnými článkyČesky, že je tato skupina protizápadním blokem. Nesčetněkrát také slyšeli, že „dolar je mrtvý“ nebo že „každým dnem skončí“, že Rusko a Čína jsou „spojenci“, kteří ve všech ohledech společně vzdorují Západu, a že nový světový řád se již rodí, aby nahradil dosud Američany vedený unipolární. Nic z toho ale není pravda.

Dolar navzdory poškozené reputaci způsobené americkými protiruskými sankcemi zůstává světovou rezervní měnou, Rusko a Čína se utápí v platebních problémech vyprovokovaných Spojenými státy a multipolarita se ještě plně neprojevila, protože je za to odpovědné dědictví amerického unipolárního systému. Složitá ekonomicko-finanční provázanost Číny se Západem klade v tomto ohledu její suverenitě jistá omezení a Lavrov se k ní dokonce vyjádřil v rozhovoru pro RBCČesky minulý týden:

Samozřejmě, že každý nyní tyto nové příležitosti hledá. Ale Čínská lidová republika je svou velikostí ekonomiky, objemem obchodních vztahů se Spojenými státy a se Západem jako celkem samozřejmě na Západu mnohem více závislá, než ruská ekonomika.

 

A nepochybuji o tom, že Čína tuto závislost sníží a bude postupně směřovat k formám komunikace se svými partnery, které nebudou spojovány s takovým diktátem.

 

Ale vzhledem k čínské mentalitě, čínskému stylu, to dělají pomalu. Nechtějí žádné prudké pohyby. Toto téma s našimi čínskými kolegy projednáváme. Mají poměrně dobře vyvinutý bankovní systém a je s globálními finančními trhy velmi hluboce provázán.

Lavrovovi je třeba přiznat, že namísto klamavého popírání problému slona v místnosti oslovil, jako to z ideologických důvodů obvykle dělají top influenceři z Alt-MediaČesky, což nadšencům BRICS ukazuje, že není třeba se snažit „politicky nepohodlná“ fakta zakrývat. Druhou lekcí, kterou se mohou naučit, je napodobit Johnstonův klidný způsob projednávání citlivých sporů mezi strategickými partnery, namísto přehánění, jakým jsou nechvalně známí chroničtí pesimisté.

Zatřetí, realita BRICS je konečně ve světle těchto problémů zjevnější: je to síť zemí, které své politiky dobrovolně koordinují s cílem urychlit finanční multipolaritu, ale pokud jde o to, jak dalece a rychle, jsou jejich členové brzděni strukturálními omezeními a svými vazbami na Západ. Kdyby to byl blok, jaký si průměrný, zejména protizápadní nadšenec představuje, pak by neexistoval způsob, aby čínské banky všech velikostí protiruské sankce USA někdy plnily.

Čtvrtou lekcí je, že se Indie ukázala být vůči západnímu tlaku odolnější než Čína. Mnoho nadšenců BRICS blízké (ale nově problémovéČesky) vztahy Indie s USA podezřívá a přední autor Alt-Media je dokonce popsal jako „trojského koně Západu“. Zástupce generálního ředitele Sberbank však na začátku tohoto týdne potvrdilČesky, že v Indii „neexistují žádná omezení pro její operace“ poté, kdy loni spravovala 70 % ruského obchodu s Indií v hodnotě 65 miliard dolarů, což jsem analyzoval zdeČesky. Nad tímto bodem by se lidé také měli zamyslet.

A konečně, nadšenci BRICS by měli zohlednit to, co se z vyjmenovaných čtyř lekcí naučili, k překalibrování svého pohled na svět tak, aby přesněji odrážel realitu. Není ostuda se v čemkoli mýlit a je pochopitelné, proč tolik lidí vkládá do BRICS tak velké naděje, ale je lepší uvědomovat si rozdíl mezi fakty a náladami, než si ho neuvědomovat a být nevyhnutelně hluboce zklamán, jakmile zasáhne realita. Zde je 12 doplňkových textů objasňujících BRICS:

* 1. dubna 2023: „ Oblíbená očekávání ohledně projektu nové měny BRICS by měla být zmírněnaČesky

* 27. července 2023: „ Alt-Media je v šoku poté, co banka BRICS potvrdila, že je v souladu se západními sankcemiČesky

* 3. srpna 2023: „ Rusko konečně napravuje falešné představy o BRICSČesky

* 17. srpna 2023: „ BRICS oficiálně potvrzeno, že nechce de-dollarizovat a není protizápadníČesky

* 21. srpna 2023: “ Lavrov vysvětlil, jak si Rusko představuje globální roli BRICSČesky

* 24. srpna 2023: „ Expanze BRICS je přínosná, ale také není bez strategických výzevČesky

* 28. srpna 2023: „ RT se postarala o objasnění indického přístupu k BRICS, aby se předešlo nedorozuměnímČesky

* 6. ledna 2024: „ Překlenutí propasti mezi rozdílnými názory Ruska a Íránu na to, zda BRICS vyžaduje sekretariátČesky

* 9. března 2024: „ BRICS se transformuje na multipolární diskusní klub a platformu ekonomické integraceČesky

* 27. srpna 2024: „ Indický zdroj vrhl světlo na plány finanční multipolarity BRICSČesky

* 2. září 2024: “ Korybko Hugo Dionisio z SCF: Máte pravdu o Lule, ale špatně o BRICS a IndiiČesky

* 6. září 2024: „ Členství v BRICS nebo jeho nedostatek není ve skutečnosti tak velký problémČesky

Navzdory výzvám, jakými jsou platební problémy Ruska a Číny vyvolané USA, a bez ohledu na omezení s jeho činností spojená, BRICS finanční světový řád stále postupně reformuje směrem spravedlivějším pro globální většinu. Jak Johnston ve svém obsáhlém článku uzavřel: „Slábnoucí hegemon má stále několik trumfů, které může s určitým efektem hrát – a nyní je hraje. Ale pokaždé, když to udělá, přiblíží tím den, kdy se jeho karty stanou bezcenné.


Komentář Andrew Korybka Facts & Speculation About The State Of Russo-Indo Financial Ties vyšel na Substacku Andrew Korybka 4. září 2024

Fakta a spekulace o stavu finančních vazeb Rusko-Indie

Finanční rozměr rusko-indického strategického partnerství se kvalitativně projeví v důsledku rychle se rozvíjejících multipolárních procesů, které po celém světě rozpoutal ukrajinský konflikt.

Rusko a Indie jsou desítky let strategičtí partneři, jejichž současné vztahy jsou poháněny sdílenou snahou urychlit procesy tri-multipolarity uprostřed globální systémové transformace, o níž se čtenáři mohou dozvědět více zdeČesky, zdeČesky a zdeČesky. Tato role vysvětluje důležitost jejich vazeb v dnešním světě, zejména finančních, o nichž jsou některá fakta, ale spousta spekulací. Zde jsou tři relevantní zprávy z počátku tohoto týdne, které budou v tomto díle následně analyzovány:

* Exkluzivně: Ruská Sberbank říká, že obchod s Indií vzkvétá navzdory západním sankcímČesky

* Indie zvažuje „proveditelný“ ruský návrh na alternativu ke „SWIFTu“Česky

* Rusko vybudovalo skrytý obchodní kanál s Indií, odhalují úniky

První zpráva odhalila, že Sberbank v loňském roce spravovala 70 % ruského obchodu s Indií v hodnotě 65 miliard dolarů (většinou ruský export energieČesky) a otevřela účty v rupiích pro ruské klienty jako způsob plateb a spoření. Počet jejích indických zaměstnanců vzrostli jen letos o 150 % a v zemi „pro její operace neexistují žádná omezení“. Dokončení transakcí trvá jen několik hodin, rostoucí indický export vyřešil předchozí problém s obrovskými ruskými zásobami rupiíČesky a očekává se více obchodu s imobiliemiČesky.

Pokud jde o druhou, je to zpráva Business Line s odkazem na nejmenované zdroje o tom, že Indie vážně zvažuje použití ruského systému pro přenos finančních informací (SPFS podle ruské zkratky). To by usnadnilo rozšířené používání národních měn ve v nich uzavíraných obchodech. Podle jejích vlastních slov „Přímé vypořádání v národních měnách nejen pomůže při dedolarizaci, ale povede také k levnějším, rychlejším a efektivnějším transakcím.

Třetí zpráva je nejvíce skandální, protože obsahuje údajně uniklé dokumenty dokázující, že Indie se pro Rusko tajně stala hlavním zdrojem technologií dvojího užití, částečně hrazených digitálními finančními aktivy. Je možné, že Rusko část svého obrovského přebytku rupií do takových projektů reinvestovalo, což je jeho právo i právo Indie podle jejich statutu suverénních států. Pokud by to byla pravda, pak by se Indie stala jedním z nejdůležitějších partnerů Ruska na celém světě.

S ohledem na tyto tři zprávy lze s jistotou říci, že finanční rozměr rusko-indického strategického partnerství se kvalitativně vyvíjí v důsledku rychle se rozvíjejících multipolárních procesů, které po celém světě rozpoutal ukrajinskýČesky konfliktČesky. Usilovali o takový pokrok již léta, dosud se to nedařilo, ale nyní konečně dohánějí ztracený čas astronomickým tempem, což v tomto ohledu svědčí o společných zájmech.

Indie chápe svou podporu ruské ekonomiky nejen jako přátelské gesto, které je v souladu s jejími vlastními samozřejmými zájmy, ale také jako prostředek k preventivnímu odvrácení potenciálně nepřiměřené závislosti Ruska na Číně, kterou tři analýzy uvedené v úvodu rozvíjejí. Rusko to cítí stejně a pokud jde o technologii dvojího užití, ukázala se Indie údajně jako spolehlivější než Čína, pokud je poslední zpráva alespoň částečně pravdivá.

Vzhledem k síle rusko-indoských finančních vazeb, včetně spekulací, že se Indie jednostranným omezením USA na vývoz technologií dvojího užití do Ruska vzpírá, existuje důvod se domnívat, že by Rusko mohlo pokročit ve vyjednávání o výměně plynu s Íránem za dodávky do Indie, jak je vysvětleno zdeČesky. Pokud k tomu dojde, mohou tyto tři země podpořit procesy tri-multipolarity posílením vlastního pólu vlivu, který by se mohl rozšířit na AfghánistánČesky, ÁzerbájdžánČesky a středoasijské republikyČesky.


Andrew Korybko je americký politolog sídlící v Moskvě, novinář a pravidelný přispěvatel do několika online časopisů, a také člen odborné rady Institutu strategických studií a předpovědí na Univerzitě lidového přátelství Ruska. Specializuje se vztah mezi americkou strategií v Afro-Eurasii, čínskou globální vizí One Belt One Road konektivity New Silk Road a hybridní válkou a na globální systémový přechod k multipolaritě. Mezi jeho další oblasti zájmu patří taktika změny režimu, barevné revoluce a nekonvenční válčení. Jeho kniha „Hybrid Wars: The Indirect Adaptive Approach To Regime ChangeČesky“ (Hybridní války: nepřímý adaptivní přístup ke změnám režimu, 2015) rozsáhle analyzuje situaci v Sýrii a na Ukrajině a tvrdí, že představují nový model strategické války vedené USA. Mimo vlastního SubstackuČesky publikuje na řadě analytických serverů jako Sputnik InternationalČesky, Global ResearchČesky či Modern DiplomacyČesky.

Zpět na obsah


[PJ]