Článek Deploying Off Florida’s Coast: How Powerful is Russia’s Yasen-M Class Attack Submarine vyšel na serveru Military Watch Magazine 10. června 2024

Ruské námořnictvo vyslalo útočnou ponorku s jaderným pohonem třídy Yasen-M[1], aby vedla flotilu na Kubu, což odráží širší trendy směrem ke zvýšenému zájmu Moskvy o vojenské operace v Latinské Americe. Válečná loď zakotví v kubánském hlavním městě Havaně od 12. do 17. června po boku fregaty Projektu 22350 Admirál Gorškov[2], ropného tankeru Pašin[3] a záchranného remorkéru Nikolaj Čiker[4]. Dislokace byla široce interpretována jako jedna z mnoha reakcí na eskalaci americké vojenské podpory Ukrajině, včetně poskytnutí raket s delším doletem Kyjevu, povolení jejich užití proti cílům hluboko v Rusku a poskytováním personálních a zaměřovacích údajů z leteckého a satelitního průzkumu takové útoky usnadnit. „Očekáváme, že jako součást pravidelných ruských vojenských cvičení bude Rusko letos v létě provádět zvýšenou námořní a leteckou aktivitu poblíž Spojených států. Tyto akce vyvrcholí globálním cvičením ruského námořnictva letos na podzim,“ uvedl jeden z amerických představitelů. „Jde o to, aby Rusko ukázalo, že je stále schopno určité úrovně projekce globální síly,“ uzavřel, zatímco se americké námořnictvo připravuje na pozorné sledování cvičení na Kubě.

Ruská útočná ponorka Kazaň třídy Jasen-M

Ruské námořní schopnosti se od rozpadu Sovětského svazu velmi výrazně snížily, pro domácí použití nebyly spuštěny žádné nové torpédoborce nebo křižníky, zatímco flotila letadlových lodí, o která se dříve předpokládalo, že na přelomu století dosáhne šesti kusů, se snížila na pouhou jednu – loď, která chátrá a zřídka kdy je v provozu. Fregata Admirál Gorškov, i když mnohem menší než torpédoborce větších námořnictev, jako čínského a Spojených států, se tak stala hlavním ruským bojovým prostředkem na hladině oceánu. Na rozdíl od povrchové flotily obdržela velmi významné pokračující investice ruská ponorková flotila, což znamená, že nové generace balistických raket s jaderným pohonem a útočných ponorek jsou stále schopny dislokace ve světových oceánech a pokud jde o výkon, jsou skutečně konkurenceschopné s těmi největšími zahraničními protivníky. Třída Yasen-M, jako nejschopnější typ ruské útočné ponorky, to ztělesňuje.

Ruská námořní fregata Admiral Gorškov

Čtyři útočné ponorky třídy Yasen-M byly ruským námořnictvem spuštěny od poloviny roku 2021 – po dvou v severní a tichomořské flotile – a další čtyři jsou ve výstavbě. Když byla v prosinci 2019 spuštěna první loď této třídy, byla americkým listem National Interest označena za „nejsmrtelnější ponorku všech dob“, což odráží širší obavy, že by tato třída mohla rovnováhu sil v otevřených oceánech výrazně posunout ve prospěch Ruska. Válečné lodě mohou odpalovat všechny existující třídy ruských řízených střel s vertikálními odpalovacími buňkami, pojmou až 32 raket, přičemž mohou také nést deset torpédometů a protiletadlový raketový systém Igla-M. Lodě jsou považovány za pravděpodobnou prioritu pro vyzbrojení první hypersonickou řízenou střelou na světě, Zircon, která byla ruskému námořnictvu poprvé dodána v roce 2019, přičemž první start Zirconu z lodi třídy Yasen byl proveden v říjnu. 2021. S doletem 1000 kilometrů a rychlostí 9 Mach jsou střely považovány za extrémně náročné na odchycení.

Hypersonická křižující střela Zirkon

Schopnosti ponorek třídy Yasen-M byly představiteli USA v minulosti zdůrazňovány se značným znepokojením, přičemž šéf Severního velitelství USA a Americko-kanadského velitelství severoamerického letectva generál Glen VanHerck je označil za blízké konkurenty nejlepších útočných ponorek amerického námořnictva, pokud jde o jejich tichost. Zdůraznil, že by expanze flotily představovala novou a bezprecedentní hrozbu pro americkou pevninu, protože jejich schopnosti zaútočit na americké území řízenými střelami, než zmizí v oceánu, je obzvláště obtížné se ubránit. Od dob, kdy se během studené války musely Spojené státy potýkat pouze s flotilou jaderných ponorek sovětského námořnictva, se výzvy rozšířily. Rusko takové lodě pronajalo Indii, Čína vyvinula svou vlastní vysoce sofistikovanou třídu Type 093 a Severní Korea podobnou vyvíjí již více než deset let.


Redakční poznámky a odkazy:
[1]

Ponorka s jaderným pohonem KazaňČesky (K-561) byla uvedena do provozu v roce 2018 s podobnou palebnou výbavou jako Admirál Gorškov. Délka ponorky je 130 m; šířka 13 m; hloubka po kýl 9,4 m; posádka 64 mužů.

[2]

Fregata Admirál GorškovČesky je velká hladinová loď s 16 buňkami pro rakety třídy Zirkon (křižující hypersonické střely), Onyx a Kalibr (křižující střely), uvedená do provozu v roce 2018 (projekt 22350 / 454). Délka lodi činí 135 m; šířka 16 m; ponor 4,5 m; pohon dieselmotory a plynové turbiny, rychlost až 55 km/hod, operační dosah až 8 900 km.

[3]

Ropný tanker Akademik PašinČesky (projekt 23130)Česky má tonáž 9 000 DWT (standartní zátěž 5 000 t, plná 14 000 t); délka lodi činí 130 m, šířka 21,5 m; ponor 7 m.

[4]

Oceánský pomocný / záchranný remorkér Nikolaj ČikerČesky (SB131) je určen především k vlečení velkých (např. letadlových) lodí a k provádění záchranných operací. Je vybaven přetlakovou komorou, potápěčským vybavením, podvodními kamerami, prostředky pro vyhlazování / prohloubení dna, pro svařování a řezání pod vodou a lékařskými sály. Délka remorkéru činí 97,6 m, šířka 19,42 m; ponor 7,2 m.

[PJ][VB]