Analýza Why the United States Will Lose a War with Russia vyšla na serveru The Unz Review 27. listopadu 2024

Nikdy mě nepřestává udivovat všudypřítomná víra, že americká armáda je lepší než jakákoli jiná na této planetě. Na jakém základě je tato víra založena? USA se nezapojily do skutečné války od Koreje. Nikdo z americké armády nemá ŽÁDNOU zkušenost s konflikty vysoké intenzity. Will Schryver, vojenský analytik

Pokud Spojené státy zahájí jaderný „dekapitační“ úder na Rusko, který zabije prezidenta Putina a jeho generály, Rusko má zaveden záložní systém, který automaticky provede odvetu. Systém Dead Hand (Mrtvá ruka) je navržen tak, aby shromažďoval data ze senzorů rozmístěných po celém Rusku o radiaci, teplu a seismické aktivitě potvrzující jaderný úder. Pokud systém neobdrží pokyny od moskevského velitelského centra v danou dobu, systém na Spojené státy autonomně odpálí 4 000 taktických a strategických mezikontinentálních balistických raket, které zajistí úplné zničení země a spálení stovek milionů Američanů. Poselství Moskvy je jednoduché: „I když preventivní úder naše vůdce zlikviduje, naše ‚mrtvá ruka‘ vás všechny stejně zabije.

 

Mrtvá ruka, Planet Report

Většina Američanů nadále věří, že Spojené státy v konvenční válce s Ruskem zvítězí. Ale tak to prostě není. Pro začátek, ruská nejmodernější raketová technologie a systémy protiraketové obrany jsou mnohem lepší než ty, které vyrábí západní výrobci zbraní. Za druhé, Rusko může postavit armádu více než 1 milionu bitvami zocelených bojových jednotek, které zažily válku s vysokou intenzitou a jsou připraveny zaútočit na jakéhokoli nepřítele, kterému mohou v budoucnu čelit. Zatřetí, Spojené státy již nemají průmyslovou kapacitu, aby se vyrovnaly ruské úctyhodné produkci smrtících zbraní, dělostřeleckých granátů, munice a špičkových balistických střel. Stručně řečeno, ruské vojenské schopnosti daleko převyšují schopnosti USA v oblastech, které se skutečně počítají: špičkové zbraně, vojenská průmyslová kapacita a zkušená pracovní síla. Abych toto shrnutí ujasnili, vybral jsem úryvky z prací tří vojenských analytiků, kteří tyto záležitosti vysvětlují podrobněji a zdůrazňují dramatické nedostatky moderní americké armády a problémy, s nimiž se pravděpodobně setká, když bude čelit technologicky vyspělému a impozantnímu protivníkovi. První úryvek je z článku Alexe Vershinina s názvem Návrat průmyslové války:

Válka na Ukrajině prokázala, že věk průmyslové války stále trvá. Masivní spotřeba techniky, vozidel a munice vyžaduje rozsáhlou průmyslovou základnu pro zásobování – kvantita má stále svou vlastní kvalitu…. Míru spotřeby munice a vybavení na Ukrajině může udržet pouze rozsáhlá průmyslová základna.

 

Tato realita by měla být konkrétním varováním pro západní země, které vojenské průmyslové kapacity omezily a obětovaly rozsah a výkonnost efektivnosti. Tato strategie se opírá o chybné předpoklady o budoucnosti války a byla ovlivněna jak byrokratickou kulturou západních vlád, tak dědictvím konfliktů nízké intenzity. V současné době nemusí mít Západ průmyslové kapacity na to, aby vedl rozsáhlou válku…

 

Kapacita průmyslové základny Západu

 

Vítěz v prodloužené válce mezi dvěma srovnatelnými mocnostmi je vždy založen na tom, která strana má nejsilnější průmyslovou základnu. Země musí mít buď výrobní kapacitu na výrobu obrovského množství munice, nebo musí mít jiná výrobní odvětví, která lze na výrobu munice rychle převést. Bohužel se zdá, že ji Západ už také nemá… V nedávné válečné hře zahrnující americké, britské a francouzské síly vyčerpaly britské síly národní zásoby kritické munice po osmi dnech…

 

Chybné předpoklady

 

Prvním klíčovým předpokladem budoucnosti boje je, že přesně naváděné zbraně sníží celkovou spotřebu munice tím, že ke zničení cíle bude vyžadovat pouze jeden náboj. Válka na Ukrajině tento předpoklad zpochybňuje… Druhým zásadním předpokladem je, že průmysl lze zapínat a vypínat podle libosti… Toto bohužel nefunguje pro vojenské nákupy. V USA je pouze jeden zákazník pro dělostřelecké granáty – armáda. Jakmile objednávky odpadnou, musí výrobce zavřít výrobní linky, aby snížil náklady, aby zůstal v podnikání. Malé podniky mohou zcela zavřít. Vytváření nových kapacit je velmi náročné, zejména proto, že zbývá tak málo výrobních kapacit, aby z nich bylo možné získat kvalifikované pracovníky… Problémy s dodavatelským řetězcem jsou také problematické, protože součástky mohou vyrábět subdodavatelé, kteří se ztrátou zakázek buď ukončí svou činnost, nebo se přeorientují na jiné zákazníky, nebo kteří se spoléhají na součásti ze zámoří, případně z nepřátelské země…

 

Závěr

 

Válka na Ukrajině ukazuje, že válka mezi rovnocennými nebo blízkými protivníky vyžaduje existenci technicky vyspělé, masové, průmyslové výrobní kapacity … Aby USA jako arzenál demokracie na obranu Ukrajiny fungovaly, musí být hlavní pozornost věnována způsobu a rozsahu, ve kterých USA svou průmyslovou základnu organizují… Pokud konkurence mezi autokraciemi a demokraciemi skutečně vstoupila do vojenské fáze, pak musí arzenál demokracie nejprve radikálně zlepšit svůj přístup k výrobě materiálu ve válečné době.

 

Návrat průmyslové válkyČesky, Alex Vershinin, Rusi

Sečteno a podtrženo: Spojené státy již nemají průmyslovou základnu ani potřebné zásoby, aby v dlouhé válce mezi dvěma srovnatelnými mocnostmi zvítězily. Jednoduše řečeno, USA rozšířenou konvenční válku s Ruskem nevyhrají.

Takto to shrnul analytik Lee Slusher v nedávném příspěvku na Twitteru:

… USA měly fakticky monopoly na mnoho rozhodujících schopností, jako je přesně naváděná munice, noční vidění, globální úder atd. Myslím si, že s těmito asymetriemi hodně souvisí absence vysoce intenzivních konfliktů mezi USA a jinými národy. Nebylo třeba, aby USA použily masové prostředky, když jejich pokročilé schopnosti – nebo dokonce jen jejich hrozba – k dosažení politických cílů stačilySeznam zemí s pokročilými schopnostmi se ale stále rozrůstá. Zároveň západní armády a obranné průmyslové základny nadále erodují. Západ vyměnil své velké stálé armády za spoléhání se na butikové americké schopnosti, které byly kdysi rozhodující, ale nyní jsou stále běžnější. Západ tak zůstal bez technologického náskoku a bez předchozí vojenské masy. Ti, kdo stále věří v americkou vojenskou převahu, si tyto změny neuvědomují. Ještě horší je, že většina z nich má vykreslené podceňující představy o ruských vojenských schopnostech. Nedokážou si uvědomit, že Rusko má jak technologický náskok, tak vojenskou masu. Pověst, kterou měla americká armáda, byla na čas zasloužená, ale vše se mění.

 

Lee Slusher @LeeBTConsulting

Sečteno a podtrženo: Američtí protivníci – Rusko, Čína, Írán – USA buď dohnali nebo předehnali v pokročilých raketových technologiích, bezpilotních vzdušných dopravních prostředcích (UAV), elektronickém boji, špičkových systémech protiraketové obrany atd. – což postupně zvyšuje paritu mezi státy při ukončení období vojenské nadvlády USA. Americké století se rychle blíží ke konci.

Přejděme k vojenskému analytikovi číslo 2, Willu Schyverovi, který vyvozuje podobné závěry jako Vershinin, ale z trochu jiného úhlu. Podívejte se na to:

Jsem více než kdy jindy přesvědčen o tom, že by USA nad Ruskem vzdušnou převahu NEZÍSKALY – ani za týden; ani za rok. Nikdy. Prostě to nejde. Byla by to projekce logistické síly, která současné možnosti armády Spojených států značně přesahuje.

 

Americké letectvo by se ukázalo podstatně horší než extrémně silná a dobře zásobená protivzdušná obrana vybudovaná Rusy.

 

Stejně jako je nyní na Ukrajině sestřelována většina raket GMLRS odpalovaných HIMARS, střel HARMS, střel ATACMS a britských střel Storm Shadow, byla by sestřelená velká většina amerických přesně naváděných střel dlouhého doletu a USA by velmi svůj omezený inventář této munice v marném pokusu přemoci ruskou schopnost střílet zpět rychle vyčerpaly.

 

Americké potlačení nepřátelské protivzdušné obrany by se pro úkol porazit extrémně sofistikované, hluboce vrstvené a vysoce mobilní radary a rakety protivzdušné obrany ukázalo jako nedostatečné

 

Válka na Ukrajině naprosto jasně ukázala, že všechny druhy západních systémů protivzdušné obrany jsou horší než desítky let staré sovětské systémy S-300 a Buk, které Ukrajina původně nasadila. A i kdyby byly západní systémy mocné, jejich počet se číslům nezbytným k zajištění důvěryhodné obrany v širokém rozsahu a hloubce ani nepřibližuje.

 

Aby se věci ještě více zkomplikovaly, skrovné ​​zásoby americké munice a nepřekonatelná omezení výroby by USA umožnily vést proti Rusku nebo Číně leteckou válku po dobu maximálně několika týdnů.

 

Navíc ve scénáři s vysokou intenzitou bojů buď ve východní Evropě, v čínských mořích nebo v Perském zálivu, by požadavky na údržbu amerických letadel převýšily jejich dosažitelnou nabídku. Počty schopných mise by klesly ještě níže, než jsou jejich notoricky propastné mírové standardy.

 

Doslova po několika dnech by USA viděly méně než 10% kapacity pro mise F-22 a F-35 a méně než 25% kapacity pro téměř všechny ostatní platformy v jejich inventáři. Pro Pentagon by to byla velká ostuda, ale sotva velké překvapení…

 

Jednoduše řečeno, v kontextu nesmiřitelného regionálního a globálního bojiště proti jednomu nebo více rovnocenným protivníkům by americké letectvo jako celoplošná síla nemohlo být udrženo.

 

Ve východní Evropě by Rusko zničilo základny NATO a zásobovací trasy. Baltské a Černé moře by se fakticky staly ruskými jezery, kam by se námořní doprava NATO nemohla odvážit….

 

Mnozí jsou přesvědčeni, že jde o nepodložená hysterická tvrzení. Podle mého názoru tyto závěry diktuje jednoduchá vojenská, matematická a geografická realita situace a ti, kteří se jí brání, jsou typicky zaslepeni mýtem americké výjimečnosti a s ním souvisejícími chorobami do té míry, že nejsou schopni rozpoznat věci, jak opravdu jsou….

 

Jsem stále více přesvědčen, že pokud se USA rozhodnou vést přímou válku buď proti Rusku, Číně nebo Íránu, povede to k válce proti všem třem současně.

 

A to je překvapivě jen jedna z mnoha tvrdých pravd, nad kterou by měl kult #EmpireAtAllCosts a ti, kdo jeho klamným závěrům podléhají, vážněji zamyslet, když se potácejí k propasti války, kterou nikdy nemohou vyhrát….

 

Potácení směrem k propastiČesky, Will Schryver, Substack

Je tu toho hodně k přežvýkání, ale Schryver v podstatě porovnává působivou schopnost ruské protivzdušné obrany s americkým „nedostatečným zásobováním municí a nepřekonatelnými výrobními omezeními“, jejichž kombinace ukazuje, že by americká vojenská ofenzíva pravděpodobně skončila dříve, než by nepříteli způsobila vážné  škody. Náš vojenský analytik opět vyvozuje, že Spojené státy v přímé konfrontaci s Ruskem nevyhrají.

Nakonec jsem vzal delší text od Kita Klarenberga, který je spíše investigativním novinářem než vojenským analytikem. V díle nazvaném Hroutící se impérium: Čína a Rusko USA vojensky matujíČesky Klarenberg podrobně popisuje to, co nazývá „neúprosně bezútěšnou analýzou každého aspektu nafouklé a rozkládající se globální válečné mašinérie Impéria“. Pokud je alespoň polovina toho, co autor říká, pravda, pak si můžeme být přiměřeně jisti, že eskalace Spojených států s Ruskem je rychlou cestou k vojenské katastrofě, která se nepodobá ničemu, co svět od pádu Berlína v květnu 1945 viděl. Podívejme se:

Dne 29. července… společnost RAND Corporation zveřejnila přelomové hodnocení stavu národní obranné strategie Pentagonu do roku 2022 (NDS) a současné vojenské připravenosti USA… Její zjištění jsou strohá, neúprosně bezútěšná analýza všech aspektů nafouklé a rozkládající se globální válečné mašinérie Impéria. Stručně řečeno, USA „nejsou žádným smysluplným způsobem připraveny“ na vážnou „konkurenci“ se svými hlavními protivníky – a jsou zranitelné nebo dokonce výrazně překonané ve všech sférách válčení…. celosvětová dominance Impéria je posuzována jako přinejlepším žalostně nedostatečná, v nejhorším případě přímo falešná.

 

Ze zprávy RAND:

 

„Věříme, že velikost hrozeb, kterým USA čelí, je podhodnocená a podstatně horší… Čína v mnoha ohledech předstihuje USA… ve výstavbě obrany a růstu velikosti ozbrojených sil a ve stále větší míře i kapacit ozbrojených sil a je téměř jisté, že bude pokračovat, takže …[Peking] americkou vojenskou výhodu v západním Pacifiku prostřednictvím dvou desetiletí cílených vojenských investic do značné míry negoval. Bez výrazných změn ze strany USA se bude rovnováha sil nadále posouvat ve prospěch Číny.

 

„USA by měly přinejmenším předpokládat, že pokud vstoupí do přímého konfliktu s Ruskem, Čínou, Íránem nebo Severní Koreou, tato země bude požívat ekonomickou a vojenskou pomoc od ostatních … Toto nové uspořádání národů, které jsou proti zájmům USA, vytváří skutečné riziko, ne-li pravděpodobnost, že by se konflikt kdekoli mohl stát multiregionální nebo celosvětovou válkou… Vzhledem k tomu, že američtí protivníci spolu spolupracují těsněji než dříve, musí být USA a jejich spojenci připraveni čelit ose mnoha protivníků.“ Komise pro národní obranu, RANDČesky

 

Jak zpráva Komise ve forenzních detailech podrobně uvádí, Washington by v takovém scénáři byl téměř zcela bezbranný a pravděpodobně byl by téměř okamžitě poražen…. Není to jen příliš řídké rozmístění na Velké šachovnici, což znamená, že armáda Impéria „postrádá jak schopnosti, tak kapacitu potřebnou k tomu, aby si byla jistá, že dokáže odstrašit a v boji zvítězit.“…

 

Komise RAND zjistila, že washingtonská „obranná průmyslová základna“ je zcela „neschopná pokrýt potřeby vybavení, technologie a munice“ USA, natož jejich spojenců. „Vleklý konflikt, zvláště na mnoha dějištích, by vyžadoval mnohem větší kapacitu výroby, údržby a doplňování zbraní a munice“, než tomu v současnosti je

 

Po celá desetiletí americká armáda „ke své rozhodující výhodě po celá desetiletí počítala špičkovou technologii“. Tento „předpoklad nesporné technologické převahy“ ze strany Impéria znamenal, že Washington měl „luxus na vybudování vynikajících kapacit s dlouhými akvizičními cykly a malou tolerancí vůči selhání nebo riziku“. Tyto dny jsou však dávno pryč, Čína a Rusko „zavádějí technologie zvýšenou rychlostí“… .. Americká „obranná průmyslová základna“ se dnes hroutí a je prošpikovaná nesčetnými zhoubnými problémy…

 

K řešení těchto problémů Komise … po letech outsourcingu, offshoringu a zanedbávání USA vyzývá k reindustrializaci. Není uveden žádný časový rámec, i když by to pravděpodobně trvalo desítky let….

 

Vstoupili jsme do podivné, pozdní fáze impéria, srovnatelné s glasností v Sovětském svazu, ve které příslušníci imperiálního mozkového trustu USA mohou s oslepující jasností vidět, že se celý hegemonický globální projekt Washingtonu rychle a nezvratně potácí směrem k zániku…

 

Hroutící se impérium: Čína a Rusko USA vojensky matujíČesky, Kit Klarenberg, Substack

Znovu a znovu jsme svědky stále se opakující kritiky opakující: Nedostatečná průmyslová kapacita, zmenšující se zásoby, „nepřekonatelná omezení výroby“ a mizející technologická převaha. Když to přidáme k nesčetným logistickým problémům vedení války ve východní Evropě s ad hoc armádou nezkušených dobrovolníků, kteří nikdy boj neviděli, můžeme jen dojít k závěru, že Spojené státy v dlouhodobém konfliktu s Ruskem zvítězit nemohou a nezvítězí.  Přesto pokračuje Washington v odpalování raket ATACMS na Rusko (za poslední dva dny jich bylo vypuštěno 13) a zjevně věří, že na provokaci nepřijde žádná odpověď. Velení NATO si přesto nadále udržuje iluze vítězství tím, že naléhá na preventivní „přesné údery“ na ruské území a vítá perspektivu přímého konfliktu mezi NATO a Ruskem. A přesto jak Francie, tak Velká Británie vyhrožují nasazením bojových jednotek na Ukrajinu, protože si myslí, že se neúprosná trajektorie války dá nějak zvrátit. Je to šílenství.

Pět století primátu vytvořilo kádr západních elit tak opilých arogancí, že nejsou schopny vidět to, co je všem ostatním bolestně zřejmé, že se imperiální model západního vykořisťování („pořádek založený na pravidlech“) hroutí a že rychle vznikají nová mocenská centra. Nyní se zdá, že ty stejné elity jsou připraveny zatáhnout svět do katastrofické třetí světové války, aby si uchovaly moc a zabránily jiným národům dosáhnout nezávislosti a prosperity, jakou si zaslouží. Naštěstí Washington v tomto úsilí selže, stejně jako selhal ve všech svých jiných intervencích od roku 1945. Protože Spojené státy již nemají technologii, lidskou sílu ani průmyslové kapacity potřebné k vítězství ve válce s Ruskem.

Je to úplně nová míčová hra.


Mike Whitney je americký geopolitický, ekonomický a sociální analytik žijící ve státu Washington. Svou kariéru jako nezávislý novinář zahájil v roce 2002 se závazkem k poctivé žurnalistice, sociální spravedlnosti a světovému míru. Je vědeckým pracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG)Česky. Jeho články se zaměřují na geopolitická témata, zejména na konflikty na Blízkém východě. Poskytuje analýzy a komentáře k tématům, jako je válka v Gaze, situace v Jemenu a vztah mezi Spojenými státy a Izraelem. Publikuje na serverech The Unz ReviewEurasia ReviewČesky, The Truth SeekerČesky a dalších.


Související:

O čem to všechno je? Je jaderná válka opravdu tak nebezpečná?

Že by americký puč?

ČTVRTÁ světová válka je již tady

Probuzení do reality: Ruská speciální vojenská operace světu ukázala slabost amerického obranného průmyslu


[PJ]