Provozní ředitelka TikTok Vanessa Pappas
Wikimedia, Anthony Quintano

Sněmovna reprezentantů U.S. ve středu 13.března schválila návrh zákona, který vyžaduje, aby ByteDance, čínská mateřská společnost TikToku, prodala (!) svou aplikaci nebo jinak bude čelit zákazu jejího šíření v USA. Na odprodej platformy TikTok dala americká Sněmovna společnosti  ByteDance 6 měsíců. Americký zákonodárný sbor je dvoukomorový, a tak zákaz ještě podléhá schválení druhou komorou Kongresu, Senátu, a tak zákon, který rozhodne o osudu platformy, již užívá 170 miliónů Američanů, tedy cca polovina obyvatel, je až do hlasování v Senátu nejasný.

Sněmovna ve středu drtivou většinou hlasovala pro schválení návrhu zákona, který vyžaduje, aby ByteDance, čínská mateřská společnost TikToku, prodala aplikaci sociálních médií nebo bude čelit zákazu ve všech státech USA. Hlasování bylo jasné – 352:65.

Tak Sněmovnu (House of Representatives) bychom měli, řekli si američtí zákonodárci. Nicméně osud zákona v Senátu (Senate) je nejasný. Dva nejvyšší zákonodárci ve Výboru pro zpravodajskou činnost (Senate Intelligence Committee), senátor Marco Rubio, za Republikány, a Mark Warner, za Demokraty, vydali společné prohlášení, ve kterém chválí sněmovní návrh zákona a povzbuzují členy Senátu k akci, ale časový plán není jasný. Několik zákonodárců navrhlo, aby Senát uspořádal slyšení o legislativě, než bude pokračovat.

Ředitel FBI Christopher Wray také veřejně sdílel své obavy ohledně aplikace TikTok, a to i během svého vystoupení minulý týden při slyšení v Senátu o celosvětových bezpečnostních hrozbách pro USA. V tomto slyšení Wray řekl členům Senátního zpravodajského výboru, že Čínská vláda by mohla mimo jiné používat tuto aplikaci k ovládání aplikačního softwaru na milionech zařízení.

„Nejsme si jisti, zda bychom byli schopni okamžitě zjistit, kdyby se to dělo,“ řekl Wray, „kampaň by mohla zaplavit kanceláře na Capitol Hill tisíci telefonátů a milióny mailů…“

Poslanec Mike Gallagher, Republikán, který předsedá užšímu výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu tvrdí, že návrh zákona nepředstavuje zákaz aplikace pro sdílení videí.

„Je důležité, že to není zákaz, je to nucené oddělení obou společností, ByteDance a TikTok,“ uvedl Gallagher. „Využívání TikToku může pokračovat a může se i zlepšovat, pokud ByteDance nebude vlastníkem společnosti.“

V praxi by však uvedený návrh zákona TikTok ve Spojených státech zakázal. Společnost TikTok – i sama Čína – až dosud odmítaly uvažovat o prodeji. TikTok se nechal slyšet, že zákaz jeho platformy na sociálních sítích by představoval porušení práv na svobodu jeho projevu – a rovněž představuje útok na svobodu projevu milionů Američanů.

Gallagher však říká, že utajované – ale i neutajované a volně přístupné – analýzy z hlediska Národní bezpečnosti ukazují, že aplikace ohrožuje soukromí uživatelů a že v minulosti byla použita k útokům na novináře a k zasahování do amerických voleb. Nejvyšší představitelé zpravodajských služeb a agentur Národní bezpečnostni v úterý provedli utajovanou instruktáž o výsledcích své analýzy pro všechny členy Sněmovny. Utajované informace se však nesmí zveřejňovat, taky proto, že se týkají záležitostí národní bezpečnosti. Tímto příkazem se musíme řídit i my…

VidCon 2022 Anaheim California YouTube Shorts TikTok Mr. Beast
Wikimedia, Anthony Quintano

Úředníci však bohužel nenabídli veřejné důkazy o tom, že Čína a její vláda používá aplikaci TikTok pro účely sledování nebo propagandy, ačkoli odborníci tvrdí, že je teoreticky možné, že Peking použije TikTok k prosazení své agendy.

Gallagher říká, že lobbistická kampaň, kterou TikTok spustil – využívající informace o poloze uživatelů, což umožňuje i spojení po telefonu i se členy Kongresu – dokazuje, proč je návrh zákona víc než potřebný.

„Kanceláře členů Kongresu byly zaplavené hovory, byly plné telefonátů s pláčem teenagerů a dokonce vyhrožováním sebevraždou. A jiný telefonát, který se dokonce vydával za jednoho ze synů mého kolegy, Senátora.“ uvedl Gallagher. „To mě napovídá, že TikTok jako platforma by měla být odzbrojena.“

Návrh zákona nazvaný „Zákon o ochraně Američanů před cizími protivníky kontrolovaných aplikací – Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act“ tak hodlá zablokovat jakýkoli provoz aplikací nebo webhostingových služeb v USA pro aplikace řízené Číňany přes ByteDance, včetně TikToku. Návrh zákona dává ByteDance šest měsíců na odprodej, a pokud tak neučiní, nebude již dostupný v USA v obchodech ani na internetu.

Návrh zákona také stanoví povinnost pro prezidenta, aby se vypořádal s případnými budoucími hrozbami ze strany aplikací v cizím vlastnictví, pokud jsou považovány za národní bezpečnostní riziko. Vytváří také možnost pro uživatele, aby si mohli stáhnout svá vlastní data ze serverů jako je TikTok a přejít na alternativní platformu.

Zákon má přirozeně mnoho odpůrců. Odpůrci uvádějí argumenty pro zachování svobody slova a rovněž ekonomické dopady zákazu.

Ve svých 27 letech je floridský demokratický poslanec Maxwell Frost nejmladším členem Kongresu a on sám je proti návrhu zákona. „Myslím si, že je to porušení lidských práv v rámci Prvního dodatku,“ řekl. „TikTok je místo, kde mohou lidé vyjadřovat své myšlenky a nápady. Ve svém obvodu mám mnoho malých podniků a mnoho tvůrců obsahu a myslím, že je to drasticky ovlivní,“ uvádí Frost. On a další odpůrci tvrdí, že návrh zákona je uspěchaný a že mnoho zákonodárců nechápe dopad, který by to mohlo mít.

TikTok ve svém prohlášení uvedl: „Vláda se pokouší zbavit 170 milionů Američanů jejich Ústavního práva na svobodu projevu. To poškodí miliony podniků, sebere umělcům publikum a zničí živobytí bezpočtu tvůrců po celé zemi.“

Advokátní kanceláře, včetně skupiny „Americká unie občanských svobod – American Civil Liberties Union“, nazvaly návrh zákona „prostou a jednoduchou cenzurou“ s tím, že „zrušení přístupu k platformě TikTok ohrožuje Ústavní právo svobody projevu“.

Naproti tomu, Demokrat z Illinois, Raja Krishnamoorthi je z výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu, pomohl sepsat návrh zmíněného Zákona. Odmítl argument společnosti TikTok a oznámil: „Neexistuje žádné právo na špionáž kryté Prvním dodatkem Ústavy, neexistuje právo zakotvené v Prvním dodatku, aby byla poškozována naše národní bezpečnosti.“

Společnost TikTok zdůrazňuje, že vytvořila datový firewall díky partnerství se softwarovou společností Oracle se sídlem v Austinu. Nový systém nazvaný „Projekt Texas“ směřuje veškerý uživatelský provoz v USA na Oracle, který nyní také řídí servery ukládající data společnosti TikTok. Přesto tento plán nedostal požehnání od úředníků ve Washingtonu, kteří řekli, že uvedený krok nezahrnuje úplný odchod čínské společnosti ByteDance.

Krishnamoorthi říká, že on a další zákonodárci přezkoumali úsilí Číňanů a došli k závěru, že tvrzení společnosti o jejích ochranných opatřeních byla nepravdivá. „TikTok uvedl, že americká uživatelská data nebudou přístupná nikomu, zejména nikomu v Číně. Ale ani to TikTok nedodržel. I to se ukázalo jako nepravdivé.

Podle zdroje, obeznámeného s touto problematikou, byl generální ředitel Shou Zi Chew tento týden ve Washingtonu a na Capitol Hillu, aby prodiskutoval návrh zákona se zákonodárci.

Republikánský senátor Josh Hawley však podporuje sněmovní návrh zákona. Říká, že je frustrovaný, že se v Kongresu nepodařilo posunout dále tuto technologickou legislativu, a tvrdí, že TikTok se liší od ostatních aplikací. „Skutečně jediný důvod, proč TikTok zakázat –  a tím se ten problém velmi liší od problémů Google a Meta a dalších, kteří také dělají všemožné nepatřičné věci, – je ten, že je to dnes hlavní problém v oblasti národní bezpečnosti. TikTok zakrývá, že je efektivní dceřinou společností cizí nepřátelské vlády.“

Donald Trump v době, kdy sloužil jako prezident, slíbil, že zakáže aplikaci TikTok na sociálních médiích. Trump vysvětlil svůj nový odpor v rozhovoru pro CNBC v pondělí tím, že navzdory možnému bezpečnostnímu riziku je dnes proti zákazu, protože to znamená, že uživatelé přejdou na jinou platformu, jež může být mnohem nebezpečnější.

Trump dále uvedl:“Na TikToku je mnoho dobrého a mnoho špatného. Nelíbí se mi ale, že bez TikToku můžete uvolnit pole pro Facebook a já považuji Facebook za nepřítele Američanů – spolu s mnoha dalšími médii,“ řekl.

Na TikToku se kampaně prezidenta Bidena pravidelně zveřejňují, ale Bílý dům řekl, že pokud mu bude na stůl zaslán návrh zákona o zrušení působnosti TikToku, podepíše ho.

Pokud bude zákon přijat, boj tím nemusí skončit: TikTok zahájil právní kroky proti dalším snahám o zákaz své aplikace a soudy se předběžně postavily na jeho stranu – blokování aplikace TikTok porušuje práva uživatelů v rámci  Prvního dodatku.

 

Článek je zpracován na základě článku NPR.com „Why the House voted to ban TikTok and what could come next“.
Miloš Horký je Brňák, který strávil 15 let cestováním po světě. Zajímá se o evropskou historii, zejména o evropské biblické kořeny. Jako nevěřící pracuje na knize o Mojžíšovi.