Obsah:
  1. Pepe Escobar: Jak Rusko a Čína přetvářejí řeckou mytologii
  2. David Dvořák: Důležité zprávy bývají často nezajímavé.

Článek How Russia and China are rewiring Greek mythology vyšel na webu Strategic Culture dne 29. 11. 2024.

wr-750-oresnik3

Jak Rusko a Čína přetvářejí řeckou mytologii

Zatímco Rusko mění roli Dia, Čína se zabývá změnou role Herma.

Ó, jaké zázraky dokážou čipy z myček nádobí rozpoutat.

Jak to, že to Zeus, král bohů, nemohl předvídat? Zvláště když jeho božská intuice věděla, že v budoucnu budou jeho blesky replikovány v Rusku prostřednictvím Orešníku – zdánlivě neškodného lískového oříšku.

Mytologie předjímá post-veškerou realitu.

Vraťme se nyní na chvíli k Newtonovi. Na základě jeho vzorců je metr dlouhý uranový projektil letící velmi vysokou rychlostí schopen prorazit 6 metrů tvrdé skály (za zvuku Highway Star od Deep Purple?).

Hlavice letící rychlostí 1 200 metrů za sekundu je schopna prorazit 46 metrů betonu.

Nyní si představte nárazovou rychlost větší, než je rychlost zvuku; hloubka účinku je samozřejmě exponenciálně větší.

Rázová vlna při velmi vysoké rychlosti změní vše, co je před ní, na plyn. Rázová vlna – kinetická – vyrazí až do hloubky 50 metrů, zaplaví hluboké podzemí a rozdrtí, zničí – vlastně implozuje – vše, co se jí postaví do cesty.

Přesně to se stalo hluboko pod zemí v závodě Južmaš v Dněpropetrovsku – jak byl Orešnik koncipován zdokonalením těchto fyzikálních principů. A Rusko při tomto prvním testu Orešniku použilo pouze slepé náboje – místo bojových hlavic.

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Nyní přejděme k prezidentům Ruska a Kazachstánu Vladimiru Putinovi a Kassymu-Jomartu Tokajevovi, kteří v Astaně tváří v tvář prohloubili své strategické partnerstvíČesky – včetně obnovené snahy o posílení spolupráce v rámci CSTO (Collective Security Treaty OrganizationČesky).

Kromě toho byl Kazachstán oficiálně pozván, aby se stal partnerem BRICS.

Putin odpověděl novinářům na poměrně dost otázekČesky týkajících se Orešniku a širší zástupné války NATO. Nejzajímavější však pravděpodobně bylo jeho vystoupení na zasedání Rady kolektivní bezpečnosti CSTO s omezenou účastí. Některé jeho části by si zasloužily obsáhlou citaci – v neposlední řadě i proto, že prezident hovořil o „spokojenosti zákazníků“:

„Ruský raketový systém Iskander a jeho modifikace představují ruskou obdobu všech tří modifikací raket ATACMS. Hmotnost bojové hlavice v ekvivalentu TNT je přibližně stejná, ale Iskander má delší dolet. Nová střela PrSM americké výroby nepřevyšuje své ruské protějšky v žádné specifikaci. Střela Storm Shadow odpalovaná ze vzduchu, francouzská SCALP a německá Taurus mají bojovou hlavici o hmotnosti 450 až 480 kilogramů v ekvivalentu TNT a dolet 500 až 650 kilometrů. Německá střela Taurus má dolet 650 kilometrů. Ruskou obdobou těchto systémů je ze vzduchu odpalovaná střela Kh-101, která je srovnatelná z hlediska výkonu bojové hlavice, ale výrazně převyšuje každý ze systémů evropské výroby z hlediska doletu. Nové rakety PrSM americké výroby, jak jsem již zmínil, stejně jako JASSM, jsou z hlediska technických specifikací horší než jejich ruské protějšky. Bezpochyby jsme si vědomi počtu příslušných zbraňových systémů, které jsou ve výzbroji našich potenciálních protivníků. Víme, kolik z nich je uloženo ve skladech. Známe jejich přesné umístění, víme, kolik zbraní bylo dodáno na Ukrajinu a kolik dalších se plánuje dodat. Pokud jde o výrobu příslušných raketových systémů a příslušného vybavení, Rusko jich má desetkrát více než je souhrnná produkce všech zemí NATO. V příštím roce zvýšíme produkci o dalších 25 až 30 procent. Vidíme, že vůdci kyjevského režimu prosí své pány o vojenskou techniku jiného druhu. Ať nikdo nezapomíná na hypersonické raketové systémy Kalibr, Kinžal a Zirkon, které svými technickými parametry nemají ve světě konkurenci. Jejich výroba se rovněž zvyšuje a jede na plné obrátky. V naší nabídce výrobků této třídy se možná brzy objeví další takové výrobky, mohu-li to tak říci. Jak se říká, spokojenost zákazníka je zaručena.“

Srážka s meteoritem před námi

Putin přirovnal úder Orešniku k dopadu při srážce s meteoritem: „Z historie víme, jaké meteority kam spadly a jaké byly následky. Někdy stačilo, aby se vytvořila celá jezera.“ I když zdůraznil, že „publicita není vhodná, když se jedná o nové zbraně“. To byl přesně případ Orešniku: „Čekali jsme až do chvíle, kdy jsme provedli test a vlastně viděli výsledek. A pak jsme učinili oznámení.“

Tím je dán kontext toho, co Michail Kovalčuk, skutečný tvůrce těchto zdánlivě nevinných lískových oříšků, po všech stránkách replik Diových blesků, řekl Izvestijím na okrajČesky IV. kongresu mladých vědců na federálním území Síria.

Kovalčuk je prezidentem Národního výzkumného centra Kurčatovova institutu. V podstatě poznamenal, jak „materiály, které má Rusko k dispozici a které odolávají ultravysokým teplotám, umožnily vytvořit systém Orešník a umožní vytvořit další typy hypersonických zbraní“.

Celá planeta se možná ptá, jak se Rusku podařilo předběhnout všechny ostatní: „Protože jsme jedním z pěti světových lídrů (…) Vytvořili jsme hypersonické zbraně v krátké době. A to jsou materiály, které dříve fungovaly při 1 500 stupních, pak při 1 800 a tyto při 2 000, a my jsme to dokázali, zatímco ostatní ne.“

A je toho víc: Kovalčuk řekl: „Další materiály, které vydrží vysoké teploty, umožní vytvořit ještě dokonalejší zbraně. Dalším krokem by měly být materiály, které vydrží 2 500-3 000 stupňů“.

To by umožnilo například střely letící ve velmi malých výškách rychlostí 15 nebo dokonce 20 Machů, které by vytvářely ještě naprosto ničivější dopad – včetně plazmového šoku – než již testovaný Oreshnik.

Putin ze své strany také – téměř nenuceně – uvedl, že ministerstvo obrany v současné době „vybírá cíle“ pro další údery Oreshniku, včetně ukrajinských „rozhodovacích center“, průmyslových výrobních závodů a vojenských zařízení. Poslouchá NATO? Zřejmě ne.

O čem je maximální měkká síla

Zatímco Rusko přetváří roli Dia, Čína se zabývá přetvářením role Herma.

Peking nyní prodává dolarové dluhopisy v Saúdské Arábii. To znamená, že čím více Čína tyto dluhopisy prodává, tím více těchto „arabských“ amerických dolarů může být přesměrováno do partnerských zemí Iniciativy pásu a cesty (BRI) jako půjčky, aby byly schopny splácet své dluhy ve stylu vyděračství vůči hegemony ovládanému MMF a Světové bance.

Nejlepší na tom je, že tito partneři BRI mohou splácet tyto dolarové půjčky Číně pomocí – čeho jiného – jüanu, stejně jako zboží, které produkují, nebo svých přírodních zdrojů.

Říkejme tomu rychlá dálnice de-dolarizace. A nikdo by nikdy neměl zapomínat, že čínské dolarové dluhopisy jsou kryté zlatem, zatímco americké dolarové dluhopisy jsou kryté tiskárnou.

Různé západní bla bla bla o silně zadlužené Číně jsou nesmysly. Čínský – avizovaný obrovský – dluh je v drtivé většině domácí dluh v jüanech. Čína využívá svůj vnitřní trh s dluhopisy, aby pomohla společnostem investovat jejich peníze a získat slušný výnos – prakticky bez rizika. A to vše při stimulaci ekonomiky.

Nyní Peking přišel s geniálním nápadem vydávat dluhopisy v amerických dolarech, aby tyto petrodolary získal od Saúdské Arábie, a ty se tak nevracely přímo do USA. Každý ví, že desítky zemí už nekupují americké státní dluhopisy a americké obligace jako dřív. Takže výnosy dluhopisů musí jít nahoru. Peking našel způsob, jak zajistit, aby výnosy z půjček zůstaly vysoké – zdražit USA náklady na půjčky.

Nejdůležitějším vektorem je, že tyto americké dolary získané z dluhopisů budou fungovat jako půjčka velké části zemí globálního Jihu na splácení jejich přehnaně vysokých úroků z půjček od MMF a Světové banky. Namísto 20-30% úroku bude Peking těmto zemím účtovat pouze úrok z dluhopisů (přibližně 5 %).

Čína se tak v podstatě mění v zástěrku pro půjčování levných amerických dolarů pro země globálního Jihu. Právě o tom je maximální měkká síla.

Co se stane s těmi americkými dolary, které země globálního Jihu splatí? Nadměrná likvidita uvrhne USA do další inflační krize. Akciové trhy zažijí boom – ale úrokové sazby se zvýší, což ještě více zdraží půjčky. K tomu se přidají vysoká cla, a jak řekl jeden mazaný hongkongský obchodník, „je to dokonalá bouře, holka“.

Takže vítejte v Číně, kde si hraje Hermes, syn Dia a nádherné Plejády Maii. Hermes je kromě svých nesčetných vlastností bohem cestovatelů, cest a obchodu (BRI! Koridory propojení!), lstivosti, diplomacie, jazyka, písma a astrologie. Hermés, Diův zvěstovatel a osobní posel, je také božský šibal (a teď si ode mě kupte ty americké dolary v Saúdské Arábii!).

Opět zde vidíme Rusko, které hraje šachy – myslí několik tahů dopředu – zatímco Čína hraje Go (Weiqi 围棋), rovněž myslí několik tahů dopředu. A toto partnerství, po celou dobu synchronizované, plodí krásné oživení řecké mytologie.

Lískové hromobití znemožnilo stavem D.O.A. (Dead on arrival – DOAČesky – klinicky mrtvý již při příjezdu) provést úplný gambit Hegemona proti Rusku. Sbohem „strategická výhodo“ získaná vyprovokováním Moskvy k úderu taktickými jadernými zbraněmi. Nyní může Rusko udeřit kdekoli a kdykoli rychlostí 12 000 km/h. Bez radiace a bez hromadění civilních obětí.

Mluvme o kinetické šokové vlně – vojenské i geopolitické. Není divu, že NATOstan je bezradný. Zeus shora s úsměvem dohlíží na šachovnici a popíjí vychlazenou láhev Brunella (Brunello di MontalcinoČesky).

Pepe EscobarČesky (*1954) je brazilský novinář a geopolitický analytik. Jeho sloupek „The Roving Eye“ pro Asia Times pravidelně pojednává o mnohonárodnostní „soutěži o nadvládu nad Blízkým východem a Střední Asií.“ Reportoval z Afghánistánu a Pákistánu, psal o Usámovi bin Ládinovi před 11. zářím a vedl rozhovor s afghánským vůdcem Ahmadem Shahem Massoudem. Podle tabulky statistického průzkumu Juana C. Diaz-Herrera z University of Guadalajara je druhým nejlepším světovým analytikem roku 2023.

Zpět na obsah


Článek Důležité zprávy bývají často nezajímavé vyšel na webu Litterate dne 28. 11. 2024.
USdebt-dollar-fed

Státní dluh USA (klik na obrázek) ke dni 29. 11. 2024

Na dnešní době je úžasná ta blesková výměna informací, která je navíc široce dostupná. Tohle stojí jednak za koncem mediální nadvlády anglosasů, ale hlavně za koncem té jejich šílené manipulace. Fakt, že se mechanismus manipulací stává široce a veřejně diskutovaným tématem tak má své (pro anglosasy tragické) důsledky – protože i tato hra se dá hrát ve dvou v okamžiku, kdy poznáte „pravidla hry“. A „pravidla hry“ může dnes poznat každý, protože existuje blesková výměna informací, navíc veřejně dostupná … Anglosasové si zjevně zatím neuvědomují, že každá hra – pokud znáte pravidla – se opravdu dá hrát ve dvou.

Před pár dny (23. 11. 2024) Zvědavec přeložil úvahu Arnauda Bertranda – v podstatě zdánlivě nezajímavý článek o tom, že Čína upsala státní dluhopisy v Saúdské Arábii v dolarech. (Originál z 21.11.2024 zde.)
Na první pohled opravdu nezajímavá zpráva. Na druhý pohled ovšem zjistíte, že se může jednat o dosti tvrdý úder postavení USD ve světě. Navíc, kdo sleduje alespoň trošku dění, tak jistě ví, že Čína má v USD neuvěřitelný obchodní přebytek a je možno vypozorovat snahu snižovat expozici v USD tím, že buď prodávají státní dluhopisy USA nebo alespoň nenakupují nové … a teď si najednou sami a dobrovolně USA pořizují USD. To jsou věci, to jsou věci …

Tohle hlava fakt nebere … že? Jenže, věci kolikrát nejsou tak, jak se zdají být. Pár dnů jsem počkal, zda se tématu někdo chytí, ale tenhle úder do postavení USD asi nebyl dost zajímavý …

Trocha teorie

Abychom pochopili vo-co-gou, je nutné si připomenout, jak monopolní postavení USD vlastně vzniklo, jak se udržuje a jak funguje.
Po II. svět válce se světoví lídři sešli v Bretton Woods a podepsali tzv. ‚Brettonwoodskou dohodu‘. V podstatě šlo o to, že USD se stane zúčtovací měnou v mezinárodním obchodu, což ohromně usnadnilo a zjednodušilo světovou výměnu zboží a služeb. Účastnící samozřejmě nebyli žádní tupí Lipánci, proto byla stanovena i nejdůležitější podmínka – USD zůstane navázán na zlato, k čemuž se USA zavázaly. Princip srozumitelný a jednoduchý a měl zabraňovat tomu, aby USA nevyráběly peníze ze vzduchu … prostě, aby si je nemohli tisknout. Navýšení USD v oběhu tedy požadovalo navýšení zlata, protože každý USD byl v podstatě poukázkou na malý kousek zlata, kdy (teoreticky) každá banka byla povinna směnu provést. Jenže se ukázalo, že pro anglosasy byla tato dohoda jen další dohodou s „důvěřivými Indiány“.

Jenže Američané pod vylhanou záminkou napadli Vietnam a to víte, válka není levný špás. Navíc, hlídací psi demokracie ještě uměli i kousnout a tak pustili do světa, že něco očividně není jak by mělo být. Poukázali na válečné výdaje USA a konstatovali, že buď bylo v USA objeveno nové, extrémně vydatné ložisko zlata nebo … nebo si prostě vláda USA začala dolárky tisknout dle potřeby. No a protože B/ je správně, tak Nixon přišel s oznámením, že teda podepsaná Brettonwoodská dohoda je fajna věc, ale dodržování se kříží s potřebami USA a proto … DOČASNĚ pozastavuje možnost směnit USD za zlato. Pokud si vzpomínám, tak to ‚dočasně‘ mělo být jen do doby, než se uklidní panika vyvolaná lhaním novinářů 🫤. S tím souvisí i vznik tzv. ‚petrodolaru‘, kdy v podstatě pro uklidnění světa donutili hlavně Saúdy, aby svou ropu prodávaly jenom za USD.

Přesvědčili je celkem jednoduše – nabídli jim „ochranu“ US Army a Saúdové (a jiní) celkem pragmaticky pochopili, že se jedná o nabídku, která se neodmítá. Tímto se dolarový systém udržel, přestože USA si nadále tiskly dolárky dle své potřeby. Tolik k historii.

A teď, jak to funguje.

USA tedy mohou tisknout USD dokud mají k dispozici papír a barvu. Ovšem tisknout si vlastní měnu je jedna věc, ale nepřivodit si tím hyperinflaci ve své zemi je druhá věc. Aby to fungovalo, tak se musí tedy zajistit maličkost – aby natištěné dolary nezůstaly v USA, protože to by doma měli opravdu a velmi rychle inflaci jak sfiňa.

Princip jak to funguje je překvapivě velice jednoduchý až primitivní. FED vytiskne (vygeneruje v PC) dolary – a tyto bezcenné dolary si musí pořídit v podstatě každý, kdo chce mezinárodně obchodovat, čehož výsledkem je, že do USA se vrací reálné suroviny, reálné statky, reálné zboží. Tím se v USA nehromadí bezcenné natištěné dolary, ale suroviny, zboží, zkrátka reálné věci pořízené opravdu za cenu potištěného papíru. Tady je zdroj úžasného blahobytu a nedostižné životní úrovně v USA. Američané zkrátka systematicky okrádají zbytek světa.

Jiný stát tento fígl napodobovat nemůže, protože nemá mj. letadlové lodi, pomocí kterých (když jsou na dohled) se vždy vyjednají ty správné podmínky. Tohle je taky důvod, proč opovážlivci jako Kaddáfí nebo Husajn jsou na pravdě Boží a jejich země rozvráceny … to maj za to, že se opovážili přijít s myšlenkou opustit USD ve svém obchodování s ropou.

FED

V USA ty dolary netiskne vláda, ale soukromý FED. Je to neuvěřitelné, ale je to tak – emise oběživa nekontroluje vláda, ale soukromý subjekt. Mimochodem – asi neexistuje pádnější důkaz o existenci „Deep state“ než ten, kdy byl šéf FEDu dotázán novinářkou co udělá, když ho Trump odvolá … Odpověď byla přímo ukázková – prezident USA nemá takovou pravomoc 😮 … co dodat.

Jak jsem psal, tak FED nemůže ty peníze dát přímo vládě. Těch způsobů, jak je dostat do oběhu je celkem dost – mimochodem, proto např. nemohou US ambasádám dojít peníze na financování všech podvratných neziskovek, které rozvracejí státy v jejich zájmu. Možnosti mají za ta léta celkem vymakané a jsou celkem košaté. To, že FED tiskne USD hlava nehlava je ale jenom půl zla, druhá půlku tvoří fakt že i určuje, u koho se ty natištění dolary „zhmotní“. Tím se konečně dostáváme k „nesmyslnému“ čínskému kroku.

Emise státních dluhopisů

Vláda USA svůj bezprecedentní státní schodek financuje tak, že vyhlásí emisi dluhopisů. Investor vezme svoje nasyslené dolary a vymění je za bezcenný papír s nápisem „státní dluhopis USA“ … a USA za tyto dolary pak vysává reálné statky z celého světa. Jak jsem psal – je to až primitivně jednoduché.

Chudák Čína tak vyrábí a vyrábí a … a hromadí bezcenné papírky s názvem „USD“. A protože jich má asi málo, tak ještě nabídne svoji emisi dluhopisů za USD … ještě jednou: SVOJI emisi dluhopisů za USD. Chtěl bych dát řeč s těm, kteří toto navrhli, protože ….

O tu zkušební emisi byl enormní zájem a výsledkem bylo, že úroková sazba byla de-facto stejná, jako u emise dluhopisů vlády USA. Možnosti čínské vlády se tak v podstatě srovnaly s možnostmi FEDu.

Abych vysvětlil polopatisticky dopad tohoto kroku, tak uvedu (jen teoretický) extrém …. Představte si, že je jenom jeden investor, který má takové množství USD, že může koupit vydané dluhopisy v USD. Jenže emisi dluhopisů nabídne vláda USA a současně vláda Číny … ale je jenom jeden kupec. Pokud investor koupí dluhopisy Číny, tak vláda USA je nahraná … zůstane ji cár papíru místo USD. Když by byli investoři dva, tak třeba udá jenom polovinu nabídnutých dluhopisů. Jinými slovy – každý dluhopis Číny v USD bere možnost vládě USA financovat svůj deficit. V důsledku to znamená méně reálných statků směrem do USA a více inflačních dolarů v USA.

A aby toho nebylo málo, tak zlé zprávy pro USA nekončí … Čína, jak je všeobecně známo, tak nepotřebuje kupovat státní dluhopisy USA, protože jich stále ještě má za necelý bilión. Ale máme tady projekt „Pás a stezka“ a další akce, které mají společné to, že sdružují státy, které dluží USA a mají anglosasů už plnou řiť. V teoretické rovině může Čína vzít utržené peníze z emise dluhopisů, přijít za těmi dlužníky USA a říct jim: … teď budete dlužit nám za mnohem férovějších podmínek a my to za vás u USA zamáznem.

Klíčový by byl výsledek, který by se dal zestručnit následovně: USA přichází o možnost udávat své natištěné dolary do světa, protože investoři budou mít na výběr, kam své dolary umístit – zda do dluhopisů USA nebo Číny. Čína dolary získané z emisí státních dluhopisů použije na zaplacení dluhu svých nových kamarádů, USA přijdou o ekonomické vazaly a navíc místo reálných statků od těchto vazalů jim na americkém dvorku přistanou inflační dolary co by splacený dluh.

Takže ještě jednou v ještě větší zkratce: FED vytiskne dolary, Čína vydá emisi dluhopisů v USD. Investor u kterého se zhmotnily vytištěné USD nakoupí dluhopisy Číny, která utržené dolary pošle do USA jako splátku dluhu za nějakého svého nového obchodního partnera, který má „světa podle pravidel“ už plné zuby. USA přicházejí o ekonomického nevolníka, protože dluh je vyrovnán a Čína získává oddaného partnera, kterého zbavila dluhu u USA. Jako bonus pak v USA přistávají místo reálných statků natištěné inflační dolary.

Mají USA možnost jak se bránit? … v podstatě jen vojenskou silou proti neposlušným vazalům. Poslední zajímavostí je, že tohle může udělat jenom Čína …a pravděpodobně to začne dělat nebo minimálně tím USA hrozit. Anglosasům opravdu zbývá velký vojenský konflikt a teoreticky je může zastavit, když dostanou řádně po papuli … adeptem na exemplární výprask je z mnoha důvodů Anglie. Stále si myslím, že větší střet je nevyhnutelný.


David Dvořák (*1962) publikuje své komentáře a analýzy na stránkách Litterate.cz a Nová republika. Jeho sebeprezentace: „Není mi jedno, co se s naší vlastí děje a kam směřuje. Jsem ročník 1962 a tedy patřím ke generaci, která dopustila, dokonce se někdy díky naivitě i přímo aktivně podílela na vývoji, který vedl naší zemi do postavení nesvéprávné kolonie. Psaním a poukazováním na skutečnost bych chtěl přispět k nápravě stavu.“

Zpět na obsah



[VB]