Článek Joe Biden’s Legacy: Wars for American Supremacy vyšel na serveru New Eastern Outlook 27. srpna 2024

S tím, jak má Joe Biden letos opustit Bílý dům, se jeho jednorázové prezidentství začíná dostávat do hledáčku, aby se zjistil jeho odkaz. Co byl a je tenhle Biden za prezidenta? V jaké míře se mu podařilo dosáhnout cílů své zahraniční politiky? Co jeho éru charakterizovalo? Na rozdíl od Trumpova – „Udělat Ameriku opět velikou“ – a následného „odchodu“ USA ze Středního východu a z amerických „Věčných Válek“ v Afghánistánu, je hlavním odkazem Bidena jeho intervencionistická zahraniční politika. Jeho intervence se však nepodobaly přímým vojenským intervencím za administrativ Bushe a Obamy. Byly spíše nepřímé, v čemž USA zůstávají předním hráčem, jak otevřeně, tak skrytě. Účelem byla náprava „škod“, které Trumpova administrativa na americké nadřazenosti napáchala.

Co Biden slíbil udělat

Jako základ měl svou vlastní doktrínu „Amerika je zpět“. Ten důraz na to, že je „zpět“, nebyl jen rétorický; posílil potenciální zvrácení toho, co Demokraté a hluboký stát USA viděli jako Trumpovu katastrofickou zahraniční politiku, která utlumila míru vlivu Ameriky na světové záležitosti. Ale důraz na „zpět“ byl dvojsečnou zbraní. Tak, jak to je, pokračoval Biden také vůči Číně a Izraeli ve šlépějích svého předchůdce. Místo aby s Trumpovou „obchodní válkou“ s Čínou skončil, ještě ji zintenzivnil. Tím jeho odkaz v podstatě posílil. Vztahy USA s Čínou narazily kvůli jeho politice „odpojení“ na samé dnoČesky daleko tvrději, než před ním. Ohledně vztahů Washingtonu s Izraelem také pokračoval v prosazování politiky Abrahámských dohod, ač nedomyšleně. Jejím účelem bylo najít na Středním východě pro Izrael přátele, aby USA mohly tento region „opustit“ a více se věnovat Indo-pacifickému regionu, aby čelily Číně.

Tím, v čem Biden kurz změnil, byla jeho politika vůči Evropě a Rusku. Během Trumpovy éry francouzský prezident o NATO prohlásil, že utrpělo „mozkovou smrt“. Primárním důvodem byl Trumpův tlak, aby země NATO platily alianci svůj řádný podíl. To v ní vyvolalo vnitřní rozkoly. Když evropští vůdci začali uvažovat o evropské bezpečnostní infrastruktuře, vypadalo to nenapravitelně. Trumpova administrativa na NATO a na americkou hegemonickou alianci jasně nepohlížela jako na žádoucí instrument zahraniční politiky. S Ruskem žádný problém neměl. Ale demokraté a jejich příznivci v americkém hlubokém státě to viděli jinak. Biden, jakmile se stal prezidentem, začal s agresivním tlakem na znovuoživení NATO. Jeho léčbou bylo rozšíření aliance, aby obsahovala i Ukrajinu, a udržení nedotčené americké hegemonie v Evropě.

Čeho Biden dosáhl

Kromě zintenzivnění „obchodní války“ s Čínou patří k Bidenově odkazu dva nové vojenské konflikty a tisíce mrtvých ve Východní Evropě a na Středním východě. Tlakem na rozšíření NATO vytvořil předpoklady pro ruskou vojenskou operaci na Ukrajině, tj. pro americkou válečnou mašinérií stovkami miliard dolarů přímo sponzorovaný konflikt. Konflikt USA umožnil další rozšíření NATO o Švédsko a Finsko jako své dva nové členy. Rovněž hlubokému státu USA umožnil udržet NATO jako relevantní a hlavní instrument americké kontroly evropské bezpečnosti. Hluboký stát pořád ještě tlačí na jeho rozšíření i mimo Evropu, aby v Asii postupovalo proti Číně. NATO má kancelář v Japonsku a aktivně se pokouší urvat si v tomto regionu místo. Tento tlak však země v Indo-Pacifiku jen přiměl k drsnému výhledu „Studené války 2.0„. Znamená to, že Bidenovým odkazem v regionu je vyhlídka nových konfliktů.

Bidenovo bezmyšlenkovité prosazování Abrahámské dohody a smluv mezi Saúdskou Arábií a Izraelem hrozí, že palestinskou otázku trvale pohřbí bez jakéhokoliv smysluplného řešení. To vytvořilo podmínky, aby Hamás 7. října 2023 zaútočil na Izrael. Následná izraelská genocidní válka proti Gaze pokračuje s neztenčenou americkou vojenskou a diplomatickou podporou. Ač Biden, když přejímal prezidentství, tvrdil, že demokracii obnoví, v jeho definici demokracie žádný mechanismus bránící bezohlednému zabíjení více než 40 000 nevinných lidských bytostí v Gaze není. To je odkaz, který Bidenovi nemůže nikdo odpárat!

Vratké základy

Biden mohl začít „novou“ éru nepřímých amerických intervencí k ochraně americké hegemonie. Tato „nová“ éra ale stojí na velice vratkých základech. Jestli se Donald Trump se svým „Udělat Ameriku opět velikou“ do Bílého domu vrátí a začne kurz angažmá USA obracet, může se to všechno sesypat jako domeček z karet. Při několika příležitostech už i naznačoval, že by mohl rusko-ukrajinský konflikt rychle ukončit.

Ač by po vítězství mohla Kamala Harris „Bidenova doktrínu“ ponechat nedotčenou, může mít jiné nápadyČesky, i když by jejich realizace vyžadovala překonání amerického hlubokého státu. Její prezidentství pořád postrádá silné základy k tomu, aby se USA znovu etablovaly jako supervelmoc. Jedním z důvodů je, že ač Biden země v Indo-Pacifiku neustále oslovuje, nepřišla jeho administrativa s žádným ekonomickým programem dostatečné mohutnosti, aby mohl kdekoliv ve světě konkurovat čínské Iniciativě Pásu a cesty (BRI). I to je jedna část Bidenova odkazu, který v globálním postavení Washingtonu napáchal více škody než užitku. Na druhou stranu umírání petrodolarového systému v poslední doběČesky znamená značné oslabení schopnosti USA kontrolovat globální ekonomický systém svou národní měnou, takže Washington bude ekonomickými krizemi daleko zranitelnější, než býval. Obama zabil Usámu bin Ládina a Trump podpisem dohody s Talibanem ukončil nejdelší americkou válku, bude mít Biden něco, na co by mohl být hrdý? Asi sotva.


Dr. Salman Rafi SheikhČesky je odborný asistent na Lahore University of Management SciencesČesky v Pákistánu. Je autorem knihy The Genesis of Baloch NationalismČesky (Vznik balučistánského nacionalismu, 2018). Jeho oborem je etnická politika v Pákistánu i mimo něj, politika nacionalismu, komparativní ústavní politika, sociální hnutí, civilně-vojenské vztahy, přechody mezi režimy a srovnávací metodologie. Jeho příspěvky se objevují ve známých mezinárodních médiích včetně New Eastern OtlookČesky, Nikkei AsiaČesky, The DiplomatČesky, Himal SouthasianČesky, Global ResearchČesky a dalších.

[MP]