Obsah:
  1. Baxter Dmitry: Trump slibuje přejmenovat „Mexický záliv“ na „Americký záliv“
  2. Emel Akan: Trump nevylučuje použití vojenské síly k znovuzískání Panamského průplavu a požaduje Grónsko
  3. STATION GOSSIP: Levicová kanadská politička to Trumpovi vrátila

Zprávu Baxtera Dmitryho Trump Vows to Rename ‘Gulf of Mexico’ as ‘Gulf of America’ publikoval server The Peoples‘ Voice 7. ledna 2025

Trump slibuje přejmenovat „Mexický záliv“ na „Americký záliv“

Nově zvolený prezident Donald Trump oznámil plány na přejmenování Mexického zálivu na „Americký záliv“ a uvedl, že nový název lépe vyjadřuje území a má pro něj atraktivnější zvuk.

„Chystáme se změnit název Mexického zálivu na Americký záliv, který má krásný zvuk. Zahrnuje velkou část plochy,“ řekl Trump v úterý. „‚Americký záliv.‘ Jaké krásné jméno. A sedí.“

Trump to oznámil na své první tiskové konferenci od chvíle, kdy Kongres potvrdil jeho volební vítězství nad viceprezidentkou Kamalou Harrisovou v úterý z Mar-a-Lago.

Zpráva Fox NewsČesky : Trump zahájil tiskovou událost oznámením, že společnost DAMAC Properties investuje 20 miliard dolarů do nových datových center po celé zemi, kromě toho, že před svou inaugurací tento měsíc představí spoustu politických problémů.

Mexický záliv je částečně uzavřené moře, které hraničí se státy jako Texas, Louisiana, Mississippi, Alabama a Florida a také s Mexikem.

Trump neuvedl podrobnosti o tom, jak jeho administrativa k přejmenování vodní plochy přistoupí, ale pokračoval v kritice Mexika za imigrační potíže v USA pod Bidenovým Bílým domem.

„Mexiko musí přestat dovolovat milionům lidí proudit do naší země. Mohou je zastavit. A zavedeme velmi vážná cla na Mexiko a Kanadu, protože Kanada, oni procházejí i Kanadou, a drogy, které procházejí, jsou v rekordních, rekordních počtech. Takže to napravíme zavedením cel na Mexiko a Kanadu, značných cel,“ řekl.

Trumpův slib je jeho poslední poznámkou týkající se pozemních regionů, včetně možného rozšíření USA

Trump označil Kanadu za „51. stát“, zatímco jeho syn a další Trumpovi spojenci tento týden odcestovali do Grónska poté, kdy Trump USA opakovaně vyzval, aby získaly autonomní území patřící k Dánskému království.

„Jako někdo, kdo cesuje na fascinující místa po celém světě jako světoběžník, jsem nadšený, že se tento týden zastavím v Grónsku na trochu zábavy,“ řekl Donald Trump Jr. Fox News Digital o své cestě do Grónska.


Baxter Dmitry je redaktorem The People’s VoiceČesky (dříve News PunchČesky). Zabývá se politikou, obchodem a zábavou. „Mluví pravdu od té doby, kdy se naučil mluvit, procestoval více než 80 zemí a v každé přesvědčil argumenty.“ Jeho příspěvky přebírají Global Research, TRANSCEND Media Service a další. Má účet na X (Twitteru).

Zpět na obsah


Zprávu Emel Akan Trump Not Ruling Out Military, Economic Coercion to Retake Panama Canal, Claim Greenland publikoval deník The Epoch Times 7. ledna 2025

Trump nevylučuje použití vojenské síly k znovuzískání Panamského průplavu a požaduje Grónsko

Zvolený prezident Donald Trump hovoří se členy médií během tiskové konference v klubu Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě 7. ledna 2025. Scott Olson/Getty Images

Zvolený prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že nevylučuje možnost použití vojenské síly k převzetí kontroly nad Panamským průplavem a Grónskem, přičemž zdůraznil jejich strategický význam pro národní bezpečnost USA.

Trump na tiskové konferenci ve svém letovisku Mar-a-Lago na otázku uvedl, že „nemůže ujistit“, že k převzetí kontroly nad těmito dvěma strategickými místy nebude použito vojenského nebo ekonomického nátlaku.

„Ne, nemohu vás ujistit ani o jednom, ale mohu říci toto: potřebujeme je pro ekonomickou bezpečnost,“ odpověděl Trump.

 

„Možná budeme muset něco udělat. Podívejte, Panamský průplav je pro naši zemi životně důležitý. Provozuje ho Čína. Panamský průplav jsme dali Panamě. Nedali jsme ho Číně a oni toho zneužili. Zneužili náš dar.

Trump v nedávných příspěvcích na sociálních sítích vyjádřil svou frustraci z rozšiřujícího se vlivu Číny v kanálu, ačkoliv ho před více než 110 lety za velkých finančních a lidských nákladů vybudovaly Spojené státy.

Panamský průplav, který byl otevřen v roce 1914 po desetiletí výstavby vedené Spojenými státy, byl postupně předán zpět Panamě na základě smlouvy z roku 1977 podepsané prezidentem Jimmym Carterem.

Trump během svého projevu Cartera za předání Panamského průplavu kritizoval.

„Carter jim to dal za 1 dolar. … Mysím, že je to byla hrozná věc. Byla to nejdražší stavba, jaká kdy byla v historii naší země postavena,“ řekl Trump.

Nově zvolený prezident uvedl, že tato akce stála Cartera v roce 1980 volby.

V roce 1999 převzala Panama plnou kontrolu nad kanálem, který se od té doby stal jednou z nejrušnějších lodních tras na světě, spojující Atlantický a Tichý oceán.

Stavba kanálu však stála vysoké lidské náklady. Podle oficiálních odhadů zemřelo během budování kanálu pod vedením USA asi 5 600 dělníků. Navíc se odhaduje, že téměř 22 000 lidí zemřelo během dřívějšího pokusu o jeho výstavbu pod vedením Francie.

Trump zopakoval, že během výstavby vodní cesty zemřelo 38 000 lidí.

„Smějí se nám, protože si myslí, že jsme hloupí, ale my už hloupí nejsme. Takže s nimi o Panamském průplavu právě teď diskutujeme,“ řekl Trump na tiskové konferenci.

Trump také řekl, že Spojené státy potřebují Grónsko, autonomní území Dánska, pro „účely národní bezpečnosti“.

„Lidé o tom mluví už dlouho. Máte tam přibližně 45 000 lidí,“ řekl Trump.

 

„Měli by se toho vzdát, protože to potřebujeme pro národní bezpečnost. To je pro svobodný svět. Mluvím o ochraně svobodného světa.

Všude máte čínské lodě. Všude máte ruské lodě. To nedovolíme. Nedovolíme, aby se to stalo.

Trump zpochybnil, zda má Dánsko na Grónsko nějaké právo.

„Lidé budou pravděpodobně hlasovat pro nezávislost nebo pro vstup do Spojených států,“ řekl.

Pokud by Dánsko americký návrh odmítlo, Trump řekl, že by „uvalil na Dánsko cla na velmi vysoké úrovni“.

V nedávných příspěvcích na sociálních sítích Trump vznesl myšlenku převzetí kontroly nad GrónskemČesky a Panamským průplavemČesky a navrhl, aby se Kanada stala 51. státemČesky s cílem chránit národní bezpečnost USA.

Podle samostatné smlouvy o neutralitě z roku 1977 se Panama a Spojené státy dohodly, že vodní cesta zůstane trvale neutrální se spravedlivým přístupem a zpoplatněním pro všechny země. Jakékoli čínské zpochybnění tohoto paktu tedy může vyžadovat, aby Spojené státy použily vojenskou sílu.

V posledních letech američtí vojenští velitelé vyjádřili vážnéČesky znepokojení nad rostoucí vojenskou a technologickou přítomností Pekingu v Latinské Americe, včetně Panamy.

V roce 2017 Panama přerušila dlouhodobé diplomatické styky s Tchaj-wanem, aby navázala užší vztahy s Čínou. Stala se také první latinskoamerickou zemí, která podpořila pekingský plán infrastruktury, iniciativu Pás a stezka. Od té doby se čínské společnosti intenzivně zapojují do logistických a infrastrukturních projektů v blízkosti kanálu, včetně provozu přístavů na obou koncích vodní cesty.

Trump dříve kritizoval to, co nazval „přemrštěné“ poplatky, které Panama za průjezd účtuje Spojeným státům, jejich námořnictvu a americkým korporacím.

22. prosince panamský prezident José Raúl Mulino reagoval na Trumpovy příspěvky na sociálních sítích o Panamském průplavu slovy, že „každý metr čtvereční“ průplavu patří jeho zemi.

V televizním projevu Mulino řekl, že o suverenitě a nezávislosti Panamy se nedá vyjednávat.

Trump rychle odpověděl : „Uvidíme!

V příspěvku z 22. prosince také sdílel obrázek americké vlajky vlající nad Panamským průplavem s textem „Vítejte v průplavu Spojených států!

Trumpova nabídka koupit Grónsko není nová. Poprvé tuto myšlenku navrhl v roce 2019, ale dánská premiérka Mette Frederiksen ji odmítla jako „absurdní“.

V reakci na to Trump zrušil plánovanou návštěvu Dánska a označil poznámky Frederiksen za „nechutné“ a „nevhodné“.

Později novinářům sdělil, že jeho nápad je normální a odvolal se na minulé snahy USA o koupi strategického ostrova, včetně návrhu Harryho Trumana na jeho koupi za 100 milionů dolarů v roce 1946.

Podle Trumpova bývalého poradce pro národní bezpečnost Roberta O’Briena se očekává, že toto území bude v příštích letech stále důležitější.

„Je to strategicky velmi důležité pro Arktidu, která bude kritickým bojištěm budoucnosti,“ řekl O’Brien Fox News 29. prosince a dodal, že „Rusové a Číňané jsou po celé Arktidě“ a že Dánsko nedokáže obrovský ostrov dostatečně bránit.

Trump 22. prosince oznámil jmenování spoluzakladatele PayPal Kena Howeryho americkým velvyslancem v Dánsku. Ve svém poselství zopakoval svůj nápad převzít vlastnictví Grónska.

„Pro účely národní bezpečnosti a svobody na celém světě se Spojené státy americké domnívají, že vlastnictví a kontrola Grónska je absolutní nutností,“ napsal.

Howery, který sloužil jako americký velvyslanec ve Švédsku během Trumpova prvního funkčního období, bude zastupovat americké zájmy v regionu, řekl Trump.

Několik hodin po Trumpově prohlášení oznámila dánská vláda podstatné zvýšení výdajů na obranuČesky Grónska a přislíbila nejméně 1,5 miliardy dolarů.

Grónský premiér Mute Egede v prohlášení uvedl: „Grónsko je naše. Nejsme na prodej a nikdy na prodej nebudeme“.

„Nesmíme prohrát svůj dlouhý boj za svobodu.“


Emel Akan je hlavní korespondentkou deníku The Epoch TimesČesky v Bílém domě, kde pokrývá Bidenovu administrativu. Předtím se věnovala hospodářské politice Trumpovy administrativy. Dříve pracovala ve finančním sektoru jako investiční bankéřka v JPMorgan. Vystudovala magisterský titul v oboru obchodní administrativa na Georgetown University.

Zpět na obsah


Redakční zprávu Leftist Canadian Politician Fires Back at Trump — Proposes Annexing California, Washington, and Oregon into Canada publikoval server STATIONGOSSIP 8. ledna 2025

Levicová kanadská politička to Trumpovi vrátila

Navrhuje připojení Kalifornie, Washingtonu a Oregonu ke Kanadě

Předsedkyně Strany zelených hrozí připojením tří amerických států. Předsedkyně kanadské Strany zelených Elizabeth May se se pustila do nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa…

Předsedkyně Strany zelených hrozí připojením tří amerických států.

Předsedkyně kanadské Strany zelených Elizabeth Mayová se pustila do nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a přednesla divoký „návrh“ na připojení Kalifornie, Oregonu a Washingtonu ke Kanadě.

Její komentáře, z nichž čiší arogancí, odhalují odtrženou političku, která se snaží být důležitá a ignoruje strohou realitu bojů ve vlastní zemi.

Trump minulý měsíc zveřejnil na Truth Social svou frustraci nad tím, že Spojené státy „dotují Kanadu částkou více než 100 000 000 dolarů ročně“, přičemž poukázal na to, že mnoho Kanaďanů by ve skutečnosti mohlo myšlenku připojení uvítat.

Argumentoval, že by to Kanaďanům ušetřilo peníze na daních a vojenských výdajích, přičemž vyhlídku označil za výhodnou pro oba národy.

Nikdo nedokáže odpovědět, proč dotujeme Kanadu částkou přes 100 000 000 dolarů ročně? Nedává to smysl! Mnoho Kanaďanů chce, aby se Kanada stala 51. státem USA. Masivně by ušetřili na daních a vojenské ochraně. Myslím, že je to skvělý nápad, stát se 51. státem!!!” napsal Trump.

May během páteční tiskové konference Trumpův návrh, aby se Kanada stala 51. státem, odmítla a odpověděla posměšným popíchnutím.

Neaspirujeme na 51. stát… Pokud to měl být vtip, vtipný nebyl a tím to končí.“ řekla May.

Její pokus však rychle přerostl v absurditu, když vyzvala tři státy USA, aby se připojily ke Kanadě, a propagovala kanadské sociální programy a politiku kontroly zbraní jako prodejní argumenty.

Elizabeth May:  Ahoj, Donalde, máme pro tebe obchod. Myslíš, že chceme být 51. státem? Ne, ale možná by Kalifornie chtěla být 11. provincií, co ty na to? Kalifornie, Oregon, Washington – s námi máte společnou geografii. A nejen to, mezi Kalifornií a Quebecem již máme systém obchodování s uhlíkem. Na našem západním pobřeží máme několik silných aliancí z Britské Kolumbie. Existuje mnoho akademických prací o myšlence Cascadie.

 

Takže Kalifornie, guvernére Newsome, státe Washington, Jay Inslee a nově zvolená guvernérko Oregonu Tino Kotak – jak na to? Nechcete pro své občany vypsat referendum?…

 

Tohle je to, co získáte: bezplatná zdravotní péče. Univerzální bezplatnou zdravotní péči. Už žádné roční děti, které náhle vypadnou z evidence Medicaid a jejich rodiče se dostanou do zpráv, protože se snaží uspořádat veřejnou sbírku, aby mohli jít se svou dcerou k lékaři. Univerzální bezplatnou zdravotní péči.

 

A hádejte, co ještě? Tyhle zákony se váš Kongres příliš bojí přijmout kvůli Národní zbrojařské lobby – my už naše přísné zákony o zbraních máme.“


STATIONGOSSIPČesky (Stanice drbů) je webový server se sídlem v Missouri, Cansas City, USA. Byl založen v únoru 2016, zabývá se zejména vnitřní politikou USA a denní počet návštěvníků se pohybuje mezi 4 500 a 13 000. Neuvádí žádné údaje o majiteli, redakci nebo autorech příspěvků.

Zpět na obsah


[PJ]