Článek Faut-il condamner ou pas la glorification du nazisme ? vyšel na webu VoltaireNet dne 21. 1. 2025.
Rusko vojensky zasáhlo na Ukrajině s cílem denacifikovat zemi. Podle Západu však na Ukrajině žádní nacisté nejsou. Rusko chce zemi napadnout a anektovat. Toto vzájemné zpochybňování způsobilo, že ruská speciální operace přerostla v otevřenou válku.
Řada totožných incidentů v Pobaltí od roku 2005 a v Evropském parlamentu od roku 2016 však ukazuje, že nejde o nedorozumění, ale o promyšlenou strategii ze strany NATO.
NATO právě zmobilizovalo 53 států, aby se postavily proti přijetí tradiční rezoluce OSN proti oslavě nacismu.

Pomník na počest Stěpana BanderyČesky v Ternopilu (Ukrajina). Podle „Tribune juive“ je na Ukrajině asi sto pomníků nacistických kolaborantů. Rusko požaduje jejich okamžité zničení, zatímco NATO tvrdí, že nemají žádný význam.
Viz také zdeČesky a tady.

V době osvobození (tj. po skončení druhé světové války) si lidé na Západě uvědomovali utrpení způsobené ideologiemi, které rozdělovaly lidstvo na různé rasy a hierarchie. Všichni chápali, že tvrzení, že se tyto „rasy“ nemohou mísit a mít plodné potomstvo, je v rozporu s fakty a mohlo být vnuceno pouze intenzivní propagandou.

Od vzniku Organizace spojených národů a po celou dobu studené války se Sovětský svaz a Francie staraly o to, aby Valné shromáždění každoročně přijímalo rezoluci zakazující nacistickou propagandu a oslavu této ideologie. Tento rituál byl zapomenut s rozpadem SSSR. Překvapivě se od roku 2020 nepodařilo v této otázce obnovit konsenzus. V důsledku toho se proti poslední rezoluci v tomto smyslu ze 17. prosince 2024 postavilo 53 států a 10 se zdrželo hlasování.

Během světové války byli spojenci, a to jak američtí (Kanaďané, Američané), tak evropští (Britové, Francouzi, Řekové, Poláci, Jugoslávci, Skandinávci, Sověti atd.), tváří v tvář společnému protivníkovi jednotní, ale tato jednota byla ještě před koncem konfliktu narušena anglosaskou touhou (tj. ze strany některých Američanů a Britů) pokračovat v konfliktu proti Sovětskému svazu. V roce 1945 Alan Dulles, tehdejší šéf americké tajné služby ve Švýcarsku, a jeho zástupce Lyman Lemnitzer vyjednali s generálem SS Karlem Wolffem kapitulaci nacistických sil v Itálii, aby bojovaly proti Sovětům po boku Spojených států (operace Sunrise). Tento separátní mír nebyl realizován, protože se proti němu okamžitě postavil Josef Stalin a Franklin D. Roosevelt již dosaženou dohodu neratifikoval.

Roosevelt však krátce poté zemřel na vážnou nemoc, zatímco Dulles se stal šéfem poválečné americké tajné služby CIA a generál Lemnitzer později předsedou sboru náčelníků štábů USA. V důsledku toho se CIA a v menší míře i ministerstvo obrany staly útočištěm bývalých nacistů. Během studené války je Anglosasové dosazovali na odpovědná místa v mnoha státech „svobodného světa“ (sic), od Chile po Írán. Zašli tak daleko, že vytvořili mezinárodní zločineckou organizaci Světová antikomunistická liga, aby koordinovali své úsilí proti všem levicovým hnutím ve třetím světě[1].

Teprve v roce 1977, po odhalení parlamentního výboru senátora Franka Churche o zločinech CIA, se prezidentu Jimmymu Carterovi a admirálu Stansfieldu Turnerovi podařilo udělat v CIA pořádek a svrhnout diktatury v Chile, Íránu i jinde.

V boji proti sovětskému rivalovi se však prezident Ronald Reagan a premiérka Margaret Thatcherová spolehli na novou ideologii, islamismus, a neváhali ji rozvíjet nejprve v Afghánistánu a poté na celém Blízkém východě. Byl to pro ně jediný způsob, jak mobilizovat Muslimské bratrstvo a arabské národy.

A konečně, po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se znovu objevila rasistická hnutí, která byla dříve spojenci nacistů. Prezident Bill Clinton a premiér Tony Blair se o ně bez váhání opřeli. Tak se na Ukrajině dostali k moci „integrální nacionalisté“[2], stoupenci Dmytra Doncova a Stepana Bandery.

Vše začalo v lednu 2005, kdy právě v době, kdy se Lotyšsko stalo členem Evropské unie, vydala vláda za finanční podpory velvyslanectví USA knihu Dějiny Lotyšska: 20. století. V ní se mimo jiné tvrdilo, že tábor Salaspils, kde nacisté prováděli lékařské pokusy na dětech a kde bylo zavražděno 90 000 lidí, byl pouze „nápravným pracovním táborem“ a že příslušníci Waffen SS byli hrdiny v boji proti sovětským okupantům. O několik měsíců později uspořádala v centru Rigy přehlídku Waffen SS, jak to dělala po celé předchozí čtyři roky, kdy Lotyšsko ještě členem EU nebylo.[3]
Za normálních okolností by celá Evropská unie protestovala. Nic se však nestalo. Své rozhořčení vyjádřily pouze Izrael a Rusko.

V roce 2016 polská europoslankyně Anna Fotyga, která se později stala šéfkou polské prezidentské administrativy a pilířem NATO, předložila ve Štrasburku rezoluci o strategické komunikaci[4]. Cílem bylo zapojit EU do informační války proti Rusku a, alespoň zdánlivě, proti islamistům, a to vytvořením systému organizovaného kolem Centra strategické komunikace NATO[5].

Na tomto pozadí přijal Evropský parlament 19. září 2019 usnesení „o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy“[6]. Text tvrdí, že SSSR podpisem paktu Molotov-Ribbentrop hanebné cíle nacistické říše sdílel a vyvolal druhou světovou válku. To je samozřejmě zcela mylné[7].

Dnes mohou na Ukrajině vykonávat moc neonacisté, „integrální nacionalisté“[8], aniž by to vzbudilo sebemenší námitky Západu. Nepostřehneme, že jejich ústava jako jediná na světě v článku 16 uvádí, že „zachování genetického dědictví ukrajinského národa je povinností státu“[9]. Nevšímáme si, že Volodymyr Zelenskyj ukončil svůj mandát před osmi měsíci a nezákonně se drží u moci bez voleb. Zákaz opozičních politických stran a pravoslavné církve[10] si vykládáme jako ustanovení k potlačení ruské infiltrace. Ignorujeme čistky v knihovnách[11]. Teprve si začínáme uvědomovat exodus ukrajinského obyvatelstva a masovou dezerci z armády.

Nic z toho by nás nemělo překvapit v době, kdy nám tytéž západní autority s úsměvem tvrdí, že džihádisté z al-Káidy a Daeše, které právě Anglosasové vynesli v Damašku k moci, nejsou nic jiného než „osvícení islamisté“[12].


[1]

« La Ligue anti-communiste mondiale, une internationale du crimeČesky », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 12 mai 2004.

[2]

« Qui sont les nationalistes intégraux ukrainiens ?Česky », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 15 novembre 2022.

[3]

« La présidente de la Lettonie réhabilite le nazismeČesky », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 16 mars 2005.

[4]

[5]

« La campagne de l’Otan contre la liberté d’expressionČesky », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 5 décembre 2016.

[6]

[7]

« Ce jour que l’Occident préfère oublierČesky », par Michael Jabara Carley, Traduction Sophie Brissaud, Strategic Culture Foundation (Russie), Réseau Voltaire, 4 octobre 2015.

[8]

Ibid / Tamtéž.

[9]

Cet article est souvent interprété, à tort, comme traitant des conséquences de la catastrophe de Tchernobyl. Pourtant, il ne parle pas du patrimoine génétique de l’Humanité, mais bien de celui du seul « peuple ukrainien ». Nous avons oublié qu’Adolf Hitler était végétarien et écologiste.
Tento článek je často mylně interpretován jako článek o důsledcích černobylské havárie. Nejedná se však o genetické dědictví lidstva, ale pouze o dědictví „ukrajinského národa“. Zapomínáme, že Adolf Hitler byl vegetarián a ekolog.
Стаття 16: Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи — катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави. / Článek 16: Zajištění ekologické bezpečnosti a udržení ekologické rovnováhy na území Ukrajiny, překonání následků černobylské katastrofy – katastrofy celosvětového rozsahu a zachování genofondu ukrajinského národa je povinností státu.

[10]

« Washington prêt à faire exploser l’Église orthodoxeČesky » et « L’Ukraine interdit l’Église orthodoxeČesky », Réseau Voltaire, 25 septembre 2018 et 4 décembre 2022.

[11]

[12]

« Comment Washington et Ankara ont changé le régime à DamasČesky », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 17 décembre 2024.

Thierry MeyssanČesky (*1957) je politický konzultant, francouzský spisovatel a zakladatel a předseda Voltaire NetworkČesky, jehož deklarovaným cílem je „obrana svobody projevu a sekularismu“. Od roku 1994 byl také národním tajemníkem Strany radikální levice (PRG)Česky. V roce 2002 se proslavil knihou The Big LieČesky (Velká lež) o útocích z 11. září 2001, které popisuje jako operaci pod falešnou vlajkou vlády a vojenskoprůmyslového komplexu USA. Jeho poslední knihou je Sous nos yeux – Du 11 septembre à Donald TrumpČesky (Před našima očima – od 11. září k Donaldu Trumpovi, 2017). V roce 2012 odešel do exilu v Sýrii. Je vnukem plukovníka Pierra Gaïsseta, vojenského pozorovatele OSN a předsedy izraelsko-libanonské komise pro příměří, a synem Michela Meyssana, bývalého radního města Bordeaux a blízkého spolupracovníka Jacquese Chabana-Delmase («Chaban», francouzský odbojář, brigádní generál a státník, 1969 – 1972 byl předsedou vlády).


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:

  • Naše Pravda: Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Maďarsko a Slovensko 17.12.2024 v OSN podpořily glorifikaci nacismu
    Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci Ruska o boji proti glorifikaci nacismu. Pro dokument hlasovalo 119 zemí, proti bylo 53 zemí včetně Ukrajiny, USA, Německa, Francie, Kanady a Japonska.
    Deset států se zdrželo hlasování. Rezoluce se skládá ze 74 bodů odsuzujících glorifikaci nacismu, revizi historie a používání materiálů propagujících rasismus a násilí a Rusko ji každoročně předkládá od roku 2005.
  • Infokurýr: Valné shromáždění OSN podpořilo ruskou rezoluci o boji proti glorifikaci nacismu
    Valné shromáždění zároveň do ruské rezoluce začlenilo pozměňovací návrh západních zemí o tom, že Moskva se vedení speciální vojenské operace (SVO) snažila ospravedlnit bojem proti neonacismu. Pro toto rozhodnutí hlasovalo 63 zemí, 41 bylo proti a 50 se zdrželo hlasování.
  • Delegation of the European Union to the United Nations in New York: EU Explanation of Vote on ResolutionČesky – UN General Assembly 3rd Committee: Combating glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fuelling contemporary forms of racism, racial discrimination, xenophobia and related intolerance / Delegace EU při OSN: Vysvětlení EU k hlasování o rezoluci – 3. výbor Valného shromáždění OSN: Boj proti glorifikaci nacismu, neonacismu a dalším praktikám, které přispívají k podněcování současných forem rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a související nesnášenlivosti.
    Evropská unie se i nadále plně angažuje v celosvětovém boji proti rasismu, rasové diskriminaci, xenofobii, antisemitismu, nenávisti vůči muslimům a související nesnášenlivosti. Ze všech těchto důvodů budou členské státy Evropské unie hlasovat NE rezoluci L.2. Důrazně vyzýváme širší členskou základnu OSN, aby rovněž hlasovala NE. Znovu vyzýváme Rusko, aby okamžitě zastavilo svou agresivní válku proti Ukrajině a stáhlo všechny své síly z celého území Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic.
  • Ministerstvi zahraničí ČR: K hlasování o rezoluci OSN o boji s heroizací nacismu sdělujeme:
    ČR spolu s ostatními ČS EU vystupuje dlouhodobě proti heroizaci nacismu, proti neonacismu, rasismu, xenofobii a dalším formám netolerance. Tuto zásadní pozici zastává nejen na relevantních fórech OSN (3. výbor Valného shromáždění OSN, Rada OSN pro lidská práva), ale i v rámci Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Pokud jde o letošní ruský návrh zmíněné rezoluce 3. výboru VS OSN, pak ČR spolu s řadou dalších partnerů zdůrazňovala potřebu komplexního přístupu k eliminaci všech forem rasismu a xenofobie na národní, regionální i mezinárodní úrovni. Ve vztahu k ruskému návrhu dále potrhla potřebu přistupovat k nastolené problematice z pohledu dodržování konkrétních závazků v oblasti základních lidských práv, včetně svobody vyjadřování a shromažďování. Zdůraznila potřebu komplexního přístupu ke vzdělávání a připomínání minulosti, které by pokrývalo širší spektrum rasistických a totalitárních režimů. Z uvedených důvodů se ČR připojila ke společnému rozhodnutí členských států EU o společné abstenci během hlasování o uvedené rezoluci a EU svou pozici důkladně ve společném projevu zdůvodnila.

Schválení rezoluce o boji proti oslavování nacismu



[VB]