Obsah:
  1. Norman Solomon: Když ti američtí představitelé ukazují, co jsou zač, věř jim
  2. Isabel van Brugen: Videa z Krymu ukazují požáry při zásahu radaru pro výzkum vesmíru systémem ATACMS
  3. Brendan Cole: Údery ATACMS by mohly přerušit spojení Ruska s Krymem: Kyjevský generál
  4. Konstantin Olšanskij: Newsweek: Útok na Sevastopol podlomí důvěru Washingtonu vůči Kyjevu
  5. 23.6.2024: Prohlášení ruského ministerstva obrany
  6. 24.6.2024: Zpráva TV kanálu Al Mayadeen

Článek Normana Solomona When U.S. Officials Show You Who They Are, Believe Them vyšel na webu CounterPunch dne 21.6.2024.

Když ti američtí představitelé ukazují, co jsou zač, věř jim

Foto: Nathaniel St. Clair

„Když ti někdo ukáže, co je zač,“ říkala Maya Angelouová[1], „uvěř mu to hned napoprvé.“

To by mělo platit i pro zahraničněpolitické elity, které vám den za dnem ukazují, co jsou zač.

Úředníci Pentagonu a ministerstva zahraničí dělají již více než 250 dní přesčasy na podporu pokračujícího izraelského vyvražďování palestinských civilistů v Gaze. Ti, kteří se údajně věnují obraně a diplomacii, pracovali na provádění a maskování válečné politiky Washingtonu, která si vyžádala více obětí na životechČesky než kterákoli jiná vláda v tomto století.

Mezi válečnými zbraněmi je kazetová munice obzvlášť otřesná. 67 demokratů a stejný počet republikánů ve Sněmovně reprezentantů proto minulý týden hlasovaloČesky, aby vláda USA v zasílání těchto zbraní armádám v zámoří nemohla pokračovat.

Více než dvakrát tolik členů Sněmovny reprezentantů však hlasovalo opačně. Zamítli pozměňovací návrh o financování Pentagonu, který by transfer kazetové munice do dalších zemí zakázal. Zákonodárci tak zajistili, že USA mohou tyto zbraně vojenským silám UkrajinyČesky a IzraeleČesky nadále dodávat.

K dnešnímu dni se ke smlouvě o zákazu kazetové munice, která často zmrzačí těla civilistů, přihlásilo 124 zemíČesky. „Pumy“ z kazetové munice „jsou pro děti obzvláště atraktivní, protože připomínají zvonek na stužce,“ vysvětlujeČesky organizace Just Security.

Ale žádný člen Kongresu se nemusí obávat, že by jednou takovou pumu mohlo vzít do ruky některé z jeho vlastních dětí, třeba si ji splést s hračkou, a okamžitě být zabito nebo zmrzačeno střepinami.

Bidenova administrativa správně reagovala na náznaky (později se ukázalo, že správné), že Rusko na Ukrajině kazetovou munici používá. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová 28. února 2022 novinářům řekla, že pokud by se zprávy o ruském použití těchto zbraní ukázaly jako pravdivé, „potenciálně by se jednalo o válečný zločin“.

Tehdy titulní strana New York Times popisovala „mezinárodně zakázanou kazetovou munici“ jako „různé zbraně – rakety, bomby, střely a dělostřelecké projektily -, které rozptylují smrtící pumy ve vzduchu nad velkou oblastí a zasahují jak vojenské cíle, tak civilisty“.

O několik dní později deník Times uvedl, že představitelé NATO „obvinili Rusko z použití kazetových bomb při invazi“, a noviny dodaly, že „protipěchotní kazetové bomby… zabíjejí tak nerozlišujícím způsobem, že jsou podle mezinárodního práva zakázány“.

Když však ukrajinským vojenským silám loni došla munice, americká administrativa se rozhodla začít jim kazetovou munici dodávat.

„Všechny země by měly odsoudit používání těchto zbraní za jakýchkoli okolností,“ prohlásilaČesky organizace Human Rights Watch.

Zpravodaj BBC John Simpson shrnul před čtvrt stoletím: „Kazetové bomby, použité proti lidským bytostem, jsou jednou z nejkrutějších zbraní moderní války.“

Jak letos na jaře uvedla Výzkumná služba Kongresu, kazetová munice „nepřesně rozptyluje velké množství submunice na rozsáhlém území“. „Často nedojde k jejich detonaci a je obtížné je odhalit“ a „mohou zůstat výbušným nebezpečím po celá desetiletí“.

Zpráva CRS dodává: „Civilní oběti jsou způsobeny především tím, že je munice vystřelena do oblastí, kde se mísí vojáci a civilisté, nepřesná kazetová munice dopadá do obydlených oblastí nebo procházejí civilisté oblastmi, kde byla kazetová munice použita, ale nevybuchla.“

Hrozivé bezprostřední následky jsou jen začátkem. „Je to již více než pět desetiletí, kdy USA shodily kazetové bomby na Laos, v přepočtu na obyvatele nejvíce bombardovanou zemi na světě,“ upozorňujeČesky Human Rights Watch. „Kontaminace zbytky kazetové munice a další nevybuchlou municí je tak rozsáhlá, že bylo vyčištěno méně než 10 % zasažených oblastí. Odhaduje se, že 80 milionů kusů submunice stále představuje nebezpečí, zejména pro zvědavé děti.“

Členové Kongresu, kteří právě dali další kazetové munici zelenou, se strašlivé realitě vyhýbají. Základním přístupem je postupovat tak, jako by na těchto lidských skutečnostech nezáleželo, pokud tyto zbraně používá spojenec (nebo pokud je používají Spojené státy samy, jako v jihovýchodní AsiiČesky, JugosláviiČesky, AfghánistánuČesky, IrákuČesky a JemenuČesky).

Celkově se při přetrvávajícím krveprolití v Gaze dá dost snadno říci, že nám izraelský premiér Benjamin Netanjahu ukázal, co je zač. Ale stejně tak i prezident Biden a nejmocnější republikáni a demokraté v Kongresu.

Zatímco velkáČesky většinaČesky zbraní a munice dovážených Izraelem pochází z USA, podobný přístup oficiálního Washingtonu (s neúčinným reptáním) Izraeli umožnil smrtelně omezit přísun potravin do Gazy.

Během svého projevu o stavu Unie na začátku března Biden oznámil, že USA plánují vybudovat na pobřeží Gazy přístav, kam by se dovážely potraviny a další životně důležitá pomoc. Ve svém projevu se však nezmínil, že Pentagon očekává, že zprovoznění takového přístavu může trvat 60 dní.

Titulek časopisu Common Dreams tehdy prázdnotu tohoto gambitu shrnulČesky: „Bidenův plán na pomoc přístavu byl odsouzen jako ‚ubohá‘ PR snaha, zatímco Izrael obyvatele Gazy vyhladověl.“ Ani při plném nasazení by plánovaný přístav zdaleka nenahradil izraelské metodické blokování kamionů s humanitární pomocí, což je zdaleka nejlepší způsob, jak dostat potraviny k 2,2 milionu lidí, kterým hrozí hladomor. „Mluvíme o obyvatelstvu, které nyní hladoví,“ řeklČesky Ziad Issa, vedoucí humanitární politiky organizace ActionAid. „Už jsme viděli, jak děti umírají hlady.“

Úředník organizace Save the Children nabídl kontrolu realityČesky: „Děti v Gaze se nemohou dočkat jídla. Již nyní umírají na podvýživu a záchrana jejich životů je otázkou hodin nebo dnů – nikoli týdnů.“ Deník The Nation popsal „tragickou absurditu Bidenovy politiky v Gaze: americká vláda vytváří propracované plány na zmírnění humanitární katastrofy, která by bez jejích vlastních bomb neexistovala“.

A tento týden – více než tři měsíce po halasném bubnování o plánech na vybudování přístavu na pobřeží Gazy – se objevila zpráva, že celá věc je z podstaty věci kolosálním neúspěchem.

„Dočasné přístaviště za 230 milionů dolarů, které americká armáda v krátkém čase postavila, aby do Gazy rychle dopravila humanitární pomoc, podle humanitárních organizací svůj úkol z velké části nesplnilo a pravděpodobně provoz ukončí o  několik týdnů dříve, než se původně očekávalo,“ napsal 18. června deník New York Times. „Za měsíc, kdy bylo molo připevněno k pobřeží, bylo v provozu jen asi 10 dní. Zbytek času bylo opravováno poté, kdy ho rozbouřené moře rozbilo, odpojeno, aby se zabránilo dalším škodám, nebo pozastaveno z bezpečnostních důvodů.“

Americká vláda by jako klíčový vojenský patron Izraele mohla trvat na ukončení neustálého masakru civilistů v Gaze a požadovat úplné zastavení zásahů do dodávek pomoci. Namísto toho Izrael pokračuje v působení “bezohledné smrti a utrpení“Česky, zatímco se Gaza blížíČesky masovému hladomoruČesky.

Rada Mayi Angelouová rozhodně platí. Když prezident a velká většina Kongresu ukazují, že jsou ochotnými spoluviníky masového vraždění, věřte jim to.

Je příznačné, že Angelouová, známá básnířka a spisovatelka, dala svůj hlas slovům Rachel CorrieovéČesky, která byla jednoho dne roku 2003 rozdrcena k smrti, když stála před buldozerem izraelské armády, který se rozjel k demolici domu palestinské rodiny v Gaze.

Několik let po smrti Corrieové natočila Angelouová videoČesky a četla přitom z e-mailuČesky, který mladá aktivistka poslala: „Všichni jsme se narodili a všichni jednou zemřeme. S největší pravděpodobností do jisté míry sami. Co když naše osamělost není tragédie? Co když je naše osamělost tím, co nám umožňuje mluvit pravdu, aniž bychom se báli? Co když je naše osamělost tím, co nám umožňuje dobrodružství – zažívat svět jako dynamickou přítomnost – jako proměnlivou, interaktivní věc?“


[1]

Maya Angelou, rodným jménem Marguerite Annie Johnson (*1928 +2014) byla americká spisovatelka, básnířka a aktivistka za občanská práva. Vydala sedm autobiografií, tři knihy esejů, několik básnických sbírek a je podepsána pod seznamem divadelních her, filmů a televizních pořadů trvajícím přes 50 let. Obdržela desítky ocenění a více než 50 čestných titulů.

Norman SolomonČesky (*1951) je americký novinář, mediální kritik, aktivista a bývalý kandidát do Kongresu USA. Je dlouholetým spolupracovníkem mediální skupiny Fairness & Accuracy In ReportingČesky (FAIR, „Poctivost a pravdivost zpravodajství“). V roce 1997 založil Institute for Public AccuracyČesky  („Institut pro veřejnou pravdivost“) poskytující alternativní zdroje pro novináře, a působí jako jeho výkonný ředitel. V roce 2012 kandidoval do Kongresu. V letech 2016 a 2020 se účastnil Demokratických národních shromáždění jako delegát Bernieho Sanderse. Od roku 2011 je národním ředitelem organizace RootsAction.orgČesky. Jeho poslední kniha War Made Invisible: How America Hides the Human Toll of Its Military Machine („Neviditelná válka: jak Američané skrývají lidské ztráty své vojenské mašinerie“), vyjde v nakladatelství The New Press v září 2024.

Zpět na obsah


Článek Isabel van Brugen Crimea Videos Show Fires Blazing As Space Radar Targeted with ATACMS—Report vyšel v týdeníku Newsweek dne 24.6.2024.

Videa z Krymu ukazují požáry při zásahu radaru pro výzkum vesmíru systémem ATACMS

Ilustrační snímek: Střelba z ATACMS během společného cvičení amerických a jihokorejských sil 5. října 2022. (Jihokorejské ministerstvo obrany / Newsweek / Getty Images)

Podle místních zpráv Ukrajina zasáhla ruské středisko sledování hlubokého vesmíru na anektovaném Krymu – údajně používaný ruskými leteckými a kosmickými silami – raketami dodanými USA.

Kyjevské síly zahájily útok ATACMS (Army Tactical Missile System) na Krymu v neděli večer a „úspěšně zasáhly“ ruské Centrum dálkové kosmické komunikace v obci Vitino v oblasti Saky, uvedl účet OSINTtechnical na zdroji X (dříve TwitterČesky).

„V areálu hoří několik oblastí,“ uvádí se na účtu.

Centrum je jedním ze tří komplexů, tvořících ruské Centrum „Jevpatorija“ pro sledování a komunikaci v hlubokém vesmíru, které podporuje pilotované a robotické vesmírné mise. Zařízení bylo údajně již dříve v prosinci 2023 zasaženo raketami Storm Shadow odpalovanými ze vzduchu, dodaných Brity.

Útoky na Krym se stupňovaly po celou dobu rozsáhlé invaze ruského prezidenta Vladimira PutinaČesky na Ukrajinu, která začala v únoru 2022, když se Kyjev snaží získat černomořský poloostrov zpět. Region byl Moskvou anektován v roce 2014.

Ukrajina často útočí na ruské vojenské základnyČesky s tím, že jsou v probíhající válce legitimními cíli.

Telegramový kanál Krymský vítr se sídlem na Krymu zveřejnil satelitní snímky potvrzující požáry ve Vitinu a v blízkosti ruského střediska hlubokého vesmíru.

„Satelity zaznamenaly dva požáry v blízkosti ruského 40. samostatného velitelského a měřicího komplexu (Centrum dálkové kosmické komunikace, NIP-16, vojenská jednotka 81415),“ uvedl kanál.

Videa kolující na sociálních sítích ukazují obrovské požáry, údajně po úderech na Krymu.

Ruské úřady se k údajným úderům nevyjádřily a Kyjev se k odpovědnosti nepřihlásil. Newsweek oslovil ruské ministerstvo obrany a ukrajinské ministerstvo zahraničí s žádostí o komentář prostřednictvím e-mailu.

Stalo se tak poté, když ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajinu, že v neděli provedla útok na přístavní město Sevastopol na Krymu za použití střel krátkého doletu ATACMS vyzbrojených kazetovou municí, který si vyžádal civilní oběti.

Kyjev se k útokům nevyjádřil.

Institut pro studium války (ISW)Česky, americký think tank, ve své nejnovější analýze konfliktu na Ukrajině v neděli uvedl, že ruští vojenští blogeři ruské ministerstvo obrany a Kremlem dosazené úředníky na Krymu široce kritizují za to, že útoku nezabránili a ruské civilisty neochránili.

Think tank uvedl, že Rusko „pravděpodobně záměrně umisťuje legitimní vojenské cíle v blízkosti civilních oblastí na Krymu ve snaze ukrajinské údery odradit“.

„Rusko pravděpodobně porušuje své vlastní předpisy o uplatňování mezinárodního humanitárního práva, v nichž se uvádí, že ‚vojenské velení se vyhýbá rozmísťování vojenských cílů v hustě obydlených oblastech nebo v jejich blízkosti‘,“ uvedl ISW.


Isabel van Brugen je reportérkou týdeníku Newsweek v Kuala Lumpuru. Zaměřuje se na zpravodajství o rusko-ukrajinské válce. Isabel nastoupila do NewsweekuČesky v roce 2021 a předtím spolupracovala se zpravodajskými agenturami, jako jsou Daily Express, The Times, Harper’s BAZAAR a Grazia. Vystudovala magisterský obor novinářství a žurnalistika na City University of London, a bakalářský obor ruský jazyk na Queen Mary University of London. Jazyky: angličtina, ruština. V roce 2018 obdržela cenu Erica Robbinse za žurnalistiku, která oceňuje vynikající zpravodajství, profesionalitu a iniciativu. Byla oceněna cenou Hugha Cudlippa za rok 2019 (London Press Club) za zveřejnění tajného vyšetřování v The Times.

Zpět na obsah


Článek Brendana Cole ATACMS Strikes Could Sever Russia’s Crimea Link: Kyiv General vyšel na stránkách týdeníku Newsweek dne 25.6.2024.

Údery ATACMS by mohly přerušit spojení Ruska s Krymem: Kyjevský generál

Kerčský most, který spojuje ruskou pevninu s Krymem, na snímku ze 17. července 2023. (Newsweek / Getty Images)

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky prohlásil, že Kyjev může použít Američany dodané zbraně dlouhého doletu k útoku na most spojující Krym s Ruskem.

Kerčský most má čtyřproudovou silnici a dvoukolejnou železnici a spojuje ruský Krasnodarský kraj s poloostrovem, který Vladimir PutinČesky nezákonně anektoval v roce 2014. V průběhu války, kterou Putin zahájil, byl most klíčovou zásobovací trasou pro ruské síly a také symbolem okupace Moskvou.

Ukrajina zaznamenala úspěchy při zásahu dvanáctikilometrového mostu, například 17. července 2023, kdy úder zničil část silniční i železniční části mostu. V říjnu 2022 byla jeho část vyhozena do povětří improvizovaným výbušným zařízenímČesky, které mělo sílu odpovídající 10 tunám TNT, uvedl ruský list Kommersant.

Generálporučík Kyryl Budanov, šéf ukrajinské Hlavní správy rozvědky (GUR), v rozhovoru uvedl, že útok na most raketami ATACMS (Armádní taktický raketový systém) by mohl spojení s Ruskem jednou provždy přerušit.

Deníku The Philadelphia Inquirer řekl, že ti, kdo tvrdí, že ATACMS nejsou dostatečně silné na to, aby most zničily, „by si měli přečíst technické příručky“.

„Jedinou otázkou je jejich množství,“ řekl a dodal, že v zásadě „nám tyto rakety umožní takovou misi splnit“.

Politika Washingtonu týkající se používání zbraní poskytovaných USA Ukrajinou umožňuje Kyjevu zasáhnout jakékoli místo na území Ruskem okupované Ukrajiny, což podle Institutu pro studium války (ISW)Česky pravděpodobně zahrnuje i ATACMS dlouhého doletu, které zasáhnou část Kerčského mostu v prostoru mezinárodně uznaných pozemních a námořních hranic Ukrajiny.

Zničení mostu by znamenalo, že by se ruské síly musely spolehnout na dlouhou trasu podél severního pobřeží Azovského moře, čehož by ukrajinské síly mohly využít, uvedl v pondělí washingtonský think tank.

V květnu Molfar, zpravodajská agentura se sídlem v Kyjevě, uvedla, že její analýza satelitních snímků Maxar za poslední rok ukázala, že Rusko vojenské dodávky přesměrovalo.

Zjistila, že v březnu a dubnu 2024 nejely po železniční části mostu žádné ruské nákladní vlaky s vojenskou technikou. V únoru přes most přejel pouze jeden nákladní vlak, i když nebylo jasné, zda nějaké vojenské vybavení převážel.

Artem Starosiek, generální ředitel a zakladatel společnosti Molfar, řekl v květnuČesky týdeníku Newsweek, že SBU pomohla ruskou vojenskouČesky dopravu přes most omezit.

„Byla to skvělá práce SBU,“ řekl. „Ale teď máme jiné problémy, protože Rusko projíždí přes obsazená města jako Mariupol, Berdiansk a vybudovalo tam železniční trať, kterou využívá místo mostu.“ Dodal, že zasažení mostu má stále značný „symbolický význam“.

Budanov odmítl tvrzení, že by Putin v případě ohrožení Krymu použil jaderné zbraně, a řekl listu The Inquirer, že „nemáme velké koncentrace vojsk, na které by takové jaderné zbraně byly vhodné“.

Také by takový krok „vedl k velkým politickým rizikům pro Putina“, dodal.

Na jiném místě rozhovoru Budanov uvedl, že západní vojenská pomoc nedorazí na Ukrajinu v dostatečném množství, aby situaci na frontové linii změnila, přinejmenším do poloviny až konce července. S přísunem dělostřeleckých granátů z USA a Evropy podle něj probíhají dodávky zbraní rychleji než před několika měsíci, ale „je tu otázka objemu“.


Brendan Cole je britský novinář, který píše především pro NewsweekČesky se zaměřením na Rusko a Ukrajinu a je jeho vedoucím zpravodajem v Londýně. Jeho články pokrývají řadu témat včetně vojenských konfliktů, politického vývoje a mezinárodních vztahů v regionu. Věnuje se také dalším oblastem geopolitiky včetně Číny. Brendan přišel do Newsweeku v roce 2018 z International Business Times a kromě angličtiny umí také rusky a francouzsky.

Zpět na obsah


Článek Konstantina Olšanského Newsweek: теракт в Севастополе подорвет доверие Вашингтона к Киеву vyšel na webu Svobodnaja Pressa dne 24.6.2024.

Newsweek: Útok na Sevastopol podlomí důvěru Washingtonu vůči Kyjevu

Na snímku: lidé u sanitek a vozidel intenzivní péče. Podle ruského ministerstva obrany AFU v neděli zaútočila na civilní infrastrukturu Sevastopolu raketami ATACMS operačně-taktického určení. (Foto: Tisková služba správy města Sevastopol / TASS)

Raketový útok AFU na Sevastopol se stal jedním z hlavních témat ve většině světových médií, o čemž se přesvědčila i Svobodnaja Pressa. O útoku psaly všechny přední západní publikace, i když většina z nich ukrajinskou stranu neodsoudila. Pouze suše sdělovaly oficiální stanovisko Ruska: útok byl proveden raketami ATACMS s kazetovou hlavicí.

SpiegelČesky, jedna z nejvlivnějších německých publikací, upozorňuje na dvojí metr ZelenskéhoČesky režimu. Kyjev odsoudil Moskvu za použití kazetové munice, ale už poněkolikáté ji používá k úderu na Sevastopol a Krym, upozorňuje. Právě kazetovou verzi ATACMS použila AFU například k úderu na vojenské letiště Belbek 15. a 16. května. Byla také použita k četným útokům na lodě Černomořské flotily, která sídlí v Sevastopolu. Spiegel se domnívá, že buď Belbek, nebo Sevastopolská zátoka byly i tentokrát hlavními cíli úderů AFU.

Newsweek píše, že Ukrajinci vytrvale tlačí na USA, aby jim umožnily používat ATACMS na ruské území. Pentagon je kategoricky proti tomu, aby jejich rakety byly použity v ruském operačním týlu. Dosah ATACMS je omezen na 100 kilometrů od rusko-ukrajinské hranice.

AFU tak může zasáhnout vojenské objekty v Brjanské, Kurské a Belgorodské oblasti, píše Newsweek. Ukrajinci však hystericky požadují, aby se povolený dolet zvýšil a rakety dosáhly alespoň do Voroněžské a Rostovské oblasti. Kyjev tvrdí, že ruská protivzdušná obrana účinnost amerických stíhaček F-16 sníží, pokud USA nepovolí ATACMS potlačovat nepřátelské baterie v operačním týlu.

Newsweek píše, že ukrajinský raketový nálet na Sevastopol, který na Západě vyvolal takový ohlas, pravděpodobně přiměje Washington k odmítnutí požadavků AFU. Rusko navíc již oficiálně svalilo vinu za útok na Washington: ruské ministerstvo obrany uvedlo, že to byli američtí specialisté, kdo na základě informací získaných ze špionážních družic stanovil souřadnice letu ATACMS. To znamená, že Washington je za civilní oběti přímo odpovědný.

AFU obdržela první ATACMS v říjnu 2023. Dlouho však nebylo jasné, které z četných modifikací raket byly kyjevskému režimu předány, připomíná vojenský publicista David Axe z časopisu Forbes. Zpočátku šlo o modely M39 s doletem 160 km a M-39A1 s doletem 300 km, které Ukrajina obdržela od USA nejméně ve dvou várkách o celkovém počtu nejméně 120 kusů.

Rozptylují stovky kusů submunice o velikosti granátu. Tyto střely se používají k potírání velkých pěchotních formací, častěji však k poškozování obrněných cílů. Submunice může poškodit horní palubu lodi, ale nemůže ji potopit, protože k tomu by musela prorazit trup.

Na základě analýzy fotografií a videozáznamů úderů ATACMS na ruské cíle dospěl David Axe jako první odborník k závěru, že kyjevský režim od USA tajně získal několik dalších typů raket. Patřily mezi ně rakety M48 s doletem 260 km a M57 s doletem 300 km a 200kg hlavicemi.

Kyjev toho však příliš neskrýval: ukrajinská armáda začala vážně diskutovat o tom, jak použít modely M48 nebo M57 s jednotnými hlavicemi k zasažení Krymského mostu, tvrdí Fabian Hoffmann, vojenský analytik z Norska. Podle experta nacionalisté zvažují údery ATACMS jak na Krymský most, tak na dálnici z Rostovské oblasti na Krym.

Philip Kerber, vojenský analytik z Washingtonu, říká německému listu Merkur: Politické vedení Ukrajiny pověřilo AFU, aby učinila Krym vojensky nepoužitelným.

Proto se na poloostrově tak aktivně používají nejcennější zbraně NATO, ATACMS a Storm Shadow. A přestože se banderovci údajně zaměřují na vojenské cíle (letecké základny, velitelská stanoviště, sklady zbraní, doky, kasárna), neustále zasahují i civilní objekty. Lze pochybovat, že američtí instruktoři při sestavování letových úkolů jsou tak úskoční. Údery na civilní objekty jsou tedy přímým cílem kyjevského režimu, který se tímto způsobem snaží zasít paniku. Jenže Krymčané nejsou ustrašený typ.

Konstantin Olšanskij je politolog a vojenský expert webu Svobodnaja PressaČesky.

Zpět na obsah


Prohlášení ruského ministerstva obrany Statement by Russian Defence Ministry publikoval webu MO RF dne 23.6.2024.

Prohlášení ruského ministerstva obrany

Dnes (23.6.2024) ve 12.15 byl na Sevastopol záměrně proveden teroristický raketový úder pěti operačně-taktickými raketami ATACMS americké výroby vybavenými hlavicemi s kazetovu municí.

Upozorněné jednotky protivzdušné obrany čtyři rakety ATACMS americké výroby zachytily. Výbuch tříštivé hlavice páté rakety americké výroby ve vzduchu vedl k vysokému počtu obětí mezi mírumilovnými obyvateli Sevastopolu.

Američtí specialisté zadávají všechny letové úkoly raket ATACMS americké výroby operativně-taktického charakteru na základě údajů amerického družicového průzkumu.

Proto je za záměrný raketový úder na mírové obyvatele Sevastopolu zodpovědný především Washington, který tuto výzbroj Ukrajině dodal, stejně jako kyjevský režim, z jehož území byl úder veden.

Takové akce nezůstanou bez odezvy.

Zpět na obsah


Zpráva kanálu Almayadeen Russia recalls US ambassador over Crimea attack, ‚steps to be taken‘ byla vydána dne 24.6.2024.

Rusko si na znamení nesouhlasu předvolává velvyslankyni Lynne Tracyovou a dodává, že útok nezůstane bez trestu

Sevastopol-ambulance

Pohled na zakrvácená lehátka po ukrajinském raketovém útoku uprostřed ruské vojenské operace na Ukrajině. Sevastopol, Krymská republika, 23.6.2024

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že telefonicky kontaktovalo velvyslankyni USA v Rusku Lynne Tracyovou, aby jí sdělilo nesouhlas s raketovým útokem Kyjeva na Sevastopol.

Ukrajinské ozbrojené síly v neděli zaútočily na Sevastopol raketami ATACMS s kazetovými hlavicemi americké výrobyČesky. Ministerstvo oznámilo, že čtyři rakety byly sestřeleny, zatímco pátá změnila kurz poté, co byla zachycena „s hlavicí explodující ve vzduchu nad městem“.

V prohlášení ministerstva se uvádí: „Během rozhovoru na ruském ministerstvu zahraničí 24. června s předvolanou šéfkou diplomatické mise USA v Rusku Lynne Tracyovou zazněla demarše v souvislosti s novým krvavým zločinem kyjevského režimu, sponzorovaného a vyzbrojovaného Washingtonem, který zahájil cílený raketový útok na civilní obyvatelstvo Sevastopolu, doprovázený četnými oběťmi včetně dětí.“

Ministerstvo dodalo, že povzbuzování pronacistického vedení Ukrajiny ze strany USA k zahájení vojenské kampaně nezůstane nepotrestáno a že bude následovat odpovídající reakce.

Podle prohlášení nesou USA a Kyjev stejnou vinu za raketový úder, jehož cílem bylo civilní obyvatelstvo Sevastopolu.

Celkový obraz

„Odpovědnost za záměrný raketový úder na pokojné obyvatele Sevastopolu nese především Washington, který tuto výzbroj Ukrajině dodal,“ uvedlo ministerstvo na Telegramu s tím, že Ukrajina využila rakety ATACMS.

Při ukrajinském raketovém útoku na KrymČesky zahynulo pět lidí, včetně dvou dětí, a přes 119 jich bylo podle oficiálních údajů zraněno. Střepiny zasáhly návštěvníky pláže v Sevastopolu poté, co byla nejméně jedna raketa zachycena protivzdušnou obranou a vybuchla ve vzduchu.

Mluvčí ruského ministerstva zdravotnictví informoval agenturu RIA Novosti, že bylo zraněno 124 lidí, z toho 27 dětí.

Sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev rovněž informoval, že střepiny zasáhly pobřežní oblasti a zapálily dům a les.

Na videích ze sociálních sítí je vidět, jak lidé po výbuchu utíkají z pláže a někteří z nich nesou nosítka.

Zpět na obsah


[VB]