Obsah:
  1. Strategic Culture Foundation: Trump udělal zásadní první krok k mírové dohodě na Ukrajině
  2. Drago Bosnic: EU/NATO a neonacistická junta ztrácí kvůli kontaktům Putin-Trump své kuličky
  3. Tarik Cyril Amar: Rusko vyhrálo válku proti Západu: Co telefonát Putin-Trump skutečně znamená
  4. Blogger Billmon: K čemu by mělo vést Trumpovo trestání Evropy

Redakční článek Trump takes crucial first step towards peace deal in Ukraine vyšel ve Strategic Culture Foundation 14. února 2025

Trump udělal zásadní první krok k mírové dohodě na Ukrajině

Trump odvážně udělal důležitý první krok. Zdá se, že se do americko-ruských vztahů po letech bezohledného a kriminálního válečného štvaní vrací realita a zdravý rozum.

Tento týden proběhl velmi očekávaný telefonát mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem. Devadesátiminutový hovor zřejmě inicioval americký prezident. Splnil svůj často dávaný slib během loňské předvolební kampaně, že se zapojí do diplomacie se svým ruským protějškem s cílem nalézt mírové urovnání konfliktu na Ukrajině.

Důležitost osobního kontaktu nelze přeceňovat. Tříletá válka na Ukrajině zatlačila svět do propasti totální globální a katastrofické jaderné války. Nyní, když vůdci USA a Ruska našli k ukončení jatek na Ukrajině společnou řeč, je zbytek světa postaven před scénář noční můry – alespoň v dohledné budoucnosti.

Je neuvěřitelné a ostudné, že se rozhovor mezi Trumpem a Putinem uskutečnil poprvé za více než tři roky, kdy americký prezident jednal přímo s ruským vůdcem. Absence základní diplomacie byla způsobena ideologickou fixací a protivnou mentalitou Trumpova předchůdce. (Mentalita, která evropské vůdce nadále deformuje.)

Vysoký ruský diplomat Sergej Rjabkov nedávno prohlásil, že americká strana musí učinit první krok k otevření komunikace s Ruskem založené na vzájemném respektu a rovnosti. Pak by mohly být obě strany schopny v jednání o podstatných otázkách pokračovat. První věcí bylo naučit se nějakým způsobům.

Trump udělal první krok tento týden. Jeho rozhovor s prezidentem Putinem byl srdečný a konstruktivní. Vyjádřil svůj obdiv k ruskému národu a jeho historické oběti při porážce nacistického Německa. Usiluje o spolupráci s ruským vedením v řadě globálních problémů.

To byl seismický průlom z temnoty hloupého nepřátelství a naprosté hrubosti, které panovaly ve Washingtonu (stejně jako v Bruselu a dalších evropských metropolích).

Rusofobie, jaké se oddával bývalý americký prezident Joe Biden, byla pro bezcenné a toxické myšlení, jakým je, zavržena. Zdá se, že Trump má k normalizaci bilaterálních vztahů skutečně zdravý a rozumný postoj.

Šok mezi evropskými lídry byl hmatatelný. Zůstávají uvízlí ve své ideologické divočině rusofobie. Bylo k smíchu vidět, jak ustupují před „hrůzou“, že Trump mluvil osobně s Putinem a za přátelských podmínek.

Je také úsměvné, že Trump evropské spojence o svém zamýšleném průlomovém dialogu s Putinem předem neinformoval.

Předtím stejného dne, ve středu [12. února], zahájil americký ministr obrany Pete Hegseth léčbu ubohých lokajů studenou sprchou. Hegseth v Bruselu při setkání s veliteli obrany NATO oznámil, že by bylo nereálné, aby Ukrajina vstoupila do transatlantické aliance. Dále řekl, že se Ukrajina bude muset vzdát území, která Rusko získalo, s odkazem na: Krym (od roku 2014) a Doněck, Lugansk, Cherson a Záporoží (od eskalace nepřátelských akcí v roce 2022).

Trumpova administrativa se jedním šmahem fakticky zbavila předchozích pozic Washingtonu a NATO. Evropané a kyjevský režim byli ohromeni, zaskočeni a ponecháni zmatení.

Pak – jako by to nebylo dost studené vody – následovaly zprávy o přátelském a uctivém telefonickém rozhovoru Trumpa s Putinem, ve kterém oba vůdci slíbili zahájit jednání o ukončení ukrajinského konfliktu.

To říká, že evropští vůdci a nelegitimní loutka kyjevského režimu Vladimir Zelenskyj jsou irelevantní. Jsou součástí problému, nikoli řešení.

Trump má právo jednat přímo s Putinem a evropské lokaje přeskočit. Všichni se přihlásili k zatemňování transatlantické aliance, která šířila iluzi Ruska jako agresora přepadajícího Ukrajinu. Popírají realitu, že konflikt vyvolalo NATO, přinejmenším již CIA podporovaným převratem v Kyjevě v roce 2014.

Na mnichovské bezpečnostní konferenci zahájené v pátek [14. února], se Zelenskij pokusil šířit stejné nesmysly a tvrdil, že by Rusko mohlo v budoucnu zaútočit na kteréhokoli člena NATO. Celý podvod se stal otřepaným. Bidenovy Spojené státy a Evropská unie nasměrovaly na Ukrajinu za poslední tři roky nejméně 500 miliard dolarů, ze kterých si část neonacistický kyjevský režim odčerpal korupcí a zpronevěrou.

Trump a jeho administrativa vědí, že ukrajinský konflikt je válečný chaos, který musí skončit dříve, než se svět zřítí do propasti.

Je vítané, že Trump udělal zásadní první krok. Další kroky budou náročnější. Budou zahrnovat řešení základních příčin konfliktu, jak v telefonátu zdůraznil Putin.

Rusko si stanovilo podmínky a vzhledem k tomu, že ovládá bojiště, nebude akceptovat nic menšího. Pro Ukrajinu nebude členství v NATO, Rusko si zachová svá obnovená historická území (asi 20 procent Ukrajiny před rokem 2022) a kyjevský neonacistický režim musí být vymýcen, aby nikdy neohrožoval práva rusky mluvících lidí žijících na Ukrajině.

Existují další otázky týkající se ukončení rozšiřování NATO a vytvoření nové bezpečnostní smlouvy pro Evropu.

Trumpova diplomatická angažovanost s Putinem v dramatickém úklidu stolu odstavuje propagandu NATO. Ruská speciální vojenská operace 24. února 2022 byla oprávněná.

Pozitivním znamením do budoucna je, že se zdá, že prezident Trump základní příčiny konfliktu uznává a je ochoten ruské podmínky přijmout. Zopakoval, že Ukrajina nebude členem NATO a že Rusko si právě nárokuje území, která znovu získalo. Trump řekl, že konflikt na Ukrajině vznikl, protože předchozí americká administrativa Ukrajině neuváženě nabídla členství v NATO.

Bílý dům a Kreml iniciovaly vyjednávací týmy, aby začaly připravovat mírové urovnání.

Trump uvedl, že se hodlá s Putinem brzy setkat v neutrální třetí zemi. Navrhovaným místem je Saúdská Arábie. Kreml mezitím pozval Trumpa, aby se zúčastnil každoroční přehlídky Dne vítězství v Moskvě 9. května u příležitosti 80. výročí vítězství sovětské Rudé armády nad nacistickým Německem.

Není divu, že euroquislingové jako Olaf Scholz, Emmanuel Macron, Ursula von der Leyen, Kaja Kallas, Annalena Baerbock a loutka NATO Mark Rutte jsou ohromeni a zděšeni. Jejich podvodné sebechvalné vyprávění démonizující Rusko bylo před očima celého světa skartováno.

Před námi však zůstávají úskalí. Síly amerického hlubokého státu mohou Trumpovy mírové předehry s Ruskem sabotovat, vzhledem k tomu, že velká část americké korporátní kapitalistické ekonomiky je závislá na militarismu a pokračování konfliktu. Z krvavé lázně, do které byla Ukrajina uvržena, se na Wall Street vydělalo velké bohatství.

Evropské elity se mohou pokusit získat význam tím, že Zelenského režim podpoří samostatnou vojenskou pomocí, čímž se pokusí válku prodloužit. Zkorumpovaný Zelenskyj může být dokonce zavražděn rivaly v Kyjevě, kteří si myslí, že ve vedení rusofobní agendy evropských elit budou úspěšnější.

Je příznačné, že kyjevský režim tento týden zahájil bezpilotní a dělostřelecké útoky na jaderná zařízení v Černobylu a Záporoží v zoufalé snaze obvinit Rusko z provokací pod falešnou vlajkou. K vykolejení potenciální historické detente není vyloučená katastrofa takzvané Černé labutě.

Neexistuje tedy žádná záruka, že se Trumpovi mírovou dohodu s Ruskem podaří uzavřít. Ale záměr tu je a zdá se, že je ochoten uzavřít podstatnou dohodu. Je dobrým znamením, že jeho nově potvrzenou ředitelkou Národní rozvědky je Tulsi Gabbard, která zástupnou válkou NATO na Ukrajině dlouhodobě kritizuje.

Trump udělal odvážně důležitý první krok. To samo o sobě je třeba chválit. Zdá se, že po letech bezohledného a zločinného válečného štvaní se do americko-ruských vztahů vrací realita a zdravý rozum.


Strategic Culture FoundationČesky je ruský think tank se sídlem v Moskvě, založený v roce 2005. Poskytuje platformu pro exkluzivní analýzy, výzkum a politické komentáře k eurasijským a globálním záležitostem. Pokrývá politické, ekonomické, sociální a bezpečnostní otázky po celém světě. Vedle webových stránek v angličtiněČesky, španělštiněČesky, portugalštiněČesky a italštiněČesky má rovněž účty na X (Twitteru), Telegramu a VK.

Zpět na obsah


Analýzu Drago Bosnice EU/NATO And Neo-Nazi Junta Losing Their Marbles Over Putin-Trump Contacts publikoval server Southfront 14. února 2025

EU/NATO a neonacistická junta ztrácí kvůli kontaktům Putin-Trump své kuličky

Litevský ministr obrany Dovile Sakaliene říká, že „Evropa si nesmí dělat iluze, že pan Trump a pan Putin najdou řešení pro nás všechny“ a že „mocná“ litevská armáda „je připravena“. Estonsko také hrozí, že „přímo zasáhne“ a „pomůže Ukrajině věčně prohrávající ruskou armádu dorazit“.

12. února prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump hovořili téměř hodinu a půlČesky. Americký prezident to označil za „dlouhé a vysoce produktivní“. Výzva signalizuje zásadní posun v obvyklé zahraniční politice USA posledních několik let, kdy si Washington DC Moskvu neustále znepřátelil a přivedl obě supervelmoci na pokraj přímé konfrontace. Trumpův příspěvek na Truth SocialČesky naznačuje, že se oba vůdci vzájemně pozvali, aby „navzájem navštívili své národy“. Řekl také, že diskutovali o Ukrajině, Blízkém východě, energetice, umělé inteligenci, americkém dolaru a „různých dalších tématech“. Trump také zmínil „výhodu spolupráce [Ruska a Ameriky]“, což je téměř neuvěřitelné slyšetČesky po letech plíživé agrese USA/NATO, s níž Kreml bojuje (celkem úspěšně, uvědomte siČesky ).

Nejdůležitější otázkou bylo podle očekávání vyřešení ukrajinského konfliktu dirigovaného NATOČesky. Podle Trumpa se „oba shodli, že chceme zastavit miliony mrtvých ve válce s Ruskem/Ukrajinou“, a dodali, že „prezident Putin dokonce použil mé velmi silné motto mé kampaně ‚SELSKÝ ROZUM‘“. To je Trumpova obvykle barvitá angličtina, jinak by si někdo mohl myslet, že si začal přivlastňovat i „selský rozum“, podobně jako to  udělal s „ukradenými americkými technologiemi hypersonických raketČesky  (které  ve skutečnosti neexistujíČesky). Ve vší vážnosti se však Trumpovy výroky a činy často zdají „přelomovéČesky  ve srovnání s předchozími Bidenovými administrativami, které dokonce zvažovaly možnost poskytnout neonacistické juntě jaderné zbraně a dříve zakázané rakety středního doletuČesky.

Jmenoval také tým, který bude jednání s Ruskem vést. V době psaní tohoto článku byla potvrzena čtyři jména: americký ministr zahraničí Marco Rubio, ředitel CIA John Ratcliffe, poradce pro národní bezpečnost Michael Waltz a zvláštní vyslanec Steve Witkoff. Trump prohlásil, že „pevně cítí, že jednání budou úspěšná“ a také dodal, že „miliony lidí zemřely ve válceČesky, ke které by nedošlo, kdybych byl prezidentem, ale stala se, takže musí skončit“. To je jistě chvályhodné, protože jakékoli mírové iniciativy mezi dvěma supervelmocemi s největším světovým arzenálem termonukleárních zbraní jsou  pozitivní pro celou planetuČesky. Zdá se, že s telefonátem byl spokojen i Kreml, protože Putinův mluvčí Dmitrij Peskov potvrdilČesky, že ruský prezident pozval Trumpa do Ruska.

Bezprostředně po hovoru americký prezident hovořil také s předákem kyjevského režimu Volodymyrem Zelenským a řekl, že to byl „smysluplný rozhovor“, ačkoli informované zdroje prozrazují, že trval jen několik minut. Trump také oznámil, že na dnešek [14. února] se chystá schůzka s viceprezidentem JD Vancem, Rubiem a Zelenským. Kromě toho však o kontaktech s neonacistickou juntou nejsou žádné další významné zprávy. Na druhou stranu Trumpův tým již poděkoval prezidentu Putinovi za jeho roli ve výměně zajatců mezi USA a Ruskem a označil to za „známku dobré víry“. Nová administrativa ze své strany vyslala svého ministra obrany Peta Hegsetha do BruseluČesky, kde  oznámil, že „členství Ukrajiny v NATO je staženo ze stoluČesky, k velké nelibosti nechvalně proslulé bruselské byrokratické diktaturyČesky.

To je jistě monumentální posun v americké zahraniční politice. Všechny předchozí čtyři administrativy členství Ukrajiny v NATO tak či onak podporovaly. Tato změna oficiálně ukončuje přibližně 30 let expanzeČesky. To také ukazuje, že politický Západ je jediným viníkem eskalace na NATO okupované Ukrajině (a jinde). Jeho nekonečná agrese proti celému světuČesky nutí ostatní země k protitlaku, což má za následek zbytečnou smrt a destrukci. Ještě uvidíme, jestli Trump s touto strašlivou praxí zastaví všudeČesky, ale ukončení alespoň jedné války je rozhodně o řád lepší než co kdy v nedávné historii udělala jakákoli předchozí americká administrativa. I v EU a NATOČesky však na tuto iniciativu vidíme řadu prokazatelně vyšinutých reakcí .

Nevolená byrokratická diktatura kňouráČesky,  že Trump „zpečeťuje ukrajinskou mírovou dohodu s Ruskem za našimi zády“, a vyhrožuje, že to „nebude fungovat, protože jakákoliv dohoda bude potřebovat, aby její součástí byla i Ukrajina a Evropa“. Šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallas, nechvalně známá svou zuřivou rusofobiíČesky a extremismem, si posteskla, že „jim dáváme vše, co chtějí, ještě před zahájením jednání“ a že jde údajně o „appeasement, který nikdy nefungoval“. Dodala také, že „jakákoli oprava narychlo je nečistá“. Francie také kňourala o „míru slabostí“. Zuří i Německo a endemicky rusofobní Spojené království, které stále žije ve své fantazii, kde je „suverénní Ukrajina se svým nedotčeným územím součástí NATO. To nejzábavnější však ještě přijde.

Některé členské státy totiž berou zprávy o potenciální mírové dohodě tak špatně, že fakticky vyhrožují přímým zásahemČesky. A ne, není to Francie, Německo nebo Spojené království, ale oblíbené baltské čivavy NATO. Například litevský ministr obrany Dovile Sakaliene říkáČesky, že „Evropa si nesmí dělat iluze, že pan Trump a pan Putin najdou řešení pro nás všechny“ a že „mocná“ litevská armáda „je připravená“. Vilnius však v tomto „ušlechtilém snažení“ není sám, protože „globální hypervelmoc“ Estonsko, rozkládající se na „rozloze“ 45 000 km² území a s „masivní“ populací 1,3 milionu (pravděpodobně méně než počet odpoledních pasažérů moskevského metra – ve špatný den), také hrozí, že „přímo zasáhne“ a „pomůže Ukrajině věčně prohrávající ruskou armáduČesky dorazit“.

Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna se zavázal Ukrajinu bránit, pokud na jejím území opět proběhnou vojenské akceČesky , i když nedokázal vysvětlit, jak přesně toho Tallinské „kolosální“ ozbrojené síly o síle 7 000 vojáků dosáhnou. Přesto „není pochyb“, že „zlý, krvežíznivý tyran“  Putin se  po vyslechnutí těchto „vážných hrozebtřese strachy. I taková směšná prohlášeníČesky se však zdají být „rozumná“  ve srovnání se ZelenskýmČesky, který opět „žebrá“ o peníze, zbraně a dokonce o „americké vojáky, kteří mají umírat. Uvědomte si, že to přichází poté, co dal Hegseth velmi jasně najevo, že se americké jednotky nebudou na žádných mírových“ misích na UkrajiněČesky podílet. No, další nesmysly od Zelenského sotva překvapí, protože ubývající „pomoc“ ho pravděpodobně donutila přejít na „jisté látky“ mnohem nižší kvality.

Jeho mysl je však stále dostatečně funkční, aby si uvědomila, že jeho politické (a možná i fyzické) přežití závisí na tom, zda zůstane u mociČesky. Nová americká vláda si totiž jistě uvědomuje, že je Zelenskij agentem předchozí administrativy, a proto trvá na volbách. Různé politické strany a oligarchové to vidí jako příležitost, zejména Petro Porošenko. Zelenskyj chápe, že by nikdy nemohl vyhrát, protože,  jak řekl Trump,jeho čísla v průzkumech nejsou nijak zvlášť skvělá“, a proto se nyní uchyluje k diktátorským pravomocímČesky, aby jakoukoli smysluplnou politickou opozici udusil. Rusko ani USA však se Zelenským jednat nechtějí, takže je jeho osud již zpečetěn. To by mohlo snadno vyústit ve vnitřní boj o moc, který může Rusko k ukončení konfliktu využít #en#. V každém případě to bude pro nešťastné UkrajinceČesky čisté pozitivum .


Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Píše o vojenských technologiích, globální ekonomice a geopolitice se zvláštním zaměřením na Blízký východ, Balkán, Rusko, Čínu, Spojené státy, Evropu a velmocenské soupeření. Byl hlavním redaktorem již neexistujícího Fort Russ News. Jeho příspěvky uveřejňuje řada médií jako Global Research, Southfront, Anti-EmpireČesky nebo přední srbské publikace jako PolitikaČesky. Poslední dva roky je každodenním přispěvatelem Informačního portálu BRICS.

Zpět na obsah


Komentář Tarika Cyrila Amara Russia has won a war against the West: What the Putin-Trump call really means publikoval server RT 13. února 2025

Rusko vyhrálo válku proti Západu: Co telefonát Putin-Trump skutečně znamená

FILE PHOTO. © Sergey Guneev / Sputnik

Je zjevně dobrou zprávou pro svět, že USA konečně ohledně Ruska, druhé velmoci s masivním jaderným arzenálem, ukončily svou zvrácenou politiku antidiplomacie (její absurdní podstata: Když je tu opravdu nebezpečný problém, nesnažte se ho řešit komunikací).

Ale nezapomeňme na ještě větší obrázek: americký prezident Donald Trump to nepřizná (a nemůže) – a ruský prezident Vladimir Putin je dost moudrý, aby to nerozmazával –, ale nejdůležitějším zjištěním ze včerejšího [12. února] telefonického rozhovoru je, že Rusko válku proti Západu vyhrálo.

Ano, byla to napůl zástupná válka (tj. v zastoupení Západu, často polovičatě, zatímco pro Rusko i Ukrajinu velmi přímá), ale to už nyní dělá jen malý geopolitický rozdíl. Západ si o porážku žádal. Dalo se tomu snadno vyhnout, buď dřívějším nalezením kompromisu s Ruskem, nebo neúčastí na bojích mezi Moskvou a Kyjevem. Ale nyní jsou věci takové, jaké jsou, a novou realitou je, že Západ lze zastavit a donutit vyjednávat za podmínek jeho protivníka (v tomto případě Ruska) – a že to nyní celý svět ví jako ověřený, empirický fakt. To je historický zlom a také dobrá zpráva pro lidstvo. Dozvuky budou cítit desítky let.

Ukrajinci byly použiti a zaprodáni. Těch pár lidí na Západě, kteří varovali, že se to stane, bylo systematicky osočováno a odsouváno na vedlejší kolej. Ale nyní to budou falešní „přátelé“ Ukrajiny (a jejich vlastní diaspora sídlící v USA a Kanadě), kdo si zaslouží zúčtování. Stejně tak kyjevský režim. Tragédie Ukrajiny je nesmírná a byla zbytečná. I pro Ukrajinu se to stane historickým zlomem a bude mít dlouhodobé následky.

Co se stane mezi USA a Ruskem, zatím nelze předvídat, ale je možné širší uvolnění napětí. Zvráceně, sebedestruktivně, vlastizrádně poslušné elity EU se každopádně poučí, jaké to je být nejprve zneužit a poté ignorován, stejně jako Ukrajina. Nejhorší věc, kterou by mohli udělat – a za současné situace něco, co by skutečně udělat mohli – je nechat USA válku „evropeizovat“. Bidenova administrativa odvedla skvělou práci, když své vazaly EU-NATO zničila. Trump by to mohl dokončit tím, že by je nalákal do pasti pokusu zamotat se s Ruskem na vlastní pěst – zatímco Washington a Moskva se tvoří, jak mají.


Tarik Cyril AmarČesky je historik a odborník na mezinárodní politiku. Má bakalářský titul z moderní historie na Oxfordské univerzitě, magisterský titul z mezinárodních dějin na LSE a doktorát z historie na Princetonské univerzitě. Získal stipendia v Holocaust Memorial MuseumČesky a Harvard Ukrainian Research Institute a řídil Centrum pro městskou historii ve Lvově na Ukrajině. Pochází z Německa, žil ve Velké Británii, na Ukrajině, v Polsku, USA a Turecku. Píše o Rusku, Ukrajině a východní Evropě, historii druhé světové války, kulturní studené válce a politice paměti. Vydal knihu The Paradox of Ukrainian Lviv: A Borderland City between Stalinists, Nazis, and NationalistsČesky (Paradox ukrajinského Lvova: Pohraniční město mezi stalinisty, nacisty a nacionalisty, 2015), v současné době pracuje na nové knize o globální reakci na válku na Ukrajině. Má svou vebovou stránkuČesky; je na SubstackuČesky a tweetuje pod @TarikCyrilAmar, jeho příspěvky se objevují na Real News NetworkČesky, RTČesky a řadě dalších serverů.

Zpět na obsah


Analýzu Bloggera Billmona Where Trump’s Punishment Of Europe Should Lead To publikoval server Mooh of Alabama 18. února 2025

K čemu by mělo vést Trumpovo trestání Evropy

28. února 2022, pět dní po zahájení operace k odzbrojení Ukrajiny, jsem nabídl předpověď, k čemu by to mohlo vést:

USA a jejich zástupci v EU a jinde uvalili na Rusko velmi tvrdé sankce, aby poškodili jeho ekonomiku.

 

Konečným záměrem této ekonomické války je změna režimu v Rusku.

 

Pravděpodobným důsledkem bude změna režimu v mnoha dalších zemích.

Veškerá spotřeba energie v USA a EU nyní bude za prémiové ceny. Ty budou tlačit EU a USA do recese. Jak Rusko zvýší ceny zboží, které je jeho tržní silou – plyn, ropa, pšenice, draslík, titan, hliník, palladium, neon atd. – bude nárůst inflace po celém světě významný.

Omezení hospodářských vztahů s Ruskem a Čínou znamená, že se Německo a jeho nový kancléř Olaf Scholz zamilovali do amerického schéma vytvoření nové studené války. Německá ekonomika se nyní stane jednou z jejích obětí.

 

4. února vyhlásily Rusko a Čína multipolární svět, ve kterém jsou dvěma partnerskými póly stojícími proti tomu americkému. Ruský přesun na Ukrajinu je toho důkazem.

Evropané to měli uznat, namísto pomáhat U.S. udržel jejich obraz unipolární mocnosti.

 

Bude nějakou dobu trvat, než se nová ekonomická realita usadí. Pravděpodobně to současný pohled na skutečné strategické zájmy Evropy změní.

Trumpovo znovuzvolení bylo nejdůležitější změnou režimu způsobenou válkou na Ukrajině. V neděli budou v Německu volby. Po třech letech upadající německé ekonomiky povedou k další změně režimu. Mnoho jich ještě bude následovat.

Co jsem v té době nemohl předvídat, bylo, že se akcelerátorem procesu stane Trumpovo trestání Evropy.

Mark Ames @MarkAmesExiled – 15:30 UTC · 18. února 2025:

 

Celá americká/evropská média a politický establishment samy sebe přesvědčují (a opakovaně nás), že si s Trumpem ohledně Ukrajiny „pohrává Putin“. Protože si nemohou dovolit uvažovat o jiné možnosti: že tým Trump Ukrajinu a Evropu záměrně trestá.

Nejsem si jistý, kdo ještě tvrdí, že si s Trumpem „pohrává Putin“. Tahle hra ještě neskončila? Ale jsem si jistý tou částí „záměrně trestá“.

Proč by měl Trump chtít Ukrajinu a Evropu trestat? Protože pomáhaly Demokratům a Deep State sabotovat jeho první prezidentství.

Obsáhlý článekČesky Scotta Rittera o Mnichovské bezpečnostní konferenci to dobře vysvětluje:

[Trumpovo] vítězství v prezidentských volbách v roce 2016 vyvolalo šok v establishmentu, který následující čtyři roky strávil podkopáváním jeho revoluce zevnitř i zvenčí.

 

A během následujících čtyř let, pod záštitou své plakátované ratolesti, Joea Bidena, použil všechny nástroje z krabice špinavých triků (včetně politicky motivovaného stíhání na více frontách a možná i atentátu), aby jeho vzkříšení zabránil.


V Mnichově vidíme Trumpovu adaptaci klasické smyčky OODA[1] ke zničení jeho nepřátel z NATO a EU.

 

Teď by se někdo mohli ptát: „Počkej, jak se NATO a EU staly nepřáteli Donalda Trumpa?“

 

Odpověď je zcela jasná – protože jsou prodlouženou rukou samotných elit establishmentu, kterým dnes Trump v Americe vyhlásil válku.

 

To jsou evropské elity, které se proti Trumpovi během jeho prvního funkčního období spikly, které se upnuly ​​na bývalého prezidenta Baracka Obamu a zároveň oddalovaly uzákonění Trumpem nařízených reforem v naději, že od něho americký volební cyklus americkou politickou scénu očistí.

 

To jsou lidé a instituce, které zdvojnásobily americké válečné štvaní a nechaly se vtáhnout do ukrajinské pasti, navržené, aby pro výlučný prospěch Ameriky zničila Rusko a Evropu zároveň.

 

Evropané, vždy poddajní přisluhovači, byli příliš zaslepeni svou ochotou sloužit, než aby viděli, že jsou stejnými obětními beránky jako Ukrajina.

 

A když už to vypadalo, že zvítězí Trump, byli to Evropané – v NATO a EU –, kdo se s Bidenovou administrativou spikli na politice „odolné vůči Trumpovi“ v naději, že by se mohli čtyř let trumpismu znovu jednoduše zbavit, zatímco americký establishment vytlačoval a podkopával Trumpa zevnitř.

 

Trump se ale poučil.

 

Revoluce začala prvního dne zničením [amerického] establishmentu, na který Evropa spoléhala, že Trumpa zadrží.

A pak Trump obrátil pozornost k Evropě.

 

Mějte na paměti, že ve světě Donalda Trumpa nejsou Evropané – zejména jejich partnerské instituce, NATO a EU – spojenci, ale nepřátelé.

Zde je, jak to komentuje Patrick Armstrong (Vítej zpět, Pate!):

Co jsme se naučili? No, něco, co se Moskva naučila už dávno: Washington není spolehlivý (složité ruské slovo недоговороспособны v podstatě znamená, že se s ním nedá dohodnout a i když ano, nedodrží to). Jedním slovem, Washington způsobil na Ukrajině katastrofu a nyní, když se to nenapravitelně zvrtlo, se od ní stahuje a přenechává ji Evropě.

V nejjednodušších, nejhrubších a nejbrutálnějších termínech je to fakt, který nás právě udeřil do očí, že USA jsou tamhle a Rusko je tady. USA mohou udělat chaos kdekoli a kdykoli odejít; pamatujete Vietnam? Afghánistán? Tak teď jste to vy.

 

Takže Evropo, jsou čtyři věci, které bys raději měla udělat okamžitě: 1) zjistit, jaké jsou tvé skutečné zájmy; 2) dostat se do pozice, kdy je budeš hájit; 3) uzavřít mír s Moskvou (evropský mistr reálpolitiky ti již před lety říkal „Tajemství politiky? Uzavřete dobrou smlouvu s RuskemČesky“). A za čtvrté, přečti si společné rusko-čínské prohlášeníČesky před třemi lety a medituj o něm. Proč? Protože to je budoucnost.

Společné rusko-čínské prohlášeníČesky, které Patrick zmiňuje, je to, na které jsem poukazoval před třemi lety.

Vzhledem k evropskému dilematu ponechává čínský ministr zahraničí Wang Yi dveře otevřené. Ve svém prohlášenČesky na Mnichovské bezpečnostní konferenci nabídl pomoc:

S pětiprocentním růstem HDP v loňském roce se Čína podílela na světovém ekonomickém růstu téměř 30 procenty. Slouží jako důležitý motor pro globální ekonomický růst a sdílí se světem výhody svého velkého trhu. Čína je ochotna spojit spolupráci vysoce kvalitního Pásma a stezky (Hedvábné stezky) se strategií Evropské unie Global Gateway, aby se vzájemně posílily a posílily celý svět.

 

Přátelé,

 

Čína byla v Evropě vždy vnímána jako důležitý pól multipolárního světa. Obě strany jsou partnery, nikoli rivaly. Letos si připomínáme 50. výročí navázáni diplomatických vztahů mezi Čínou a EU. Při této příležitosti je Čína ochotna spolupracovat s evropskou stranou na prohloubení strategické komunikace a vzájemně prospěšné spolupráce a nasměrovat svět ke světlé budoucnosti míru, bezpečnosti, prosperity a pokroku.

Pokud bude Trump pokračovat ve válce proti evropské byrokracii, může trvat jen pár měsíců, než uvidíme změnu režimu v Bruselu.

Mohl by to být začátek dlouho odkládaného obratu Evropy směrem k Číně.


[1]

Smyčka OODAČesky (Observe, Orient, Decide, Act; Pozoruj, Vyhodnoť, Rozhodni, Jednej) je model rozhodování vyvinutý plukovníkem letectva Spojených států Johnem Boydem. Aplikoval tento koncept na proces bojových operací, často na operační úrovni během vojenských kampaní. [PJ]

Tento model chování je stále a často aplikován na chování personálu na strategicky důležitých pozicích, kde je důležitá především bezpečnost práce.
V anglických jaderných elektrárnách je to princip STAR (Situation, Task, Action, and Result), v atomových elektrárnách ČR pravidlo 4Z (Zastav se, Zamysli se, Zrealizuj, Zkontroluj). [VB]


Blogger BillmonČesky (pseudonym) je americký politický analytik, komentátor a vojenský expert. V roce 2002 začal publikovat na serveru Daily KosČesky, později založil vlastní blog Billmon’s Whiskey Bar, od roku 2004 pod názvem Moon of Alabama.

Zpět na obsah


[PJ]