Článek How Brics is looking to challenge the western order in the Middle East vyšel na serveru Middle East Eye 24. srpna 2023.
V odklonu od unipolárního světa, ve kterém vládl Washington, se Arabské země seřazují, aby se připojily k bloku.
S BRICS, připraveným přivítat Saúdskou ArábiiČesky , EgyptČesky , ÍránČesky a Spojené arabské emirátyČesky, se tato spolupracující skupina národů chystá získat významnou podporu na mezinárodní scéně.
Saúdská Arábie je nejen největším světovým vývozcem ropy, ale je také sídlem nejposvátnějších míst islámu, takže rozhodnutí přizvat království je důležitým ekonomickým, politickým a vysoce symbolickým krokem pro blok, který dosud muslimskou zemi postrádal.
Egypt, nejlidnatější arabská země, bude dalším perem v čelence BRICS – jehož název je akronymem současných a původních členů Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Přítomnost Egypta posiluje image bloku jako zahrnujícího a reprezentujícího různé civilizace.
A Spojené arabské emiráty s rostoucím ekonomickým a politickým vlivem očekávají, že připojením se ke skupině upevní svou pověst globálního zprostředkovatele.
Íránský přírůstek má také v celém Perském zálivu opatrně ovlivnit mocenskou rovnováhu mezi arabskými zeměmi a Teheránem. Čína s Íránem již podepsala 25letou dohodu o komplexním strategickém partnerstvíČesky, jejíž hodnota se odhaduje na přibližně 400 miliard dolarů.
A od ukrajinské války se sblížily Írán s Ruskem – částečně je spojily sankce, které na ně Západ uvalil. Začlenění Teheránu také leští jeho globální vliv, který se snažil zvýšit.
S Etiopií a Argentinou, které se k těmto čtyřem zemím Blízkého východu připojily jako nejnovější členové BRICS, jde o vědomý záměr reorganizace globálního vůdcovství. Společně představují asi 45 procent světové populace a více než třetinu celosvětového HDP.
Když se tento týden lídři BRICS v jihoafrickém Johannesburgu sešli, stále více zemí Středního východu a severní Afriky vyjadřovalo přání připojit se ke skupině považované za odpověď rozvojového světa na G7.
Alžírsko, Bahrajn, Kuvajt, Maroko a Palestina jsou jen některé ze zemí, které přání připojit se vyjádřily veřejně.
Pro Blízký východ a severní Afriku bude přeskupení pravděpodobně mít politické, ekonomické a sociální důsledky, které potenciálně podkopávají moc USA.
Jeden BRIC[1] po druhém
Důkazy o tom, že nezápadní země hrají rozhodující roli v diplomatických záležitostech Blízkého východu, byly vidět již před expanzí BRICS.
V březnu Čína zprostředkovala významný diplomatický průlomČesky mezi Saúdskou Arábií a Íránem, dvěma zahořklými regionálními rivaly, a ukázala, jak daleko její vliv země v regionu sahá a zaskočila tím Washington.
Je pozoruhodné, že rozhodnutí požádat Saúdskou Arábii, aby se stala stálým členem skupiny, prosadila podle zprávČesky zejména Čína, následovaná Ruskem a Brazílií .
Země Perského zálivu diverzifikují své politické a ekonomické vztahy, protože světový řád se stává stále více multipolárním, řekla Middle East Eye Anna Jacobs, hlavní analytička International Crisis Group pro země Perského zálivu.
Ekonomická a politická diverzifikace, vyvažování vztahů mezi globálními mocnostmi a vyhýbání se nástrahám velmocenské konkurence, to vše jsou základní pilíře dnešní zahraniční politiky zemí Perského zálivu.
Čína do rozvojového světa vyváží stále více než do EU, USA a Japonska dohromady, což je důležitý posun v globální ekonomice, který mezinárodní politiku také utváří.
A s úsilím směrem k BRICS, včetně věrných a dlouhodobých spojenců USA, jako je Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, ukazují arabské země rostoucí ambice vytyčit si vlastní cestu ve světě.
Spojené státy s tím ve skutečnosti nemohou mnoho udělat, řekla Jacobs. Je to funkce měnícího se multipolárního světového řádu a státy Perského zálivu reagují způsobem, který dává jejich národním zájmům smysl.
Saúdská Arábie se snaží stát se střední mocností těžké váhy a prohlubování vazeb s Východem i Západem je důležitým mechanismem, jak toho dosáhnout.
– Anna Jacobs, International Crisis Group
Pro Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii to znamenalo navázání užších vztahů s Čínou a Ruskem, jejichž zájmy se k velké nelibosti USA sbližují.
Mnoho lidí na globálním Jihu věří, že mezinárodní řád pod vedením USA chrání, podporuje a rozšiřuje po celém světě pouze západní zájmy.
Některým, včetně blízkovýchodních zemí, dává uskupení BRICS naději, že mohou do vznikajícího multipolárního řádu promítnout své zájmy a možná si dokonce vydobýt vlastní sféru vlivu.
Zejména Saúdská Arábie se snaží stát se těžkou střední mocností a důležitým mechanismem k tomu je zvyšování vazeb s Východem i Západem, řekla Jacobs.
Zatímco státy Perského zálivu daly jasně najevo, že USA jsou v současnosti jejich primárním externím bezpečnostním partnerem, řekla Jacobs, realita je taková, že státy Perského zálivu a jejich ekonomické zájmy jsou stále více na Východě a společné s rozvojovým světem.
Posun k BRICS
Snaha připojit se k BRICS také odráží nervozitu zemí Středního východu ohledně moci, kterou nad jejich ekonomickým a politickým rozvojem mají USA.
V červnu JPMorgan, největší americká banka, varovala, že se objevují určité známky dedolarizaceČesky.
Od roku 1971 je nadřazenost amerického dolaru všudypřítomným rysem globálního finančního systému, opírajícího se o dohodu mezi americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem a saúdskoarabským králem Faisalem, která vytvořila petrodolarový systém.
Být v manželství s dolarem znamená udržovat si závislost na ekonomických systémech, které jsou v konečném důsledku kontrolovány USA a v menší míře dalšími západními státy, řekl Jalel Harchaoui, spolupracovník Royal United Services Institute.
Moc, kterou americký dolar Washingtonu dává, je v posledních letech stále zřetelnější, zejména jeho používáním při sankcionování zemí a v obchodních válkách.
Americké užívání dolaru jako zbraně vedlo Gitu Gopinath, první náměstkyni generálního ředitele MMF, k varováníČesky, že časem může narušit jeho roli ve světovém finančním systému.
Z toho důvodu přitahuje koncept členství v klubu BRICS mnoho zemí Globálního jihu, říká Harchaoui.
Saúdskoarabský ministr financí Mohammed al-Džadaan začátkem tohoto roku oznámil, že země zvažuje obchodovatČesky s dalšími zeměmi v jiných měnách než americký dolar, což království po půl století neudělalo.
Z arabských zemí projevily zájem o měnu BRICS nebo o mechanismus měnového swapu umožňujícího zcela obejít americký dolar Egypt, Alžírsko a nejnověji Saúdská Arábie, dodal Harchaoui.
Země BRICS již diskutovaly o vytvoření rezervní měny, která by mohla být kryta zlatem, což by byl historický návrat ke zlatému standardu.
To, že by Saúdská Arábie mohla být znovu součástí tohoto procesu poté, když před 50 lety pomohla dominanci dolaru upevnit, je předběžným indikátorem, že Západ vedený USA může ztrácet schopnost uchovat si v regionu autoritu.
Arabské země, které se připojují k BRICS, však nenaznačují, že by upřednostňovaly nějaké konkrétní pořadí.
Arabům a dalším zemím se líbí myšlenka, že si nemusíme vybírat mezi třemi póly, které svět právě má: USA, Rusko a Čína, řekl Harchaoui.
Protože jsou USA stále mimořádně silné, přenáší se to do posunu směrem k BRICS, i když realita toho všeho tam ještě úplně není.
– Jalel Harchaoui, Royal United Services Institute
Protože jsou USA stále mimořádně silné, přenáší se to do posunu směrem k BRICS, i když realita toho všeho tam ještě úplně není.
Země jako Egypt mají praktické důvody pro hledání alternativních metod obchodování s jinými měnami a finančními systémy než je dolar.
Země jako Egypt nevidí důvod, proč by měla čelit velkým potížím s nákupem pšenice od Ruska jen kvůli tomu, že Washington odsuzuje Putinovu agresi proti Ukrajině, řekl Harchaoui.
Alžírsko čelí podobnému dilematu, protože je pro něj obtížné obchodovat s jinými rozvíjejícími se ekonomikami, neboť mezinárodní obchod ovládají USA.
Alžírsko by rádo nakoupilo zbraně nebo si objednalo jadernou elektrárnu z Číny nebo Ruska, aniž by dolary změnily majitele, poznamenal Harchaoui, ale teď to vůbec není snadné.
Post-ukrajinský řád
Válka na Ukrajině pravděpodobně dodala BRICS novou dávku energie.
Mnoho lidí na globálním jihu, a zejména na Blízkém východě, buď zůstalo v konfliktu neutrální, nebo dokonce spolupracovalo s Ruskem, pokud toho bylo třeba.
Arabský svět se však také snaží vyjádřit nesouhlas se západním řádem vedeným USA způsoby, které by mohly přimět Washington, aby se posadil a zájmům těchto zemí naslouchal.
Kandidatura BRICS arabských zemí hodně vypovídá o snaze znovu zvážit vztahy s celým Západem a hledat alternativní partnery než jen USA.
– Zine Ghebouli, Evropská rada pro zahraniční vztahy
Vlna připojování arabských zemí k BRICS je rozšířením politické snahy diverzifikovat ekonomické partnery v důsledku ukrajinské války, řekl Zine Ghebouli, hostující člen programu pro Blízký východ a severní Afriku na zasedání Evropské rady pro zahraniční vztahy.
Arabské země chtějí dát najevo svůj nesouhlas s nově vznikající studenou válkou a mezinárodní hegemonií.
Lídři Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů jsou v hardballuČesky s USA stále sebevědomější a dokonce se s Washingtonem rozcházejí, když jim to vyhovuje.
Rijád dokonce spolupracoval s Ruskem na snížení produkce ropy v roce 2022 ve snaze zvýšit ceny, což vyvolalo rozzlobenou reakciČesky Washingtonu.
Myslím, že kandidatura BRICS arabských zemí hodně vypovídá o snaze znovu zvážit vztahy s celým Západem a hledat alternativní partnery než jen USA, řekl Ghebouli Middle East Eye a dodal, že arabské země také vysílají poselství západnímu světu, což by mohlo znamenat odmítnutí určitých rozvojových politik.
Nicméně je nepravděpodobné, že BRICS západní partnery nahradí. Západní status v arabském regionu přetrvá, i když bude stále více zpochybňován, dodal Ghebouli.
[1] Slovní hříčka: „brics“ znamená anglicky „cihly“, tedy „Jedna cihla po druhé“.
Elis Gjevori je istanbulský žurnalista. Věnuje se Balkánu, Turecku a Střednímu východu.
Související příspěvky:
[PJ]
Ztráta soudnosti je sice příčinou, ale i ona má svoji příčinu. Tuším, že v r. 2008 uvolnil americký Kongres finance…
"Plná kontrola nad celým územím" neznamená nutně, že by území muselo zcela náležet Rusku. Jen výkonná moc by byla na…
Pane Dugine, je to omyl. Je to příliš velké sousto a Rusko jej nespolkne a může se jím udávit. Ukrajina…
Neuvěřitelně narostl sektor služeb a z těch jen málokteré produkují skutečné hodnoty. Ovšem platit musíme za všechny služby, a to…
Nelze srovnávat - žijeme v jiném čase: Nevstoupíš dvakrát do téže řeky (Herakleitos z Efezu). Ke spokojenosti a proč se…