Je to jediná země na světě, která za více než 75 let nedostala terorismus pod kontrolu
Rozhovor vede Thomas Kaiser
Zeitgeschehen im Focus: Válka Izraele proti Hamásu trvá již téměř čtyři měsíce. Bylo dosaženo cíle zničit Hamás?
Jacques Baud: Ne. V říjnu 2023 izraelské úřady poněkud chaoticky vyhlásily dva cíle: zničit operační schopnosti Hamásu a zachránit rukojmí. Počátkem února 2024 se však ukázalo, že Hamás stále disponuje plnou schopností velení a řízeníČesky [1], jediné mrtvé rukojmí zabila izraelská armáda.[2]
Jedním z cílů izraelské vlády je zničit vedoucí strukturu Hamásu. Dohoda o příměří byla uzavřena na konci listopadu, kdy izraelské jednotky obsadily velkou část města Gazy a zmocnily se podle nich nejdůležitějšího sídla Hamásu pod nemocnicí Al-Šifa. Teoreticky byly vedoucí struktury Hamásu tvrdě zasaženy. Přesto bylo dosaženo dohody o počáteční výměně zajatců/rukojmích. To ukázalo, že Hamás byl schopen současně zastavit palbu v celé operační oblasti, získat zpět vězně určené k výměně a poté je v malých skupinách na různých místech zničeného města dokonale koordinovaně propustit.
To znamená, že vedení Hamásu je plně funkční a schopné koordinovat komplexní operaci na různých místech pásma Gazy v prostředí, které je kvazimilitaristicky obsazeno. Jinými slovy, Hamás má vysoce decentralizovanou strukturu velení, která nemá nic společného s tím, co má na mysli izraelská armáda, a jeho C3I (Command, Control, Communications & Intelligence) je plně funkční navzdory izraelskému ničení a válečným zločinům.
Izraelské operace proti nemocnicím, zejména nemocnici Al-Šifa, kde se údajně nacházelo velitelství Hamásu, byly pro Izraelce jasnou porážkou, protože nemohli prokázat to, co tvrdili v médiích: že Hamás tyto nemocnice využívá k válečným účelům v rozporu s mezinárodním právem. Videa natočená izraelskou armádou se stala předmětem posměchu na sociálních sítích.
Tyto operace však ukázaly i něco jiného: Izraelské tajné služby nechápaly o svých protivnících vůbec nic. Již dříve bylo zjištěno, že se jí nepodařilo odhalit přípravy palestinské operace, ale nyní se ukazuje, že nezná ani Palestince.
Právě tady mají slova význam. Hamás je hnutí odporu. Jinými slovy, je to hnutí, které působí v oblasti, kterou ovládá Izrael. Hamás nemohl bojovat proti izraelským okupačním silám, protože je odděluje plot. Muselo proto Izraelce nalákat na své území.
Velitelská struktura Hamásu nemůže odpovídat konvenční armádě: je vysoce decentralizovaná a používá komunikační prostředky, které se vymykají izraelské elektronické rozvědce.
Na začátku února izraelský ministr obrany prohlásil, že izraelská armáda zlikvidovala 18 z 24 falang Hamásu. Ve skutečnosti zlikvidovala především vůdce hnutí, nikoliv však jeho bojový potenciál. My na Západě i v Izraeli jsme si zvykli věřit, že zabití vůdce činí strukturu nefunkční. To je zjednodušená představa.
Stejnou chybu udělali Francouzi v Mali a Nigeru, a proto nebyli schopni splnit svou misi. Ve skutečnosti odstranění vůdce vede pouze k nástupu jiného vůdce, který je často schopnější a agresivnější. Na druhou stranu se tím hnutí odporu stává mnohem méně předvídatelným.
Na začátku února 2024 Izraelci podle údajů OSN zabili o něco méně než 28 000 palestinských civilistů, z nichž 70 % tvořily ženy a děti, tedy o něco méněČesky než 19 000.[3] Zabili tedy asi 9 000 mužů. Když ministr říká, že zabili 10 000 bojovníků Hamásu, je jasné, že to není důsledné. Hamás má sílu asi 50 000 mužů, což jsou asi dvě procenta obyvatel Gazy. To by znamenalo, že mezi oněmi 9 000 bojovníky Hamásu bylo jen několik stovek. To je samozřejmě teorie. Skutečnost neznáme, ale izraelský údaj je velmi nepravděpodobný.
Především je však zřejmé, že čtyři měsíce po zahájení operace Železné meče není izraelská armáda schopna v některých oblastech severní Gazy navzdory ničení a tvrzení o „absolutní operační kontrole“ vytvořit stálou přítomnost.
V některých případech izraelští vojáci vidí, jak rakety odpalují jen několik metrů od jejich pozic a zasahují Izrael. Zjišťujeme, že
– Vypadá to, že palestinským bojovníkům izraelská přítomnost nebrání a mohou se volně pohybovat v terénu, který dobře znají;
– Zdá se, že palestinské velitelské struktury fungují bezchybně. Přepady a další akce proti izraelským jednotkám jsou dokonale koordinované. Složité akce, jako jsou přepady několika komand proti izraelským jednotkám v tunelech 80 metrů pod zemí, jsou dokonale koordinovány s jednotkami na povrchu. Byly dokonce pozorovány soustředěné přepady izraelských jednotek z několika samostatných tunelových systémů, což svědčí o nedotčených schopnostech velení a řízení.
Izrael nemá kontrolu nad situací nikde na severu pásma Gazy. Dne 1. ledna 2024, minutu po půlnoci, vypálil Hamás 27 raket na Tel Aviv z oblasti obsazené izraelskou armádou!
Jedním z cílů operace ze 7. října bylo vylákat izraelskou armádu do pásma Gazy, aby ji tam zničila. Izraelci nic takového nepochopili a vstoupili do oblasti, která byla pro partyzánské akce pečlivě připravena. Jsou zde stovky takzvaných „bojových tunelů“, které umožňují palestinským bojovníkům vynořit se zpoza izraelských tanků, střílet na ně a pak zase zmizet.
Jak izraelská operace postupuje, máte pocit, že palestinské síly jsou ve svém živlu. Všechny své operace natáčejí pomocí kamer připevněných na puškách nebo na hlavách. V některých případech kameraman sleduje bojovníka: stejným tunelem se přiblíží k Izraelcům a pak zase zmizí. Jejich úspěchy jsou proto poměrně rozsáhle zdokumentovány.
Dne 6. ledna 2024 jsou generálporučík Herzi Halevi, náčelník štábu IDF, a Ronen Bar, ředitel SHABAK, v Chán Júnesu, aby si prohlédli tunel Hamasu a demonstrovaliČesky úspěchy izraelské armády[4]. Tento okamžik si Hamas vybere pro masivní raketový útok na Tel Aviv z Chán Júnesu. Obvykle spočívá jejich taktika v tom, že vypálí jednu ránu a pak rychle opustí pozici, než Izraelci palbu opětují. Tentokrát však Palestinci vypálili své rakety pomalu, jednu po druhé, jako by chtěli ukázat, že mají oblast navzdory přítomnosti nejvyšších izraelských generálů plně pod kontrolou.
Dne 29. ledna, 115. den operace, Palestinci vypálili 15 raket z neznámého místa v Gaze na Tel Aviv a izraelské srdce. Jinými slovy, Palestinci dokazují, že jejich operační schopnosti nejsou vyčerpány a že izraelská strategie selhala. Vedla pouze k odhalení praktik, které jsou v rozporu s mezinárodním právem, aniž by nabídla vojenské řešení. Izraeli a Západu se nikdy nepodařilo vyvinout účinné úvahy a strategie proti povstáním na Blízkém východě, které by přesahovaly rámec zabíjení.
Je třeba poznamenat, že individuální výcvik izraelských vojáků je na tento typ boje nepřipravil. Boj v městských oblastech, zejména ve městě jako je Gaza, je nesmírně fyzicky a psychicky náročný. Často se mění v boj jednoho proti jednomu, kdy je třeba věnovat pozornost každému detailu, protože každý předmět nebo kus suti může představovat nebezpečí.
Zeitgeschehen im Focus: Mezinárodní protesty jsou stále hlasitější, a to i ze strany takzvaných spřátelených států. Je to myšleno vážně, nebo jen pro uklidnění veřejnosti?
Jacques Baud: Je možné, že se Izraeli podaří Hamás zničit. Je však jisté, že se mu nepodaří rozdrtit ducha palestinského odporu. Izrael k likvidaci palestinského odporu systematicky používá špatné strategie. Mimochodem, je to jediná země na světě, která za více než 75 let nedostala terorismus pod kontrolu!
Zdá se, že Izrael dnes zná jediný způsob boje proti terorismu: rozdrtit obyvatelstvo v pásmu Gazy bombami. Britové však nemuseli zničit Belfast, aby bojovali proti Irské republikánské armádě. Buď si Izraelci za 75 let nic neuvědomili a mají intelektuální problém, nebo sledují jiný cíl. Proto má iniciativa Jihoafrické republiky u Mezinárodního soudního dvora šanci na úspěch.
To si však již uvědomili lidé na celém světě. Podle průzkumu Harvard-Harris z prosince 2023 by 51 % mladých Američanů bylo ochotno „skoncovat s Izraelem a předat ho Hamásu”! [5]
Zákaz kritiky Izraele paradoxně přispěje k jeho menší důvěryhodnosti a podpoří antisemitismus. Například francouzský influencer, který si dělal legraci ze zprávy, že Hamás spálilČesky v peci dítě, byl obviněn z „oslavování terorismu“ [6]. problém je v tom, že 7. října 2023 žádné dítě v peci spáleno nebylo. Příběh však není vymyšlený, ale skutečně se stal v Palestině, i když 9. dubna 1948 v Deir JásinuČesky – zločin spáchaly židovské milice [7] …
Izrael může zvítězit na taktické úrovni, ale pravděpodobně za cenu strategické porážky. Mezinárodní soudní dvůr již konstatoval „věrohodnost genocidy“ v Gaze. Pokud Mezinárodní soudní dvůr toto zjištění potvrdí ve svém rozsudku, jen velmi málo zemí bude chtít nakupovat zbraně od země obviněné z genocidy – jako Švýcarsko.
Zeitgeschehen im Focus: Když ruská raketa údajně zasáhne nemocnici na Ukrajině, vyvolá to na Západě pobouření. Izrael bombardoval desítky nemocnic, ale protesty jsou velmi tlumené. Jak to lze vysvětlit?
Jacques Baud: Z nejasných důvodů je Izrael přesvědčen, že „velké množství“ Palestinců využíváČesky nemocnice „jako základnu pro plánování teroristických aktivit a provádění útoků.“[8] Je to možné, ale až do konce ledna 2024 nenašly izraelské síly po převzetí kontroly nad nemocnicemi v severní části pásma Gazy žádné důkazy, které by toto tvrzení potvrzovaly. Kromě toho, že toto tvrzení svědčí spíše o nedostatečném vojenském zpravodajství, jeho opakování oprávněně naznačuje, že jde pouze o záminku k ospravedlnění akcí, které jsou v rozporu s mezinárodním právem.
Od počátku operace Železné meče bylo izraelským cílem „vyprázdnit“ pásmo Gazy: nejprve civilní obyvatelstvo a poté palestinské bojovníky. Problém je v tom, že izraelské nálety udělaly z nemocnic základní infrastrukturu, která zadržuje obyvatelstvo. Proto je třeba je zničit nebo vyřadit z provozu, aby bylo možné vyhnat obyvatelstvo Gazy na jih.
Izrael tvrdí, že v indonéské nemocniciČesky se nachází základna, kterou Hamás využívá k odpalování raket na Izrael,[9] což indonéská vláda, která provoz nemocnice financuje, i charitativní organizace MER-C, která nemocnici provozuje, důrazně popírají [10].
Zeitgeschehen im Focus: Mezi Hizballáhem a Izraelem dochází k opakovaným potyčkám. Obyvatelé Libanonu se obávají útoku ze strany Izraele. Vnímáte toto nebezpečí také?
Jacques Baud: Naše potíže s pochopením toho, co se děje podél severní hranice Izraele, jsou způsobeny tím, že informace poskytované našimi médii jsou velmi stručné. Ve skutečnosti Izrael provádí nálety nebo průzkumné lety nad Sýrií nebo Libanonem téměř každý den.
Podle internetových stránek Air Pressure Izrael v letech 2007-2022 narušilČesky libanonský vzdušný prostor více než 22 000krát:[11] 8 231 stíhaček a 13 102 bezpilotních letounů[12]. o těchto narušeních vzdušného prostoru (někdy dokonce v nadzvukovém režimu, který vytváří „třesk“, aby vyděsil civilní obyvatelstvo [13]) pravidelně informují jednotky OSN umístěné v jižním Libanonu, ale mezinárodní společenství je nikdy neodsoudilo. Hizballáh na izraelské provokace reaguje, protože ví, že Izrael má na jihu problém a že jeho reakce bude proto účinnější.
Na tomto místě je třeba připomenout, že Hizballáh existuje proto, že Izrael nadále okupuje – nelegálně – libanonská území podél celé hranice a v zóně „Shaba Farms“. Problém spočívá v tom, že Izrael se domnívá, že jeho bezpečnost závisí na chaosu, který v sousedních zemích vyvolává: když Arabové bojují mezi sebou, nemyslí na to, že by zaútočili na Izrael. To je přesný opak doktríny švýcarské bezpečnostní politiky, která vidí svou bezpečnost ve stabilitě a spolupráci. Tato izraelská politika je samozřejmě možná jen díky podpoře USA.
To znamená, že tyto země mají potenciálně každý den důvod Izraeli úder vrátit. Ve dnech předcházejících 7. říjnu Izrael podnikl několik leteckých úderů proti Hizballáhu a jižnímu Libanonu a v září Washingtonský institut nastolil otázkuČesky možné války mezi Izraelem a Libanonem.[14] Je proto obtížné rozlišit, co je způsobeno těmito pravidelnými záchvaty horečky a co by mohlo souviset s palestinskou operací.
Problém spočívá v tom, že Izrael není racionální aktér. Dne 12. listopadu zavolal americký ministr obrany generál Austin svému izraelskému protějšku Yoavu Gallantovi, aby mu sdělil rostoucí znepokojení Bílého domu nad izraelskými vojenskými akcemi v Libanonu, které vyostřují napětí podél hranice. Členové Bidenovy administrativy se obávají, že Izrael chce vyprovokovat Hizballáh a vytvořit záminku k širší válce, která by mohla USA zatáhnout do regionálního konfliktu[15].
Zavraždění Sáliha al-Arúrího v Bejrútu při izraelském teroristickém útoku 2. ledna 2024 ilustruje tuto iracionalitu. Izrael totiž – zdá se – opět není schopen odhadnout své protivníky. Tento útok spustil spirálu odvetných opatření:
– Hizballáh provedl útok na stanici elektronického boje na hoře Meron (Har Miron) v severním Izraeli. Zajímavé je, že odpověď na tento útok neoznámil Hamás, ale Hizballáh. Důvodem protiútoku bylo, že Izraelci narušili libanonský vzdušný prostor. Neodpovědět by znamenalo dát Izraeli volnou ruku pro další operace tohoto druhu.
– Po tomto úderu následovala 8. ledna likvidace Wassima Al-Tawila, velitele Hizballáhu poblíž Khirbet Selm v jižním Libanonu[16].
– Hizballáh odpověděl úderem na velitelstvíČesky izraelského severního sektoru v Safadu[17].
Izrael pravděpodobně začal chápat, že situace již není v jeho prospěch. Izraelské ministerstvo zdravotnictví vyzvalo zdravotnická zařízení na severu země, aby zvýšila svou připravenost a připravila se na ošetřeníČesky tisíců obětí[18].
V lednu 2024 pokračuje výměna úderů mezi Hizballáhem a Izraelem. Hizballáh se pokouší zaútočit na systém „Iron Dome“, který zajišťuje protivzdušnou obranu země, a také na pozorovací zařízení v severním sektoru. Izrael má potíže v Gaze, kde Mezinárodní soudní dvůr konstatoval pravděpodobnost genocidy, zatímco jeho praxe ostřelování vlastních jednotek vyvolala ve velkých městech země rozsáhlé lidové protesty. Pokušení obnovit národní jednotu novým konfliktem s Libanonem je proto lákavé.
Kromě toho izraelská a západní média velmi málo informují o další události. Dne 8. ledna se Islámský odpor v Iráku přihlásil k odpovědnosti za odpálení rakety AL-ARQAB na strategické zařízení poblíž izraelského města Haifa, tedy na vzdálenost více než 400 km[19]. Pravděpodobně o tomto odpálení nikdo nechtěl mluvit, aby nebyl nucen přejít do protiútoku a nezhoršil situaci, která by mohla být pro Izrael nepříznivá.
Zeitgeschehen im Focus: Izrael opakovaně bombarduje „pozice“ v Libanonu a Sýrii. Kromě Izraele tak činí také USA. Snaží se Izrael vyprovokovat velkou válku, nebo se jedná o sekundární válečná dějiště?
Jacques Baud: Za prvé je třeba jasně říci, že Hizballáh pravděpodobně pomohl Hamásu vyzbrojit se. Je však nepravděpodobné, že by Írán nebo Hizballáh k operaci Hamásu. přispěly Ve Švýcarsku se 12. října RTS chopila myšlenky, že Írán aktivně přispělČesky k operaci,[20] pomohlČesky vycvičit piloty ultralehkých letadel. [21] RTS dokonce podezřívala Írán, že „stojí za masakryČesky [ze 7. října]“, čímž ospravedlňovala izraelské útoky proti Sýrii. [22] Jako obvykle však západošvýcarské médium lhalo, protože o čtyři dny dříve, 8. října, Antony Blinken v rozhovoru pro švýcarská média uvedl. O čtyři dny dříve, 8. října, Antony Blinken v deníku Washington Post prohlásil, že „zatím nemáme žádné důkazy o tom, že by Írán vedl tento konkrétní útok nebo za ním stál.“[23] Následující den izraelský novinář Yossi Melman prohlásil: „Mluvčí IDF brigádní generál Danny Hagari řekl, že neexistují žádné důkazy o íránském zapojení do války v Gaze.“[24] Dokonce i agentura Reuters 11. října uvedla, že podle amerických zpravodajských služeb byl Írán útokem Hamásu překvapen[25].
To vyvolává důležitou otázku: objektivita našich médií ve vztahu ke konfliktu. Lze totiž konstatovat, že všechna podporovala politiku, kterou Mezinárodní soudní dvůr označil za „pravděpodobně genocidní“. Jak jsme viděli v případě konfliktu na Ukrajině, naše média se neorientují na fakta, ale na ideologii. Připomínám, že novinář z RTS ve frankofonním Švýcarsku dokonce inspiroval krajně pravicového teroristu Anderse Breivika,[26] jak se můžete dočíst v mé knize „Vaincre le terrorisme djihadiste“. Jinými slovy: Naše média opět neusilují o uklidnění, ale projevují záměrnou snahu o polarizaci a radikalizaci názorů.
Dokonce i pozastavení financování UNRWA některými evropskými zeměmi, včetně Švýcarska, pouze na základě izraelských prohlášení a bez jakýchkoli důkazů, ukazuje na nevyzpytatelné, emotivní politické jednání, které je odtržené od právního státu. Belgie, která odmítla pozastavit finanční podporu UNRWA, se následující den dočkala zničení budovy pro rozvojovou spolupráci v Gaze ze strany Izraele – bez vysvětlení!“[27] Právě tuto politiku, podněcovanou protiarabským rasismem šířeným mainstreamovými médii, podporujeme.
Ve skutečnosti jsou Írán a Hizballáh na rozdíl od Izraele racionálními aktéry konfliktu. Již několikrát prohlásily, že se nechtějí účastnit rozsáhlého konfliktu v regionu. Problém je spíše na straně Izraele, který se snaží zapojit USA za každou cenu. Ačkoli má Izrael údajně nejsilnější armádu v regionu, pravděpodobně není schopen vést válku na dvou frontách. Izrael má přibližně 220 tanků MERKAVA IV a přes 600 tanků MERKAVA III. Podle Hamásu bylo při operaci v Gaze zničeno nebo poškozeno 1108 bojových tanků, včetně tanků starší generace. Tato čísla nelze ověřit, ale zdá se, že odpovídají obrázkům kolujícím na sociálních sítích. Za předpokladu, že jsou správná, to znamená, že izraelský potenciál konfrontovat Hizballáh na severu země je velmi omezený.
Navzdory strašlivému zničení Libanonu v roce 2006 byl Izrael považován za poraženého ve válce, kterou proti Hizballáhu zahájil. Zapojit se dnes do války na severu současně s válkou v Gaze by bylo obrovským rizikem. Proto Izraelci zasahují v Sýrii, protože chtějí vyprovokovat velký konflikt, v němž by USA byly téměř nuceny zasáhnout. To je také důvod, proč Rusko začalo hlídat vzdušný prostor u izraelských hranic a rozmístilo vojáky na izraelské hranici s Golanskými výšinami, které jsou podle mezinárodního práva syrským územím, ale které Izrael nezákonně anektoval.
Nyní, když USA odmítly podpořit jeho operaci v Rafáhu, se zdá, že Izrael je na mezinárodní scéně stále více izolován. Izrael se stále těší určité podpoře Západu, ale blíží se doba, kdy nikdo nebude chtít bojovat za stát obviněný z genocidy. Izrael pak bude stát před volbou, zda radikálně změnit svou politiku, nebo …
Zeitgeschehen im Focus: Zabití asi 100 lidí na vzpomínkové bohoslužbě za íránského generála Kásema Solejmáního je masivní provokací. Čeho chtějí odpovědné osoby dosáhnout? Je reálné předpokládat, že za tím stojí IS?
Jacques Baud: Dnes se objevují pokusy shrnout všechny „padouchy“ do jakési logiky. Naši vzdělaní experti neustále opakují, že Írán financuje a vede HamásČesky[28] Podobně jako novinářka Anne Sinclairová hlasitě a jasně prohlašují, že Islámský stát je HamásČesky,[29] zatímco jiní „experti“ považují operaci ze 7. října za výraz civilizačního bojeČesky.[30] Jsme v absolutní absurditě. Dne 8. ledna 2024 [31] mluvčí IS odsoudil [32] Hamás a přihlásil se k odpovědnosti za útok z 2. lednaČesky [33] na vzpomínkovou bohoslužbu za generála Solejmáního v Íránu. [34] Narativ Západu a našich „expertů“ se ocitl v jakémsi bludném kruhu, v jehož středu údajně stojí Hamás.
Skutečnost je taková:
– Hamás není spojen s Íránem, i když mu pomáhá Hizballáh.
– Islámský stát nebyl založen Izraelem, ale není vůči němu nepřátelský a Izrael jej nepovažuje za hrozbuČesky.[35]
– Islámský stát vnímá Hizballáh a jeho íránskou podporu jako hrozbu, protože jsou – spolu se Sýrií – největší překážkou jeho plánovaného chalífátu mezi Irákem a Sýrií.
– Hamás je Islámským státem vnímán jako nepřítel. Ve vydání svého časopisu Dar al-Islam z února 2016 Islámský stát palestinský Hamás poměrně tvrdě kritizoval [36] a dokonce mu vyhlásil válkuČesky, protože nebojuje za náboženství, ale za zemi! [37]
Na pozadí těchto skutečností naše média od počátku operace Hamásu šíří konspirační teorie poukazující na íránské zapojení. Kromě našich předsudků však neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, že by se Írán podílel na přípravě, organizaci a zahájení operace Hamásu.
Zeitgeschehen im Focus: USA opakovaně bombardují Jemen s cílem zlikvidovat húsijské povstalce. Jakou hrozbu Húsíové skutečně představují?
Jacques Baud: V Rudém moři zavedli Húsíové blokádu Izraele, dokud nepřistoupí na příměří v Gaze, a útočí raketami na lodě vplouvající do izraelských přístavů. Tato blokáda se nevztahuje na jiné lodě a mohou jí proplouvat i lodě jejich saúdského nepřítele.[38] Udělali přesně to, co Západ dělá jiným zemím – jenže svými prostředky. Odvetná opatření, která USA a Spojené království přijaly, aby zabránily blokádě uvalené Húsíi, nemají žádný odstrašující účinek. Prezident Biden přiznáváČesky, že jejich letecké údery proti Jemenu jsou neúčinné, ale bude je nařizovat i nadále. [39]
Ve skutečnosti Húsíové nepředstavují žádnou hrozbu. Nevedou válku proti světu ani válku proti Izraeli. Jejich přístup spočívá v zavedení blokády Izraele s cílem donutit jej k souhlasu s příměřím. Samozřejmě můžete zpochybňovat jejich metody, ale oni jen používají stejné metody jako Západ! Používají určitou formu sankcí.
Sankce uvalené jednotlivými zeměmi jsou nezákonné, ale nesmíme zapomínat, že to, co platí pro Húsíje, platí i pro ostatní země. Švýcarsko také zavedlo jednostranné sankce proti Rusku!
I když si myslím, že metoda Húsíů je špatná, jižní polokoule nám zde dává mistrovskou lekci odvahy a ukazuje celé planetě, jak zbabělý a zkorumpovaný je náš západní svět. Naše takzvané politické elity nejsou dobré. Sedmý říjen je jen předběžným vyvrcholením situace, kterou jsme my – a v první řadě Izrael – nechali vyhrotit.
Zeitgeschehen im Focus: Pane Baude, děkuji vám za rozhovor.
ODKAZY A REFERENCE
[1]«Hamas ‹far from collapsing› in north Gaza: Israeli media», The Cradle, 27 novembre 2023 (new.thecradle.co/articles-id/13815)
[3]www.ochaopt.org/content/hostilities-gaza-strip-and-israel-reported-impact-day-124
[5]harvardharrispoll.com/wp-content/uploads/2023/12/HHP_Dec23_KeyResults.pdf
[7]youtu.be/Bwy-Rf15UIs?t=1498
[13]«Israeli jets said to cause sonic boom over Lebanon», The Times of Israel/AFP, 10 septembre 2017
[14]www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/new-israel-hezbollah-war-looming
[15]www.axios.com/2023/11/12/israel-lebanon-lloyd-austin-yoav-gallant-military
[17]www.timesofisrael.com/liveblog_entry/hezbollah-claims-to-target-idf-northern-command-hq-with-drones-no-comment-from-army/
[18]www.palestinechronicle.com/israel-orders-hospitals-to-prepare-for-treating-thousands-of-wounded/
[20]www.rts.ch/info/monde/14384696-mahmoud-abbas-exige-la-fin-immediate-de-lagression-contre-le-peuple-palestinien.html
[21]www.rts.ch/info/monde/14381098-le-hamas-affirme-avoir-libere-une-otage-et-ses-deux-enfants.html
[22]www.rts.ch/play/tv/redirect/detail/14386304
[24]twitter.com/yossi_melman/status/1711253641573584970
[29]www.dailymotion.com/video/x8p2qe3
[33]www.longwarjournal.org/archives/2024/01/islamic-state-announces-new-global-campaign-to-rally-members-and-supporters.php
[34]www.reuters.com/world/middle-east/iran-vows-revenge-after-biggest-attack-since-1979-revolution-2024-01-04/
[36]«Comment connaître la vérité», Dar al-Islam, no 8, p. 61, Rabi ath-Thani 1437, janvier-février 2016.
[38]www.reuters.com/world/middle-east/yemens-houthis-say-they-do-not-seek-expand-red-sea-attacks-2024-01-19/
Oren Liebermann & Nikki Carvajal, «Biden concedes Houthis haven’t been deterred from carrying out attacks as US launches further strikes», CNN, 18 janvier 2024 (edition.cnn.com/2024/01/18/politics/biden-houthi-strikes/index.html)
REDAKČNÍ POZNÁMKY
Jacques Baud získal magisterský titul v oboru ekonometrie a postgraduální titul v oboru mezinárodní bezpečnosti na Institutu mezinárodních vztahů v Ženevě a byl plukovníkem švýcarské armády. Pracoval pro švýcarskou strategickou zpravodajskou službu a byl poradcem pro bezpečnost uprchlických táborů ve východním Zairu během války ve Rwandě, pracoval mimo jiné pro NATO na Ukrajině a je autorem několika knih o zpravodajských službách, asymetrické válce, terorismu a dezinformacích.
Houthi (v české transkripci Húsí) je jméno rodiny čtyř bojovných bratří, které se postupně přeneslo na jeden z jemenských klanů kmene Banu Hamdán starobylé kmenové konfederace Kahlán, která tvořila páteř bájného království Sába, rozkládajícího se zhruba na území dnešního severního Jemenu.
A tito Sabejci, původně polyteističtí vyznavači Slunce, Měsíce a hvězd jsou tedy genetickými předchůdci dnešních Severojemenců. V antickém světě byla tato země známá jako „Arabia Felix“, neboli „šťastná Arábie“, zdroj myrhy, kadidla, vanilky a pižma.
– viz rozhovor s Petrem Markvartem na Parlamentních listech
[VB]
Povšimněte si, prosím, že jádro angličtiny (rodilí mluvčí) je poměrně malé - dokonce menší než u španělštiny. Velký počet mluvčích…
V současné době existuje v ČR a ve světě již tolik různých chart a zákoníků, že mně připadá, že se…
Úpadek Evropy nezačal francouzskou revolucí, ale akcelerací jejích myšlenek do extrémů. To platí pro jakoukoliv kulturu. Úpadek církve nastal akcelerací…
Nemyslím si, že člověk je vládcem přírody. Je součástí Země. Je rozdíl v obsahu pojmů "Země" a "příroda". Stačí element…
S panem profesorem jsem polemizoval už dávno na stránkách Filozofického časopisu. Nelze mu upřít upřímnou snahu o zlepšení lidského přístupu…