Podívejte se na operaci Bagration, Den D na východní frontě
Operace Bagration, kterou Rudá armáda spustila 22. června 1944, byla na východní frontě dnem D. Svým rozsahem, velikostí, měřítkem a dopadem to byl vojenský úspěch, jaký ve druhé světové válce neměl obdoby.
Rozhodující je, že operace Overlord (Den D), kterou západní spojenci provedli 6. června 1944, a operace Bagration byly naplánovány a uskutečněny v rámci koordinovaného úsilí Velké aliance o zlomení německého odporu v Evropě. A to s odhodláním vynutit si bezpodmínečnou kapitulaci hitlerovského Německa, které shodně zastávali Sověti, Britové i Američané.
Geoffrey Roberts ve své mistrovské knize „Stalinovy války“Česky odhaluje, že
sovětské plány na operaci Bagration byly úzce koordinovány s angloamerickými přípravami na zahájení dlouho očekávané druhé fronty ve Francii. Sověti byli o přibližném datu Dne D informováni počátkem dubna a 18. dubna Stalin telegramem informoval Roosevelta a Churchilla, že ‚jak bylo dohodnuto v Teheránu, Rudá armáda zahájí novou ofenzívu ve stejnou dobu, aby maximálně podpořila angloamerickou operaci‘.
Ačkoli obě operace měly obrovský vojenský a strategický význam, Bagration svým rozsahem a dopadem Overlord převyšoval. Operace byla zahájena tři týdny po Dni D, v den třetího výročí nacistické invaze do Sovětského svazu v roce 1941, a začala leteckými útoky na nepřátelské dělostřelecké pozice a koncentrace, řízenými partyzánskými jednotkami operujícími za německými liniemi. Hlavní ofenziva začala 23. června na 500kilometrové frontě a zapojily se do ní téměř dva miliony vojáků.
Cílem operace Bagration bylo úplné osvobození sovětského území od nacistů a zničení wehrmachtu jako vážné bojové síly na východě. Všech těchto tří a dalších cílů bylo dosaženo.
Jak zdůrazňuje britský historik a autor David Reynolds:
Za pět týdnů postoupila Rudá armáda o 450 mil (724 km), projela Minskem až na předměstí Varšavy a vyrvala Hitlerově skupině armád „Střed“ střeva z těla. Téměř 20 německých divizí bylo zcela zničeno a dalších 50 těžce poničeno – což byla ještě větší katastrofa než u Stalingradu.
Pokračuje:
Tento ohromující sovětský úspěch se odehrál v době, kdy Overlord stále ještě trčel v křovích a mezích Normandie.
Slavný sovětský novinář a spisovatel Vasilij Grossman popsal s obvyklou silou a působivostí lidské oběti sovětské ofenzívy:
Mrtvoly, stovky a tisíce, dláždí silnice, leží v příkopech, pod borovicemi, v zeleném ječmeni. Na některých místech musí vozidla přes mrtvoly přejíždět, tak hustě leží na zemi.
Navzdory koordinaci operace Bagration s Dnem D a navzdory jejímu nevýslovnému vojenskému a strategickému významu o ní během oslav 75. výročí Dne D v severní Francii v roce 2019 nepadla ani zmínka. Takové do očí bijící a nesmlouvavé opomenutí stojí jen jako jeden z mnoha ostudných příkladů historické amnézie západních vlád a ideologů posledních let – lidí, kteří se více starají o politizaci historie než o její respektování.
Statečnost a odvaha 156 000 vojáků, kteří se 6. června 1944 vylodili na plážích Normandie, není zpochybňována, stejně jako statečnost a odvaha tisíců námořníků, letců a výsadkářů, kteří se vylodění rovněž zúčastnili. Operace Overlord byla a pravděpodobně i zůstane největším obojživelným vojenským útokem, jaký byl kdy proveden, a také nejúspěšnějším.
Z hlediska svých ambicí, plánování a koordinace spojených vojenských sil mnoha zúčastněných zemí si ve vojenské historii skutečně zaslouží místo, které mu náleží. Význam a úspěch Overlordu nechápal nikdo jiný lépe než sovětský vůdce Josif Stalin, který ho tehdy v blahopřejném telegramu Rooseveltovi a Churchillovi popsal:
Jak je zřejmé, vylodění, koncipované v grandiózním měřítku, se zcela zdařilo. Moji soudruzi a já nemůžeme než uznat, že dějiny válečnictví neznají žádnou jinou podobnou operaci z hlediska jejího rozsahu, rozsáhlé koncepce a mistrovského provedení.
Přejděme o více než sedm desetiletí dál a vidíme, že úroveň státnické politiky na Západě, otevřeně porušující ducha Velkého spojenectví mezi Východem a Západem zakotveného ve Stalinově telegramu, nebyla nikdy tak žalostná.
Představa, že by muži, kteří položili své životy v den D a poté v celé Evropě na cestě ke konci války v roce 1945, tak učinili proto, aby se zrodil kontinent závislý na Washingtonu a strachu z Moskvy, je absurdní. Zkáza, kterou Rusko ve válce utrpělo, rozsah ztrát, které země utrpěla, vyžaduje respekt a úctu každého, kdo má zájem z tohoto epického boje světového historického významu vyvodit správné poučení.
Evropa osvobozená od fašismu, ale po válce rozdělená studenou válkou, nám připomíná, že ačkoli během války tolik lidí obětovalo a získalo, po válce to hrstka lidí zahodila a zatratila.
O operacích Bagration a Overlord by se nikdy nemělo mluvit odděleně. Obě byly provedeny ve stejné fázi války Velkou aliancí, která v sobě obsahovala zárodky budoucnosti, která, pokud by se naplnila, by rozsah obětí nutných k vítězství ospravedlnila.
Poslední slovo patří Vasiliji Grossmanovi:
Téměř všichni věřili, že dobro zvítězí, že čestní lidé, kteří neváhali obětovat své životy, budou schopni vybudovat dobrý a spravedlivý život.
Amen.
Konec.
[VB]
Prosím o prominutí, neboť se mi stala nemilá věc. Po vyslechnutí besedy pana Hájka s panem Novotným, jsem četl úvahu…
Obdivuji pana Kratochvíla a protože jsem první československý občan, který jel prokazatelně jako první, vlakem, po 21. srpnu 1968 spolu…
Vynikající článek. Měl by jej číst každý.
Článek pravdivě popisuje situaci, ale nevěřím závěru ohledně válek. Evropa přece nemůže existovat bez čínského zboží a ruského plynu. Válku…
Polská intenzivní podpora Ukrajiny byla nesena prvotním přesvědčením, že Rusko bude válkou těžce poškozeno nebo dokonce se rozpadne. Poláci niterně…