Analýza Numbers Don’t Lie vyšla na substacku Roberta Bryce 23. června 2024
Během své 16leté basketbalové kariéry patřil Rasheed Wallace k těm nejobávanějším útočníkům. Patřil i k těm nejnespolehlivějším. Za jedinou sezónu si vysloužil rekordních 41 technických faulů a celkově se s 317 technickými fauly umístil jako třetíČesky.
211 cm vysoký Wallace kromě opovrhování rozhodčími proslul i jistou populární hláškou. Když „Sheed“ (jeho přezdívka) nebo některý z jeho spoluhráčů dostal faul, který on považoval za nezasloužený, a protihráčovi se nepovedlo proměnit trestný hod, často vyřvával: „Míč nelže,“ aby tak poukázal, že basketbal ví, že to rozhodčí ohlásil nespravedlivě.
Míč nelže. Ani čísla z posledního Statistického přehledu světové energetikyČesky nelžou.
Uprostřed probíhající záplavy propagandy o „energetické transformaci“ a skopičin cvoků z ekologického Just Stop Oil – teď ve středu dva z nich zohyzdili Stonehenge růžovou barvouČesky – poskytuje Statistický přehled, vydaný Institutem pro energii, KPMG a Kearney, ony tolik potřebné kontroly reálnosti povídaček propagovaných hlavními mediálními kanály, akademiky a neziskovko-korporátním-klimaticko-průmyslovým komplexem.
Tento nový Statistický přehled vydaný ve čtvrtek (20.6) zase jednou ukazuje, že přes všechny mediální humbuky, dotace a vynucující nařízení větrná a solární energetika s růstem uhlovodíků krok neudrží. Globální spotřeba uhlovodíků a emise CO2 lámaly v roce 2023 rekordy, když spotřeba uhlovodíků vzrostla o 1,5 % na 504 exa-joulů (EJ). Nárůstu „vévodilo uhlí s 1,6% nárůstem, ropa s 2 % nárůstem, poprvé nad 100 milionů barelů denně“. Globální poptávka po zemním plynu stagnovala, hlavně kvůli ohromujícímu propadu v Evropě. V Británii se poptávka po plynu propadla o 10 %. Také ve Španělsku se propadla o 11 %, v Itálii o 10 % a ve Francii o 11 %.
Další velkou story byl růst poptávky po elektřině. Její globální výroba narostla o 2,5 % na 29 924 terawatthodin. Asi 32 % této šťávy (9 456 TWh) vyrobila Čína, kde výroba vzrostla o skoro 7 %. Jako s odstupem druhě se zařadily USA s výrobou 4 494 TWh. To znamená, že se domácí výroba elektřiny propadla o asi 1 %. Ovšem také v Indii loni narostla o 7 % na rekordních 1 958 TWh, z níž 75 % pocházelo z uhelných elektráren.
Čísla Statistického přehledu si vyhledávám každý rok, protože se data dají stáhnout do Excelu. To mě i jiným umožňuje vytvářet smysluplná srovnání bez zkreslování. V debatě o energetické a klimatické politice tvoří numerická srovnání kriticky důležitou složku. Nejlepší rada, jakou jsem kdy ohledně prezentace těchto čísel dostal, pocházela od autora a statistika Edwarda TuftehoČesky. Říkal: pokaždé, když dáš lidem čísla, dej jim i metriku, ve které se vyznají, aby si je mohli porovnat. Tahle rada mi změnila kariéru. Tady je devět grafů z toho Statistického přehledu.
Graf 1
Tenhle graf jsem použil už minulý měsíc v článku „Co vám média neřeknou o energetické transformaciČesky“. Aktualizoval jsem jej posledními čísly z nového energetického a finančního statistického přehledu Bloombergu.
Graf 2
Graf 3
Graf 3
Graf 4
Tento graf využívá stejná čísla jako ten na předchozím slajdu, má ale větší rozlišení, neboť čísla jde snadněji porovnat. Jasně ukazuje, že snížení emisí na Západě zastíní jejich ohromný nárůst v Číně a v Indii.
Graf 5
V roce 2023 ve světě v redukci emisí CO2 zase vedly USA, jak ale ukazují dva předchozí grafy, redukci zastíní nárůstu v Indii a Číně.
Graf 6
Klimatičtí aktivisté mohou všechno zapatlat a počmárat barvou jak chtějí, ale dominantní formou energie stejně zůstává ropa. Spotřeba ropy loni trochu stoupla i v USA, o asi 0,5 %. V Číně mezitím vyrostla o skoro 11 %. Také v Indii stoupla o 5 % a téměř o 13 % ve Vietnamu. A výsledek: globální poptávka vyskočila o asi 2,3 milionu barelů denně a poprvé v historii se v průměru spotřebovalo přes 100 milionů barelů denně.
Graf 7
Jak jsem poznamenal už loni v prosinci v „Dva dny po COP28 přichází od IEA více tvrdé uhelné realityČesky,“ Mezinárodní energetická agentura (IEA) už roky předpovídá pokles globální poptávky po uhlí. Vysvětloval jsem v roce 2015, že IEA tvrdila: „Zlatý věk uhlí v Číně je zjevně za námi.“ Toho roku agentura předpovídala, že se globální poptávka po uhlí do roku 2020 propadne na 5,5 miliardy tun. K tomu nedošlo. Poptávka po uhlí, místo aby se propadala, posiluje vzhůru, přičemž hlavní nárůst je v Číně a Indii. Také další asijské země včetně Vietnamu, Filipín a Bangladéše spalují čím dál více uhlí.
Graf 8
pořád Zákon o redukci inflace poskytuje v USA miliardy dolarů dotací na vítr a soláry. Jak je ale vidět níže, výroba tepelných elektráren na plyn roste rychleji než oba tyto zdroje dohromady. Také si všimněte, že roku 2023 se výroba z větru propadla i přes nárůst dodatečných 6 gigawattů kapacity. A proč? Protože vítr nefoukal.
Graf 9
Jsme vystaveni kobercovému bombardování tvrzeními, že alternativní energie – a zvláště soláry – jsou nejlevnější formou výroby elektřiny. A stejně pořád roste výroba spalováním uhlí v Číně a Indii rychleji než ze solárů. Asi se k nim tedy ty zprávy nedostaly.
Budu ta čísla ze Statistického přehledu dále stahovat do června 2025, než vyjde další edice. A budu opakovat větu, kterou používám, když o tom mluvím: To nejsou moje čísla. To jsou prostě čísla.
A čísla nelžou.
Robert BryceČesky (*1960) je americký spisovatel a novinář se sídlem v Austinu v Texasu. O energetickém byznysu a politice píše už tři desetiletí. Jeho články se objevily v mnoha publikacích, včetně New York Times, Washington Post, Wall Street Journal, Forbes, Real Clear Energy, Counterpunch a National Review. Dvanáct let psal pro The Austin ChronicleČesky. Od roku 2006 do roku 2010 byl šéfredaktorem online magazínu Energy TribuneČesky, od října 2007 do února 2008 byl odborným asistentem v Ústavu pro výzkum energieČesky, od roku 2010 do roku 2019 byl Senior Fellow na Manhattan InstituteČesky. Jeho poslední kniha je A Question of Power: Electricity and the Wealth of NationsČesky.
Související:
[MP]
Prosím o prominutí, neboť se mi stala nemilá věc. Po vyslechnutí besedy pana Hájka s panem Novotným, jsem četl úvahu…
Obdivuji pana Kratochvíla a protože jsem první československý občan, který jel prokazatelně jako první, vlakem, po 21. srpnu 1968 spolu…
Vynikající článek. Měl by jej číst každý.
Článek pravdivě popisuje situaci, ale nevěřím závěru ohledně válek. Evropa přece nemůže existovat bez čínského zboží a ruského plynu. Válku…
Polská intenzivní podpora Ukrajiny byla nesena prvotním přesvědčením, že Rusko bude válkou těžce poškozeno nebo dokonce se rozpadne. Poláci niterně…