Analýzu
China Succeeds in the Middle East While the US Fails
publikoval server Middleeast Discourse 26. července 2024

Čína zase jednou vstoupila na globální diplomatické jeviště a  za neúčasti USA zprostředkovala průlomové dohody mezi palestinskými soupeřícími frakcemi. Po usmíření mezi hlavními velmocemi Středního východu, podepsaném Saúdskou Arábií a Íránem v březnu 2023 v Číně, tu teď máme „Pekingskou deklaraci“Česky mezi Hamásem a Fatáhem, podepsanou 23. července.

Smlouva vyzývá k vládě národní jednoty, která bude společně vládnout Gaze po skončení současného konfliktu, který začal 7. října 2023, když Hamás zaútočil na Izrael, což vedlo ke smrti 1 197 lidí. Hamás unesl 251 rukojmí, z nichž 116 je stále v Gaze, včetně 44 těch, o nichž izraelská vojska tvrdí, že jsou mrtví.

Americký prezident Joe Biden 11. července na summitu NATO slíbil, že by mohl zařídit o zastavení palby zajistit, brzy však zjistil, že izraelský ministerský předseda Benjamin Netanyahu své sliby přijout Bidenův mírový návrhu nedodržel.

Izraelský odvetný úder na Gazu zabil přes 39 000 lidí, z nichž většina byly ženy a děti, a neustálé izraelské útoky Gazu uvrhly do těžké humanitární krize. OSN a další humanitární skupiny izraelskou válku v Gaze označily za genocidu.

Čínský ministr zahraničí Wang Yi hostil třídenní schůzku za účasti vedoucího činitele Hamásu Musy Abu Marzuka, vyslance Fatáhu Mahmud al-Aloula, emisarů 12 dalších palestinských skupin a vyslanců Egypta, Alžírska a Ruska.

Základním úspěchem je ujasnění, že Palestinská osvobozenecká organizace je jediným legitimním reprezentantem Palestinského lidu, řekl během závěrečného ceremoniálu Wang Yi.

 

Čína upřímně doufá, že palestinské frakce někdy v blízké době dosáhnou palestinské nezávislosti na základě vnitřního usmíření a budou ochotné posílit komunikaci a koordinaci s příslušnými stranami, aby společně pracovaly na realizaci dnes dosažené Pekingské deklarace, řekl Wang Yi.

 

Usmíření je vnitřní záležitostí palestinských frakcí, zároveň toho ale nelze dosáhnout bez podpory mezinárodní komunity, řekl Wang Yi. Čína se ukázala být jedinou světovou mocností, která zvládla zařízení znovu usmíření mezi palestinskými rivaly.

Wang Yi rovněž vyzval ke „komplexnímu, trvalému a udržitelnému zastavení palby,“ stejně jako k úsilí o prosazení palestinské samosprávy a o plné uznání palestinského státu od OSN.

Čína v Izraelsko-palestinském konfliktu hraje roli neutrálního činitele, přičemž si udržuje dobré vztahy s Izraelem, a též prosazuje dvoustátní řešení.

Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanyahu slíbil, že ve válce v Gaze bude pokračovat, dokud Hamás nezničí. Jak USA, tak Izrael na něj pohlíží jako na teroristickou organizaci a neschválí pro Gazu žádný poválečný plán, který by ho zahrnoval.

Hamás a Fatáh byly zarytými rivaly od doby, kdy bojovníci Hamásu po rozhodném volebním vítězství roku 2006 Fatáh z Pásma Gaza vyhnali.

Fatáh kontroluje palestinské úřady, které mají částečnou správní kontrolu na Izraelem okupovaném Západním břehu.

Fatáh zformovala Organizace pro osvobození Palestiny (PLO) založená Yasserem Arafatem. PLO podle Smlouvy z Osla roku 1993 složila zbraně, zatímco Hamás zůstal ozbrojenou odbojovou skupinou. Ženevská konvence zaručuje legální právo ozbrojeného odboje vůči okupaci.

Hamás nedávno naznačil svou ochotu k odzbrojení, pokud vznikne Palestinský stát.

Ani Hamás ani Islámský džihád nejsou členy PLO, tj. nejvyššího rozhodovacího orgánu Palestinců, ti ale požadují, aby jakákoliv dohoda o jednotě zahrnovala i uspořádání voleb do parlamentu PLO, aby se tak zajistilo jejich začlenění.

Před 7. říjnem vedla izraelská vojska na okupovaný Západní břeh téměř každodenní útoky a po vypuknutí války v Gaze se útoky, zabíjení a věznění ještě vystupňovaly. To vedlo k ozbrojenému odporu skupin v Jeninu a v Tul Karimu.

Vůdce Fatáhu Mahmoud Abbas, místo aby terorismus odmítl, se s těmi vraždícími a znásilňujícími příslušníky Hamásu spolčuje, čímž odhaluje svoji pravou tvář. Ve skutečnosti k tomu ale nedojde, protože vláda Hamásu bude rozdrcena a Abbas bude na Gazu pohlížet jen zdálky. Izraelská bezpečnost zůstane výhradně v izraelských rukou, napsal na sociální síť X ministr zahraničí Izraele Katz.

Ovšem pekingská dohoda o vládě jednoty je krokem blíže konečnému řešení, tj. k řešení na základě dvou států. Známá autorita ve věci izraelsko-palestinského konfliktu Sultan BarakatČesky řekl, že je třeba, aby USA okamžitě zasáhly, jelikož „Gaza je decimována a miliony Palestinců se tam zoufale snaží přežít bez přístřeší, jídla, vody nebo adekvátní lékařské péče, přičemž izraelský kabinet nadále „legalizuje“ osady jako předmostí na Západním břehu – čímž překážky pro funkční dvoustátní řešení prohlubuje.

27. června izraelský ministr financí Bezalel Smotrich evropským zemím hrozil: „Za každý stát, který jednostranně uzná Palestinský stát, zřídíme další osadu.

Smotrich je sám osadník a prosazuje dlouhodobou izraelskou okupační strategii anexe palestinských území.

Palestina byla jako suverénní stát uznána 143 ze 193 členů Spojených národů a tím, co projekt izraelských koloniálních osad ohrožuje nejvíce, jsou evropské státy. Pro izraelské krajně pravicové, náboženské strany je však vyloučené, aby Palestinci nezávislosti dosáhli.

Irsko, Norsko, Španělsko a Slovinsko po vzniku strašlivé humanitární situace v obležené Gaze při neustálých útocích bez prostoru pro uprchlíky palestinskou státnost na základě hranic z roku 1967 uznaly. K evropským státům, které Palestinu uznávají, patří i Bulharsko, Kypr, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko, přičemž celkový počet takových členských států OSN je 147.

17. dubna v typickém projevu poslušnosti Americko-izraelskému výboru AIPAC vetovaly USA Radou bezpečnosti OSN široce podporovanou rezoluci, která měla Palestině cestu k plnému členství vydláždit.

Irský ministerský předseda Leo Vardkar, když hovořil o dvoustátním řešení, o něm řekl, že „to je pro Izrael, Palestinu a lid obou těchto zemí jediná věrohodná cesta.

Také Severní Irsko a Jižní Afrika prožívaly konflikty, které se vyřešily kompromisy a dialogem.

I strana britských Labouristů slíbila, že Palestinský stát „jakožto příspěvek k obnovení mírového procesu, který povede k dvoustátnímu řešení“ uzná.

Minulý týden Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že pokračující izraelská přítomnost na okupovaném Západním břehu je nezákonná a měla by se ukončit, „tak rychle, jak jen je možné“.

Násilnosti osadníků vůči Palestincům na okupovaném Západním břehu a ve Východním Jeruzalémě se od 7. října vystupňovaly a slouží jako důkaz, že pokračující kolonizace je s vytvořením Palestinského státu a s trvalým mírem neslučitelná. Francie, Británie, USA a později i Německo a Polsko přijaly sankce proti izraelským osadníkům odpovědným za tyto násilnosti.

Čínou zprostředkovaná Saúdsko-íránská dohodaČesky podepsaná 10. března 2023 spustila napříč Středním východem vlnu vzájemných usmíření.

Wang Yi slíbil, že „bude pokračovat v podpoře zemí na Středním východě usilujících o cestu rozvoje, která vyhovuje jejich vlastním národním podmínkám, posiluje komunikaci a dialog, je v souladu s jejich jednotou a se sebezdokonalováním, přičemž realizuje vztahy dobrého sousedství a přátelství.

Činitelé jak v Teheránu, tak v Rijádu řekli, že zhoršující se vztahy obou zemí se Spojenými státy byly jedním z hlavních důvodů posunů v jejich politice.

Saúdská Arábie ztratila důvěru v jakékoliv závazky USA k záležitostem společné regionální bezpečnosti a chce posílit vztahy s Čínou, která má s Íránem dobré vztahy.

Byly obnoveny plnohodnotné diplomatické vztahy, aniž by v tom sehrály jakoukoliv roli USA či Evropa, a byla nastolena nová „post-americká éra v ZálivuČesky“.

Vztahy Saúdů s Íránem se během izraelské války proti Gaze s tím, jak obě strany ujišťují o své společné podpoře Palestinskému lidu, posílily, a obě strany vyzývají k ukončení této války a k nastolení trvalého míru.


Steven Sahiounie je syrsko-americký dvakrát oceněný novinář se sídlem v Sýrii. Specializuje se na Blízký východ. Je šéfredaktorem Middleeast DiscourseČesky a jeho analýzy přebírá řada serverů jako Global ResearchČesky, MintPress NewsČesky, Strategic Culture FoundationČesky a řada dalších a objevuje se i v televizi a rádiu v Kanadě, Rusku, Íránu, Sýrii, Číně, Libanonu a Spojených státech.

[MP]