Rozhovor Karel Köcher: Atentát na Hitlera a zmařené plány Abwehru. Studená válka začala dříve, než myslíte. publikoval YouTube kanál Aby bylo jasno 28. prosince 2024
Atentát na Hitlera, Beneš a zmařené plány Abwehru, studená válka
Rozhovor o tom, jak tajné služby manipulovaly dějinami, jejich dramatické snahy o změnu historie a má v sobě i československou stopu. Abwehr pod vedením Hanse Ostera se snažil odstranit Hitlera a nastolit právní německý stát. Před Mnichovskou dohodou v roce 1938 vyslal delegaci do Prahy s cílem setkat se s prezidentem Edvardem Benešem a požádat ho, aby odmítl dohodu, která by výrazně posílila Hitlerovu pozici v Německu. Beneš však tuto schůzku odmítl, což nakonec vedlo k oslabení možností německého odporu proti Hitlerovi a zpečetilo jeho vzestup. Plány na atentát tak zhatila nejen Mnichovská dohoda, ale i neúspěch v roce 1944. Naopak Churchillova tajná operace Special Operations Executive v roce 1941 dokázala Hitlera přesvědčit, že Británie uzavře mír, pokud Německo zaútočí na Sovětský svaz. Tímto krokem však Sovětský svaz získal sílu, která po válce vedla ke vzniku studené války – nového konfliktu mezi Východem a Západem. Československo se po válce stalo jedním z klíčových bojišť tohoto konfliktu, když v roce 1948 komunisté za podpory Sovětského svazu převzali moc, čímž se země definitivně stala součástí východního bloku a symbolem důsledků tajných her mezi mocnostmi.
Obsah:
-
- 0:17 Úvod
- 2:43 Pokus Abwehru o odstranění Hitlera 1938
- 6:46 Role Mnichovské dohody a Beneše
- 8:40 Velká Británie a Churchill
- 13:28 Special Operations Executive
- 15:21 Hitlerův mírový plán
- 18:36 Churchillova intrika a Rudolf Hess
- 25:23 Válka proti SSSR a poválečné důsledky
- 30:01 Churchill vyvolal studenou válku
- 31:16 Sovětská tajná služba
- 34:35 Únor 1948
- 37:30 Slánský a Izrael
Karel František Köcher (*1934) je bývalý československý špion, který byl spolu s manželkou vyslán v roce 1965 do Spojených států amerických. V letech 1967–1969 byl poradcem v rozhlase Svobodná Evropa, zároveň studoval na Indiana University a Columbia University na filozofickém a ruském institutu, kde v roce 1970 obhájil doktorát a pak vyučoval na katedře filosofie Wagner College. V roce 1970 spolu s manželkou získali občanství USA. Od roku 1972 pracoval v CIA, od 1973 jako analytik a překladatel s bezpečnostní prověrkou. Od konce roku 1975, kdy byl povýšen, působil v kanceláři CIA v New Yorku. Překládal psané nebo nahrané zprávy od agentů CIA v Sovětském svazu a Československu. Své zprávy podával také přímo sovětské zpravodajské službě KGB. V roce 1984 byli s manželkou odhaleni a zatčeni. V únoru 1986 byli manželé Köcherovi v Berlíně na mostě Glienicker Brücke spolu se třemi dalšími agenty vyměněni za sovětského disidenta Natana Šaranského a dalších šest osob. V Československu pracoval nejprve na II. správě Federálního ministerstva vnitra a poté do roku 1990 v Prognostickém ústavu ČSAV.
Jana Bobošíková (*1964) je česká moderátorka, redaktorka a politička. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou a poté byla zaměstnána v České televizi, Hospodářských novinách, Českém rozhlasu, v rádiu Frekvence 1 a na TV Nova. Veřejně známou se stala při krizi v České televizi na přelomu let 2000 a 2001, kdy byla hlavní tváří náhradního oficiálního vysílání a jedním ze dvou manažerů ČT, kteří nejviditelněji čelili vzbouřeným redaktorům. V roce 2008 kandidovala za KSČM na prezidentku ČR, před samotnou volbou však kandidaturu stáhla. V roce 2013 neúspěšně kandidovala na hlavu státu České republiky za stranu
Suverenita – Blok Jany Bobošíkové. V roce 2020 spolu s Hanou Lipovskou vydaly knihu
Aby bylo jasno, aneb, Vrátí se Marx a Lenin? Od ledna 2021 spolu moderují YouTube kanál
Aby bylo jasno, jehož hlavními tématy jsou politika, ekonomie a média. Od listopadu 2021 jsou součástí pořadu rozhovory s různými lidmi. Na začátku prosince 2023 měl přes 85 000 odběratelů.
[PJ]
Úvaha Hanse Vogela dle mého názoru jednoznačně směřuje k tomu, že každé zlo - ať už je jakéhokoliv odstínu -…
Pár poznámek: "Hitlerovi se připisuje smrt pouhých šesti milionů lidí" Kým? Kterých? Na rozdíl od 1. války, kterou si přál…
K článku Aleše Macháčka: - odbočení páté: dnes je 28. březen: Den narození Jana Ámose Komenského - odbočení šesté: druhý…
"... V různých západoevropských zemích a také v různých východoevropských zemích byla vojenské posádky – buď americké nebo sovětské. My…
V této souvislosti si nelze nepovšimnout vnímání historického dědictví, které je v v Rusku a ČR zásadně odlišné. V RF…