Výroční zasedání bloku, které se letos koná v Rusku, přivítá nové členy, kteří prosazují širší poslání
Rusko označuje nedávno zahájený summit BRICS za největšíČesky zahraničně-politickou událost, která se kdy v Rusku konala, a za klíčovou událost pro ruské předsednictví v BRICS v roce 2024.
Vladimir Putin v úterý přivítal vedoucí představitele 24 zemí a delegace celkem 32 států. Šestnáctý summit BRICS, který se koná od 22. do 24. října, je prvním ve formátu BRICS+ a zahrnuje zástupce z Asie, Afriky, Blízkého východu a Latinské Ameriky.
První den původní členové BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) oficiálně přivítali do skupiny Egypt, Etiopii, Írán a Spojené arabské emiráty (SAE). Díky tomuto rozšíření nyní BRICS+ představuje více než 40 % světové populace, čímž se může stát životaschopnou protiváhou globálního systému, jemuž dominuje Západ.
Hlavní cíle setkání se zaměří na posílení multilateralismu, spravedlivého globálního rozvoje a bezpečnosti, účastníci se však budou zabývat také možnostmi prohloubení spolupráce mezi zeměmi BRICS a zeměmi globálního Jihu.
Mezi konkrétní otázky, o nichž se bude mezi zeměmi BRICS diskutovat, bude patřit nový platební systém BRICS, de-dolarizace, digitální měna BRICS, alternativa k Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a návrh nové obchodní platformy pro obilí.
Zvolená témata a otázky zdůrazňují a prohlubují rostoucí rozkol mezi stávajícím globálním řádem Západu a globálním Jihem. BRICS, zejména Rusko, mají zjevně v úmyslu využít fórum k prezentaci své vize multipolární ekonomické a geopolitické architektury, která ostře kontrastuje se západním, především Spojenými státy vedeným, „na pravidlech založeným“ finančním, ekonomickým a politickým řádem.
Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin před summitem tyto pocity veřejně zdůraznil na TelegramuČesky: „BRICS dnes sdružuje 10 zemí a 45 % světové populace. Zájem o účast v něm projevuje více než třicet států… Doba hegemonie Washingtonu a Bruselu pomíjí.“
Zatímco se země BRICS+ scházejí v Kazani, „řád založený na pravidlech“ a hegemonie USA jsou nadále vážně podkopávány pokračujícími vojenskými akcemi Izraele podporovanými Washingtonem v Gaze a Libanonu. Izrael nadále projevuje neochvějnou neúctu k rezolucím OSN, útočí na mírové jednotkyČesky (v Libanonu označované jako UNIFIL) a dokonce prohlásil generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese za personu non grata. Pozoruhodné je, že Guterres by se měl v Kazani zúčastnit.
V rámci tohoto rostoucího napětí na Blízkém východě íránský prezident Masúd Pezeškjan uvedl, že TeheránČesky očekává, že během summitu BRICS v Kazani dokončí proces formalizace dohody s Ruskem o strategické spolupráci. V polovině září ruská vláda informovala o praktickém dokončeníČesky procedur nezbytných pro podepsání nové mezistátní dohody o komplexním strategickém partnerství mezi Ruskou federací a Íránskou islámskou republikou.
Zdá se však, že Rusko bude chtít datum oficiálního podpisu odložit kvůli zvýšenému napětí mezi Íránem a Izraelem a ruským obavám z přílišného zatažení na íránskou stranu. Místo toho se snaží využít setkání BRICS jako fórum pro diskusi o válce v Gaze a Libanonu. Například prezident Spojených arabských emirátů šejk Mohamed bin Zayed přijel v neděli do Moskvy na oficiální návštěvu, která zahrnovala rozhovory na vysoké úrovni zaměřené na bilaterální spolupráci a situaci na Blízkém východě.
Kromě geopolitiky je jednou z nejvýznamnějších otázek, které budou na summitu nastoleny, ruský návrh platebního systému BRICS, BRICS Pay. Podle agentury BloombergČesky „Rusko navrhuje změny v přeshraničních platbách prováděných mezi zeměmi BRICS, jejichž cílem je obejít globální finanční systém, neboť se tato silně penalizovaná země snaží ochránit svou vlastní ekonomiku před sankcemi“.
Rusko se v poslední době potýká se zpožděním mezinárodních transakcí se svými obchodními partnery, včetně členských zemí BRICS, protože se banky v těchto zemích obávají trestních opatření ze strany západních regulačních orgánů.
Návrh zahrnuje plány na vytvoření sítě komerčních bank, která by zúčastněným zemím umožnila zpracovávat transakce v místních měnách, a také vytvoření přímého spojení mezi centrálními bankami. Rusko navíc navrhuje model založený na technologii digitální účetní knihy, která by umožnila používat k vypořádání tokeny. Součástí plánu je také vytvoření center pro vzájemný obchod s komoditami, jako je například obilí.
Není překvapením, že tato myšlenka koreluje s ruským plánem exportního obchodu, který byl představen v září během fóra „Made in RussiaČesky“. Tehdy představitelé ruské vlády hovořili o růstu podílu „spřátelených zemí“ na obchodu, o stimulaci vývozu výrobků se střední a vysokou přidanou hodnotou a o potřebě dodávat na zahraniční trhy dražší zemědělské produkty.
Ruský premiér Michail Mišustin uvedl, že podíl národních měn na zúčtování s partnery ze „spřátelených zemí“ – definovaných jako Čína, Turecko, Indie a Egypt – v současné době činí 90 %. V srpnu se již podíl těchto vývozů odhadoval na 86 % celkového objemu exportu.
Podle Putina by se země BRICS měly zaměřit na používání národních měn, nových finančních nástrojů a vytvoření obdoby systému SWIFT. Vyzval k „opatrnému přístupu při vytváření nové rezervní měny vzhledem k rozdílům ve struktuře a kvalitě ekonomik členských států BRICS“.
Před summitem BRICS však indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar prohlásil, že Indie neplánuje zaměřit se na americký dolar, čímž se dostala do přímého rozporu s Čínou a Ruskem.
Navzdory námitkám některých členů BRICS+ se zdá, že de-dolarizace pomalu směřuje k ekonomické realitě. Podle deníku Jerusalem PostČesky již Čína představila plány na používání jüanu krytého zlatem a Rusko obchoduje s měnami vázanými na zlato. Spolu s významnou akumulací zlata zeměmi BRICS tyto kroky naznačují, že se svět odklání od závislosti na dolaru. Například rozdíl mezi státními dluhopisy a zlatem jako bezpečným přístavem signalizuje zvýšenou nejistotu investorů vzhledem k prudce rostoucímu vládnímu dluhu a jejich preferenci fyzických aktiv. Za posledních deset let nákupy zlata centrálními bankami výrazně převýšilyČesky nákupy amerických státních dluhopisů.
Kazaňský summit BRICS prokázal značně působivou úroveň ambicí, kterou bezpochyby podpořilo předsednictví Ruska a mnoho základních finančních a hospodářských problémů, s nimiž se v současné době potýká. Ačkoli je zřejmé, že hnací silou současné agendy jsou ruské zájmy, je zřejmé, že předložené otázky silně rezonují mezi celou řadou zemí, od globálních mocností, jako je Čína, až po státy celého globálního Jihu. Všichni mají společný zájem na zvládnutí vznikajících výzev, které přináší rychle se rozvíjející multipolární architektura.
Přestože není pravděpodobné, že by BRICS 2024 realizoval okamžitá řešení svých ekonomických a finančních návrhů, již nyní úspěšně vyvolal nadšení pro alternativní přístupy k uspořádání po druhé světové válce. Po několika desetiletích válek a škodlivých sankcí jsou země BRICS+ stále více nedůvěřivé vůči „řádu založenému na pravidlech“, který je veden Spojenými státy a který zvýhodňuje několik málo osob na úkor mnoha. Západní země by měly vzít na vědomí, že BRICS sice okamžitě nezboří stávající globální architekturu, ale představuje hrozící problém pro bezkonkurenční dominanci jejích institucí, které si již neudržují důvěru stále větší většiny obyvatel světa.
[VB]
Prosím o prominutí, neboť se mi stala nemilá věc. Po vyslechnutí besedy pana Hájka s panem Novotným, jsem četl úvahu…
Obdivuji pana Kratochvíla a protože jsem první československý občan, který jel prokazatelně jako první, vlakem, po 21. srpnu 1968 spolu…
Vynikající článek. Měl by jej číst každý.
Článek pravdivě popisuje situaci, ale nevěřím závěru ohledně válek. Evropa přece nemůže existovat bez čínského zboží a ruského plynu. Válku…
Polská intenzivní podpora Ukrajiny byla nesena prvotním přesvědčením, že Rusko bude válkou těžce poškozeno nebo dokonce se rozpadne. Poláci niterně…