Zprávu Recherchen von Amnesty International ergeben: Israel begeht Genozid an Palästinenser*innen in Gaza publikovala rakouská pobočka Amnesty International 5. prosince 2024
Na základě shromážděných důkazů dochází Amnesty International k závěru, že Izrael prostřednictvím své politiky, jednání a opomenutí spáchal a nadále páchá genocidu na Palestincích v pásmu Gazy. Vyšetřování ukazuje, že akce Izraele spadají do oblasti působnosti Úmluvy o genocidě. Izrael se dopouští činů definovaných v Úmluvě s úmyslem zničit Palestince v pásmu Gazy jako skupinu. Patří k nim zabíjení členů skupiny, způsobení vážné fyzické nebo duševní újmy a záměrné vytváření životních podmínek, které pravděpodobně způsobí fyzické zničení skupiny Palestinců v pásmu Gazy, a to zcela nebo zčásti.
„Naše šetření ukazuje, že izraelský stát provádí akce s úmyslem uhasit palestinský život v pásmu Gazy. Patří mezi ně zabíjení, způsobování vážné fyzické nebo duševní újmy a záměrné vytváření životních podmínek, které mají za cíl palestinské obyvatelstvo v pásmu Gazy zničit. Měsíc co měsíc izraelský stát upírá Palestincům v Gaze kolektivně jejich lidskou důstojnost a jasně demonstruje úmysl ničit,“ říká Shoura Hashemi, výkonná ředitelka Amnesty International Austria, a pokračuje:
„Genocida v Gaze musí skončit – nyní je zapotřebí příměří. Všechny státy Úmluvy o genocidě, včetně Rakouska, jsou povinny okamžitě pomoci genocidu Palestinců v pásmu Gazy zastavit. To vyžaduje komplexní zbrojní embargo. Každý, kdo bude nadále dodávat do Izraele zbraně, jako USA a Německo, riskuje účast na genocidě.“
„Svět nesmí před utrpením v Gaze zavírat oči. Desetiletí beztrestnosti za zločiny podle mezinárodního práva v Palestině a Izraeli musí nyní skončit. Rakouská spolková vláda musí zajistit, aby všechny prostředky mezinárodního práva – ať už je to Mezinárodní trestní soud, Mezinárodní soudní dvůr nebo univerzální princip spravedlnosti – byly použity k postavení osob odpovědných za genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny před soud,“ řekla Shoura Zehetner-Hashemi.
Bez ohledu na genocidu Palestinců v pásmu Gazy Amnesty International nadále vyzývá k bezpodmínečnému propuštění všech civilních rukojmích a k odpovědnosti Hamásu a dalších palestinských ozbrojených skupin odpovědných za zločiny spáchané 7. října 2023.
Rozsáhlé trestné činy
Zpráva Amnesty International podrobně zkoumá izraelské porušování lidských práv spáchané v pásmu Gazy od 7. října 2023 do začátku července 2024. Amnesty spolupracovala s výzkumníky v terénu, kteří prováděli vlastní vyšetřování na místech útoků. Organizace hovořila s 212 lidmi, včetně palestinských obětí a svědků, zástupců obcí v pásmu Gazy a zdravotnického personálu. Prováděla vyšetřování na místě a analyzovala rozsáhlé vizuální a digitální důkazy, včetně satelitních snímků. Amnesty analyzovala rozsáhlá data a zprávy organizací OSN, nevládních organizací i veřejně dostupné zprávy z probíhajícího řízení o genocidě před ICJ.
Amnesty International demonstruje zločiny zabíjení a vážné fyzické a psychické újmy, zakázáné Úmluvou o genocidě, vyšetřováním 15 leteckých útoků provedených mezi 7. říjnem 2023 a 20. dubnem 2024, při kterých zahynulo nejméně 334 civilistů, včetně 141 dětí, a stovky lidí bylo zraněno. Nenašla žádný důkaz, že by tyto útoky směřovaly proti vojenským cílům.
Přestože vyšetřované útoky představují pouze zlomek izraelských náletů, svědčí o rozsáhlém vzoru opakovaných přímých útoků.
Jednotlivě představují některé z akcí vyšetřovaných Amnesty International vážné porušení mezinárodního humanitárního práva a mezinárodního práva v oblasti lidských práv. Pokud však vezmeme v úvahu celkový obraz vojenské operace a kumulativní důsledky izraelské politiky a akcí, je genocidní záměr jediným věrohodným závěrem.
Podle mezinárodní judikatury je zločin genocidy spáchán i v případě, že pokus o úplné nebo částečné zničení skupiny nebyl úspěšný. Stačí, že činy porušující mezinárodní právo byly spáchány s úmyslem tuto skupinu lidí zničit.
Amnesty International svá zjištění sdělila izraelským úřadům při několika příležitostech, ale v době zveřejnění zprávy neobdržela podstatnou odpověď.
Záměrné vyhlazování Palestinců v Gaze
Amnesty International prokázala záměrnou snahu Izraele zničit Palestince v pásmu Gazy tím, že holistickým způsobem posoudila vzorce jednání Izraele v pásmu Gazy a vyhodnotila dehumanizační a genocidní prohlášení některých vysoce postavených členů vlády a armády. Organizace se také zabývala kontextem systému apartheidu vytvořeného Izraelem, stejně jako nelidskou blokádou pásma Gazy a 57 let trvající nezákonnou vojenskou okupací palestinských území.
Amnesty International vyšetřovala tvrzení Izraele, že prováděl vojenské útoky na Hamás a další ozbrojené skupiny v pásmu Gazy v souladu se zákonem a že výsledné bezprecedentní ničení a odepírání humanitární pomoci bylo způsobeno nezákonným chováním Hamásu a dalších ozbrojených skupin s cílem své bojovníky *ukrýt mezi civilním obyvatelstvem a zásoby pomoci přesměrovat„. Po rozsáhlém přezkoumání dospěla organizace k závěru, že tato tvrzení nejsou věrohodná. Přítomnost militantů Hamásu v blízkosti nebo v hustě obydlené oblasti nezbavuje Izrael jeho povinnosti přijmout veškerá možná opatření, aby civilisty ušetřil a vyhnul se nerozlišujícím nebo nepřiměřeným útokům.
Šetření Amnesty International ukázalo, že Izrael opakovaně nevyhověl a opakovaně se dopouštěl zločinů podle mezinárodního práva, které nelze ospravedlnit jednáním Hamásu. Organizace také nenašla žádné důkazy, že by údajné přesměrování pomoci Hamásem mohlo vysvětlit extrémní a záměrné izraelské omezování životně důležité humanitární pomoci.
Analýza Amnesty International se také zabývala alternativními argumenty, například že Izrael jedná lehkomyslně nebo prostě chce zničit Hamás a zároveň schvaluje vyhlazení Palestinců, což ukazuje pouze na bezcitnou lhostejnost k lidskému životu a nikoliv na úmyslu spáchat genocidu.
Bez ohledu na to, zda Izrael považuje vyhlazení Palestinců za nezbytné pro potření Hamásu nebo za přijatelný vedlejší produkt dosažení tohoto cíle, takové nahlížení na Palestince jako na postradatelné a nehodné života je samo o sobě důkazem genocidního záměru.
Životní podmínky zaměřené na zničení
Zpráva dokumentuje, jak Izrael záměrně vytvořil životní podmínky pro Palestince v pásmu Gazy, které mají za cíl jejich dlouhodobé zničení. Byly vytvořeny třemi souběžnými akcemi, které se opakovaně vzájemně posilovaly:
Poškození a zničení životně důležité infrastruktury a dalších objektů nezbytných pro přežití civilního obyvatelstva; opakované vydávání plošných, svévolných a matoucích příkazů k „evakuaci“ ve velkých oblastech země, což nutí téměř celé obyvatelstvo Gazy do nebezpečných a nevybavených oblastí; odpírání a maření poskytování životně důležitých služeb, humanitární pomoci a dalšího základního vybavení – to má vliv na dodávky do pásma Gazy a uvnitř něj.
Bezprostředně po 7. říjnu 2023 uvalil Izrael na pásmo Gazy úplnou blokádu a přerušil dodávky elektřiny, vody a paliva. Během devíti měsíců zkoumaných pro tuto zprávu Izrael udržoval nezákonnou blokádu, přísně kontroloval přístup ke zdrojům energie, nedokázal zajistit účinný humanitární přístup do pásma Gazy a bránil dovozu a distribuci základního zboží a humanitárních dodávek, zejména v severní oblasti Wadi Gaza.
Tím již existující humanitární krizi zhoršil. V kombinaci s rozsáhlými škodami na domech, nemocnicích, vodních a hygienických zařízeních a zemědělské půdě v pásmu Gazy a masovým vysídlením to vedlo k hladovění dosahujícímu katastrofálních rozměrů a šíření nemocí alarmujícím tempem. Postiženy byly zejména malé děti a těhotné nebo kojící ženy s dlouhodobými zdravotními následky.
Izraelská vláda měla opakovaně příležitost humanitární situaci v Gaze zlepšit, ale už přes rok odmítá přijmout opatření, která jsou zjevně v jejích silách. Mohl být například otevřen dostatečný přístup pomoci do pásma Gazy nebo mohla být zrušena přísná omezení dodávek do této oblasti nebo dodávek pomoci v rámci pásma Gazy. Situace se tam mezitím stále zhoršuje.
Prostřednictvím svých opakovaných „evakuačních“ příkazů vysídlil Izrael téměř 1,9 milionu Palestinců – 90 % populace Gazy – do zmenšujících se a stále nebezpečnějších částí země, kde panují nelidské podmínky. Někteří lidé byli vysídleni už desetkrát. Tyto opakované vlny vysídlení zanechaly mnoho lidí nezaměstnaných a hluboce traumatizovaných. Přibližně 70 % obyvatel Pásma Gazy jsou uprchlíci nebo potomci uprchlíků, jejichž města a vesnice byly etnicky vyčištěny Izraelem během Nakby v roce 1948.
Navzdory stále nelidštějším životním podmínkám izraelské úřady odmítly uvažovat o opatřeních, která by vysídlené civilní obyvatelstvo ochránila a zajistila uspokojení jeho základních potřeb. To ukazuje, že jednaly úmyslně. Nesčetná varování humanitárních organizací a organizací OSN v průběhu tohoto období také ukazují, že Izrael musel ničivé důsledky svých činů a nečinností znát.
Úřady neumožnily vysídleným lidem návrat do jejich domovů v severním pásmu Gazy nebo dočasné přemístění do jiných částí okupovaných palestinských území nebo Ido zraele, přičemž mnoha Palestincům nadále upíraly jejich mezinárodním právem zajištěné právo návratu do oblastí, ze kterých byli v roce 1948 vyhnániČesky. Činily tak s vědomím, že pro Palestince v pásmu Gazy žádné bezpečné útočiště neexistuje.
Odpovědnost za genocidu
„Více než rok trvající neschopnost mezinárodního společenství přinutit Izrael k ukončení zvěrstev v Gaze, tím, že nejprve oddaluje výzvy k příměří a poté pokračuje v dodávkách zbraní, zůstává skvrnou na našem kolektivním svědomí,“ řekla Shoura Zehetner-Hashemi.
Vlády musí přestat jednat, jako by byly bezmocné ukončit tuto genocidu, kterou umožnila desetiletí beztrestnosti za porušování mezinárodního práva Izraelem. Státy musí udělat více než vyjádřit lítost nebo zděšení a podniknout rozhodné a trvalé mezinárodní kroky, jakkoli může být zjištění genocidy pro některé izraelské spojence nepříjemné.
Shoura Zehetner-Hashemi, generální ředitelka Amnesty International Rakousko
„Zatykače vydané minulý měsíc Mezinárodním trestním soudem (ICC) na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti dávají obětem skutečnou naději na dávno očekávanou spravedlnost. Státy musí prokázat, že respektují rozhodnutí soudu a zásady obecného mezinárodního práva provedením zatýkacích rozkazů vydaných ICC a předáním dotčených osob soudu,“ říká Shoura Zehetner-Hashemi a dále říká:
„Amnesty International vyzývá prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC), aby urychleně zvážil přidání zločinu genocidy na seznam zločinů, které vyšetřuje, a vyzval všechny státy, aby vyčerpaly své zákonné možnosti k postavení těch, kteří jsou za ni zodpovědní, před soud. Nikdo nemůže páchat genocidu a zůstat bez trestu.“
Organizace také požaduje, aby Rada bezpečnosti OSN uvalila cílené sankce proti těm, kdo jsou podle mezinárodního práva se zločiny spojeni, ať už na izraelské straně, nebo na straně Hamásu.
Pozadí
7. října 2023 Hamás a další ozbrojené skupiny bez rozdílu odpalovaly rakety na jižní Izrael a spáchaly úmyslné masové zabíjení a braní rukojmíchČesky, přičemž zabily 1200 lidí, včetně více než 800 civilistů, unesly 223 civilistů a zajaly 27 vojáků. Zločiny spáchané Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami během tohoto útoku budou předmětem další zprávy Amnesty International.
Akce Izraele po smrtících útocích Hamasu ze 7. října 2023 přivedly obyvatele Pásma Gazy do zoufalé situace. K 7. říjnu 2024 bylo při vojenské ofenzivě zabito nejméně 42 000 Palestinců, včetně více než 13 300 dětí; nejméně 97 000 lidí bylo zraněno. V mnoha případech k tomu došlo při cílených nebo úmyslně nevybíravých útocích, které často vyhladily celé rodinné generace. Podle odborníků vedla vojenská operace k devastaci, která v rozsahu a prudkosti nemá v jiných konfliktech 21. století obdoby. Celá města byla srovnána se zemí a byla zničena důležitá infrastruktura, zemědělská půda a kulturní a náboženská místa. Díky tomu jsou velké části pásma Gazy neobyvatelné.
Izrael vytvořil v Gaze životní podmínky, které Palestincům přinášejí smrtelnou směs podvýživy, hladu a nemocí, což je vystavuje riziku pomalého, kalkulovaného umírání. Izrael také stovky Palestinců držel v izolaci, mučil a jinak s nimi špatně zacházel.
V posledních dvou měsících se situace vyostřila, zejména v oblasti severní Gazy. Obyvatelstvo tam trpí hladem a hrozí jim vysídlení a smrt, protože oblast je neustále ostřelována a nedostává se jí dostatečných zásob humanitární pomoci.
Od října 2023 provedla Amnesty International hloubkový výzkum četných porušení a zločinů mezinárodního práva spáchaných izraelskými obrannými silami, včetně přímých útoků na civilisty a civilní objekty a záměrně nevybíravých útoků, které zabily stovky civilistů, mimo jiných nezákonných útoků a civilních a kolektivních trestů. Amnesty International vyzývá prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC), aby urychlil vyšetřování situace ve Státu Palestina, a vyzývá k okamžitému příměří.
Stáhnout zprávu:
Amnesty InternationalČesky je globální hnutí více než 10 milionů lidí, kteří jsou odhodláni vytvářet budoucnost, kde budou lidská práva požívat všichni. Sjednoceni naší sdílenou lidskostí víme, že síla vytvářet pozitivní změny je v každém z nás. Jsme financováni členy a lidmi, jako jste vy. Jsme nezávislí na jakékoli politické ideologii, ekonomických zájmech nebo náboženství. Stojíme na straně obětí porušování lidských práv, ať jsou kdokoli, ať jsou kdekoli. Žádná vláda není mimo kontrolu. Odhalujeme pravdu. Porušovatele lidských práv bereme k odpovědnosti.
[PJ]
Chovat se jako chameleon je odporné, v případě rošiřování válečného konfliktu tím spíše., ať se jedná o prezidenta Erdogana nebo…
Ztráta soudnosti je sice příčinou, ale i ona má svoji příčinu. Tuším, že v r. 2008 uvolnil americký Kongres finance…
"Plná kontrola nad celým územím" neznamená nutně, že by území muselo zcela náležet Rusku. Jen výkonná moc by byla na…
Pane Dugine, je to omyl. Je to příliš velké sousto a Rusko jej nespolkne a může se jím udávit. Ukrajina…
Neuvěřitelně narostl sektor služeb a z těch jen málokteré produkují skutečné hodnoty. Ovšem platit musíme za všechny služby, a to…