Příspěvek BRI přispěl k rozvoji ekonomické globalizace vyšel na českých stránkách China Radio International 13. prosince 2023.
Úvod
Čínské centrum pro současná světová studia, založené v srpnu 2010, je think-tank přidružený k mezinárodnímu oddělení Ústředního výboru KS Číny. Slouží jako sekretariát Asociace think-tanků Hedvábné stezky a zaměřuje se na studie světové stranické politiky a zejména na iniciativu Pás a stezka.
CCCWS je řízen Radou, jejímž předsedou je Chen Zhou, náměstek ministra pro mezinárodní záležitosti Ústředního výboru KS Číny. Mezi poradci a výzkumníky CCCWS jsou vlivné zahraniční a čínské politické osobnosti, vědci a odborníci z přibližně 160 think-tanků a výzkumných institucí z více než 40 zemí.
V dubnu 2015 CCCWS založila Asociaci think tanků (SRTA) spolu se 14 čínskými a 122 zahraničními expertními skupinami. SRTA se zaměřuje na výzkum, akademické výměny a výměny lidí a zprostředkování vazeb mezi lidmi mimo jiné i v podsítích iniciativy Pás a stezka: 1) Čína – Mongolsko, 2) Mongolsko – Ruský ekonomický koridor, 3) Nový ruský ekonomický koridor, 4) Nový euroasijský pozemní koridor, 5) Čína – Střední Asie, 6) Střední Asie – Západní Asie, 7) Ekonomický koridor Indočínského poloostrova, 8) Pákistánský ekonomický koridor, 9) Bangladéš – Pákistánský ekonomický koridor, 10) Indie – Myanmar ekonomický koridor, a další, včetně Lancang – Mekong spolupráce, Námořní hedvábné stezky a z ní vyplývající spolupráce.
V tomto roce obdržel předseda akademické rady Institutu české levice (ICL) a autor toho příspěvku možnost zúčastnit se speciální konference věnované 10 výročí založení iniciativy, přednést referát na hlavním zasedání v Shenzhenu a podepsat memorandum o vstupu do SRTA.
Kořeny BRI
Starověké hedvábné stezky se táhly tisíce mil a let a nebyly jen cestami pro obchod, ale také pro kulturní výměny. Významně přispěli k lidskému pokroku. V 80. letech 20. století začala Organizace spojených národů a některé země uvažovat o Euroasijském pozemním mostě, Iniciativě Hedvábné stezky a dalších plánech, které odrážely společné přání zapojit se do komunikace a spolupráce.
V březnu 2013 prezident Si Ťin-pching navrhl vizi globálního společenství sdílené budoucnosti; V září a říjnu téhož roku se spojil s ostatními a vybudoval Ekonomický pás Hedvábné stezky a Námořní hedvábnou stezku 21. století, které obsahují iniciativu Pás a stezka. Iniciativa přebírá a nese ducha starobylých hedvábných stezek – dvou velkých úspěchů v lidské historii a civilizaci. Obohacuje starobylého ducha duchem moderní doby a kulturou nové éry a poskytuje platformu pro budování globální komunity sdílené budoucnosti.
Od svého zahájení před 10 lety se spolupráce v rámci iniciativy díky společnému úsilí všech stran rozšířila za hranice Číny. Jak jsem se mohl osobně přesvědčit v rozhovorech s účastníky konference, obyčejnými občany a doprovodního programu iniciativa se transformovala z myšlenek v činy, z vize v realitu a z obecného rámce v konkrétní projekty a první výsledky.
Jeden z mnoha příkladů v kontextu BRI
Dne 17.01.2018 oznámila Světová cementářská asociace (SCA), že přední čínský výrobce cementu Anhui Conch Cement Company, známý také jako Conch Cement, se připojil ke globální organizaci jako zakládající člen. Asociace nyní představuje více než 1 miliardu tun výrobní kapacity cementu se svými členy z 35 zemí, přičemž samotná čínská společnost (Conch Cement) s výrobní kapacitou 335 milionů tun působí také v Indonésii, Rusku, Kambodži, Laosu a Myanmaru a má 50 000 zaměstnanců.
„Efektivní provoz a průkopnické řízení společnosti Conch Cement a její úsilí pracovat na udržitelném rozvoji cementářského průmyslu z ní činí cenného partnera a jsme potěšeni, že ji můžeme přivítat jako zakládajícího člena naší rychle rostoucí mezinárodní sítě,“ řekl Norman Greig, generální tajemník Světové cementářské asociace.
V zemích, kde čínští výrobci cementu investují, a kde by mohly vzniknout problémy s nadměrnou kapacitou, se studují a analyzují trendy na trhu v různých regionech, aby jedna marketingová strategie vyhovovala všem. Nové marketingové strategie a s nimi vytvořená nová konkurence, ne vždy vyhovují monopolisticky orientovaným západním dodavatelům zařízení, protože většina velkých skupin, jako jsou CNBM, Anhui Conch a dokonce i Huaxin a Hongshi, má své vlastní konstrukční instituty. Staví se prakticky jen středně velké závody s kapacitou 2800 t/d, 3200 t/d, 4000 t/d a 5000 t/d. Tyto závody jsou často vybaveny pouze čínskou technologií.
Čínské plány zámořského cementářského průmyslu se datují do roku 2010/2011. Podle SCA výzkumu bylo do dubna 2017 v zámoří realizováno asi 37 výrobních linek, z nichž sedm bylo v té době ve výstavbě. Linky představovaly kapacitu 23 Mt/rok pro výrobu slínku a přibližně 40 Mt/rok pro cement. Dnes je zámořská kapacita cementu ovlivněná čínskými výrobci více než 50 Mt/rok a mnoho dalších ještě přijde. V současné době pouze čtyři z TOP výrobců cementu aktivně a stabilně realizují své strategie rozvoje internacionalizace. Cílem nejsou pouze instalace nových zařízení, ale i projekty, včetně fúzí a akvizice, včetně BOT a BOOT.
Do první poloviny roku 2018 společnost Conch realizovala 17 projektů v Kambodži, Indonésii, Myanmaru, Laosu a Rusku s celkovou kapacitou slínku 20 Mt/rok a založila 15 společností s celkovou investicí téměř 10 miliard juanů. Myanmar Conch, který se nachází v průmyslové zóně Kyaukse, asi 70 km od města Mandalay v Myanmaru, se stal předním výrobcem a vývozcem značek ALPHA v zemi. Dalšími byly elektrárny PT Conch South Kalimantan a PT Conch Indonesia, a čtyři jednotky na mletí cementu v Battambang Conch v Kambodži a PT North Sulawesi Conch v Indonésii. V roce 2019 byly postaveny lastury Luangprabang v Laosu a Barru v Indonésii a byly zahájeny práce také na lastuře Vientiane v Laosu.
V souladu s iniciativou BRI na jaře 2018 se společnost Conch rozhodla o výstavbě cementárny v Uljanovské oblasti v Rusku. Kapacita elektrárny bude 5000 t/d. Projekt „Volžská lastura“ má tří fáze s počáteční investicí 50 miliard rublů. Podle neověřených informací závod byl dokončen ke konci roku 2021. Podle ruské tiskové agentury TASS byl oznámen další projekt v Rusku na výstavbu ve Sverdlovské oblasti za 300 milionů USD a v Uzbekistánu byly zahájeny přípravné práce na projektu Qarshi Conch s kapacitou 3200 t/d a investicí ve výši 150 milionů USD.
Skupina Hongshi, která je holdingovým podnikem pro více než 20 cementářských společností v provinciích Zhejiang, Jiangxi a deseti dalších provinciích, s kombinovanou kapacitou cementu přibližně 100 Mt/rok, aktivně reaguje na iniciativu Pás a stezka. Vybudovala pět velkých cementáren v Laosu, Nepálu, Indonésii a Myanmaru s celkovou investicí přibližně 2 miliardy USD. 350 milionů USD bylo investováno do projektu v Nepálu s roční produkcí 2,3 milionu Mt/rok, zatímco 300 milionů USD bylo investováno do projektů v Laosu s kapacitou 2 Mt/rok. Projekt Vientiane v Laosu s kapacitou 5000 t/d byl prvním dokončeným projektem BRI skupiny.
Společnost Huaxin Cement, ve které má LafargeHolcim (LH) 41,8% podíl, uvedla své první zahraniční projekty do provozu v Tádžikistánu. Závod má kapacitu cementu 1,2 Mt/rok a vyžádal si investici ve výši 148 milionů USD. Druhý závod, Huaxin Gayur (Sugd) Cement JV, má výrobní kapacitu 1 Mt/rok a byl postaven za 168 milionů USD. Společnost bude dále expandovat do Nepálu a Uzbekistánu a nahradí své staré kapacity v pevninské Číně v Hubei Huangshi a Yunan Luquan.
Závěr
Iniciativa Pás stezka přispěla k rozvoji ekonomické globalizace a pomohla vyřešit rozvojové výzvy a zlepšit systém řízení. Otevřela novou cestu pro občany států účastnících se iniciativy Pás a stezka uskutečnit modernizaci v kontextu organických reforem a úsilí o vybudování společenství sdílené budoucnosti na základě různorodosti.
Doporučuji proto seznámit se s tzv. bílou knihou, vydala Čínská vláda v rámci připomínky 10. výročí iniciativy Pás a stezka. Bílá kniha představuje úspěchy iniciativy za posledních 10 let a umožňuje mezinárodnímu společenství lépe pochopit hodnotu této iniciativy, kterou státy EU z politických důvodů a krátkozrakosti nedoceňují.
Podobnější zpráva o konferenci věnované 10. výročí iniciativy Pás a stezka, která se konala v předdveří summitu 24. EU – Čína (7. prosince), mnou očekávaném odstoupení Itálie z iniciativy (podle diplomatické nóty, kterou čínským úřadům doručila italská vláda v čele s premiérkou Giorgií Meloniovou) a současně jí vyjádřenou vírou, že navzdory vystoupení z BRI může Itálie obchodní vazby s Pekingem nejen udržet, ale dokonce i posílit, bude obsahem pokračování tohoto příspěvku.
Souhlasu netřeba.
10.12.2023
Prosím o prominutí, neboť se mi stala nemilá věc. Po vyslechnutí besedy pana Hájka s panem Novotným, jsem četl úvahu…
Obdivuji pana Kratochvíla a protože jsem první československý občan, který jel prokazatelně jako první, vlakem, po 21. srpnu 1968 spolu…
Vynikající článek. Měl by jej číst každý.
Článek pravdivě popisuje situaci, ale nevěřím závěru ohledně válek. Evropa přece nemůže existovat bez čínského zboží a ruského plynu. Válku…
Polská intenzivní podpora Ukrajiny byla nesena prvotním přesvědčením, že Rusko bude válkou těžce poškozeno nebo dokonce se rozpadne. Poláci niterně…