Původní verze vyšla po názvem Hledání v Café in the Ghetto na serveru Brno Žurnál 8. října 2023
Prochází-li člověk ulicemi dávného mládí bývá překvapen – po dlouhé době, kdy se zde nic nedělo, najednou… ti v zornicích překáží mohutný jeřáb a tyčí se podivná budova s přečnívajícími patry a všeliké jiné – většinou kvádry či krabice v duchu pozdního konstruktivizmu (omlouvám se za právě vymyšlený termín, ale jak nazvat ty kostky v brněnské justiční čtvrti a kauflandy, alberty aj.)… Ale taky třeba objevíš pěkně upravené náměstíčko s restaurací a kavárnou a zelení, jako například mají v Brně-Slatině…
Jsi rád, že v Brně a okolí vyrůstají budovy konečně i v místech válkou vykotlaných a vplétají se i do tzv. brněnského Bronxu… Potvrzuje se ti dávno známá skutečnost, že k rozkvětu a obyvatelnosti právě zde nepomohou toliko výzvy a naléhání nás, píšících a v kancelářích sedících rozumbradů, dumajících o povznesení tamního lidu, ale především zájem podnikatelů a jejich tušení příštích zisků. Tato lehce optimistická úvaha je ovšem zpožděná o desetiletí, neb rozvoj města Brna tak dobře založený za první republiky a mnoho let před tím, měl nastat hnedle po válce, místo revolučního nadšení a ekonomického neumětelství ordinovaného tehdejší vedoucí silou světového proletariátu…
A do Bronxu se vracím snímky z akce konané nedávno v Café in the Ghetto, což je taková malá kavárnička, či snad provozovna, na náměstíčku s olbřími platany v ulici Bratislavské, na dohled od radnice Brno-sever a romského muzea… Co se tam odehrálo? Onu středu tam proběhla vernisáž prací Ondřeje Horáka, absolventa Favu (Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického – nejstarší umělecké fakulty na vysoké škole technického směru…) Autor ji nazval Páté přes deváté. (Znamenitý hudební doprovod Samuel Pančo.) Nu, v těch vystavených barevných čtverečcích má snad to páté přes deváté být, autor ovšem vysvětluje, že se snaží i o obecnější pohled, najít smysl v nesmyslu, propojit běžné a časté s jedinečným… nu, budiž, snad ta výstava patří právě sem, do Bronxu, kde se splétají minulost s přítomností, nezvyklé a snad i originální z rukou a hlav mladých tvůrců, se stálostí a neměnností životního stylu zdejšího obyvatelstva…
A tak sem snad patří i Café in the Ghetto, které tu sídlí už několik let, v samém středu romské komunity, a nabízí kulturní pořady, i vegetariánské menu s názvy jídel, jež připomínají nejvybranější francouzskou kuchyni… i další aktivity, jež připravuje organizace Tripitaka v těsné spolupráci s Káznicí. Ta ožívá díky aktivitám několika spolků i jedinců, kteří v Káznici sídlí, pracují a tvoří. Například od r. 2018 zde působí spolek Tripitaka, který realizuje tzv. sociálně komunitní projekty, nebo také festival Ghettofest probíhající v červnu v okolí Káznice. Další spolky Odjinud a Káznice Studios pořádají přehlídky Básníci v káznici, výtvarná sympozia, jsou zde výtvarné ateliéry a bydlí zde již společenství lidí, kteří v Káznici pracují, tvoří… a provázejí návštěvníky chmurnými vězeňskými prostorami… (Káznice byla vězením od roku 1784 do roku 1956. Po válce zde bylo popraveno čtyřiasedmdesát osob – kolaborantů a Němců, a do roku 1952 sedmnáct tzv. nepřátel našeho pracujícího lidu…)
Program v Café má na starosti referentka i organizátorka Lucie Grulichová:
„V Café děláme každý týden jednu kulturní akci pro oživení kavárenského prostoru, a tak doporučuji sledovat face book, nebo program na našich webových stránkách. Nejbližší akcí bude workshop romských tanců… a zvu vás na vánoční Adventní program v Káznici,“ říká…
Tuto upoutávku píšu v závěrečných chvílích čtyřdenní akce, nazvané Faktor K, která zde proběhla od 4. do 7. října – byl to festival všelikých vystoupení hudebních, literárních, divadelních i výtvarných, kde se prezentovali hlavně mladí a začínající… hledající, intelektuální nadšenci a kreativci, povzbuzováni neziskovými organizacemi a opatrnou pozorností úřadů…
A tak se ještě ptám Lucie Grulichové, jak se všechno to umělecké dění, kolotání, hledání a předvádění, včetně existence Café, odráží v životě zdejší romské komunity, nakolik je určeno jí…:
„Přesto, že Café Ghetto existuje už nějakou dobu, netroufám si ještě ani mírně zabřednout do nějakého definování potřeb romské komunity. Mapujeme je, zkoumáme mikroklima, hledáme jak nalézt s místními řeč, jak vzbudit jejich zájem o komunitní aktivismus. I proto dvacátého září proběhlo první veřejné komunitní setkání. Jeho koncept vychází z Evropského projektu Barvy brněnského Bronxu. Realizaci jsme připravovali od července, mnoho nám napověděla…“
Ale na konkrétní závěry a nějakou změnu, či snad nápravu vazeb a vzájemných vztahů je stále brzo, dovolím si dopovědět… a odkázat na svrchu uvedenou přízemní úvahu o zisku…
Prosím o prominutí, neboť se mi stala nemilá věc. Po vyslechnutí besedy pana Hájka s panem Novotným, jsem četl úvahu…
Obdivuji pana Kratochvíla a protože jsem první československý občan, který jel prokazatelně jako první, vlakem, po 21. srpnu 1968 spolu…
Vynikající článek. Měl by jej číst každý.
Článek pravdivě popisuje situaci, ale nevěřím závěru ohledně válek. Evropa přece nemůže existovat bez čínského zboží a ruského plynu. Válku…
Polská intenzivní podpora Ukrajiny byla nesena prvotním přesvědčením, že Rusko bude válkou těžce poškozeno nebo dokonce se rozpadne. Poláci niterně…