Článek Austrian, Hungarian, and Serbian Ministers Gather in Vienna for 3rd Migration Summit vyšel na webu „The European Conservative“ dne 8. 7. 2023.

Výsledkem třístranného jednání byl podpis „memoranda o porozumění“, v němž se země dohodly na vytvoření společné pracovní skupiny pro posílení ochrany hranic a zastavení přílivu nelegální masové migrace.
Robert Semonsen

VMS July 7, 2023

Zleva doprava:
Srbský prezident Aleksandar Vučić, rakouský kancléř Karl Nehammer a maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci po skončení summitu o migraci ve Vídni 7. července 2023. Foto: Alex Halada / AFP

V pátek 7. července se ve Vídni sešli premiéři, ministři vnitra, ministři zahraničí a policejní šéfové z Rakouska, Maďarska a Srbska na summitu o migraci, jehož cílem bylo společně zastavit masovou nelegální migraci do těchto tří zemí i do Evropské unie po nechvalně známé balkánské trase.

Třístranné setkání, které bylo již třetím setkáním tohoto druhu od loňského podzimu, skončilo podpisem „memoranda o porozumění“, v němž se tyto tři země mimo jiné dohodly na vytvoření nové společné pracovní skupiny, k níž se mohou připojit i další státy, s cílem posílit ochranu hranic, informoval vídeňský deník Der Standard.

„Musíme si uvědomit, že azylový systém EU je rozbitý a nefunguje,“ uvedl kancléř Karl Nehammer (ÖVP) a dodal, že díky trojstranné dohodě Rakousko, Maďarsko a Srbsko společně „výrazně utáhly azylovou brzdu“.

Nehammer, který dříve zastával funkci ministra vnitra, než byl bývalý kancléř Sebastian Kurz nucen odstoupit kvůli korupčnímu skandálu, poznamenal, že policejní spolupráce mezi Rakouskem, Maďarskem a Srbskem je uspokojivá, a vyjádřil naději, že tyto tři země brzy podepíší dohodu o zastavení pašování organizovaného zločinu do bloku.

„Toho lze dosáhnout pouze společně a pouze tehdy, budeme-li ochotni spolupracovat jako rovný s rovným,“ zdůraznil Nehammer.

Rakouský kancléř pochválil svého srbského protějška za ukončení bezvízového styku pro tuniské a indické občany, k čemuž poznamenal: „okamžitě vedlo k výraznému poklesu počtu žádostí o azyl v Rakousku.“

Maďarský premiér Viktor Orbán ve svém úvodním vystoupení pochválil Nehammera za to, že na posledním summitu EU „obhájil“ postoj Maďarska k aktu EU o azylu a migraci.

„Chráníme Evropu před migračním tlakem,“ zdůraznil maďarský premiér a trval na tom, že bez Maďarska a Srbska by Rakousko, Německo a Nizozemsko čelily „statisícům migrantů navíc, než [jsou] dnes“.

Orbán rovněž využil příležitosti, aby se obořil na „nucené přerozdělování“ migrantů napříč blokem, k němuž má dojít v rámci nového migračního paktu EU. „Musíme se bránit nejen proti migrantům, ale také proti Bruselu,“ tvrdil maďarský premiér.

Srbský prezident Aleksandar Vučić zase uvedl, že je „potěšen, že (Srbsko) přispělo k další stabilitě Evropy“, a dodal, že je „spokojen s tím, co bylo projednáno na předchozích zasedáních“.

Ke konci tiskové konference rakouský kancléř zpochybnil Orbánovo tvrzení, že maďarská opatření, jako je hraniční plot a přísná migrační politika, brání migrantům dostat se do Rakouska. „Až 80 % migrantů přichází do Rakouska přes Maďarsko,“ začal Nehammer. „Proto má Maďarsko 45 žádostí o azyl a my 109 tisíc. Systém nefunguje. Pracujeme na tom, aby se zlepšil.“

Za to byl Nehammer pranýřován bezpečnostním mluvčím FPÖ Hannesem Amesbauerem, který ho kritizoval, že „opět předvedl svou nepodstatnou oznamovací show a navíc ji zneužil k tomu, aby dostal zpětné facky od bruselského establishmentu EU s „mlácením Maďarska“.


Robert Semonsen
je politický novinář listu The European Conservative. Jeho práce byly publikovány v různých anglicky psaných zpravodajských médiích v Evropě a Americe. Má vzdělání v oblasti biologických a lékařských věd. Jeho profil na Twitteru je @Robert_Semonsen.

Související:

Rakúsko, Maďarsko a Srbsko sa vzbúrili proti migračnému chaosu v Európe


[VB]