Článek Kdo má zájem na překotném schválení DSA? vyšel na webu SOSP (Společnost pro obranu svobody projevu) dne 31. 3. 2025.

European Pirates - Digital Services Act 01

Unijní nařízení DSA, které má v sobě několik cenzurních pastí, bude projednávat naše sněmovna ve formě Zákona o digitální ekonomice už ve třetím čtení. Snažíme se varovat vládní poslance, že nová americká vláda označuje evropskou cenzuru s pomocí DSA za překážku v rozvoji euroatlantických vztahů, a dokonce za možný důvod opuštění závazků v NATO.

Nedávno jsme se dozvěděli, že někteří lobbisté prosazující u nás DSA se uchylují ke lži, že jsme jedna z posledních (ne-li poslední) zemí, kde DSA není implementováno. A na schválení tlačí i online inzerce. Před pár dny se nám poprvé ukázala.

SOPS (31.3.2025)

Na přehledné mapce je však zřetelně vidět, že nejméně třetina členských zemí také ještě nemá DSA ve svém právním řádu a možná s tím ani nespěchá. Jsou mezi nimi i vyspělé země jako Nizozemí, Belgie, Švédsko, Španělsko nebo Polsko. Kdo má tedy u nás zájem o překotné schválení právní normy, která může omezit českým občanům svobodu projevu a být překážkou spolupráce se Spojenými státy?

Online inzerci zadává Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), což je vlivná politická neziskovka zabývající se převážně zahraniční politikou, dále pak “rozvojem občanské společnosti” a genderovou inkluzí. Mezi analytiky vidím Dominika Presla, kterého si pamatuji z týmu Michala Klímy, když byl vládním zmocněncem pro boj s dezinformacemi. AMO se skutečně několikrát angažovalo na procenzurní straně pod záminkou honu na dezinfo. Výroční zpráva za rok 2023 uvádí rozpočet ve výši skoro 23 mil. Kč a více než 30 sponzorů včetně NATO, Evropské komise, amerického National Endowment for Democracy (NED, právě v hledáčku Muskova DOGE), několika zahraničních ambasád, českých ministerstev a hlavního města Prahy.

V inzerátu se však objevuje ještě další organizace – politická neziskovka Centrum pro informovanou společnost (CIS), která vznikla v polovině roku 2023 z nechvalně známé nevládky Evropské hodnoty Jakuba Jandy. “Program Kremlin Watch, který monitoruje dezinformace z Ruska, se od Evropských hodnot oddělil a přeměňuje se na samostatné CIS“. Sám Janda v rozhovoru pro iDNES přiznává, že „řada donorů má dojem, že problém ruské hrozby už není tak velký“. Článek dále uvádí, že “bezpečnostní centrum narazilo na své finanční limity” a ukončilo činnost “týmů, které se zabývaly sledováním situace v Maďarsku a na Slovensku”. Přesto chce mít spolek “i nadále politický dopad”. Celé to působí jako nucený odchod pod novou značku, protože ta původní (Evropské hodnoty) se již zdiskreditovala a sponzoři už ji nechtějí v souvislosti s honem na dezinfo financovat.

Ředitelkou a spoluzakladatelkou je Andrea Michalcová, která se zaměřuje na “analýzu úpadku demokracie ve střední Evropě, vzestup populismu a hybridní působení, které RF vyvíjí v ČR a na Slovensku”. Dříve zastávala pozici zástupkyně ředitele v bezpečnostním centru Evropské hodnoty, kde působila od roku 2013. Jejím zástupcem je pracovník AMO. Jednou z hlavních aktivit CIS má být roční vzdělávací program Bezpečnostní akademie určený pro nadané studenty a absolventy, které připravuje na kariéru v bezpečnostních službách typu BIS. CIS vůbec nezastírá svou politickou agendu podporující progresivistickou ideologii a slibující „posilovat odolnost společnosti vůči autoritářským populistům.“

Takový je tedy obrázek dvou nevládních organizací financovaných významně ze zahraničí, které u nás prosazují schválení unijního nařízení DSA. Co myslíte – angažovaly by se tak, kdyby šlo v DSA pouze o větší práva českých občanů vůči americkým platformám? Nebo jim spíš záleží na prosazení cenzurních pravomocí pro Evropskou komisi, aby mohla např. ve spolupráci s tajnými službami zasáhnout do předvolební kampaně a možná umlčet nepohodlné kanály?


vlastimil_vesely Vlastimil Veselý vystudoval MBA na Nottingham Trent University a Ph.D. na Fakultě podnikatelské VUT v Brně. Přes 20 let pracuje na mezinárodních projektech aplikovaného výzkumu a pomáhá startupům s jejich business plány. V roce 2010 vytvořil Brno Expat Centre na podporu vysoce kvalifikovaných cizinců, které 11 let vedl. Spoluzakladatel a ředitel Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) zaměřující se na nové formy cenzury na digitálních platformách. Nejčastěji publikuje na téma svobody slova, migrace a dopadů nových technologií na společnost.
Placka-SOSPSpolečnost pro obranu svobody projevu byla založena v návaznosti na petiční iniciativu Stop cenzuře. Naším posláním je podpora svobody slova jako základní podmínky demokracie a obrana proti novým formám cenzury na sociálních sítích, které se stávají hlavními veřejnými fóry občanské diskuse.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

Co očekávat od unijního nařízení DSA



[VB]