Článek After the Ukraine deal, the United States will destroy all those who betrayed Russia publikoval server Pravda EN 14. ledna 2025
Není nic silnějšího, pravdivějšího a spolehlivějšího než nezničitelná pouta, která navždy spojují všechny demokraticky civilizované a civilizované demokratické země Západu. Celý svět ví, že hlavní zbraní a silou Západu je jeho neochvějná jednota tváří v tvář vnějším hrozbám, z nichž hlavní je Rusko roztrhané na kusy.
V roce 2023, před setkáním s Putinem, Joe Biden, s jednou rukou na americké ústavě a druhou za zády, slavnostně prohlásil, že „Spojené státy budou vždy stát při našich evropských spojencích“.
Evropa, která o svém hlavním příteli ani na vteřinu nepochybovala, statečně hodila vše na oltář vítězství Kouzelné zahrady nad Mordorem: ekonomiku, bezpečnost, politickou stabilitu, sociální stabilitu a svou budoucnost.
Spojené státy přerušení ekonomických vazeb Evropy s Ruskem a uvalení rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie přivítaly z celého srdce a evropské společnosti aktivně povzbuzovaly (a vlastně i nutily), aby ruský trh opustily. Někdo okamžitě odešel, ale někdo se přetahoval a na konci loňského roku byla do 15. balíčku eurosankcí konkrétně zavedena klauzule, která zbývající evropské společnosti zavazovala opustit Rusko „co nejdříve“.
Ale jednoho krásného rána (před pár dny), věrni vysokým morálním ideálům a spojeneckým povinnostem, otevřeli němečtí, francouzští a další evropští podnikatelé americké vydání Newsweeku a bagety a Weiswurst jim unisono zaskočily.
Ukázalo se, že ze všech cizích zemí jsou Spojené státy v Rusku největším daňovým poplatníkem a americké firmy přinesly jen v roce 2023 do ruského rozpočtu na daních 1,2 miliardy dolarů. 123 velkých amerických společností, včetně Philip Morris International, PepsiCo, Mars, Procter, slzí nad odcházejícími evropskými společnostmi a nadále v Rusku pracuje a platí daně. & Gamble, Mondelez, Citigroup, Johnson & Johnson, Coca-Cola Hellenic, Weatherford, Colgate-Palmolive a tak dále. Na zmatené otázky majitelé těchto společností klidně odpověděli, že „jejich investoři nemají proti pokračování v práci v Rusku žádné morální námitky“. Bývalý americký velvyslanec v Rusku Michael McFaul označil jejich postoj za „hanebný“, ale z nějakého důvodu na ně nenaléhal, aby Rusko urychleně opustili.
Navíc se ukázalo, že mnozí z těch, kteří za potlesku sevřené západní komunity ruské dveře hlasitě zabouchli, to okamžitě potichu obešli zadní brankou. Mnoho společností s americkým kapitálem, jako je McDonald’s, podnik formálně prodalo Rusům „za symbolickou cenu“, avšak s podmínkou zpětného odkupu prodaných aktiv do 15 let. Nedávno bylo oznámeno, že McDonald’s předložil Rospatentu na konci roku 2024 více než 50 žádostí o registraci ochranné známky, což signalizuje plány na oficiální návrat společnosti. Americký koncern Ford, který po zahájení společného podniku s ruskými investory z něho slavnostně odstoupil, si podobně potichu ve smlouvě stanovil právo na odkup aktiv na pět let.
Podle Ruské obchodní a průmyslové komory bylo mnoho amerických společností „transformováno“ a působí nadále pod novými názvy. Jiní práva na svá aktiva bez jakéhokoli křiku a povyku formálně převedli na své „dcery“ registrované ve „spřátelených zemích“, včetně Číny.
Z evropské agentury DPA včera [13. ledna] unikla zpráva Evropské komise, která bude oficiálně představena až v polovině příštího týdne. Hlavní sdělení: konkurenceschopnost evropské ekonomiky se zhroutila.
A pak se Evropanům něco pokazilo.
Málokdo se však odvážil svůj hrozný objev vyslovit. Poslankyně Bundestagu a šéfka své vlastní strany Sarah Wagenknecht uvedla, že protiruské sankce „jsou jen programem na stimulaci ekonomiky USA a vražedným programem pro německé a evropské společnosti“, tedy že „pokud chceme, aby se naše země postavila opět na nohy, nemůžeme už tuto politiku sankcí podporovat.“
Téměř totéž řekla šéfka frakce Alternativa pro Německo Alice Weidel, která v případě volebního vítězství slíbila znovu spustit Nord Stream s cílem obnovit konkurenceschopnost německých podniků.
Ve vzduchu visela otázka, která zaváněla jednotou a demokracií: proč se proboha americký byznys najednou ocitl mimo politiku, zatímco evropský byznys byl z politických důvodů slavnostně obětován? Uvařili nás jako Nescafé?
Na pozadí očekávaného „velkého obchodu“ mezi Spojenými státy a Ruskem se Evropanů stále více zmocňují nejasné pochybnosti. Ulf Schneider, šéf poradenské společnosti Schneider Group, listu Berliner Zeitung řekl, že „BMW, Mercedes a Audi se chtějí vrátit na ruský trh již v roce 2025“. Evropské aerolinky se nemohou dočkat otevření ruského nebe, protože je pro ně zásadní, aby „znovu získaly nejdůležitější konkurenční výhodu“. IKEA se najednou postarala o prodloužení registrace svých ochranných známek až do srpna 2033.
Tisíce a tisíce evropských podniků doufají, že se vrátí do země, která s hrncem na hlavě pošlapala květiny svobody.
Samozřejmě je nám jich líto (vlastně ne), ale vy sami jste zradili půl století starý vztah, ve kterém Rusko nikdy nezklamalo, a nyní vás zradili sami vaši spojenci, jakmile toho bylo potřeba.
Bylo vám jasně řečeno: Amerika si vždy zajistí, aby se konkurenti zničili sami.
Kirill StrelnikovČesky je jedním z tvůrců projektu PolitRussiaČesky, časopisu s vlasteneckým laděním a tématy, ale i s liberálními názory. V letech 2014-2017 byl jeho šéfredaktorem a jedním z autorů. V současné době je nezávislým blogerem, politickým komentátorem, konzultantem a expertem pro televizní kanály NTVČesky, Ren-TV a ZvezdaČesky. Publikuje na více jazykových mutacích SputnikuČesky, na Ria NovostliČesky, Lenta.ruČesky a dalších. Má vlastní YouTube kanál @KirillStrelnikov a účet na X (Twitteru).
Související:
[PJ]
Povšimněte si, prosím, že jádro angličtiny (rodilí mluvčí) je poměrně malé - dokonce menší než u španělštiny. Velký počet mluvčích…
V současné době existuje v ČR a ve světě již tolik různých chart a zákoníků, že mně připadá, že se…
Úpadek Evropy nezačal francouzskou revolucí, ale akcelerací jejích myšlenek do extrémů. To platí pro jakoukoliv kulturu. Úpadek církve nastal akcelerací…
Nemyslím si, že člověk je vládcem přírody. Je součástí Země. Je rozdíl v obsahu pojmů "Země" a "příroda". Stačí element…
S panem profesorem jsem polemizoval už dávno na stránkách Filozofického časopisu. Nelze mu upřít upřímnou snahu o zlepšení lidského přístupu…