Komentář Sikorski Fears That Musk Might Try To Stop Polish Liberals From Capturing The Presidency vyšel na Substacku Andrew Korybka 10. ledna 2025

Mohou se tedy buď pokusit zarazit to skandálními právními kroky s rizikem národní krize, která by dokonce mohla vztahy Polska s USA zničit, anebo mohou vše nechat proběhnout, ať se to vyvine jakkoli.

Polský ministr zahraničí Radek Sikorski zopakoval obavy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že kampaně Elona Muska na sociálních sítích na podporu opozice AfD v Německu a proti úřadujícímu britskému premiérovi Keiru Starmerovi představují vměšování. Vyzval také, aby Polsko přijalo nové zákony, „aby to byl Polský lid, kdo si svého prezidenta vybere, ne cizinci“, což je ironické s ohledem na jeho přátelství se synem a dědicem George Sorose Alexem, jehož otec se po desetiletí do Evropy vměšoval.

Koncem minulého měsíce bylo vyhodnoceno, že „Orbán doufá, že Trump pomůže polským konzervativcům vrátit se k mociČesky“, tedy proč udělil azyl opoziční postavě, která tvrdila, že je politicky pronásledovaná. V souvislosti s tím bylo čtenářům krátce po Trumpově historickém volebním vítězství připomenuto, že po hrubých poznámkách Sikorského a jeho šéfa Donalda Tuska o navracejícím se americkém vůdci se znovu objevily „nezodpovědné minulé výroky předních polských politiků o Trumpových imperiálních dvoustranných vztazíchČesky“.

Trump je blízkým přítelem odcházejícího polského prezidenta Andrzeje Dudy, který je konzervativní nacionalista, který s ním po léta zůstal v kontaktu, z čehož vyplývá, že by dával přednost tomu, aby ho nahradil kandidát jeho strany Karol Nawrocki než liberálně-globalistický Rafal Trzaskowski. Za tímto účelem je předvídatelné, že by se Musk mohl pokusit zastavit vládnoucí liberály v obsazení prezidentského úřadu během květnových voleb, které by mohly mít podobu replik jeho stávajících kampaní, ale s polským nádechem.

To by mohlo vést k tomu, že bude vášnivě obhajovat opozici Právo a spravedlnost (PiS) souběžně s napadáním Tuska, Sikorského a Trzaskowského. Role PiS jako jedné z nejvíce proamerických stran v evropské historii by mohla být zdůrazněna stejně jako „probuzeneckost“ vládnoucí „Občanské platformy“ (PO) ohledně LGBTČesky. Podobně by Musk mohl ignorovat skandál PiS kolem víz za úplatkyČesky, který do Evropy přivedl čtvrt milionu Afričanů a Asiatů, stejně jako by mohl ignorovat silnou politiku PO v oblasti bezpečnosti hranicČesky.

Precedent vytvořený Rumunskem, které minulý měsíc zrušilo první kolo svých prezidentských voleb pod záminkou, že zahraniční podpora na sociálních sítích výsledky zdiskreditovala, o které se později ukázalo, že to ve skutečnosti byla zpackaná kampaň jeho vlastních odpůrcůČesky. Polsko také. Rozdíl mezi Rumunskem a Polskem je však v tom, že v prvním případě měl ústavní převratČesky podporu Bidenovy administrativy, zatímco v druhém případě Trump stejný scénář rozhodně nepodpoří.

Pokud jde o tuto možnost, minulý měsíc bylo oznámeno, že Tuskova vláda „navrhne, aby pro květnové polské prezidentské volby v příštím roce byla certifikací výsledku pověřena pracovněprávní komora Nejvyššího soudu, a nikoli, jak nařizují stávající volebního zákony, dozorčí komora téhož soudu.“ Širší kontext za tímto návrhem se týká Tuska a dlouhodobých tvrzení EU, že PiS Nejvyšší soud během své téměř desetileté vlády zpolitizovala.

Uvedená zpráva rozvádí, že „Polská vláda spolu s Evropskou komisí a Evropským soudním dvorem tvrdily, že dozorčí komora byla ustavena nesprávně, protože její členové byli jmenováni prezidentem – spojencem PiS – Andrzejem Dudou na doporučení Národní soudní rady (KRS)“. Ponořit se hlouběji do podrobností tohoto sporu je nad rámec této analýzy, ale pro příležitostné pozorovatele stačí, když si toho budou vědomi.

Význam to má v tom, že pokud vyhraje Nawrocki, mohla by Tuskova vláda tento návrh jednostranně uplatnit, následně výsledky prvního kola anulovat, odmítnout jakékoli rozhodnutí Nejvyššího soudu nebo údajně „ústavního tribunálu ovládaného PiSČesky a spoléhat se místo toho na Evropskou komisi a Evropský soudní dvůr, aby svůj ústavní převrat legitimizovala. Jakýkoliv tlak Trumpovy administrativy by tak mohl vyvolat velmi vážnou politickou krizi jak s Polskem, tak i s EU.

Pokud se Trump rozhodne v tomto ohledu překročit Rubikon, mohl by buď pohrozit trestními cly vůči EU jako celku, naznačit cílené sankce proti polským vládnoucím liberálním globalistům a/nebo flirtovat s drastickým omezením americké vojenské přítomnosti v Polsku a možná zmrazením velkých obchodů se zbraněmi. Posledně zmíněná možnost je nejradikálnější, protože riskuje rozložit protiruský základ, na kterém je polsko-americké strategické partnerství vybudované, ale stále může být využita k vyvolání nacionalistických protestů.

V tom se skrývá další trik v Trumpově rukávu, protože mohl pověřit Muska, aby k maximálnímu tlaku na vládnoucí liberální globalisty vytáhl stránku ze Sorosovy příručky a využil X k podněcování rozsáhlých protestů, což by bylo dalším klíčovým okamžikem v polské historii. Navíc by se pak mohly záběry jakéhokoli násilného zásahu proti pokojným demonstrantům virálně šířit na X, aby podnítily ještě více protestů, což by mohlo být spojeno se sankcemi proti úředníkům, kteří jsou za to zodpovědní.

Tusk by proto udělal dobře, kdyby si přečetl nápis na zdi a nechal květnové hlasování dopadnout jakkoli a uznal, že kvůli sociálním sítím je nemožné cizí vliv v současných volbách zcela eliminovat, a neodvážil se toho využít jako záminky pro zrušení voleb, pokud vyhraje Nawrocki. Je lepší zachovat status quo konzervativního nacionalisty v prezidentském úřadu a liberálních globalistů řídících parlament, než riskovat národní krizi, která by mohla poškodit i vztahy s USA.

Jediný důvod, proč chce Tusk, aby prezidentský úřad obsadil Trzaskowski, je, aby už PiS nebránil plánům PO na radikální změnu polské společnosti. Nejhorší, co by se stalo, pokud by vyhrál Nawrocki, je, že Tusk nebude schopen plně prosadit svou legislativní agendu, čímž se politická patová situace z minulého roku udrží až do příštích parlamentních voleb v roce 2027, pokud nebudou vypsány dříve. Trump však bude v té době stále ve funkci, takže když mrkne a přikývne, může se Musk „vměšovat“ také do tohoto hlasování.

V každém případě, jak bylo právě napsáno, sociální média umožňují zahraničním subjektům a vládám ovlivňovat volby v jiných zemích. Neexistuje žádný způsob, jak tento faktor zcela eliminovat, protože šíření sítí VPN potenciální zákazy neutralizuje, ergo důležitost „rozpoznání, mediální gramotnosti a demokratické bezpečnostiČesky“, jak bylo uvedeno v předchozí analýze s hypertextovými odkazy z roku 2022. Jsou to mnohem efektivnější prostředky, protože jejich cílem je občany před cizími vlivy očkovat.

Shrnuto, Sikorského komentáře o Muskových kampaních na sociálních sítích v Německu a Spojeném království naznačují, že polští vládnoucí liberální globalisté propadají panice, protože se obávají, že brzy obrátí svou pozornost i k jejich zemi, aby jim během květnových voleb zabránil získat prezidentský úřad. Mohou se tedy buď pokusit zarazit to skandálními právními kroky s rizikem národní krize, která by dokonce mohla vztahy Polska s USA poškodit, anebo mohou vše nechat proběhnout, ať se to vyvine jakkoli.


Andrew Korybko (*1988) je americký politolog sídlící v Moskvě, novinář a pravidelný přispěvatel do několika online časopisů, a také člen odborné rady Institutu strategických studií a předpovědí na Univerzitě lidového přátelství Ruska. Specializuje se vztah mezi americkou strategií v Afro-Eurasii, čínskou globální vizí One Belt One Road konektivity New Silk Road a hybridní válkou a na globální systémový přechod k multipolaritě. Mezi jeho další oblasti zájmu patří taktika změny režimu, barevné revoluce a nekonvenční válčení. Jeho kniha „Hybrid Wars: The Indirect Adaptive Approach To Regime ChangeČesky“ (Hybridní války: nepřímý adaptivní přístup ke změnám režimu, 2015) rozsáhle analyzuje situaci v Sýrii a na Ukrajině a tvrdí, že představují nový model strategické války vedené USA. Mimo vlastního SubstackuČesky publikuje na řadě analytických serverů jako Sputnik InternationalČesky, Global ResearchČesky či Modern DiplomacyČesky.