Obsah:
  1. Lorenzo Maria Pacini: Co mají Trump, Black Rock a giganti Wall Streetu společného?
  2. Vladimír Prochvatilov: Kandidát společnosti BlackRock by se mohl stát německým kancléřem

Analýzu Lorenzo Maria Paciniho What do Trump, Black Rock and the Wall Street giants have in common? publikoval server Strategic Culture Foundation 19. listopadu 2024

Co mají Trump, Black Rock a giganti Wall Streetu společného?

© Photo: SCF

Volby jsou za námi, vládní tým je sestaven, z celého světa se hrnou lichotky. Tak je teď čas počítat, protože mezi současností a prezidentskou přísahou v lednu se toho může stát spousta.

Trump nebo Harris, pro americké finance to není velká změna

Larry Fink. Jedno jméno, jedna záruka. Miliardář ředitelující největšímu světovému svěřeneckému fondu správy bohatství BlackRock se v říjnu na konferenci pořádané Asociací průmyslu cenných papírů a finančních trhů vyjádřil jasně: „Unavuje mě, když poslouchám, že tohle jsou největší volby vašich časů. Realita je taková, že na tom časem nezáleží.“ Protože nejdůležitější skutečností je, že jak Demokraté, tak Republikáni jedou v probíhajících investicích s tímto finančním gigantem společně, jak to Fink vysvětloval: „Spolupracujeme s oběma administrativami a vedeme rozhovory s oběma kandidáty.“

BlackRock má tudíž k americké vládě točící dveře. Veteráni z fondů bohatství zastávali vedoucí pozice na Ministerstvu financí v administrativě Joe BidenaČesky. Jeden z ředitelů BlackRocku byl i klíčovým ekonomickým poradcem Kamaly HarrisČesky. Na druhé straně Trumpovo ministerstvo financí vedl bývalý ředitel IT od Goldman Sachs Steven Mnuchin, který si své bohatství vydělal jako ředitel hedgového fondu a skončil v politických funkcích.

Soupeření ve volbách 2024 v USA bylo soutěží o to, komu by se mohlo dostat nejvíce pomoci od Wall StreetČesky.

Trump je pro mezinárodní finance velice sympatický: jako prezident značně sníží daně bohatým, což povede k tomu, že miliardáři budou platit méněČesky než pracující třída. Roku 2018 platilo 400 nejbohatších domácností USA v průměru efektivní daňovou sazbu 23 procent, tj. nižší než průměrných 24,2 procenta placená dolními 50 procenty domácností. S kalkulacemi v ruce, nejbohatších 5 procent Američanů se asi dočká zkrácení daně nejméně o 1,2 procenta, zatímco dolních 95 procent lidí bude muset platit více, včetně 4,8 procenta nárůstu daní pro 20 procent nejchudších v zemi. Jedním z hlavních finančníků Trumpovy prezidentské kampaněČesky v roce 2024 i 2020 je miliardář šéfující Blackstone, Stephen Schwarzman (shodou okolností sionista), považovaný za největšího politického donátora Wall Streetu, v roce 2022 vyhlášený za nejlépe placeného ředitele v americkém průmyslu finančních služeb. Blackstone, který vlastní největší počet nájemních obytných jednotekČesky v USA, v souladu s logikou turbo-kapitalismu nájemníky masově vystěhovává, čímž přispívá ke krizi bezdomovectví, která roku 2023 narostla o 12 procentČesky.

Ač jsou BlackRock a Blackstone dvě odlišné společnosti, mají společnou historii a BlackRock vlastní 6,56 procenta BlackstoneČesky, což z něj dělá druhého největšího akcionáře. O co jde? Největším akcionářem Blackstone je Vanguard, který je držitelem 9,05 procentního podílu. Čtvrtým největším akcionářem je State Street, který drží 4,12 procenta.

BlackRock, Vanguard a State Street jsou známí jako „velká trojka“ amerického žebříčku manažerů svěřeneckých fondů. V odborném článku z roku 1917 se uvádí, že tato Velká trojka jsou největší držitelé 438 společností řazených do S&P 500Česky, tj. do složeného indexu 500 největších společností zapsaný na burzách v USA. Těchto 438 společností tvoří 88 procent celkového počtu společností v S&P 500 a v té době obnášely 82 procent tržní kapitalizace v tomto indexu.

Skutečnou politickým zřízenímČesky Spojených států amerických je oligarchieČesky.

Podívejme se na právě proběhlé volby: byly druhými nejdražšími v americké historii po volbách 2020. Může to být náhoda, ale v posledních 20 letech tvoří Wall Streetem financovaní kandidáti většinu z těch, kdo zvítězí ve volbách do Sněmovny a do Senátu. Že by žádná korelace?

Trump je dobrou investicí

Wall Street vypadá, že baží po kapitalizaci vítězství Donalda Trumpa: Velkou trojku – BlackRock, Vanguard a State Street – možnost jeho vítězství je vůbec nestrašila a i po volbách zůstávají optimističtí, když pod Trumpem předpovídají růst trhu, vzepětí technických firem a kryptoměn a silnější dolar.

Blonďatá čupřina muže, který se vrací do Washingtonu je v perfektním souladu s přístupem BlackRocku ke kryptoměnám až tak, že přislíbil udělat z Ameriky světovou metropoli krypta a lidi pobízel, aby investovali do Bitcoinu jako do útočiště pro ukládání majetku.

Loni 11. ledna spustil BlackRock svůj fond iShares Bitcoin ETF (IBIT), takže se rychle stal největším na světě. Firma letos nadělala titulky svou agresivní akumulací aktiv v kryptoměnách. Může to sice být náhoda, ale okamžitě po Trumpově vítězství se krypto-trh vzedmul vzhůru, když Bitcoin dosáhl nové nejvyšší hodnoty všech dob.

Jen si vzpomeňte, co řekl BlackRockČesky, jakmile byl Trump zvolen: „Trumpovo vítězství otvírá dveře pro krácení daní, deregulace a rozhodnější obchodní politiku. Kontrola nad Sněmovnou je kriticky důležitá. Vysoký rozpočtový deficit je jedním z faktorů, který vyžene inflaci spolu s výnosy ze státních dluhopisů.

Berte na vědomí, že kontrola nad Sněmovnou, kde dosud ještě Republikáni absolutní většinu proti Demokratům nemají, by Trumpově administrativě dala širší pravomoci realizovat své fiskální, energetické, obchodní a regulatorní agendy. Futures S&P 500 vyskočily hned o více než 2 procenta, do rekordních výšin, spolu s čímž rostly US dolar a výnosy z US dluhopisů.

V obchodu navrhl Trump širokou škálu cel, včetně 60 procent na Čínu a univerzální clo 10-20 procent,“ pokračovalo prohlášení BlackRock.

Trumpovo vítězství nejspíš povede k určitým deregulacím včetně snížení bankovních regulací, ačkoliv ty na špičkové technologie mohou zůstat jako protitrustový cíl obou stran. Podle našeho názoru mají Republikáni za Trumpa za cíl zvýšit produkci energie, i když už produkce ropy a plynu v USA dosáhla historických výšin a její zvýšení zabere čas. V agendě je omezení částí Zákona o redukci inflace, jako jsou odpočty na elektrická vozidla, ale úplné zrušení je nepravděpodobné. Očekáváme, že Trump prosadí reformu povolení, aby se energetická infrastruktura rozšířila.

Řekněme to jinak: jsme připraveni investovat, kapitalizovat a ještě více bohatnout. Otázka politiky je relativní. S Trumpovým vítězstvím se hegemon kapitálu opět chystá spekulovat a profitovat na úkor mas. Business je business.


lorenzo-maria-paciniLorenzo Maria PaciniČesky (*1994) vystudoval na více italských univerzitách a v Číně celou řadu oborů jako bioetiku, filozofii estetiky, politickou filozofii a politickou metafyziku. Na univerzitě UniDolomiti v Belluno přednáší politickou filozofii a na univerzitě Lorenza De‘ Medici ve Florencii filozofii, sociologii, krateziologii (vědu o moci, propagandě a manipulaci) a další obory. Pracuje rovněž jako konzultant v oblasti strategické analýzy, zpravodajství a mezinárodních vztahů.

Zpět na obsah


Článek Vladimíra Prochvatilova Канцлером Германии может стать выдвиженец BlackRock vyšel na webu Fond strategické kultury dne 19. 11. 2024.

Na cestě k definitivnímu vzdání se suverenity

Ilustrační obrázek: Telepolis.de

V únoru 2025 se v Německu uskuteční předčasné spolkové volby, v nichž má velkou šanci na vítězství opoziční blok CDU/CSU, který za svého kandidáta na kancléře nominoval 68letého Friedricha Merze.

Angela Merkelová kdysi Merze z politiky vyštvala, což ho přimělo k tomu, aby začal podnikat. Vrcholem jeho podnikatelské kariéry byla funkceČesky předsedy dozorčí rady německé pobočky největšího amerického investičního fondu BlackRock.

V roce 2018 ohlásil Friedrich Merz návrat do politiky a o tři roky později stanul v čele CDU.

Za zmínku stojí, že v březnu 2015, tedy právě v době, kdy vedl německou pobočku BlackRock, uložil německý Spolkový úřad pro finanční dohled (BaFin) americké investiční společnosti BlackRock rekordní pokutu ve výši 3,25 milionu eur za to, že v průběhu několika let nesprávně vykazovala účast ve 48 největších německých společnostech. Americké finanční monstrum bylo v podstatě přistiženo při zatajování informací o svém podnikání v Německu.

Před svým návratem do politiky pracovalČesky Merz také jako vedoucí poradce v düsseldorfské pobočce advokátní kanceláře. V roce 2018 ZEIT ONLINE poznamenalČesky, že tato advokátní kancelář radila svým klientům, jak se vyhnout odpovědnosti za účast v podvodných schématech zvaných „cum-ex“.

Finanční transakce známé jako cum-ex by byly jednoznačnými vítězi v pomyslné soutěži velkých krádeží. Posuďte sami: umožnily více než tisícovce finančníků (tolik je v případu podezřelých), aby po desetiletí beze strachu a bez skrývání kradli miliardy (!) eur ročně z daní vybraných v SRN. Systém umožňoval, zdá se, zdánlivě nemožné: předstírat, že vůbec nejde o krádež, ale o vlastní peníze, které by vám měl stát vrátit.

Zmíněné zločinné schéma je známé jako cum-ex. Tyto latinské předložky se používají na burze k označení akcií společnosti před (cum) a po (ex) výplatě dividend. Cum-ex fungoval takto: finančník X se dohodl se skupinou kompliců Y a Z, že v den, kdy společnost vyplácí dividendy, nakoupí a prodá velmi velký balík akcií. Jaký byl účel nákupu a prodeje? Aby dva nebo dokonce několik účastníků schématu mohlo požádat německý daňový úřad o [nezákonnou] náhradu za údajně zaplacené daně,“ píšeČesky zahraniční agent DW (Deutsche Welle).

Z obdržených dividend stát majiteli akcií strhne 25 procent daní, o čemž majitel obdrží potvrzení, které dává nárok na vrácení nadměrně zaplacených daní. Schéma s vícenásobným nákupem a prodejem akcií bylo nutné kvůli němu: každý z účastníků obdržel papír, který ho opravňoval k vrácení daní. Ukázalo se, že dividendy byly vyplaceny a daně byly ve skutečnosti zaplaceny pouze jednou, ale stát vrátil peníze za údajně zaplacené daně dvakrát nebo dokonce několikrát.

Teprve v roce 2015 prý německé úřady cum-ex transakce ukončily, i když profesor práva Christoph Spengel z univerzity v Mannheimu je přesvědčen, že v modifikované podobě pokračují dodnes.

Německá nezávislá publikace The Lower Class Magazine poukazujeČesky na to, že za rozsáhlými zpronevěrami v rámci cum-ex schémat stojí společnost BlackRock: „Blackrock není neškodný ‚správce aktiv‘, jak ho Merz a mainstreamová média rádi líčí. Blackrock je lobbistou superbohatých, největším insiderem v západní ekonomice, prodejcem finančních produktů vyvolávajících krizi, největším organizátorem fiktivních společností, lobbistou za privatizaci penzí a nájemních bytů a financiérem sítí politického vlivu.

Kromě toho je Blackrock největší stínovou bankou na světě. Stínové banky nejsou z právního hlediska považovány za banky a nepodléhají státnímu bankovnímu dohledu. Stínové banky, mezi něž patří Blackrock a také Vanguard a State Street, tak působí v šedé právní zóně.

Obchodní model: Stínová banka neočekává roční dividendy jako Quandtovi v BMW. Pro společnost Blackrock jsou akcie základem zcela jiného podnikání. Zahrnuje půjčování bankám a dalším velkým zákazníkům ve velkém měřítku za poplatek. To umožnilo podvod Cum-Ex.“

Friedrich Merz pracoval ve společnosti BlackRock v době, kdy byly obchody Cum-Ex v plném proudu, a zároveň pracoval na částečný úvazek pro společnost Mayer Brown, která účastníkům těchto podvodů pomáhala vyhnout se „právním rizikům“.

Budoucí německý kancléř se tak může stát osobou, na kterou má americká finanční zrůda plnou káru a malý vozík špíny. Ostatně právě to je důvod, proč byl Merz na post německého kancléře nominován.

Americké poradenské společnosti McKinsey a Boston Consalting Group, které aktivně prosazujíČesky obchodní zájmy společnosti BlackRock, se v posledních letech staly téměř monopolními poradci německé vlády v oblasti logistiky vládních programů v obranné, klimatické a migrační politice a také při tvorbě pandemické strategie.

Pro jeho americké přátele proto nebylo příliš obtížné učinit z Merze lídra CDU a následně kandidáta na kancléře.

Co čeká Německo, pokud se do čela země postaví nominant největšího amerického investičního fondu?

Totéž, co se stalo Francii během prezidentství Emmanuela Macrona.

Během let svého prezidentství Macron, jak jsme již psaliČesky, fakticky dostal francouzskou ekonomiku pod americkou kontrolu. Na Macronovo pozvání vstoupil do Francie americký investiční fond BlackRock, a to tak úspěšně, že Francii nezbylo nic vlastního. Ve francouzských médiích se Macronovi neříká jinak než prezident BlackRock France.

Za Macrona Francie fakticky ztratila svou národní suverenitu. Podobný osud potká i Německo, pokud se do čela země BlackRock Deutschland postaví kancléř Merz.


vladimir-prochvatilovVladimír ProchvatilovČesky (*1954) je vedoucí vědecký pracovník a expert ruské Akademie vojenských věd, důstojník, novinář, politický technolog, zkušební inženýr řídicích systémů kosmických lodí, novinář a politolog. Vystudoval Fakultu radiotechnických zařízení Státní letecké univerzity v Samaře a druhé vzdělání získal na Fakultě žurnalistiky. Vede vlastní Živý deníkČesky a jeho příspěvky publikuje řada ruských webů, m.j. Fond strategické kulturyČesky, Pravda.ruČesky nebo Gazeta.ruČesky, ale i českých a slovenských, jako Protiproud, Outsider Media, Hlavný denník nebo Armádný magazín.


Související:

Německo – země bez suverenity ve stavu kómatu

Německo je nesvé z rozmístěním nových amerických raket

Jak Amerika vyřadila plynovod Nord Stream

Americký vazal Německo se štěpí

Německé dokumenty dokazují, že reakci na COVID řídila politika, ne věda

carlos-latuff_b-08

Carlos Latuff


[MP][VB]