Esej Has the EU suddenly realized how much it has screwed itself over? vyšel na serveru Russia Today 21. září 2024

Zpráva o konkurenceschopnosti“ Maria Draghiho říká, že ekonomická situace bloku je hrozná… ale vyhýbá se ukázat na viníka.

PHOTO: Mario Draghi. © Hannelore Foerster / Getty Images

EU zažívá plně rozjetou existenční krizi. Někdo její ekonomiku pořádně dojebal a v nové zprávě popisující masakr viník viditelně chybí. Nemají v Bruselu žádná zrcadla?

Bývalý prezident Evropské centrální banky a italský premiér Mario Draghi po roce práce zveřejnil novou zprávu o „ekonomické konkurenceschopnosti“ na žádost nevolené „královny“ Ursuly von der Leyenové z „královské“ Evropské komise. A je to skutečný obraceč stránek, jedna z největších záhad naší doby.  

Člověk musí bez dechu listovat 400stránkovým dokumentem a hledat viníka zodpovědného za obrovské množství ekonomických masakrů, které Draghi podrobně popisuje. „Poprvé od studené války se musíme skutečně bát o své přežití,“ řeklČesky  novinářům  v Bruselu. Což takhle začít tím, že se nebudete sami aktivně sabotovat?

Draghi řekl, že blok zoufale potřebuje držet krok s Čínou a USA, ale selhává. Možná to má něco společného s tím, že EU ochotně naskočila na vůz po boku strýčka Sama na dálnici ke změnám režimů, ale teď padla nosem do prachu na krajnici a chce si jít vlastní cestou. 

„Teď se podmínky změnily,“ řeklČesky Draghi. „Světový obchod se zpomaluje. Čína opravdu velmi zpomaluje, ale stala se k nám mnohem méně otevřená a ve skutečnosti s námi na globálních trzích ve všech ohledech soutěží. Ztratili jsme hlavního dodavatele levné energie, Rusko. A nyní musíme poprvé od druhé světové války znovu začít s naší obranou.“  Srandisté ​​vládnoucí Evropě z velkého stanu v Bruselu jsou zjevně šokováni zjištěním, že se stali obětí. Kdo jim jen mohl něco takového provést?

Musím v tom milovat používání pasiv. „Ztratili“ levnou energii z Ruska. Jako by jim vypadla z kapsy jako svazek klíčů od domu cestou z nákupu. 

Při četbě Draghiho byste si také mysleli, že EU ve skutečnosti strategii „oddělení“ se od Číny, prosazovanou Washingtonem, který chce Evropu celou pro sebe, nepřijala, když ji představitelé EU přejmenovali na „omezování rizik“, když si uvědomili, jak hloupý krok by bylo úplně se od Číny jako hlavního obchodního partnera a zákazníka bloku oddělit. 

A teď, ách, EU musí znovu začít přemýšlet o své vlastní obraně, řekl Draghi, spíše než o volném míchání nějakých přírodních přísad ze všech oblastí náhodně lokalizovaných teroristických problémů. 

Konflikt na Ukrajině byl stejně pohodlnou záminkou k výrobě dalších zbraní pro vlastní obranu na náklady daňových poplatníků, když EU ze svých skříní vyházela staré haraburdí. To je také dobře, protože výroba více zbraní je v současnosti jediným skutečně snadným opatřením k vylepšení ekonomiky, soudě podle zoufalého stavu věcí nastíněném v této nové zprávě. Přesto EU nemůže ani ten vojensko-průmyslový šmejd dělat pořádně. 

Draghi poukázal, že členové EU jsou v podstatě idioti, když většinu svých zbraní kupují v zahraničí, přičemž téměř dvě třetiny pocházejí z USA. Velká záhada, proč chce Washington udržet ukrajinskou stranu v chodu, když vydělává tím, že bubnuje na potřebu zvýšit nákupy zbraní členy EU pod záminkou, že se pro ně jejich bývalý hlavní ekonomický záchranný kruh a dodavatel energie (Rusko) najednou stal velkým ohrožením. Bonus: Evropa bude na USA ještě závislejší, pokud jde o dražší plyn. 

Celá zprávaČesky je nabitá skvosty jako tenhle: „Pokud se Evropa nemůže stát produktivnější, budeme nuceni si vybrat. Nebudeme schopni stát se zároveň lídrem v nových technologiích, majákem klimatické zodpovědnosti a nezávislým hráčem na světové scéně. Nebudeme schopni financovat náš sociální model. Budeme muset omezit některé, ne-li všechny, naše ambice. Je to existenční výzva…“ 

Draghi mluví o všech těch velkých ambicích, jako vést nové technologie a být klimatickou a sociální ikonou, zatímco evropské elity lidi nabádají, aby ztlumili topení a klimatizaci a poděkovali se za to Putinovi, a opěvují mírné zimy, jako bychom žili v temných dobách. Draghi také řekl, že EU potřebuje dalších 800 miliard eur, což je asi 4,5 % HDP celého bloku, jen aby byla schopna udržet si globální konkurenceschopnost. A té konkurenceschopnosti lze dosáhnout pouze důkladným sešroubováním všeho, co za posledních dva a půl roku vlastní idiocií podělala ve snaze okouzlit svou přítelkyni Vladimira Zelenského (alias prezidenta Ukrajiny). 

Draghi také řekl, že množství hotovosti potřebné nyní k tomu, aby byla EU konkurenceschopná, je tak masivní, že to samotné soukromé investice jen tak nepokryjí. A víte, co to znamená. Podle souvisejících zpráv, evropští daňoví poplatníci, probíhá právě na Amazon France výprodej tuby lubrikantu za 4 €.

Ale co když se daňoví poplatníci EU nechtějí podřídit, protože už mají placení za všechny tyhle průšvihy dost, jak naznačují nedávné volby v celé EU se sílícími protiestablishmentovými stranami? No, tady přichází Draghi s prosíkem. Držte si klobouky: „Proč nám tak záleží na růstu. Ano, tuto potřebu musíme financovat a tyto potřeby jsou důležité, ale proč jsou tak důležité? Jsou důležité, protože mají co do činění s našimi základními hodnotami, prosperitou, spravedlností, mírem a demokracií v udržitelném světě. A EU existuje proto, aby Evropanům zajistila, že z těchto základních práv budou skutečně mít prospěch. A pokud je Evropa již nebude moci svým občanům poskytnout, ztratí důvod své existence.“

Dobrá, nechme lubrikanty stranou, lidi – on se nás pokouší svádět. Královna Ursula se nepochybně brzy zúčastní v roli „zlého policajta“.

Takže v podstatě vyhodil „braintrust“ EU spoustu peněz a dereguloval ekonomiku „pro Ukrajinu“, ale teď potřebuje, aby se Evropané smířili s odevzdáním ještě větší hotovosti, protože je to všechno jen pro jejich vlastní dobro. Tentokrát to vyjde. Slib. Stejný jako ty minulé, na které jsi se ve svém životě nechal nalákat až příliš mnohokrát. 

Mezitím mluví von der Leyen o nutnosti zajistit bezpečnost zásobovacích řetězců a Draghi říká, že EU potřebuje více přátel. Takových, kteří náhodou mají spoustu využitelných zdrojů. A také říká, že některé země se o to již pokoušejí samy, ale bylo by lepší, kdyby se toho ujala EU. Draghi dodal, že blok „rozdává rány pod možnostmi naší moci“. 

Spíš si sám dává rány přímo do obličeje, znovu a znovu, jak nasvědčují současná politika a výsledky EU. 


Rachel MarsdenČesky (*1974) je kanadská konzervativní publicistka a televizní komentátorka se sídlem v Paříži. Bakalářský titul získala na Univerzitě Simona Frasera s vedlejší specializací francouzština. Je bývalou hostitelkou talk show na Sputnik InternationalČesky a publicistkou pro Toronto Sun. Vedle vlastních stránekČesky má sloupek v Tribune Content Agency a pravidelné přispívá do anglické a francouzské mutace RT.

[PJ]