Obsah:
  1. M. K. Bhadrakumar: Válka na Ukrajině se mění v ruskou ruletu
  2. Mike Whitney: Horká válka s Ruskem? „Nikdy nepodceňujte Joeovu schopnost věci zkurvit“

Článek M. K. Bhadrakumara Ukraine war turns into Russian roulette vyšel na webu Indian Punchline dne 16. 9. 2024.

Válka na Ukrajině se mění v ruskou ruletu

Letoun RAF Tornado GR4 nesoucí pod trupem dvě rakety Storm Shadow. Foto: Foto: Ministerstvo obrany Spojeného království

Britský premiér Keir Starmer se v pátek (13.9.2024) v Bílém domě setkal s americkým prezidentem Joem Bidenem, přičemž na pořadu jejich rozhovoru byla otázka použití raket dlouhého doletu Ukrajinou k zasažení hloubi Ruska. Nedošlo však k žádnému oznámeníČesky ani ke společné tiskové konferenci.

Starmer později sdělil médiím, že rozhovory byly „produktivní“, ale soustředily se spíše na „strategii“ než na „konkrétní krok nebo taktiku“. Nesignalizoval žádné rozhodnutí o povolení Kyjevu odpalovat rakety dlouhého doletu na Rusko.

Starmer uvedl, že ohledně raket Storm ShadowČesky nebylo přijato žádné konečné rozhodnutí, a naznačil, že další vývoj může následovat na zasedání Valného shromáždění OSN koncem tohoto měsíce. „Za několik dní budeme zřejmě opět pokračovat na zasedání Valného shromáždění OSN se širší skupinou osob,“ řekl.

Jedním z důvodů tak extrémního utajení je skutečnost, že USA a Spojené království si intenzivně uvědomují čtvrteční výslovné varováníČesky ruského prezidenta Vladimira Putina, že jakékoli použití západních raket dlouhého doletu k úderu na Rusko „bude znamenat, že země NATO, Spojené státy a evropské země jsou účastníky války na Ukrajině. Bude to znamenat jejich přímé zapojení do konfliktu, a to jednoznačně dramaticky změní samotnou podstatu, samotný charakter konfliktu.

Putin dodal rozvážná slova: „Bude to znamenat, že země NATO – Spojené státy a evropské země – jsou ve válce s Ruskem. A pokud tomu tak bude, pak s ohledem na změnu podstaty konfliktu přijmeme příslušná rozhodnutí v reakci na hrozby, které nám budou hrozit.“

Je třeba přiznat, že Putin podobná varování vydával i dříve, ale neřídil se jimi, ani když západní zbraně nedávno beztrestně použila Ukrajina k napadení Ruska. Biden se k poslednímu varování Kremlu vyjádřil natolik zjevně odmítavě, že řekl: „O Vladimiru Putinovi si moc nemyslím“.

Moskva ze své strany odhaduje, že ačkoli žádné oficiální rozhodnutí v této věci nebylo oznámeno, již bylo učiněno a sděleno Kyjevu, a že Moskva bude muset reagovat vlastními kroky.

Náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který je v Moskvě na diplomatické cestě, se v sobotu nechal slyšetČesky: „Rozhodnutí bylo učiněno, carte blanche a všechny odpustky byly (Kyjevu) dány, takže jsme (Rusko) připraveni na všechno. A budeme reagovat způsobem, který nebude hezký.“

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který nyní působí jako místopředseda bezpečnostní rady země, šel ještě dálČesky a řekl, že Západ zkouší trpělivost Ruska, ale ta není bezmezná. Uvedl, že invaze Ukrajiny do Ruska mu již dalo formální důvod k použití jaderného arzenálu.

Medveděv varoval, že Moskva by se nakonec mohla pro rozsáhlý útok uchýlit buď k jaderným zbraním, nebo použít některé ze svých nejaderných, ale stále smrtících nových zbraní. „A to by bylo vše. Obrovská, šedivá, roztavená skvrna místo ‚matky ruských měst‘,“ napsal v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram s odkazem na Kyjev.

Putin ve své čtvrteční poznámce opět odmítl angloamerickou sofistiku, že to bude Ukrajina, kdo bude používat případné západní rakety dlouhého doletu, a ne NATO. Poukázal na to, že ukrajinská armáda „není schopna používat špičkové vysoce přesné systémy dlouhého doletu dodané Západem. To nedokážou. Tyto zbraně nelze použít bez zpravodajských údajů ze satelitů, které Ukrajina nemá. K tomu lze využít pouze družice Evropské unie nebo americké družice – obecně družice NATO…“.

Nejdůležitější, dokonce klíčový bod – je, že letové mise těmto raketovým systémům může zadávat pouze vojenský personál NATO. Ukrajinští vojáci to dělat nemohou. Nejde tedy o to, zda ukrajinský režim může těmito zbraněmi zasáhnout Rusko, nebo ne. Jde o rozhodnutí, zda se země NATO do vojenského konfliktu přímo zapojí, či nikoli.

Zajímavé je, že Washington ani Londýn zatím výše uvedené Putinovo vysvětlení nevyvrátily a kupodivu bylo ze zpráv britského tisku zcela vypuštěno – snad z obavy, že by se veřejné mínění mohlo postavit proti takovému přímému zapojení Spojeného království do války proti Rusku v bojové roli!

Moskva předpokládá, že americko-britský trik může spočívat v tom, že nejprve (otevřeně) vyzkouší vzduch britskou střelou dlouhého doletu Storm Shadow, která již byla Ukrajině dodána. V pátek Rusko vyhostilo šest britských diplomatů přidělených na velvyslanectví v Moskvě, čímž jasně varovalo, že to bude mít dopad na vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem. Rusko již varovalo Spojené království před vážnými důsledky, pokud by raketa Storm Shadow byla použita k zasažení ruského území.

Vývoj situace je mimořádně nebezpečný v tom, že dosavadní hra na kočku a myš ohledně tajného zapojení NATO do války na Ukrajině ustupuje ruské ruletě, která se řídí zákony teorie pravděpodobnosti.

To znamená, že ačkoli Rusko nemůže být poraženo nebo vyhnáno z území na východní a jižní Ukrajině, která anektovalo, Washington a Londýn se domnívají, že konečný výsledek náhodné události nelze zatím určit dříve, než nastane; může to být dokonce kterýkoli z několika možných výsledků a nelze vyloučit, že skutečný výsledek může být dokonce určen náhodou.

Biden se zjevně domnívá, že současná převaha Ruska na bojišti je čistě nahodilý jev a možné výsledky sahají od zničení ruské vojenské síly až po rozsáhlé narušení života v Rusku a možný kolaps Ruska – minimálně oslabení ruské pozice při jakýchkoli budoucích jednáních. Jednoduše řečeno, válka se nyní týká spíše Ruska než Ukrajiny a rakety dlouhého doletu mohou pravidla hry změnit.

Biden, který již žádné politické zábrany nemá, tak eskaluje válku, aby před koncem svého prezidentství v lednu vytvořil na tomto území nová fakta, která mohou vytvořit podmínky pro trvalou vojenskou přítomnost NATO na ukrajinském územíČesky a Rusko postavit před hotovou věc.

Taková strategie postavená na pohyblivých píscích pravděpodobnosti se podobá ruské ruletě – je to akt odvahy. Bidenovy možnosti podpory Ukrajiny se totiž s každou další eskalací zmenšují, Jak píše Wall Street Journal: „Do konce Bidenovy vlády zbývají pouhé čtyři měsíce a naděje, že Kongres schválí další finanční prostředky pro Ukrajinu, je malá bez ohledu na to, kdo prezidentské volby vyhraje, a Bílý dům proto diskutuje o tom, jak nejlépe pomoci Kyjevu vzhledem k omezenému souboru nástrojů.

Stejně tak klesá i zájem Evropy o válku. Evropská politika se stává nepředvídatelnou v souvislosti s vzestupem krajní praviceČesky v Německu, krizí vedení francouzské politiky, relativním úpadkem ekonomiky EU vůči světovým konkurentům v důsledku omezených inovací, vysokých cen energií a nedostatku kvalifikovaných pracovníků atd. a samozřejmě s celkovou hospodářskou krizí v Evropě, která nemá konce, jak na to v nedávné zprávě ostře upozornil Mario DraghiČesky.

Biden v podstatě předem určuje trajektorii války po lednu příštího roku, aby i po jeho odchodu do důchodu jeho politický přístup zaměřený na způsobení strategické porážky Rusku setrval na správné cestě. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan v sobotu uvedl, že Washington pracuje na „ významném“ kole další pomoci Kyjevu. Potvrdil, že tento měsíc proběhlo setkání Bidena s jeho ukrajinským protějškem Zelenským.

Sullivan poznamenal, že Biden pracuje na tom, aby Ukrajina měla během posledních měsíců „co nejsilnější pozici“. Pointa je, že Bidenova válečná strategie jako „řízení eskalace“ slábne, zatímco se NATO stává přímou strana válečných akcí.

M-K-Bhadrakumar M. K. BhadrakumarČesky působil tři desetiletí jako kariérní diplomat v indické zahraniční službě, mimo jiné jako velvyslanec Indie v Uzbekistánu (1995-98) a v Turecku (1998-2001). V různých funkcích působil také v Moskvě, Islámábádu, Bonnu, Kolombu, Soulu, Kuvajtu a Kábulu. Hovoří rusky a pravidelně píše o strategických záležitostech, geopolitice Eurasie, Číny, západní Asie a strategií USA. Jeho analýzy vycházejí v řadě periodik, jako The CradleČesky, Consortium NewsČesky, Global ResearchČesky, Asia TimesČesky, Valdai Discussion ClubČesky a řadě dalších. Má vlastní populární blog Indian PunchlineČesky.

Zpět na obsah


Analýza Mike Whitneye Hot War with Russia? „Never Underestimate Biden’s Ability to Fu** Things Up“ vyšla na serveru The Unz Review 14. září 2024

Horká válka s Ruskem? „Nikdy nepodceňujte Joeovu schopnost věci zkurvit“

Ve čtvrtek New York Times zveřejnil titulek, v němž se uvádí, že Bidenova administrativa je připravena dát zelenou útokům hluboko do ruského území. Zde je titulek a za ním úryvek z článku:

Biden se chystá schválit ukrajinské používání západních zbraní dlouhého doletu v Rusku

 

Zdá se, že prezident Biden inklinuje povolit Ukrajině použití západních zbraní dlouhého doletu hluboko do ruského území, pokud nepoužije zbraně poskytnuté Spojenými státy, říkají evropští představitelé…

 

Británie již Spojeným státům signalizovala, že je odhodlaná nechat Ukrajinu použít její rakety dlouhého doletu „Storm Shadow“ k úderu na ruské vojenské cíle daleko od ukrajinských hranic. Chce ale výslovné svolení od pana Bidena, aby mohla demonstrovat koordinovanou strategii se Spojenými státy a Francií…

 

Sám pan Biden naznačil, že uvolnění omezení je na dosah. V úterý byl dotázán, zda je připraven stále naléhavějším žádostem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhovět.

 

„Právě na tom pracujeme,“ řekl…

 

Biden Poised to Approve Ukraine’s Use of Long-Range Western Weapons in Russia, New York Times

Navrhovaná eskalace je reakcí na rychle se zhoršující situaci na bojišti, kde drcené ukrajinské ozbrojené síly podél kontaktní linie neustále ustupují, zatímco se jejich frontové linie drolí pod nelítostnými ruskými nálety a dělostřeleckým ostřelováním. V tomto světle se neočekává, že plán zaútočit na cíle hluboko v Rusku hru změní, ale jsou pouze prostředkem, jak vítězícímu protivníkovi způsobit určitou míru bolesti. I tak byla reakce z Moskvy rychlá a tvrdá. Putin „nehrozil pěstí“, když se k problému vyjádřil hrozivějšími termíny, než cokoli, co ve své 2 desetiletí dlouhé kariéře vyslovil. Zde je to, co řekl:

To, co vidíme, je pokus o záměnu pojmů, protože zde nejde o to, zda kyjevský režim smí či nesmí útočit na cíle na ruském území. Již nyní provádí údery pomocí bezpilotních letounů a dalších prostředků. Ale použití přesných zbraní s dlouhým dosahem západní výroby je úplně jiný příběh.

 

Faktem je, že – to jsem zmínil a každý odborník u nás i na Západě to potvrdí – ukrajinská armáda není schopna špičkové vysoce přesné systémy dlouhého dosahu dodávané Západem používat. Nedokáže to. Nemůže tyto zbraně použít bez zpravodajských dat ze satelitů, které nemá. Lze to provádět pouze pomocí satelitů Evropské unie nebo satelitů USA – obecně satelitů NATO. To je první bod.

 

Druhý bod – možná nejdůležitější, dokonce klíčový – je, že pouze vojenský personál NATO může těmto raketovým systémům zadat letové mise. Ukrajinští vojáci to neumí. Nejde tedy o to, jestli ukrajinský režim na Rusko těmito zbraněmi zaútočí nebo ne. Jde o rozhodnutí, zda se země NATO do vojenského konfliktu přímo zapojí nebo ne.

 

Pokud bude toto rozhodnutí učiněno, nebude to znamenat nic jiného než přímou účast – bude to znamenat, že země NATO, Spojené státy a evropské země jsou na Ukrajině válečnými stranami. To bude znamenat jejich přímé zapojení do konfliktu a zcela jasně to dramaticky změní samotnou podstatu, samotnou povahu konfliktu.

 

To bude znamenat, že země NATO – Spojené státy a evropské země – jsou ve válce s Ruskem. A pokud tomu tak je, pak s ohledem na změnu podstaty konfliktu učiníme příslušná rozhodnutí v reakci na hrozby, které nám budou vystaveny.

 

President of the Russian FederationČesky, RU

Putinovo prohlášení potřebuje jisté vysvětlení. Ano, Ukrajina již podnikla četné útoky dronů na cíle v Rusku. Ale rozdíl, který Putin dělá mezi útokem bezpilotním letadlem a útokem raketou dlouhého doletu, nespočívá v intenzitě exploze nebo ve výši způsobených škod, ale v tom, kdo ve skutečnosti vyrábí, střílí, přes satelity navádí a vybírá cíle. Pokud je celá operace prováděná a řízená NATO a USA, je jedno, jestli je raketa odpálená z ukrajinského území nebo ne. Stále se jedná o operaci USA-NATO.

Shrňme si to:

  • Přesné zbraně dlouhého doletu (rakety) poskytují země NATO
  • Přesné zbraně dlouhého doletu obsluhují odborníci nebo dodavatelé ze země původu
  • Přesné zbraně dlouhého doletu musí být propojeny s údaji ze satelitního průzkumu poskytnutými USA nebo NATO
  • Také cíle v Rusku vyžadují údaje ze satelitního průzkumu poskytnuté USA nebo NATO

Vše se scvrkává na toto: Pokud rakety dodává NATO, odpalují je dodavatelé NATO, jejichž cíle vybírají experti NATO na základě údajů ze satelitního průzkumu poskytnutých NATO, pak je v každém ohledu odpovědné NATO. A pokud je zodpovědné NATO, pak NATO fakticky vyhlašuje válku Rusku, a proto Putin přidal tento poslední bod:

To bude znamenat, že země NATO – Spojené státy a evropské země – jsou ve válce s Ruskem. A pokud tomu tak je, pak s ohledem na změnu podstaty konfliktu učiníme příslušná rozhodnutí v reakci na hrozby, které nám budou vystaveny.

Západní vůdci jsou tak zaslepeni svou „rozsáhlou clonou lží“, že si myslí, že jiní vůdci za ni nevidí. Tento incident jednoduše ukazuje, že Putin není žádný hlupák a že tomu, co se děje, dobře rozumí. Jeho odpověď je: ‚Pokud vystřelíte rakety na cíle v mé zemi, pak jsme ve válce.‚ Co je na tom těžkého pochopit?

Naštěstí se zdá, že se Putinova zpráva k několika vysoce postaveným úředníkům v Pentagonu dostala. Zde je krátká pasáž z příspěvku Tassu:

Americké ministerstvo obrany věří, že žádný typ zbraně hru nezmění a neumožní kyjevské vládě vyjít ze současného konfliktu jako vítěz, řekl novinářům na pravidelném briefingu tiskový mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

 

„Chtěl bych vás upozornit na komentáře ministra [obrany] [Lloyda] Austina na Ramsteinu [americké letecké základně] minulý týden, kde zdůraznil, že neexistuje žádná schopnost… žádná stříbrná kulka, která by Ukrajině umožnila uspět,“ řekl.

 

Ryder dodal, že podle názoru Washingtonu by se Ukrajina měla zaměřit na využití prostředků, které má v současné době k dispozici, způsobem, který jí zajistí silnější pozici u jednacího stolu.

 

No weapon can become game changer for Kiev — PentagonČesky, Tass

(Pentagon nechce vytvořit situaci, kdy by musel jít do války s Ruskem.)

Otázkou však zůstává, jaká bude odpověď Bílého domu? V době psaní tohoto článku nemůžeme odpovědět, ačkoli řada vůdců zahraničněpolitického establishmentu vyjádřila svou podporu eskalaci až po 3. světovou válku. Podle NY Times :

„Zmírnění omezení západních zbraní nevyvolá eskalaci Moskvou,“ napsalo tento týden 17 bývalých velvyslanců a generálů v dopise administrativě. „Víme to, protože Ukrajina na území, které Rusko považuje za své vlastní – včetně Krymu a Kurska – těmito zbraněmi již útočí a reakce Moskvy zůstává nezměněná.“

 

New York Times

Řada odborníků je přesvědčená, že „Putin blafuje“ (vyhledejte si v Googlu) a že lze ruské takzvané „červené linie“ ignorovat. Tento způsob uvažování mi připadá obzvláště lehkomyslný a pošetilý. Koneckonců, nikdo neví, co si Putin myslí, takže by se měla uplatňovat politika vyvolávající co nejmenší riziko, ne politika, která by mohla skončit jadernou konfrontací. Zde více z článku na AP:

Šéf vojenského výboru NATO v sobotu řekl, že Ukrajina má plné zákonné a vojenské právo zasáhnout hluboko uvnitř Ruska, aby získala bojovou výhodu – což odráží přesvědčení řady spojenců USA – i když se Bidenova administrativa zdráhá umožnit Kyjevu, aby tak činil zbraněmi americké výroby.

 

„Každý národ, který je napaden, má právo se bránit. A toto právo nekončí na hranici vlastní země,“ řekl admirál Rob Bauer na závěr výročního zasedání výboru, kterého se zúčastnil také americký generál CQ Brown, předseda Sboru náčelníků štábů.

 

NATO military committee chair, others back Ukraine’s use of long range weapons to hit RussiaČesky, AP

Takže hodně daleko ke zdrženlivosti, což?

Mnoho západních mocenských činitelů zahraničněpolitického establishmentu prostě nedokáže přijmout potupnou porážku, které Ukrajina nyní čelí. Ale Putin za to sotva může. Nesnažil se 7 let upřímně o implementaci minských dohod, zatímco je jeho protějšky v Německu a Francii jednoduše využívaly jako prostředek k vybudování vojenských schopností Ukrajiny? A navrhl Putin Washingtonu celý měsíc před invazí skromné ​​bezpečnostní požadavky, které Washington smetl, aniž by se jimi zabýval? A nepotopila americko-britská vláda mírový plán, který Putin a Zelenskij již jen měsíc po začátku války schválili a který mohl konflikt okamžitě ukončit a vést ke stažení ruských jednotek?

Ano, ano a ano. Na každém kroku mohl Biden válku ukončit a zachránit si na mezinárodní scéně tvář; místo toho se plazil vpřed v domnění, že by mohl Putinovi rozbít nos a vyhnat jeho vojáky za hranici. Nyní stojí před bezútěšnou možností, buď přiznat porážku a vyjednat konečné urovnání, nebo přilít další olej do ohně a riskovat třetí světovou válku. Kterou si vybere?

Připomeňme, co Barack Obama o Bidenovi slavně prohlásil: „Nikdy nepodceňujte Joeovu schopnost věci zkurvit.“ Doufejme, že se mýlil.

Toto je z článku na Tass News Service:

Země NATO, které schválily údery svými zbraněmi na ruské území, by si měly být vědomy, že jejich zařízení a specialisté budou zničeni nejen na Ukrajině, ale také kdekoli, odkud bude ruské území napadeno, řekl místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv na svém telegramovém kanálu s tím, že účast specialistů NATO lze považovat za casus belli.

 

„Veškerá jejich vojenská technika a specialisté bojující proti nám budou zničeni jak na území bývalé Ukrajiny, tak na území jiných zemí, pokud by odtud byly provedeny údery proti ruskému území,“ varoval Medveděv.

 

Dodal, že Moskva vychází z toho, že všechny zbraně dlouhého doletu dodávané na Ukrajinu již „obsluhovali přímo vojáci ze zemí NATO“, což se rovná účasti ve válce proti Rusku a je důvodem k zahájení bojových operací.

 

NATO weapons to be hit in any country from where Russia may be attacked — MedvedevČesky, Tass

Podle našeho skromného názoru je otázka, zda Putin „blafuje“ nebo ne, irelevantní. Konsensuální názor celého ruského politického vedení je, že útoky raket dlouhého doletu na cíle v Rusku jsou válečným aktem. Takže pokud Biden svým poradcům naslouchá a bude v tomto šíleném postupu pokračovat, jsme si jisti, že země bude do týdne ve válce s Ruskem.

Bůh nám pomáhej.


Mike Whitney je americký geopolitický, ekonomický a sociální analytik žijící ve státu Washington. Svou kariéru jako nezávislý novinář zahájil v roce 2002 se závazkem k poctivé žurnalistice, sociální spravedlnosti a světovému míru. Je vědeckým pracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG)Česky. Jeho články se zaměřují na geopolitická témata, zejména na konflikty na Blízkém východě. Poskytuje analýzy a komentáře k tématům, jako je válka v Gaze, situace v Jemenu a vztah mezi Spojenými státy a Izraelem. Publikuje na serverech jako The Unz ReviewEurasia ReviewČesky, The Truth SeekerČesky a dalších.

Zpět na obsah


[VB] [PJ]