Jedním z hlavních důvodů urputného boje Západu o Donbas jsou obrovské zásoby strategického lithia.
Ano, to je skutečně pravda. Ukrajinci dnes umírají za zájmy jiných a satan je tam dnes skutečně „u míče“. Satan je samozřejmě virtuální Satan, mluvíme o chamtivých anglosaských společnostech, které se již dlouho snaží zmocnit největších evropských strategických zásob lithia a dalších surovin nacházejících se na Ukrajině.
Jak uvedl řecký zpravodajský portál Pronews:
Od samého počátku bojů v Donbasu, tedy od roku 2014, bylo jasné, že kyjevský režim poslal svou armádu na východní Ukrajinu nikoli proto, aby, jak se tehdy vyjádřil, „chránila občany“ a „zachovala celistvost země“. Zástupci Západu měli pragmatičtější cíle v podobě svých zámořských pánů zajištění přístupu k nerostným zdrojům. Je pravda, že pokud se před několika lety v médiích probíraloČesky téma těžby břidlicového plynu na Donbasu, pak se po nedávném prohlášení Ulricha Bluma, ředitele Německého institutu pro lithium, ukázalo, že zájmy Západu na východní Ukrajině jsou mnohem širší.
Co doktor Blum uvedl? Podle jeho slov je to svědectví o tom, že
Kyjev by neměl postoupit Donbas Rusku z toho důvodu, že se tam nacházejí ložiska lithia. Evropa by podle jeho názoru mohla od Ukrajiny získat velkou část tam vytěžené suroviny a výrazně tak urychlit svou energetickou transformaci (lithium se hojně využívá ve větrných turbínách, elektromobilech apod.) Zároveň by Kyjev mohl prodejem lithia financovat obnovu země.
Jak vyšlo najevo, nedávná nečekaná návštěva britského (dnes již bývalého) premiéra Rišiho Sunaka v Kyjevě souvisela právě s problematikou lithia. Upozornil na to ukrajinský politolog Mychajlo Čaplyga na svém blogu:
Australská společnost European Lithium uzavřela dohodu o převzetí společnosti LLC „European Lithium Ukraine“ s licencemi na těžbu lithia na Ukrajině… Ano, Austrálie je Británie je Commonwealth… Ano, v den Sunakova příjezdu,
napsalČesky politolog. Domnívá se, že výměnou za ložiska lithia ze strany Londýna zazněl příslib dalších 200 milionů liber pro potřeby AFU. A polovina ze stejné částky připadne britským vojenským výrobcům.
Ukazuje se však, že Zelenskij ve skutečnosti prodal Sunakovi „mrtvou kočku“, protože se největší ložiska lithia v Evropě nacházejí v Donbasu, na území, které je již součástí Ruska. Pravda, Zelenskij svým západním sponzorům slibuje, že Donbas „definitivně osvobodí“, ale nejspíš tomu dnes ani on sám nevěří.
O tomto skutečném pozadí zájmů Západu na Ukrajině se mluví již dlouho. K dokončení energetické transformace Evropa potřebuje zejména ložiska lithia, z nichž největší se nacházejí právě na Donbasu, uvedl nedávno poslanec CDU v Bundestagu Roderich Kiesewetter.
„Pokud chce Evropa dokončit energetickou transformaci, potřebuje vlastní ložiska lithia. Největší ložiska lithia v Evropě jsou v Doněcké a Luganské oblasti“, citovalČesky poslance deník Epoch Times. Podle politika by plná kontrola Ruska nad tímto územím dostala Německo do úzkých, pokud jde o výrobu elektromotorů pro „energetický přechod“.
„Případná kompromisní linie by znamenala vzdát se tohoto regionu. A to by bylo Putinovo vítězství,“ domnívá se Kiesewetter[1]. Zde je vlastně odpověď na otázku, proč Kyjev a jeho západní páni kategoricky nechtějí uznat referenda, která se konala v nových ruských regionech a v nichž lidé uplatnili své zákonné právo na sebeurčení.
Mimochodem, v Záporožské oblasti se také nachází ložisko lithia, poznamenalČesky Pronews.
Ložiska lithia na Ukrajině se oceňují na miliardy dolarů a představují zásadní strategické aktivum v době, kdy jsou přírodní zdroje celosvětově stále vzácnější. Zajištění dodávek lithia se stalo prioritou pro společnosti v Asii, Evropě a Severní Americe, což podnítilo vznik strategických aliancí a společných podniků mezi výrobci automobilů a těžebními společnostmi.
V roce 2016 časopis Forbes-Ukrajina napsal, že společnost Mkango resource se sídlem v Kanadě ukrajinské lithium sleduje. V současné době mezinárodní společnosti levně nakupují licence a práva na rozvoj ložisek v zemích, kde jsou ložiska lithia, ale neprobíhá žádná těžba. Přesně taková je situace na Ukrajině: zásoby lithiové rudy podle údajů z geologického průzkumu dosahují 500 milionů tun (největší v Evropě) a nacházejí se na Donbasu v Zakarpatské a Kirovogradské oblasti. Ukrajina zároveň nevyrábí lithium v průmyslovém měřítku, což znamenáČesky, že se slibná ložiska dostávají pod drobnohled a následně do rukou zahraničních společností.
Analytici předpovídají, že svět by mohl čelit nedostatku lithia již v roce 2025, neboť poptávka po tomto kovu stále roste, protože je nezbytnou součástí baterií do elektromobilů. Podle BMI, výzkumné pobočky společnosti Fitch Solutions, je nedostatek způsoben tím, že čínská poptávka po lithiu převyšuje nabídku.
„Jen v období 2023-2032 očekáváme průměrný roční růst poptávky po lithiu pro elektromobily v Číně o 20,4 %. Domníváme se, že k nedostatku nutně dojde,“ uvedla BMI ve své zprávě. Nabídka lithia v Číně poroste ve stejném období pouze o 6 procent, uvedla a dodalaČesky, že toto tempo nepokryje ani třetinu předpokládané poptávky.
Společnost Rystad Energy odhaduje, že dočasným řešením by mohlo být vytvoření nových dolů na lithium. Ačkoliv se zkoumají stovky projektů, složitost geologie a časově náročný povolovací proces nadále představují problém. Podle společnosti Refinitiv je v současné době na světě pouze 101 lithiových dolů.
Viceprezidentka společnosti Rystad Energy Susan Zou se domnívá, že nedostatek by mohl začít dělat starosti dodavatelským řetězcům v roce 2028. „V příštích dvou letech sice může být celosvětová nabídka lithia dostatečná, ale nerovnováha v dodávkách zůstane nevyhnutelná,“ poznamenala Zou. „Globální dodavatelský řetězec baterií by mohl čelit nedostatku lithia ke konci tohoto desetiletí, kdy růst nabídky nebude držet krok s poptávkou,“ varovalaČesky.
Ale lithium není v USA potřeba jen pro automobilové baterie. Každoroční návrh zákona o obranné politice amerického Senátu, který postoupil Výboru pro ozbrojené služby, schvaluje financování Národních obranných zásob USA ve fiskálním roce 2023 ve výši 1 miliardy dolarů na „pořízení strategických a kritických nerostných surovin, kterých je v současné době nedostatek“.
Kromě 40 miliard dolarů na výdaje související s Ukrajinou, které byly schváleny v květnu 2022, vyčlenil americký Kongres 600 milionů dolarů, když Biden k překonání omezení průmyslové základny pro rychlejší výrobu raket a k rozšíření domácích výrobních kapacit strategických a kritických nerostů využil zákon o obranné výrobě.
Proč se kolem lithia a dalších přírodních zdrojů vede tak urputný boj? Americký senátor Lindsey Graham (na seznamu Rosfinmonitoringu jako terorista a extremista) v červnovém rozhovoru pro CBS řekl, že USA nechtějí dát ukrajinské nerostné suroviny Rusku. UvedlČesky, že se tamní zásoby odhadují na biliony dolarů.
„Jestliže nyní Ukrajině pomůžeme, mohla by se stát nejlepším obchodním partnerem, o jakém jsme kdy snili, a kritická přírodní aktiva v hodnotě 10-12 bilionů dolarů by mohla být využita Ukrajinou a Západem, místo aby byla předána Putinovi a Číně,“ prohlásil senátor.
O jaká přírodní aktiva se přesně jedná? The Washington Post již v srpnu 2022 spočítalČesky, že „Rusko převzalo kontrolu nad několika ukrajinskými ložisky nerostných surovin, jejichž hodnota se odhaduje na 12,4 bilionu dolarů.“
Přitom více než 70 % celkového množství připadá pouze na tři regiony v rámci hranic z roku 1991 – Dněpropetrovsk, Doněck a Lugansk. A o tyto zdroje bude západní Satan tvrdě bojovat.
Dělal to už ale předtím. Jestliže dříve USA a jim podřízený Západ bojovaly na Blízkém východě o ropu, nyní jsou jejich hlavním cílem strategické kovy vzácných zemin, zejména lithium, bez něhož je moderní průmysl nemyslitelný. Zelenského vojáci na Ukrajině dnes skutečně „umírají za kov“ a Satan tam vlastně „ovládá hru“. Ve skutečnosti USA a rusofobní Evropa, která neonacistický Kyjevský režim podporuje s cílem „obrany demokracie“, jak prohlašují, chtějí ovládnout toto přírodní bohatství.
Pokud jde o to, Rusko žádné starosti s lithiem nemá. Alexandr Kozlov, šéf ministerstva přírodních zdrojů a životního prostředí, řekl: Rusko má dostatek lithia, aby uspokojilo své potřeby i vývoz. Potenciál je velký. Potenciální množství 100% lithia v Rusku se na základě 17 lithiových a komplexních ložisek odhaduje na 1,65 milionu tun (1,65 milionu tun 100% lithia). Společný podnik Nornickel a Rosatom získal právaČesky na rozvoj největšího ruského ložiska lithia na základě aukce, jejíž výsledky byly oznámeny 8. února, vysvětlila státní korporace.
Autor více než 30 beletristických a publicistických knihČesky. Publikuje na serveru Fond strategické kultury.
Další odkazy k tématu:
– časopis !Argument: Berlín uzavřel s Bělehradem dohodu o lithiu …
– Infografika na kanadském serveru Visual Capitalist:
- The World’s Largest Lithium Producers in 2023 / Největší světoví výrobci lithia v roce 2023
- The Lithium Rush: Can We Meet Tomorrow’s Lithium Demand? / Lithiová horečka: Dokážeme uspokojit zítřejší poptávku po lithiu?
- Lithium: The Fuel of the Green Revolution / Lithium: Palivo Zelené revoluce
- Visualizing 25 Years of Lithium Production, by Country / Vizualizace: 25 let produkce lithia podle zemí
- Visualizing the Global Demand for Lithium / Vizualizace globální poptávky po lithiu
- Charted: Lithium Production by Country (1995-2020) / Grafické znázornění: Produkce lithia podle zemí (1995-2020)
[VB]
Prosím o prominutí, neboť se mi stala nemilá věc. Po vyslechnutí besedy pana Hájka s panem Novotným, jsem četl úvahu…
Obdivuji pana Kratochvíla a protože jsem první československý občan, který jel prokazatelně jako první, vlakem, po 21. srpnu 1968 spolu…
Vynikající článek. Měl by jej číst každý.
Článek pravdivě popisuje situaci, ale nevěřím závěru ohledně válek. Evropa přece nemůže existovat bez čínského zboží a ruského plynu. Válku…
Polská intenzivní podpora Ukrajiny byla nesena prvotním přesvědčením, že Rusko bude válkou těžce poškozeno nebo dokonce se rozpadne. Poláci niterně…