OBSAH

Článek Abbase Jumy They have defied the US, Israel, and Saudi Arabia, and promise ‘revenge.’ Who are the Houthis of Yemen? vyšel na webu RT 13. ledna 2024

Vzepřeli se USA, Izraeli a Saúdské Arábii a slibují „pomstu“. Kdo jsou Hútíové [1] z Jemenu?

Za 20 let existence si hnutí Hútíů na neustálé boje za svou šíitskou víru a zemi zvyklo

SOUBOR FOTOGRAFIE. Šíitští bojovníci, známí jako Hútíové, jezdí na hlídkovém voze a skandují hesla během kmenového shromáždění, které vyjadřuje podporu hnutí Hútíů v jemenském Sanaa. © AP Photo/Hani Mohammed

K mé velké lítosti se Jemenci nemohou se situací vyrovnat sami. Ale hlavní hráči v regionu a mezinárodní společenství mohou pomoci, protože řešení existuje v jejich rukou. Proto je žádáme, aby naší zemi a našemu lidu pomohli ukončit válku, posadit válčící strany k jednacímu stolu, začít hledat řešení, které bude vyhovovat zájmům všech sil v Jemenu, regionu a světě. Bezpečnost a stabilita v Jemenu jsou nedílnou součástí bezpečnosti a stability v regionu a ve světě.

– Ali Nasir Muhammad, bývalý prezident Jižního Jemenu (1980–1986); citace z konference Valdai Club, únor 2018

Většina lidí si uvědomuje pouze globální problémy, které tvoří zprávy. Pokud o události média neinformují, máme pocit, že problém neexistuje. Z tohoto důvodu, na rozdíl od událostí v Sýrii, Iráku nebo Afghánistánu, zůstávala krize v Jemenu pro většinu lidí na celém světě dlouho mlhavým a vzdáleným tématem.

Ale v těchto dnech, kdy se Jemenci obrátili proti Spojeným státům a jejich spojencům, se věci náhle změnily. Hnutí Hútíů bylo jedinou skupinou v regionu, která se odvážila říct o událostech v Palestině pravdu a za Palestince se postavit. Náhle o nich začali mluvit všichni. 12. ledna USA a Velká Británie na Hútíe v Jemenu zaútočily. Útok byl reakcí na blokádu, kterou Hútíové uvalili na izraelské lodě (a lodě plující do a z Izraele) v Rudém moři. Miliony lidí po celém světě Hútíe, oficiálně známé jako hnutí „Ansar Allah“, podporují. Je načase zjistit o tomto hnutí více a získat hlubší pochopení toho, co se v Jemenu děje.

Válka nonstop

Je docela těžké obyvatele Jemenu bombovými útoky překvapit. Po mnoho let v regionu zuřila krvavá válka mezi úřady a povstalci Hútí. Situace se zhoršila v roce 2015, kdy do konfliktu zasáhla arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Podle jemenského centra pro lidská práva a rozvoj bylo v zemi za tři roky bojů zabito přes 10 000 civilistů. Mezi oběťmi bylo téměř 2000 žen a 2500 dětí.

V listopadu 2017 se Saúdská Arábie a její spojenci rozhodli uzavřít všechny jemenské pozemní, námořní a letecké přístavy. V důsledku toho byla zničená země vystavena totální blokádě, která vyústila v humanitární katastrofu. Kromě těch, kdo zemřeli na bojišti, zemřely tisíce lidí hladem a cholerou. Když byly hlavní přístavy země a vzdušný most do Maribu konečně odblokovány a Jemenci mohli přijímat humanitární pomoc, problém to plně nevyřešilo. K dnešnímu dni více než 70 % populace stále potřebuje humanitární pomoc.

Objevují se Hútíové

Jemen se po sjednocení Jižního Jemenu a Severního Jemenu v roce 1990 ponořil do chaosu. Současný konflikt začal v roce 2004 sporem mezi sunnity a šíity. V Saada, městě na severozápadě Jemenu, se šíité vzbouřili proti sunnitským úřadům, které je podle nich utlačovaly z náboženských důvodů a byly zkorumpované. Náboženská menšina prohlásila, že chce nezávislost, a brzy vypuklo ozbrojené povstání.

V jeho čele stál vůdce šíitských imámů Hussein Badreddin al-Houthi, který byl koncem roku 2004 zabit. Proto se bojovníci hnutí nyní nazývají „Hútíové“. Oficiálně se však hnutí nazývá „Ansar Allah“ („Zastánci Boha“). Po Husseinově smrti převzal post jeho bratr Abdul-Malik al-Houthi a boje pokračovaly. Jemenské úřady označily Hútí za „proíránskou pátou kolonu“.  V reakci obvinilo hnutí jemenský politický establishment ze zrady a ze služby zájmům wahhábistického náboženského hnutí Saúdské Arábie. V roce 2010 se však stranám podařilo dosáhnout dohody a bylo nastoleno dlouho očekávané příměří. To ale nevydrželo dlouho.

Hussein al-Houthi.

V letech 2010-2011 se série revolučních povstání takzvaného arabského jara rozšířila po celém Blízkém východě, včetně Jemenu. Tisíce rozhněvaných obyvatel vyšly do ulic a požadovaly rezignaci prezidenta Alího Abdulláha Saleha, který zemi vládl 33 let. Prezident poměrně dlouho vzdoroval a přežil i pokus o atentát, ale nakonec byl nucen rezignovat. V listopadu 2011, když byl v Saúdské Arábii, Saleh rezignoval. V únoru 2012 byl prezidentem zvolen prosaudský Abdrabbuh Mansur Hadi. Mimochodem, tvrzení Hútíů, že Saúdská Arábie do vnitřních záležitostí Jemenu zasahovala, nejsou v žádném případě nepodložená.

Arabské jaro končí, začíná válka

Salehova rezignace a nástup nového vůdce k moci rozhodně problémy země nevyřešily. Naopak, teroristé ještě posílili a korupce se zvýšila, počet chudých a nezaměstnaných narůstal.

Uprostřed nenávisti a občanských nepokojů se Hútíové znovu chopili zbraně a bojovali tentokrát nejen proti úřadům, ale také proti militantům Al-Káidy, straně Al-Islah (místní verze ‚Muslimského bratrstva‘) a dalším radikálům. Nově zvolený prezident, který s Hútíi nechtěl dialog navazovat, jen přiléval olej do ohně.

Výsledkem bylo, že v létě 2014 bojovníci Ansar Allah ovládli severní provincie Amran a Saada a zbavili je teroristů. Když Hútíové dosáhli hlavního města Sanaa, Hadi byl nucen uprchnout do Adenu. Když se Adenu zmocnili také šíité, jemenský prezident uprchl do Saúdské Arábie.

Mimochodem, svržený prezident zpočátku stál na straně Hútíů. Navzdory četným pokusům nepřátel jejich spojenectví rozbít se spolupráce mezi Salehem a Húsíy zdála být docela silná – alespoň v té době.

Do hry vstupuje Saúdská Arábie

Vítězství Hútíů na bitevním poli nevyhnala Hadiho ze země jen tak. Silnou reakci vyvolalo také v Saúdské Arábii. V březnu 2015 Saúdské království oznámilo zahájení mezinárodní vojenské operace proti organizaci Ansar Allah, kterou nyní prohlásilo za teroristickou organizaci. Spojená „šíafobií“ vznikla arabská koalice, která zahrnovala Katar, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Bahrajn, Kuvajt, Severní Súdán, Egypt a Pákistán.

Později zástupci Světového potravinového programu OSN (WFP) Rijád obvinili z humanitární krize v Jemenu.

„Saúdská Arábie by měla financovat 100 procent [potřeb] humanitární krize v Jemenu,“ řekl výkonný ředitel WFP David Beasley. „Buď zastavit válku, nebo financovat krizi. Třetí možností je udělat obojí.“

Konec aliance Saleh-Hútí

„To také pomine“  – tato slova byla pravděpodobně vyryta na prstenu krále Šalamouna. A pořekadlo se opět potvrdilo. Saleh a Hútíové – kteří kdysi  bok po boku bojovali proti zahraniční intervenci a úřadům – se nakonec stali zahořklými nepřáteli. To však nebylo překvapivé. Bývalý prezident toužil znovu získat moc a choval se k Hútíům výhradně jako k situačním spojencům.

SOUBOR FOTOGRAFIE. Bývalý jemenský prezident Ali Abdullah Saleh. © Mohammed HUWAIS / AFP

V listopadu 2017 se hnutí Ansar Allah pokusilo Saleha a jeho rodinu zatknout. Tehdy se stranám podařilo dosáhnout dohody. Pak ale mezi nimi vypukl ozbrojený konflikt. Saleh nazval Hútíe „rebely“ a obvinil je z podněcování občanské války. Vyzval také Saúdskou Arábii, aby zrušila blokádu a zahájila dialog.

Boje si vyžádaly životy stovek lidí z obou stran. Sám Saleh byl zavražděn.

Závěr

Válka a bombardování nejsou Jemencům cizí. Odolali tlaku sousedních zemí a s pomocí Íránu vojensky posílili. Navzdory moderním zbraním a značným investicím do tohoto úsilí nebyla koalice proti Hútíům schopna Ansar Allah porazit. Skupině se dokonce podařilo zorganizovat jednotky protiraketové obrany, zaútočit na oblast poblíž mezinárodního letiště v Rijádu a zasáhnout saúdské vojenské základny.

A nyní jemenští Hútíové vzdorují Spojeným státům a Izraeli.

Abbas Juma je významný ruský mezinárodní novinář a publicista specializující se na politické konflikty, informační války a historii a politiku Blízkého východu. Má více než 12 let zkušeností v žurnalistice a je autorem mnoha článků, zpráv a rozhovorů, které se objevily ve velkých ruských publikacích.Aktivně pokrýval boje v Sýrii, Libyi, Náhorním Karabachu a na Ukrajině, stejně jako převrat v Súdánu a pokus o převrat v Turecku. Zabýval se také všemi nedávnými volbami a referendy v Turecku.

Juma často pracuje v Libanonu, Íránu a Iráku a má rozsáhlou síť zdrojů po celém světě. Je pravidelným hostem téměř všech velkých federálních talk show v Rusku.

Po mnoho let pracoval jako zvláštní zpravodaj pro noviny Komsomolskaja pravda, poté ve Federální tiskové agentuře. V letech 2020 až 2023 vyučoval historii a teorii kinematografie a televize na Moskevském státním institutu kultury.

Zpět na obsah


Krize v Rudém moři: Suezský průplav není jediným „úzkým hrdlem“, které hrozí narušením globálních dodavatelských řetězců

Letecké útoky americké a britské armády proti cílům v Jemenu se neobešly bez kritiky. Jejich cílem je zabránit Hútíům v útocích na obchodní loděČesky. Od doby, kdy se v listopadu v úžině Bab el-Mandeb zmocnili plavidla Galaxy LeaderČesky spojovaného s Izraelem, napadli Hútíové napadeno méně než 30 lodí. Je to relativně malé číslo ve srovnání s tisíci loďmiČesky, které od té doby oblastí prošly.

Na rozdíl od zablokování Suezského průplavu v roce 2021Česky, se doprava stále pohybujeČesky po zkratce mezi Asií a Evropou. I když to přidává jeden až dva týdny cestovní doby a náklady kolem 1 milionu USD (786 000 GBP), mohou lodě také obeplout Afriku.

V reakci na to se ceny kontejnerůČesky prudce zvýšily, ale nedosahují úrovně z doby vrcholu pandemie COVID-19Česky. I když se cesta přes Rudé moře k Suezskému průplavu stane nepoužitelnou, je to sotva bezprecedentní stav. Suezský průplav byl uzavřenČesky kvůli válce v letech 1967 až 1975.

Důvody útoků na ochranu globálního obchoduČesky však budou pravděpodobně ležet hlouběji. Globální dodavatelské řetězce se od 70. let 20. století staly pro každodenní život mnohem důležitějšími, takže je dopad narušení v Rudém moři nyní mnohem větší. Zásadní je také to, že Báb el-Mandeb je pouze jedním z několika námořních uzlových bodůČesky, které jsou pro světový obchod životně důležité.

visual capitalist: worlds key maritime choke points

Globální obchod může být narušen v různých „kritických bodech“. Grafika: visualcapitalist.com (klik na obráxek)

Dopravní úzká hrdla

Úzká hrdlaČesky jsou zúžené části hlavních obchodních cest, obvykle průlivy nebo kanály. Jak se geopolitické vyzbrojování dodavatelských řetězcůČesky stává stále více součástí státní ekonomické politikyČesky, roste jejich zranitelnost. Jak ukázali Hútíové, narušení globálního obchodu v jednom z těchto úzkých hrdel nevyžaduje žádnou velkou vojenskou sílu.

Přerušení hlavních úzkých hrdel by mohlo mít vážné globální důsledky. Zatímco kolem 12 % celosvětového obchoduČesky prochází Suezským průplavem, více než dvojnásobek prochází Malackým průlivemČesky mezi Indonésií a Malajsií. Malacký průlivČesky má pravidelně problémy s pirátstvímČesky.

Narušení úzkých hrdel může mít mnohem větší dopady po celém světě, protože ovlivňují dopravu do mnoha zemí. Alternativní cesty je obtížné, ne-li nemožné, najít. To bylo možná nejpůsobivěji demonstrováno blokádou Suezu v roce 2021, kdy kontejnerová loď zaklíněná napříč kanálem zadržela obchod 9,6 miliard USDČesky denně po dobu téměř jednoho týdne.

Dnes není rok 2021. Lodě nadále využívají Suezský průplav a Rudé moře není pro lodní dopravu uzavřeno, objem lodních kontejnerů proplouvajících Suezem drasticky kleslČesky z 500 000 za den v listopadu 2023 na 200 000 za den v prosinci 2023. Poptávka není zdaleka tak vysokáČesky jako tehdy. Na mnoha lodních trasách existovala v uplynulém roce skutečně nadměrná kapacita. Ta nyní může sloužit jako nárazník, když plavidla potřebují na delších trasách více času.

Docházejí trasy

Ale vážnými poruchami trpí v současnosti další z hlavních úzkých hrdel. Panamský průplav, který spojuje Atlantik a Pacifik, zažívá intenzivní suchoČesky. Nyní jsou hladiny vodyČesky v Panamském průplavu tak nízké, že přepravní kapacita je značně omezená. Lodní gigant Maersk nedávno přesunul náklad na železniční traťČesky vedoucí souběžně s kanálem. Před současnou krizí podnikly některé lodě na svých cestách mezi Asií a východním pobřežím USA desetidenní objížďku přes Suezský průplavČesky .

Špatné zprávy z Panamského průplavu. Fotografie Kathy deWitt / Alamy

Alternativy pro cestu přes Bab el-Mandeb a Suezský průplav jsou omezené. Panamský průplav není v tuto chvíli životaschopnou možností. Severní mořská cestaČesky je pro spojení Asie s Evropou o 40 % kratší než přes Suezský průplav. Díky ledu je však splavná maximálně pět měsíců v roceČesky a existují obavy z dopadu lodní dopravy na křehký arktický ekosystémČesky.

Železniční trať spojující Čínu s Evropou zaznamenala v posledních letech výrazný nárůst nákladní dopravy. Ale jak železniční spojení, tak spojení Severní mořskou cestouČesky jsou ovlivněny sankcemi vůči RuskuČesky. Pro většinu těch, kteří se chtějí Rudému moři vyhnout, zbývá dlouhá objížďka kolem Afriky.

Hormuzský průliv

Původní vojenská mise v Rudém moři byla výstižně nazvána „Operace Prosperity Guardian“Česky. Mezi země jmenované v oznámení Bílého domuČesky ohledně úderů na Jemen patří hlavní exportéři jako Německo a Jižní Korea, Dánsko, domov postižené lodní linky Maersk a další, a také země jako Austrálie a Kanada. To je známkou hlubokých globálních dopadů, které narušení má. Poté, co útoky Hútíů navzdory varování pokračovaly, vyslaly vojenské akce  signál, že svoboda navigace bude chráněna navzdory vysokým nákladůmČesky.

Lze to chápat i jako signál, že země jsou připravené další úzká hrdla bránit. Nejpravděpodobnějším cílem je to, co bývalý hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nazvalČesky „strašným a nevyhnutelným vývojem, který by mohl vést k tomu, že by se situace v Rudém moři rozšířila do Hormuzského průlivu“.

Nejméně jedna pětina celosvětové přepravy ropy a plynuČesky se přepravuje přes 39 km široký úsek moře mezi Ománem a Íránem. Írán podporuje Hútíe v Jemenu, stejně jako další skupiny na Blízkém východě. Hormuzský průliv má dlouhou historii napětíČesky. Zablokováním tohoto úzkého hrdlaČesky by Írán mohl uvrhnout globální ekonomiku do vážného chaosu.

Odborníci však také zdůrazňují pravděpodobnost vážné globální reakceČesky na jakoukoli takovou akci, která Íránu způsobí více škody než užitku. Zdůvodnění současných vojenských akcí proti Húsíům bude pravděpodobně obsahovat také souhlas s ní.

Dr. Sarah Schiffling je odbornou asistentkou Supply Chain Management & Social Responsibility na Hanken School of Economics a zástupkyní ředitele Institutu HUMLOG (Humanitarian Logistics and Supply Chain Management Research) v Helsinkách ve Finsku. Je také pověřenkyní Asociace humanitární logistiky. Sarah dříve pracovala jako lektorka logistiky a provozního managementu na University of Lincoln ve Velké Británii a hlavní lektorka řízení dodavatelského řetězce na Liverpool John Moores University ve Velké Británii.

Sarah ráda píše o dodavatelských řetězcích a tématech humanitární logistiky pro široké publikum a často přispívá k mediálnímu pokrytí v televizi, rádiu, podcastech, online a v tisku.

Matthew Tickle je lektorem provozního managementu na univerzitě v Liverpoolu. Je držitelem titulu BSc a PhD v oboru Operations Management, oba z University of Liverpool. Jeho doktorská práce vytvořila rámec pro budování a správu virtuálních komunit mezi podniky. Je vedoucím pracovníkem Akademie vysokoškolského vzdělávání a členem Chartered Institute of Procurement and Supply.

Matthew je ředitelem studia na MSc v oboru Operations and Supply Chain Management a vyučuje jak na akademické půdě, tak online.

Matthewovy výzkumné zájmy zahrnují Operations and Supply Chain Management, zejména humanitární dodavatelské řetězce, management kvality a nástroje a technologie elektronického obchodu. Publikoval v časopisech jako Technovation, International Journal of Quality & Reliability Management, Supply Chain Management: An International Journal, International Journal of Production Research, Production Planning and Control a International Journal of Logistics – Research and Applications. Podílel se také na výzkumných projektech ERDF, FP6 (PRO-INNO Europe) a KTP.

Zpět na obsah


Článek Larryho Johnsona U.S. is Painting Itself Into a Corner in the Red Sea vyšel na serveru A Son of the New American Revolution 13.ledna 2024

USA v Rudém moři zalezly do kouta

Torpédoborec třídy Aegis v akci

Joe Biden si uprostřed svého duševního zmatku musí myslet, že je reinkarnovaným Johnem Mccainem. Vsadím se, že si brouká: „Bomba, bomba, bomba; Bomba bomb na Írán“. Víte, jak to je, Íránci, Jemenci, všichni vypadají stejně. Zatímco bomby způsobí Jemenu nějaké škody, Jemenci to věděli předem a nezklamali se. Opravdu se zdá, že bombardování posiluje jejich odhodlání v blokádě Rudého moře pokračovat.

Spojené státy nemají dostatek bomb, aby Jemen donutily vzdát se. Proč? Jemenské raketové a raketové síly jsou mobilní. Mohou přesouvat desítky raket současně různými směry, což pak Spojené státy nutí, bez ohledu na robustní ISR[2], hledat jehly v kupce sena, kterou je Jemen. USA mohou některé strefit a zničit, ale ne všechny.

Ale to není ten velký problém. Americké námořnictvo není schopné svou prezenci u pobřeží Jemenu udržet. Můj přítel, Stephen BryenČesky, napsal svůj jako obvykle vynikající článek podrobně popisující problém:

První odpověď se týká počtu raket na palubě lodi. Americké lodě se spoléhají na rakety SM-2, součást systému AEGIS [4]. Jeden odborník odhaduje dostupný počet takto:

„Torpédoborce [AEGIS] mají 96 buněk VLS[3], zatímco křižníky [třídy Ticonderoga] jich mají 122. …Potřebují však do těchto buněk umístit kombinaci zbraní, takže k protivzdušné obraně nelze použít všechny. To zahrnuje:

ESSM (čtyřkolka zařazená do jedné buňky)
SM-2 (a jeho novější protějšek SM-6)
Řízené střely Tomahawk
Protiponorková střela ASROC
Protibalistická střela SM-3

Přesný poměr do značné míry závisí na misi a možných hrozbách, kterým čelí. Nicméně alespoň 200 ESSM a dalších asi 100 SM-2 nebo SM-6 se zdá být rozumným odhadem. Možná trochu víc.“

Stručně řečeno, každý z AEGIS má kolem 100 raket.

Britský systém protivzdušné obrany Sea Viper je hlavním obranným systémem HMS Diamond, na který se spoléhá při palbě na drony a střely Hútíů. „Torpédoborce typu 45, známé také jako torpédoborce třídy Daring, jsou speciálně navrženy pro systém protivzdušné obrany Sea Viper (PAAMS). Každý torpédoborec Type 45 je vybaven 48-článkovým vertikálním odpalovacím systémem A50 Sylver. Tento systém je navržen tak, aby pojal kombinaci až 48 střel Aster 15 a Aster 30.“

Americké ani britské lodě nemohou být na moři dovyzbrojovány, takže mají jen omezenou schopnost „zůstat v boji“, ať už bude trvat jakkoli dlouho.

Tady to máte. Jemen může odpálit sto dronů a raket na americké lodě a doprovodné torpédoborce vystřílejí své zásoby raket protivzdušné obrany. V 70. letech 20. století mělo americké námořnictvo lodní tendry, které dokázaly táhnout vedle torpédoborce a doplňovat ho. Dnes ne. Vertikální odpalovací systémy se musí znovu doplnit v přístavu. To znamená, že torpédoborce budou muset doplout do Dubaje, což znamená, že americká letadlová loď, kterou doprovázejí, je bude muset následovat, protože se na ně spoléhá při ochraně před balistickými a řízenými střelami.

Tady je závěr: pokud se chystáte na přestřelku, měli byste mít po ruce dostatek munice, abyste ji dokončili. Nebavíme se o tom, že máte milion nábojů do pistole ráže 9 mm. Střely, které systém Aegis používá, jsou zatraceně drahé. Zde je názor Stephena:

Je třeba dodat, že použití protiraketové obrany je velmi nákladné. Každá střela SM-2 stojí 2,1 milionu dolarů. See Viper, což může být buď Aster 15 nebo Aster 30, stojí 1 až 2 miliony GBP za kus (1,25 milionu až 2,5 milionu USD). A to ani nebereme v úvahu jejich doplnění, jakmile jsou vystřílené. Nejen, že to bude dražší, ale výroba může trvat léta.

Jemen ukazuje, jak může takzvaná armáda třetího řádu účinně zruinovat námořní moc „supervelmoci“. Neokonzervativci, kteří Bidena nabádají, aby zaútočil na Írán, jsou nevěrohodní. Írán má více raket, dronů a raket než Jemen. Pokud tohle dělá USA malý Jemen, představte si, jaké zmatky by mohl způsobit Írán.

Washington je jako degenerovaný karbaník hrající blackjack. Místo aby své ztráty přijal, vypadá to, že je Joe Biden hodlá zdvojnásobit a pověst amerického námořnictva jako nejmocnější síly na světě zničit.
Mám podezření, že si Rusové a Číňané při sledování této podívané na národní sebevraždu užívají hromady kornoutů popcornu namazaného máslem.

Larry C. Johnson
je veteránem CIA a Úřadu ministerstva zahraničí pro boj proti terorismu. Je zakladatelem a řídícím partnerem společnosti BERG Associates, která byla založena v roce 1998. Larry poskytoval 24 let výcvik komunitě speciálních operací americké armády. Byl očerňován pravicí i levicí, což znamená, že musí dělat něco správně.

Zpět na obsah


Další odkazy a poznámky

[1] Houthi (či v české transkripci Húsí) je jméno rodiny čtyř bojovných bratří, které se postupně přeneslo na jeden z jemenských klanů kmene Banu Hamdán starobylé kmenové konfederace Kahlán, která tvořila páteř bájného království Sába, rozkládajícího se zhruba na území dnešního severního Jemenu. A tito Sabejci, původně polyteističtí vyznavači Slunce, Měsíce a hvězd jsou tedy genetickými předchůdci dnešních Severojemenců. V antickém světě byla tato země známá jako „Arabia Felix“, neboli „šťastná Arábie“, zdroj myrhy, kadidla, vanilky a pižma.
viz rozhovor s Petrem Markvartem zde na Parlamentních listech

[2]ISRIntelligence, surveillance, target acquisition, and reconnaissanceČesky, Zpravodajství, Sledování, Zacílení, Průzkum

[3]VLSVertical launching systemČesky, systém vertikálního odpalování

[4] Bojový systém Aegis je americký integrovaný námořní zbraňový systém, který využívá počítače a radary ke sledování a navádění zbraní k ničení nepřátelských cílů. Vyvinula jej divize raketových a pozemních radarů společnosti RCA a nyní jej vyrábí společnost Lockheed Martin.
Posádka: 303 (var. Fligt I); 23 důstojníků a 300 poddůstojníků (var. Flight IIA)
Délka: 153,92 m (var. Flight I a II); 155,29 m (var. Flight IIA)
Výška nad hladinou ponoru: 18m
Ponor: 9,4m

Torpédoborec třídy Aegis Arleigh Burke, válečná loď s útočnými a obrannými schopnostmi, byla americkým námořnictvem uvedena do služby v roce 1991.

Zbraně třídy Arleigh Burke:
Lodě jsou vyzbrojeny 56 řízenými střelami Raytheon Tomahawk, kombinací střel pro útok na pevninu (TLAM) s navigačním systémem Tercom a protilodních střel s inerciálním naváděním. Středobodem systému Aegis zůstávají rakety země-vzduch Standard SM-2MR blok 4 s povelovým / inerciálním naváděním.

Střely Tomahawk i standardní střely jsou odpalovány ze dvou vertikálních odpalovacích systémů Lockheed Martin mk41. První zkouška systému řízení zbraní pro nový taktický Tomahawk (blok IV) se uskutečnila na lodi USS Stethem (DDG 63) v říjnu 2002. Plně sériové dodávky střely byly zahájeny v květnu 2004 a do služby u amerického námořnictva vstoupila v září 2004. Nová střela má možnost plánování misí na palubě odpalovacího plavidla, zaměřování za letu a vyčkávání.

V prosinci 2004 zahájila společnost Raytheon dodávky rakety Standard MissileSM-3. Střela SM-3 je založena na technologii hit-to-kill, má kinetickou bojovou hlavici a je určena k nasazení proti balistickým střelám krátkého až středního doletu. Střela SM-3 blok 1B je rovněž vybavena dvoubarevným infračerveným vyhledávačem a systémem pro odklonění škrcení a řízení polohy.

Střely SM-3 budou modernizovány na SM-3 Block IIA a SM-3 Block IIB. USS John Finn odpálila střelu SM-3 Block IIA, která úspěšně zachytila a zničila cíl během letové zkoušky u pobřeží Havaje v říjnu 2018.


Další podrobnosti v odkazu na webu „Naval Technology“ výše.

Zpět na obsah


[PJ] / [VB]